Nájdeš nás aj na:

Novinky

New York má svoj Central park, v Londýne majú Hyde Park. A čo Paríž?

New York má svoj Central park, v Londýne majú Hyde Park. A čo Paríž?

Paríž bude mať od roku 2024 v okolí Eiffelovej veže najväčší verejný zelený mestský park. Na dlhý park premenia vyše sto hektárov zeme, úpravy zatiaľ vyčíslili na 72 miliónov eur. Zelené zmeny čakajú miesta od Námestia Trocadéro (Place du Trocadéro), Palác Chaillot až po park Champ de Mars a dokonca ešte ďalej.

Reklama

Súčasťou zmien je aj transformácia mosta Iéna (Pont d´Iéna), ktorý spája ľavý a pravý breh mesta vedúc priamo k Eiffelovej veži, výlučne na pešiu zónu. Niektoré už existujúce záhrady a plochy, napríklad tie v Champ de Mars, prejdú úpravou terénu. Na Námestí Trocadéro vyrastie zelený amfiteáter, celistvá promenáda spojí miesta medzi mostom Bir-Hakeim, Eiffelovou vežou a múzeom pomenovaným podľa exprezidenta Jacqua Chiraca.  

Infografika zmien.
Zdroj fotografie: http://www.leparisien.fr/

Zelený nádych pre Paríž

O to, aby sa úpravy mesta podarili včas do Letných olympijských hier, ktoré sa v roku 2024 budú konať práve v Paríži, sa postará britská firma Gustafson Porter – Bowman. Tých si ako špecialistov na záhradnú architektúru vybralo na túto transformáciu Paríža samo vedenie mesta pociťujúc, že sa jeho centrum stáva obeťou vlastnej popularity.

Spoluzakladateľka britskej firmy, ktorá bude park budovať, Kathryn Gustafson, sa pre francúzsky denník Le Parisian vyjadrila, že bola zhrozená stavom priestoru v okolí Eiffellovej veže, ktorý nie je prispôsobený takému náporu turistov a chodcov. Aby ho odťažili, prevzdušnili a vytvorili tak miestnym, ale aj turistom lepší zážitok z návštevy, vybudujú v ňom takmer dvojkilometrový park.

Vizualizácia mosta Iéna po zmene, Eiffelova veža a Námestie Varsovie.
Zdroj fotografie: http://www.leparisien.fr/

Zdroje informácií: https://www.cntraveler.com & http://www.leparisien.fr

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky1 hodinu dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky2 hodiny dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky3 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 hodiny dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky3 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 hodiny dozadu
Rakúsko varuje pred cestou do Španielska s výnimkou Baleárskych a Kanárskych ostrovov https://t.co/m7UVBL0Go0 #letenky3 hodiny dozadu
Cestovanie do Egypta: od 7. augusta potrebujete negatívny test na COVID-19 https://t.co/2tkgLFt6Fm #novinky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky23 hodín dozadu
Mount Everest sa verejnosti otvorí opäť na jeseň https://t.co/ldHZWfBKtG24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore