Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Slovenská sprievodkyňa v Paríži: Inú krajinu by som si nevybrala (rozhovor)

Slovenská sprievodkyňa v Paríži: Inú krajinu by som si nevybrala (rozhovor)

Andrea Hanouti Michalečková pochádza priam poeticky – z Michaloviec. Do Francúzska sa po prvýkrát dostala cez prázdniny, keď ešte študovala na strednej škole. Stala sa au-pair v rodine s troma deťmi úplnou náhodou. Mala zastúpiť maminho brata. Francúzska rodina pomohla Andrei zdokonaliť si francúzštinu. Vrátila sa ešte trikrát na niekoľko mesiacov. Posledný pobyt sa predĺžil na 20 rokov. Zatiaľ. Teraz pracuje ako sprievodkyňa v Paríži. Prezradila nám, s čím sa počas svojej práce stretáva a aké výhody výlet so sprievodcom turistom prináša.

Reklama

Paríž so sprievodcom v 3*hoteli
3 noci od 359€

[otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/pariz-so-sprievodcom“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-black“ target=“_blank“]ZISTIŤ VIAC[/otw_shortcode_button]

Kedy a prečo ste sa rozhodli usadiť vo Francúzsku? Ako vyzerala vaša práca predtým?

Do Francúzska som prišla ako au-pairka na 8 mesiacov…. a teraz začínam 20. rok pobytu 🙂 A prečo Francúzsko? Ešte počas strednej školy som bola dvakrát na dva mesiace vo Francúzsku, takže môj výber krajiny bol jednoznačný. Počas štúdií som tiež pracovala istý čas ako au-pair, neskôr v galérii na Montmartre, kde som aj žila. Po škole som pracovala vo firmách rôznych odvetví (aeronotique, čistiace prostriedky, kozmetika) na pozíciach assistentky buď import/export alebo logistika.

Čo bolo najťažšie na začiatku? Ako rýchlo sa Slovák zabýva v meste akým je Paríž?

Myslím si, že je to veľmi individuálne. V čase keď som prišla, sa internet ešte len rozbiehal, nebol bežnou záležitosťou v každej rodine ani tu vo Francúzsku. O facebooku a whatsappe už ani nehovorím. Takže som s rodinou bola oveľa menej v kontakte ako teraz. Bolo to možno ťažšie, ale našla som si v slovenskej komunite priateľov a s niektorými som v kontakte doteraz. Človek si zvykne na rôzne veci, ale sú i také, ktoré vám po čase niekedy chýbajú. No na veľkomesto som si celkom rýchlo zvykla.

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom žijúcim v Paríži?

Osobne som mala dobré skúsenosti, nepociťovala som nejaké výrazné problémy vzhľadom k inej národnosti. V škole mi spolužiaci, hlavne na začiatku, veľmi pomahali napríklad s poznámkami. Stalo sa, že vám Francúzi nerozumeli, lebo máte iný prízvuk :). To boli skôr také extrémy.

Je v Paríži silná slovenská / česká komunita? Patria medzi vašich známych / kamarátov skôr Slováci alebo domáci?

Zo začiatku som mala viac slovenských a medzinárodných priateľov. Neskôr v škole som sa viac dostala medzi Francúzov alebo francúzskych priateľov iných slovákov.

Je tu česká aj slovenská komunita. S internetom je to teraz jednoduchšie, existujú rôzne slovenské alebo české skupiny. Predtým som spoznala veľa ľudí na slovenskej katolíckej misii, kam chodili rôzni ľudia, aj keď neboli veriaci alebo praktizujúci, hlavne kvôli tým stretnutiam a posedeniam, ktoré sa stále konajú po slovenskej omši. Človek spoznal nových ľudí, ktorí sa priebežne striedajú, dozvedel sa o rôznych vychytávkach, praktických informáciách. Iný okruh ľudí som spoznala cez Slovenskú ambasádu, keď ešte organizovala rôzne krajanské stretnutia, alebo i cez aktivity Slovenského inštitútu.

V čom je život v Paríži iný ako na Slovensku?

V kvalite života. Slováci sa vedia veľmi sťažovať, ale neuvedomujú si to, že  na Slovensku je kvalita života vyššia. Jasné, v každej krajine sú niektoré veci lepšie, ale niekedy to nemusí tak byť v globále.

Ako často sa dostanete na Slovensko, prípadne ako často vás navštevuje rodina?

Minimálne raz v roku, a to na Vianoce. Posledné roky aj častejšie, hlavne na jeseň. Niekedy to je aj trikrát do roka. Chodievam častejšie na Slovensko ako rodina sem. Teraz som tu však mala po dlhom čase na dva týždne mamu.

Ako ste sa dostali k práci sprevádzania turistov?

Začalo to sprevádzaním rodiny, neskôr známych. Potom pre jednu agentúru občasnými asistenčnými službami. Keď som z istých dôvodov odišla z firmy, na facebook stránke bol inzerát na sprevádzanie od Sprievodca v Paríži, na ktorý som odpovedala a odvtedy spolupracujeme.

Prečo by ľudia mali uvažovať nad návštevou Paríža?

Paríž je spoznávačka. Je to historické mesto. História na vás dýcha zovšadiaľ, ale zároveň je poprepletaný moderným umením. Je to blízka destinácia a finančne prijateľná. Treba počítať s nachodením kilometrov a kilometrov, mať dobrú obuv. Návštevník by mal brať do úvahy ročné obdobie (sprevádzať Paríž v 37°C si turista neužije).

Aj keď sa veľa chodí a rodičia váhajú či dôjsť sami alebo s deťmi – sprievod sa dá prispôsobiť, odľahčiť napríklad plavbou loďou. Mnohí to spoja s Disneylandom. Tu by som však volila najprv centrum, potom zábavný park, pretože deti ešte budú motivované a ožijú aj po chodení po meste. Opačne je to ťažšie.

Kedy je najvhodnejšie cestovať, podľa vás vzhľadom na počasie, ceny, množstvo turistov a podobne?

Ako som spomínala vyššie treba brať do úvahy ročné obdobie, hlavne veľmi horúce dni. Ideálny je apríl, máj, jún ale i september a október. S klimatickými zmenami je to však teraz trochu ťažšie odhadnúť. Niekedy aj vo februári, marci či novembri môže byť počasie veľmi príjemné na návštevu. Ceny hotelov sú možno nižšie mimo sezónu, ale ináč čo sa týka cien, je asi jedno, aké obdobie návštevníci zvolia. A turistov tu je stále :). Samozrejme menej v zimných mesiacoch.

Ktorú atrakciu alebo lokalitu máte najradšej?

Osobne mám najradšej štvrť Montmartre. Žila som tam 5 rokov.

A naopak, ktorá atrakcia alebo lokalita patrí medzi najobľúbenejšie medzi Pelikáncami ?

Niektorých uchváti Eiffelovka, iných Notre Dame (pre tých čo mali to šťastie navštíviť ju pred požiarom), rôzne parky alebo múzeá.

Najlepší zážitok vs. najhorší zážitok počas vašej práce sprievodcu?

Tých pekných bolo viac a nepríjemný si nechám pre seba. Z tých pozitívnych: v deň mojích narodením som sprevádzala celý deň väčšiu skupinu, istú chvíľu bola so mnou aj kolegynka z agentúry, ktorá mi zablahoželala. Zrejme si to všimol jeden z klientov. Keď sme si večer išli s časťou klientou sadnúť do baru, dali mi priniesť zákusok s horiacou sviečkou a spievali na celý bar.

Pár dní dozadu som mala školu, samí chalani. Boli sme tam spolu s učiteľkami štyri ženy. Zrazu k nám prišli dvaja z nich a dali nám po jednej ruži. To sú také maličkosti, ktoré potešia. Raz ma prekvapilo dosť vysoké sprepitné. Slováci sú zvyknutí nechávať sprepitné v reštaurácii, ale nie za služby.

V čom vidíte výhodu pobytu so slovenským sprievodcom dlhodobo žijúcim v danej lokalite?

Myslím, že je to jednoznačné. Sprievodca žijúci v danej lokalite pozná mesto určite lepšie ako sprievodca, ktorý príde zo Slovenska a pozná len základné trasy. Stačí, že sa niečo stane, uzavrie sa ulica, štvrť alebo nastane problém s metrom. Je tu síce google maps, no je to predsa iné, keď máte pre klienta hneď náhradnú variantu.

Akí sú pelikánski klienti? A aký typ pelikáncov je najčastejší?

Zatiaľ mám dobré skúsenosti s Pelikáncami, ale našli sa aj takí, čo vedia všetko lepšie, „všade boli, všetko vedia“. Ale to nie len Pelikánci, s takýmito klientmi sa občas stretnem. Čo sa týka kategórie, je to rôznorodé. Páry, mama s dcérou, rodinky, ale aj jednotlivci.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu. Čo by určite nemali vynechať a čo v bedekri nenájdu?

V Paríži je veľa pamiatok a múzeí. Myslím, že každý si príde na svoje. Každého zaujíma niečo iné, ale základné pamiatky by som určite nevynechala.

Priznám sa, slovenské bedekre veľmi nepoznám. Skôr si vždy dokúpim niečo lokálne, ako teraz neposledy brožúrku parížských námestí či Neznámy Paríž. Takže neviem, či to nájdete aj v slovenských sprievodcoch. Napríklad kryté pasáže, menšie parky ako i tie väčšie, menej známe ako Bagatelle, 4,5km prechádzka po uzavretej železničnej trati, malá reštika so skrytým dvorom, kde je počas slnečných dní veľmi príjemé obedovať a veľa iných. Nemôžem  predsa všetko prezradiť, potom by ma turisti už nepotrebovali :). Na takúto návštevu treba však prísť na dlhšie alebo sa vrátiť ešte raz na lepšie spoznanie Paríža.

Akú najčastejšiu chybu robia turisti prichádzajúci do Paríža?

Chcú stihnúť všetko za dva dni a niektorí aj bez obedňajšej prestávky. Tú ja považujem za veľmi potrebnú, lebo nohy si trochu oddýchnu a pokračuje sa potom ľahšie.

Nedajú na radu a chcú začínať čím skôr ráno. Potom to vyzará tak, že sme v úplne prázdnych uliciach, kde je všetko zatvorené. Potom končime +/- 16h a majú pocit, že ich nechávam v polovici dňa. Tu je svetlo oveľa dlhšie a už aj v takom apríli to cítiť. Niečo si vymyslueť sami už po celom dni nevládzu a ísť do hotelovej izby, keď máte nádherný deň, tak to je trochu škoda.

Ako vyzerá bežný deň sprievodcu?

To záleží či sprevádzam alebo nie 🙂 Keď sprevádzam, tak v skratke to vyzerá asi nejak takto: Ráno idem po klienta na hotel, kde si povieme denný program, ak sú nejaké požiadavky tak zmeníme, prispôsobíme… V polovici dňa si spravíme obedňajšiu prestávku a potom pokračujeme ďalej. Na sprievod sa ale treba pripraviť. Tým, že tu niekto dlho žije, ešte neznamená, že pozná všetky pamiatky a všetko o nich. Treba si to naštudovať, snažiť sa nájsť informácie, ktoré nie sú na google… niekedy ísť overiť nejaké veci. Menej sprevádzané trasy znovu prejsť, či sa niečo na trase nezmenilo. Pre bežné sprevádzanie mi stačí prejsť si v hlave základy. No ako som už spomínala, rada hľadám nové informácie na obohatenie znalostí.

Ak by ste mohli vrátiť v čase, urobili by ste niečo inak? Vybrali by ste si radšej iné miesto?

Myslím, že inú krajinu by som si nevybrala. Každý z nás si aspoň raz v živote povedal, že to alebo ono mohol spraviť ináč. Ale minulosť človek nevráti, z nej sa možeme len poučiť, posilniť a napredovať ďalej.

Aké máte plány do budúcnosti? (osobne aj profesne)

Rada by som sa presťahovala do väčšieho a s balkónom (napríklad toto mi tu chýba, nie je bežné, že každý byt má balkón). Rozvinúť ešte nejakú inú aktivitu ako túto. Je to sezónna záležitosť a žiť treba aj mimo sezóny.

Prečítaj si viac rozhovorov so sprievodcami po celom svete.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore