Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Aký je život v Monaku? Vitajte v krajine zázrakov

Aký je život v Monaku? Vitajte v krajine zázrakov

Alica by sa iste cítila aj v Monaku ako v krajine zázrakov. Istá štúdia ukázala, že jeden tamojší človek z troch je milionárom. Aby toho nebolo málo, podľa spoločnosti Wealth-X má jeden z 56 ľudí žijúcich v Monaku majetok v hodnote aspoň 30 miliónov dolárov. Druhá najmenšia krajina sveta je tak ihriskom bohatých, a to určite i pre jej prívlastok, ktorým je daňové nebo.

Reklama

Najdrahšie a najbezpečnejšie

Monte Carlo je slávnou doménou kasínových hráčov. Zaujímavosťou je, že hazardné hry sú ponechané len turistom, keďže domáci ich majú zakázané. Lákadlom je i Monacká jachtárska show, konajúca sa každý rok. No a samozrejme – Formula 1 Grand Prix. Monako má jeden z najdrahších trhov s nehnuteľnosťami na svete. V roku 2017 tu napríklad nehnuteľnosť stála priemerne 5,2 miliónov dolárov.

Monacké kniežatstvo je známe i ako jedno z najbezpečnejších miest na svete. Má 24-hodinový video monitorovací systém a najväčšiu koncentráciu policajtov na počet obyvateľov.

Po ceste do práce prekročíš hranicu

Nie je ničím nezvyčajným prekročiť hranicu medzi Monakom a Francúzskom aj niekoľkokrát denne. Francúzske mesto Beausolei, v ktorom pracuje veľa obyvateľov maličkého štátu, susedí s Monackým kniežatstvom na severe.

Z prechádzky turistika

Monako je veľké asi ako newyorský Central park. Preto sa aj zmýšľanie miestnych obyvateľov mení. Napríklad z prechádzky pol kilometra sa stáva cesta „kdesi veľmi ďaleko“.

Monacká pochúťka

Jedno z tradičných jedál v Monaku je stocafi, treska s paradajkovou omáčkou, cesnakom, olivami a bylinkami. Pokrm spolu vytvára veľmi špecifickú chuť, no tunajší obyvatelia ju milujú.

Takmer bez oblakov

Monako je známe svojimi približne 300 slnečnými dňami počas roka. Možno by sa v niektorých domácnostiach čudovali tvojmu dáždniku. Samozrejme sú tu však vlhkejšie obdobia, najmokrejším mesiacom je október. Naopak najsuchším júl.

Kardio cvičenie zdarma

Krajina stojí na útesoch na stredozemnom pobreží, takže je veľmi kopcovitá. Náročnejší terén je dobrým spoločníkom pri spaľovaní kalórií, zlý pri preferencii nenáročných trás.

Viac cudzincov ako domácich

Populácia v Monaku predstavuje viac ako 55 percent prisťahovalcov a približne 139 národností. Pri počte obyvateľov niečo cez 38 tisíc je to veru celkom veľa. Môžeš tu započuť mnoho jazykov a stretnúť ľudí z rôznych kútov sveta.

Chceš sa ísť pozrieť do Monaka a presvedčiť sa o jeho jedinečnosti na vlastné oči? Leť do Nice za akciové ceny. Odtiaľ sa do Monaka dostaneš vlakom alebo autobusom. Kniežatstvo je od Nice vzdialené asi 20 kilometrov.

Viedeň Priamy let Nice Priamy let Viedeň
od 32 Rezervuj


Pozri si tiež:

10 malých krajín, ktoré môžete precestovať za jeden deň
12 Miest v Európe, ktoré sú ako vystrihnuté z rozprávky

zdroj informácií: theculturetrip.com, businessinsider.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky6 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv57 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky7 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky8 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky8 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky8 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky8 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky8 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky9 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore