Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Mozambik bude mať 3D tlačiarňou postavenú rezidenciu s názvom Kisawa

Mozambik bude mať 3D tlačiarňou postavenú rezidenciu s názvom Kisawa

Budúcnosť zodpovedného turizmu neurčujú len papierové slamky alebo tie z cestovín, ani uteráky z bambusových vlákien a menšie porcie v reštauráciách. Samozrejme, to, čo sa deje vo vnútri hotelov, barov aj domov, je veľmi dôležité. Čo keby sme ale so zodpovednosťou a udržateľnosťou začali úplne na začiatku – už pri samotnej výstavbe?

Reklama

Zaujímavosť na nedeľu: Na ostrove Benguerra v pásme 300 hektárov lesných a pieskových dún, na východnom pobreží Mozambiku, otvoria na budúci rok prvú 3D tlačiarňou vytlačenú rezidenciu – takmer celý komplex 12 budov s jedno, dvoj a trojlôžkovými izbami. Bude sa volať Kisawa a má za úlohu čosi neľahké – predefinovať luxus a prehodnotiť priority masového turizmu.

Každý bungalov bude mať svoj súkromný pozemok, vlastný bazén, masážny domec aj prístup k moru a na bielu pieskovú pláž či k voľnej prírode. Luxus ako všade inde, poviete si. Čo je na tomto projekte iné?

Vizualizácia rezidencie Kisawa. Zdroj fotografie: https://www.luxurytravelmagazine.com/

Dizajn ako nástroj, nie ako štýl

Inovovať v mene ochrany a udržateľnosti, integrovať sa do Mozambiku kultúrne aj environmentálne – tak akosi znie voľne parafrázované motto hlavnej dizajnérky projektu Niny Flohrovej. Maximálne lokálne, minimálne invazívne, uviedla tiež Flohrová o výstavbe rezidencie v africkom Mozambiku.

Presne to vraj sľubuje 3D tlač. Počítačom generovaný dizajn sa odošle do 3D tlačiarne, tam sa rozdelí na vrstvy. Tlačiareň začína od základov, vytvára štruktúru zdola nahor. Prvé prichádza na rad 3D pieskovanie – malta z plážového piesku s použitím morskej vody, tá však nie je dlhodobo spoľahlivá, dotvárajú ju preto stabilné základy stavané ručne.

Nasleduje strecha inšpirovaná tými miestnymi – s použitím trstiny. Väčšia časť týchto striech vydrží desiatky rokov. Aj 40 – 50. Samozrejme, tú časť trstiny, ktorá je počasiu a vetrom najviac vystavená, treba každých osem až desať rokov vymeniť. V Keni sa také strechy volajú makuti, sú z vysušených listov kokosových paliem. Keď som tam žila, akurát ich na mojom domčeku menili. Radosť sledovať miestnych majstrov pri práci.

Vizualizácia rezidencie Kisawa. Zdroj fotografie: https://www.luxurytravelmagazine.com/

Kašlať na európsky mramor

Miestni majstri a remeselníci sú pri projektovaní a zariaďovaní rezidencie Kisawa všadeprítomní. Tesári, dekoratéri aj tkáči kobercov, dizajnérka tu vytvorila tisíc nových pracovných miest pre obyvateľov ostrova Benguerra aj pre tých z okolitých ostrovov.

Flohrová nechce v žiadnom prípade nosiť na ostrov Mozambik, ktorý je zároveň jedným z najchudobnejších štátov sveta a jeho obyvatelia si prešli niekoľkými občianskymi vojnami, mramor z Talianska alebo nábytok z amerického dreva. Všetko má byť vyslovene lokálne.

Flohrová sa navyše pokúsi použiť 3D tlačiareň aj na úplne opačnom konci ostrova, v Centre pre vedecké štúdie Bazaruto, na tlač pieskových koralových útesov a útočiská pre morské biotopy v rámci ochrany životného prostredia.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore