Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Toto je 10 najkrajších miest v Spojených štátoch

Toto je 10 najkrajších miest v Spojených štátoch

“Ach, povedz mi, či vidíš vo svetle ranného úsvitu, čo tak hrdo sme zdravili v poslednom lesku súmraku. Čie široké pruhy a jasné hviezdy, čo pri nebezpečnom boji nad pevnosťou bolo vidieť, tak statočne viali?” Vznikla v roku 1814, rukou a perom básnika Francisa Scotta Keya. Štátnou hymnou je pieseň The Star-Spangled Banner („Hviezdami posiata zástava“) od roku 1931. Vybrali sme pre vás jej desať jasných hviezd, najkrajších miest v Spojených štátoch.

Reklama

Charleston, Južná Karolína

Charleston, pôvabné historické pobrežné mestečko je plné pamätníkov občianskej vojny a malebných koloniálnych budov, ktorých história siaha do 16. storočia. Vďaka jeho estetike a tradícii „Gullahu“ (Gullah je výraz, zahŕňajúci Afroameričanov, žijúcich v Georgii, na Floride a v Južnej Karolíne) budete mať pocit, akoby ste sa sem preniesli strojom času. Charleston má prekrásne pláže, golfové strediská a veľa umeleckých galérií. Natočená tu bola i väčšina scén z filmu The Notebook (2004), ktorý v slovenčine poznáme ako Zápisník jednej lásky.

St. Petersburg, Florida

Už názov mesta nás odvracia od typickej predstavy dovolenkovej Floridy. St. Petersburg nie je Miami. Stelesňuje však dokonalú podobu “krajiny slnka”. Jeho teplé a jasné počasie velí oblohe takmer počas celého roka. To je vzhľadom na jeho atraktívne pláže skvelá správa. Pochváliť sa môže i výnimočnou architektúrou. Jedným z takých objektov je Don Cesar, známy i ako ružový palác. Farbou pripomína Hotel Budapešť z filmu Wesa Andersona. Táto budova bola postavená v roku 1928. Vtedy slúžila nielen ako hotel, ale i miesto, kde sa stretávali celebrity ako F. Scott Fitzgerald a Clarence Darrow. Neskôr zmenil svoju funkciu na nemocnicu a dnes sa tu môžete opäť ubytovať na luxusnej úrovni. Za zmienku stojí i Múzeum Salvadora Dalího, ktoré sa pýši svojou nezvyčajnou podobou z 1 062 kusov skla a najväčšou zbierkou tohto surrealistického umelca v západnom svete.

Lacné letenky do USA

Newport, Rhode Island

Predovšetkým rodák zo štátu Rhode Island a historický fanúšik budú poznať plný potenciál Newportu. Ak ním nie ste, predstavujeme vám Newport, kedysi obľúbené miesto ikonickej rodiny Kennedyovej. Preslávili ho i architektonické pamiatky a historické štvrte, z ktorých mnohé reprezentujú koniec 19. až začiatok 20. storočia, tzv. pozlátený vek v dejinách Spojených štátov. Mesto je tiež obľúbeným miestom na plachtenie.

San Francisco

Aj napriek nedávnym podstatným kultúrnym zmenám ostáva San Francisco jedným z najkrajších miest v USA. Toto mesto pri zálive je malebným a príjemným miestom, plným dôležitých kultúrnych pamiatok a ulíc, lemovaných viktoriánskymi domami, posiatych ornamentmi. Nájdete tu i mnoho parkov, úsekov piesku a výhľadov z pohľadníc, v rámci ktorých sa v pozadí romanticky vyníma Golden Gate.

Madison, Wisconsin

Madison je pokladom severu. Okrem nádhernej urbánnej panorámy sa môže pochváliť i pôsobivými cyklistickými trasami popri jazere, vďaka ktorým ľahko zabudnete na to, že sa nachádzate v hlavnom meste. Určite navštívte i Bascom Hall University of Wisconsin, ktorá je jednou z top pamiatok Madisonu.

Philadelphia

Napriek tomu, že je Philadelphia piatym najľudnatejším mestom v krajine, je prehliadaným urbánnym klenotom, nachádzajúcim sa na ceste medzi „Veľkým jablkom“ a Washingtonom DC. V posledných rokoch mesto omladlo najmä príchodom veľkého množstva reštaurácií a múzeí. Zároveň sa v ňom uchováva poriadna dávka histórie. Kedysi Philadelphii totiž patril titul hlavného mesta USA. Bonusom je syrový steak, ktorý by mal podľa miestnych ochutnať každý návštevník.

Jackson, Wyoming

Jackson sa môže zdať návštevníkom malý, ale v najmenej ľudnatom štáte Ameriky je akousi mini metropolou. Je dôležitou bránou pre milióny turistov, navštevujúcich neďaleký Národný park Grand Teton a Národný park Yellowstone. Jackson je známy aj svojimi lyžiarskymi strediskami. Na juhovýchodnom okraji mesta leží relatívne malé, ale prepracované stredisko známe ako Snow King. O niečo známejšia je neďaleká horská oblasť Jackson Hole. Veľké oblúky škriatkov pri štyroch vchodoch na námestie sú obľúbenými atrakciami.

Lacné letenky do USA

Perdido Key, Florida

Perdido Key je španielsky výraz pre stratený kľúč a je skrytým klenotom v meste Pensacola. Drobné mesto láka najmä tých, ktorí milujú prírodu, pláže, parky a prírodné rezervácie, ktoré zaberajú viac ako polovicu územia. Potápači a podvodní dobrodruhovia tu môžu objavovať dávno potopenú vojenskú loď.

Santa Fe, Nové Mexiko

V roku 2005 sa Santa Fe stalo prvým americkým mestom, ktoré dostalo titul Creative City, udeľovaný UNESCOm. V meste sa prekrýva tridsaťdva odtieňov hnedej, ktoré mu dodávajú originálny vibe. Môže za to zákon z roku 1958, ktorý nariadil, aby boli všetky nové i zrekonštruované budovy ladené do jednoduchého architektonického štýlu, vychádzajúceho z tradícií tzv. adobe (nepálená tehla). 

Lincoln, Nebraska

Štát Nebraska evokuje obrazy zvlnených kopcov a členitej krajiny. Hlavné mesto Lincoln je však jej moderným diamantom v najčistejších tvaroch. Pochváliť sa môže exkluzívnymi možnosťami nakupovania, múzeami a rušnými nočnými klubmi. Je tiež domovom zaujímavej vzdelávacej výstavy, ktorá podrobne popisuje vývoj Nebrasky za posledných sto rokov.

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 tatranských hotelov, ktoré sú láska na prvý pohľad https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky2 dni dozadu
Nórsko od 15. júla otvorí hranice pre viaceré krajiny vrátane Slovenska https://t.co/3muQH1DkbK #novinky3 dni dozadu
Od dnes sa z Bratislavy lieta do Malagy, od zajtra na Sardíniu https://t.co/iSbYDx4Q1u #letenky3 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky3 dni dozadu
Hotel Srdiečko. Južné svahy Nízkych Tatier vás obklopia srdečnosťou https://t.co/T2KHbp20JJ #cestopisy3 dni dozadu
Aerolinky LEVEL zrejme skončia aj vo Francúzsku, ponúkali lacný Karibik https://t.co/Y1s0HxtaVD #novinky3 dni dozadu
Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami! https://t.co/Uxed65W35f #letenky3 dni dozadu
Grécko ponúka turistom zľavy na letenky a rodinné akcie https://t.co/9kSuV7g8cY3 dni dozadu
Etihad Airways budúci týždeň spustia novú nízkonákladovku v Abu Dhabi https://t.co/HWcbMY9kD7 #novinky3 dni dozadu
Taiwanské letisko ponúka falošné lety pre ľudí, ktorí už bez cestovania nevydržia https://t.co/xlxRCSvjnP #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore