Nájdeš nás aj na:

Novinky

New York má svoj Central park, v Londýne majú Hyde Park. A čo Paríž?

New York má svoj Central park, v Londýne majú Hyde Park. A čo Paríž?

Paríž bude mať od roku 2024 v okolí Eiffelovej veže najväčší verejný zelený mestský park. Na dlhý park premenia vyše sto hektárov zeme, úpravy zatiaľ vyčíslili na 72 miliónov eur. Zelené zmeny čakajú miesta od Námestia Trocadéro (Place du Trocadéro), Palác Chaillot až po park Champ de Mars a dokonca ešte ďalej.

Reklama

Súčasťou zmien je aj transformácia mosta Iéna (Pont d´Iéna), ktorý spája ľavý a pravý breh mesta vedúc priamo k Eiffelovej veži, výlučne na pešiu zónu. Niektoré už existujúce záhrady a plochy, napríklad tie v Champ de Mars, prejdú úpravou terénu. Na Námestí Trocadéro vyrastie zelený amfiteáter, celistvá promenáda spojí miesta medzi mostom Bir-Hakeim, Eiffelovou vežou a múzeom pomenovaným podľa exprezidenta Jacqua Chiraca.  

Infografika zmien.
Zdroj fotografie: http://www.leparisien.fr/

Zelený nádych pre Paríž

O to, aby sa úpravy mesta podarili včas do Letných olympijských hier, ktoré sa v roku 2024 budú konať práve v Paríži, sa postará britská firma Gustafson Porter – Bowman. Tých si ako špecialistov na záhradnú architektúru vybralo na túto transformáciu Paríža samo vedenie mesta pociťujúc, že sa jeho centrum stáva obeťou vlastnej popularity.

Spoluzakladateľka britskej firmy, ktorá bude park budovať, Kathryn Gustafson, sa pre francúzsky denník Le Parisian vyjadrila, že bola zhrozená stavom priestoru v okolí Eiffellovej veže, ktorý nie je prispôsobený takému náporu turistov a chodcov. Aby ho odťažili, prevzdušnili a vytvorili tak miestnym, ale aj turistom lepší zážitok z návštevy, vybudujú v ňom takmer dvojkilometrový park.

Vizualizácia mosta Iéna po zmene, Eiffelova veža a Námestie Varsovie.
Zdroj fotografie: http://www.leparisien.fr/

Zdroje informácií: https://www.cntraveler.com & http://www.leparisien.fr

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Najrušnejšie letisko v Európe je tento rok Charles de Gaulle v Paríži https://t.co/geBue5RjC7 #novinky52 minút dozadu
Havaj by sa mal onedlho otvoriť turistom z Japonska https://t.co/gxKUEXthCV #novinky3 hodiny dozadu
Lietanie je bezpečnejšie ako návšteva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská štúdia https://t.co/GUIwohIzAh #novinky6 hodiny dozadu
Kostarika ruší povinnosť negatívneho testu pri vstupe do krajiny https://t.co/yYk5u2Gqvm #novinky6 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. 10 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky6 hodiny dozadu
Letisko Dillí začalo ponúkať testy na COVID pre všetkých cestujúcich https://t.co/Vpjed99yaw #novinky7 hodiny dozadu
Kazachstan. Very nice! Znie nová kampaň, ktorá láka turistov navštíviť Boratovu rodnú zem https://t.co/3saZLQgFlz #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore