Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, ktoré sa v San Franciscu oplatí vidieť

Nachádza sa na západnom pobreží Spojených štátov, je prepletené kľukatými uličkami a pozemnými lanovkami, ktoré predstavujú jedinú pohyblivú historickú pamiatku v USA. So svojimi takmer 800 000 obyvateľmi patrí medzi najľudnatejšie, ale i najhustejšie obývané mestá v USA. Americkí obyvatelia sa tu pôvodne usadili približne pred 10 000 rokmi. V roku 1906 otriaslo základmi mesta také silné zemetrasenie, že zničilo jeho takmer tri štvrtiny. Neskôr sa mesto revitalizovalo  a v druhej polovici 20. storočia prilákalo veľké množstvo maliarov, spisovateľov, hippies a muzikantov. V súčasnosti je San Francisco považované za mesto boháčov a dopĺňa tak spolu s Londýnom, Moskvou a New Yorkom rebríček miest s najväčším počtom miliardárov. San Francisco je vďaka svojej polohe dôležitou dopravnou križovatkou a hlavnou námornou centrálou severnej Kalifornie. Nerovný terén a viac než päťdesiat kopcov. Dôvodom tejto charakteristiky mesta je jeho poloha na zlome San Andreas.  Zostavili sme pre vás rebríček 10 vecí, ktoré sa v San Franciscu oplatí vidieť.

Reklama

1. Ikonický Golden Gate Bridge

Oranžové klenby uprostred skalnatej morskej scenérie zálivu San Francisco. Symbol západného pobrežia a obľúbená turistická atrakcia. Názov mosta „Golden Gate“ odkazuje na vodný útvar (Úžina Golden Gate spája Tichý oceán so zátokou Francisco Bay) a bol postavený pre jednoduchší pohyb medzi San Franciscom a okresom Marin. Ak túžite po skutočne pohľadnicovom zábere na most, vyberte sa na Golden Gate Bridge Vista Point, ktorý sa nachádza vysoko na kopci a ktorý ponúka i výnimočný pohľad na samotné San Francisco. Ak máte času nadostač, určite do svojich plánov zahrňte aj objavnú výpravu do Golden Gate National Recreation Area. Samotné územie tejto rekreačnej oblasti zahŕňa viacero miest v San Mateo (južne od San Francisca), San Francisco a kraj Marin (vrátane Alcatrazu a lesov Muir). Ikonický most si môžete vychutnať s autom, bicyklom, autobusom, alebo po vlastných.

2. Preneste sa v čase na ostrov Alcatraz

Rovnako ako navštíviť San Francisco a nevidieť most Golden Gate, by bolo prečinom navštíviť San Francisco a nevybrať sa do Alcatrazu. Leží na malom skalnatom ostrove uprostred sanfranciskej zátoky a jeho minulosť je vskutku bohatá. O Alcatraze ste určite počuli ako bývalej federálnej väznici, v ktorej prebývali niektorí z najväčších zločincov vtedajšej spoločnosti, z ktorých najznámejším bol jednoznačne Al Capone – mafiánsky boss talianskeho pôvodu a jeden z najznámejších gangstrov minulého storočia. Budova predtým fungovala počas Španielsko-americkej a občianskej vojny ako vojenská väznica, no pamätá si i svoje časy celkom prvého majáku západného pobrežia. Väčšina súčasných návštevníkov radí Alcatraz medzi atrakcie, ktoré by ste jednoducho nemali premeškať. Obzrieť si budete môcť samotné cely v doprovode zaujímavej, informačne nabitej audioprehliadky. Mnohým sa toto miesto zapáčilo i vďaka výnimočnému výhľadu na zátoku. Vstup do Alcatrazu je voľný, za lístok na loď k ostrovu si však priplatíte (ceny začínajú od 35 dolárov na osobu). Väčšina návštevníkov však túto sumu považuje za dobrú investíciu. Tá zahŕňa nielen plavbu loďou, ale i audioprehliadku. Svoje miesto na lodi si však radšej zabezpečte dopredu. Urobiť tak môžete online, už deväťdesiat dní dopredu.

3. Naskočte do jednej z mestských električiek

Šanca, že ste zahliadli televíznu šou, film či pohľadnicu San Francisca, na ktorej bola zobrazená ikonická mestská električka, je veľmi vysoká. Aby ste teda svoj zážitok zo sanfranciského šarmu obohatili, naskočte do jednej z nich. Mestský trolejový systém je posledným svojho druhu v USA. Priniesol ho sem v 19. storočí anglický imigrant Andrew Smith Hallidie. Aj napriek tomu, že je tento spôsob dopravy využívaný miestnymi len vo veľmi malom rozsahu (z časti kvôli ich obmedzenej dopravnej sieti, z časti kvôli vysokým tarifám), turisti sa do nich hrnú v celých húfoch a objavujú tak vibrujúce ulice mesta. Do takéhoto električkového vozidla si môžete nastúpiť len na zopár miestach. Patrí medzi ne slávna linka Powell-Hyde Line na uliciach Powell a Market, ktorá prechádza okolo kľukatej Lombard Street a rovnako populárneho susedstva Russian Hill. Tento spôsob dopravy nepatrí medzi najlacnejšie varianty a jednosmerná cesta vás vyjde aj na sedem dolárov. Niektorí turisti preto radšej volia alternatívu celodenného lístka v cene dvadsaťjeden dolárov. K dispozícii sú tiež troj- či sedemdňové karty.

4. Za bohémskou atmosférou sa vyberte do The Mission District

The Mission District sa v uplynulej dekáde stal silným magnetom pre mladú bohémsku generáciu. Svoju autentickú lokálnu atmosféru  si však zachováva dodnes. Toto je miesto, ktoré svetu predstavilo burrito, preto neváhajte a vyskúšajte niektorú z tunajšej ponuky pouličného občerstvenia. The Mission je okrem iného i skvelým miestom a spôsobom, ako sa vyhnúť tým najnavštevovanejším turistickým atrakciám ako Golden Gate Bridge či Fisherman´s Wharf. Štvrť s funky atmosférou a tými správnymi vibráciami je tiež preplnená zaujímavým street art umením. Za malebným výhľadom na mesto sa vyšplhajte na neďaleký Bernal Heights hill; prípadne si na ňom urobte prestávku na oddych. Zájdite tiež do blízkeho parku Dolores, obľúbeného miesta počas tých najslnečnejších dní. Aj napriek tomu, že The Mission District je jednou z tých štvrtí, do ktorých sa oplatí zablúdiť, počas hlbokej noci sa tu ostaňte ostražití.

Zdroj fotografie – EQRoy / Shutterstock.com

5. Prejdite sa štvrťou Chinatown

Zatiaľ čo newyorský Chinatown je tým, ktorý sa v rámci Spojených štátov zvykne dávať do centra pozornosti, ten sanfranciský nie je o nič menej čarovný. Chinatown v San Franciscu hostí jednu z najväčších ázijských komunít mimo ázijského kontinentu a v Severnej Amerike je považovaný za jeden z takýchto najstarších dištriktov. Čínskych prisťahovalcov sem prilákala počas zlatej horúčky predovšetkým vízia šťastia. Kvôli diskriminačným a reštriktívnym predpisom voči čínskym imigrantom však boli donútení začať svoj vlastný biznis v osobitnej časti – v súčasnosti známej ako Chinatown, jednej z najnavštevovanejších mestských štvrtí San Francisca. Najlepším spôsobom ako si ju vychutnať je sa ňou len tak ponevierať. The Chinatown Gate, množstvo suvenírových obchodov, Grant Avenue, domčeky na Waverly Place, či najstaršia čínska svätyňa v USA – Tin How Temple. Okrem týchto miest si tu v Golden Gate Fortune Cookie Factory môžete pozrieť, ako sa v skutočnosti koláčiky šťastia vyrábajú.

Zdroj fotografie – Andrey Bayda / Shutterstock.com

6. Objavujte svet vedy v The Exploratorium

Toto múzeum, alebo ako samo seba prezentuje „poznávacie laboratórium“, zahŕňa približne 600 exponátov, pokrývajúcich panoptikum oblastí ako inžinierstvo, psychológiu, geografiu a biológiu. Múzeum svoje vedomosti rozkladá medzi šesť galérií, z ktorých každá ponúka vlastné interaktívne exponáty. Medzi hlavné patrí hmatový dom, kde sa musíte v tmavom priestore spoľahnúť výsadne na váš hmatový zmysel a kde sa vám prostredníctvom farebných svetiel na stenu projektujú tiene či inštalácia San Francisca zo špáradiel. Možno na vás tento popis pôsobí ako vhodne strávený čas pre deti, avšak zaručene ho ocenia všetky generácie. Ak vás tento tajomný svet vedy zaujíma, stráviť tu dokážete poľahky i celý deň. Otvorené je od utorka do nedele, od desiatej do piatej hodiny večernej. Cena sa pohybuje od dvadsiatich do tridsiatich dolárov, záležiac od veku. Väčšina návštevníkov inštitúcie by vám však potvrdila, že je táto suma je návštevy určite hodná.

7. Za dobrodružstvom do Muir Woods National Monumentu

Čo ilustruje kalifornskú dramatickú krajinnú scenériu lepšie než do neba stúpajúce sekvoje? Práve tie nájdete v Muir Woods, krásnej a rozľahlej prírodnej pamiatke, ktorá leží len asi päť kilometrov severne od San Francisca. Toto miesto je povinnou zastávkou pre všetkých, ktorí túžia po blízkom a osobnom stretnutí s výnimočným sanfranciským okolím, či sa chcú len na chvíľu vzdialiť od tej trmy-vrmy veľkomesta. Najvyšší strom v Muir Woods dosahuje výšku sedemdesiatosem metrov. Pre lepšiu vizualizáciu, do tejto vzdialenosti sa zmestí štyridsaťpäť 1,80 metra vysokých ľudí, ak by stáli jeden na druhom. Okrem toho, priemerný vek sekvojí v tomto lese dosahuje šesťsto až osemsto rokov. Turistické trate v oblasti sú skôr krátkeho rozsahu, zaberú vám od polhodiny do hodiny a pol. Ak túžite po poriadnej turistickej nádielke do vašich kolien, namierte si to do neďalekého Mount Tamalpais State Parku. A ak snívate o pocite piesku pod nohami, navštívte tunajšiu Rodeo Beach, Muir Beach či najrozľahlejšiu Stinson Beach, ktorá leží neďaleko Mount Tamalpais State Parku. Ak nemáte k dispozícii auto, možnosťou je tiež autobus.

8. Baseballová ochutnávka v AT&T Parku

Sanfranciskí Giants tento štadión nazývajú ich „domácou pôdou“ od roku 2000, kedy hosťovali sériu hier World Series games. AT&T Park je považovaný za jeden z najzaujímavejších baseballových parkov v Spojených štátoch, a to vďaka výnimočnej polohe pozdĺž zátoky San Francisco.  Aj napriek tomu, že baseballová sezóna trvá od apríla do októbra, štadión ponúka celoročné prehliadky, ktoré vás zavedú do zákulisia, na samotné ihrisko, do novinárskej lóže a na ďalšie bežne nedostupné miesta v areáli. Do parku sa vyberte radšej s prázdnym žalúdkom. Miesto ponúka jednoduchú, avšak skvelú ponuku občerstvenia – napríklad cesnakové hranolky či obľúbenú Sheboygan bratwurst. Prehliadky sa organizujú každodenne od pol jedenástej do pol jednej neskorého večera. Za lístok zaplatíte dvadsaťdva dolárov ako dospelý, pre deti do dvanásť rokov stojí lístok dvanásť dolárov.

Zdroj fotografie – Joseph Sohm / Shutterstock.com

9. Výnimočné jedlo si vychutnajte s výhľadom na zátoku vo Ferry Building Marketplace

Obchody s potravinami, stánky s občerstvením či útulné reštaurácie. Ferry Building Marketplace sú verejné trhy s bohatou ponukou jedla od morských príšer, mexických špecialít, japonských delikates, stánkov s orieškami či syrom, po veľké množstvo vskutku chutnej kávy. Kvantita, variácia, kvalita, atmosféra a široký výber je to, čo si návštevníci na týchto trhoch nevedia vynachváliť. Aj napriek viacerým prístupným reštauráciám si mnohí volia skôr cestu občerstvenia do ruky, ktoré si vychutnávajú vo výnimočnej scéne na nábrežie. Ak sa chcete vyhnúť dlhým radom a čakaniu, radšej sa sem vyberte mimo víkendových dní. Trhy sú však otvorené denne od desiatej ráno do siedmej večer, počas víkendu sa otváracia doba mení – v sobotu na dobu od ôsmej do šiestej a v nedeľu od jedenástej do piatej večera. Ferry Building Marketplace  nájdete na Market Street.

10. Zastavte svoju myseľ v Golden Gate Parku

Ak by mala Kalifornia mať svoj newyorský Central Park ekvivalent, bol by ním jednoznačne Golden Gate Park. Aj napriek tomu, že ani zďaleka nemá taký počet návštevníkov (Central Park navštívi ročne viac ako dvadsaťpäť miliónov ľudí, Golden Gate dosahuje návštevnosť trinásť miliónov ročne), je približne o sedem kilometrov štvorcových rozľahlejší. Malebné piknikové miesta, ihriská, športové kurty, záhrady, chodníky, a dokonca múzeá. S toľkými možnosťami na aktivity je lepšie si park obzrieť dopredu a rozhodnúť sa, ktoré z nich by ste radi absolvovali. Jednou z takýchto miest hodných návštevy je určite Japanese Tea Garden, považovaná za najstaršiu japonskú záhradu v USA. Vonia čerešňovými stromami, jej chodníky sú obklopené rastúcim bambusom a jazierkami. Objavte v nej päťposchodovú pagodu, na chvíľu zastavte svoju myseľ v zenovej záhradke a nakoniec si svoju šálku horúceho čaju vychutnajte v autentickej čajovni.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore