Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkrajších knižníc sveta

Zdroj: S. Bonaime / Shutterstock.com

Reklama

Americký komik Groucho Marx kedysi povedal: „Musím priznať, že televízia má skvelý vzdelávací vplyv. V momente, keď ju niekto zapne, idem do knižnice a prečítam si dobrú knižku.“ Ak ste aj vy vypli televíziu a máte chuť na nejakú super knižku k vode, čo tak si ju požičať z knižnice, ktorá má štýl? Možno budete prekvapení, že tri z tých najkrajších sú vzdialené, čo by kameňom dohodil. ???? Avšak,  začnime pekne postupne…

1. Knižnica Georga Peabodyho v Baltimore

Knižnica bola postavená ako súčasť Inštitútu filantropa Georga Peabodyho. Dnes je súčasťou Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore. Otvorená v roku 1878 obsahuje viac ako 300 000 knižných titulov, z ktorých väčšina pochádza z 18. storočia až začiatku 20. storočia. Pri tak obrovskom počte kníh vás asi neprekvapí, že knihy okupujú všetkých päť poschodí budovy.

Zdroj: Andrea Izzotti / Shutterstock.com

2. Rakúska národná knižnica vo Viedni

Ak ste si mysleli, že 300 000 knižných titulov je veľa, tak čo potom poviete na 3,8 milióna kníh? Presne toľko titulov sa nachádza v Rakúskej národnej knižnici, ktorá bola kedysi cisárskou knižnicou. Skutočne jedinečný skvost barokovej éry nájdete v neďalekom viedenskom Hoffburgu.

 Zdroj: Minoli / Shutterstock.com

3. Knižnica Real Gabinete Portugues De Leitura, Rio De Janeiro

Knižnica v brazílskom Riu stráži tie najvzácnejšie zbierky portugalských knižných diel. Postavená koncom 19. storočia dodnes pôsobí na návštevníkov skutočne impozantne. Dojem veľkoleposti vytvárajú najmä nekonečne rady políc s knihami, ktoré vypĺňajú takmer každý centimeter plochy stien, a to až po samý strop.

Zdroj: T photography / Shutterstock.com

4. Knižnica paláca Mafra, Mafra v Portugalsku

Knižnica sa nachádza len približne 43 km od Lisabonu. Už od svojho otvorenia v roku 1771 je domovom kolónie malých netopierov, ktorí v zime spia za policami knižnice a v lete v neďalekom sade. Netopiere sú však vítanými obyvateľmi, keďže jedia hmyz, ktorý by inak poškodzoval vzácne knihy.

Zdroj: StockPhotosArt / Shutterstock.com

5. Francúzska národná knižnica v Paríži

Jedna z najväčších knižníc sveta sa pýši 14 miliónmi kníh. Knižnica je tak obrovská, že pozostáva až z 5 samostatných objektov. Na fotke je zobrazená Labroustová učebňa, ktorú nájdete v objekte – Knižnica Richelieu. Pri návšteve Francúzskej národnej knižnice si nenechajte ujsť jeden z jej hlavných magnetov, ktorými sú glóbusy Ľudovíta XIV.

Zdroj: S. Bonaime / Shutterstock.com

6. Kráľovská knižnica kláštora San Lorenzo de El Escorial, širšie okolie Madridu

Kráľovské sídlo a kláštor nájdete necelých 50 km od Madridu v mestečku San Lorenzo de El Escorial. Klenotom komplexu je knižnica postavená za čias španielskej inkvizície. Hlavnú sálu knižnice zdobia glóbusy a prekrásna maľovaná klenba, ktorá je tematicky členená do siedmych zón podľa slobodných umení, ktoré znázorňuje (gramatika, rétorika, logika, aritmetika, hudba, geometria a astronómia).

Zdroj: John_Silver / Shutterstock.com

7. Newyorská verejná knižnica

Je vám táto knižnica povedomá? Tak pravdepodobne ste ju spoznali z filmu Krotitelia duchov. Stále nič? A čo tak filmy Spiderman, Ted 2 alebo Raňajky u Tiffanyho? Knižnica má k filmovým hviezdam veľmi blízko. Svoj domov v nej našli aj originálne plyšové hračky Macka Pu a jeho kamarátov.

Zdroj: travelview / Shutterstock.com

8. Knižnica Trinity College v Dubline

Do knižnice najprestížnejšej írskej univerzity putuje každá jedna publikácia vydaná v krajine. Pýchou knižnice je tzv. Dlhá izba pochádzajúca z 18. storočia, v ktorej sa nachádza cez 200 000 starobylých kníh. Uličky knižnice zdobia mramorové busty filozofov a spisovateľov pochádzajúce z rovnakého obdobia. Klenotom knižnice je zriedkavá kópia Vyhlásenia Írskej republiky (1916) a azda najvzácnejšia írska kniha – Kniha z Kellsu, čo je iluminovaný evanjeliár pochádzajúci z konca 8. storočia.

Zdroj: VanderWolf Images / Shutterstock.com

9. Strahovská knižnica v Prahe

A na koniec tú máme dve azda najkrajšie knižnice sveta, ktoré môžete navštíviť v neďalekej Prahe. Prvou je Strahovská knižnica, ktorá  stráži viac než 200 000 kníh v útrobách Strahovského kláštora. Knižnica je tvorená teologickou a filozofickou barokovou sálou, ktoré spojuje chodba. V nej sa nachádza Kabinet kuriozít s vysušenými exponátmi žralokov, korytnačiek, krabov a iných podmorských živočíchov.

Zdroj: Maciej Bledowski / Shutterstock.com

10. Klementinum – Národná knižnica Českej republiky v Prahe

Druhovou prekrásnou knižnicou je česká Národná knižnica sídliaca v komplexe Klementinum, ktoré nájdete neďaleko Karlovho mosta v Prahe. Baroková knižnica bola pôvodne jezuitská, pokým ju Mária Terézia nevyhlásila na verejnú univerzitnú knižnicu.  V čele knižnice je umiestnený obraz cisára Josefa II, ktorý sem dal doviesť zabavené knižné zbierky zrušených kláštorov. Sála knižnice je dekorovaná fenomenálnymi stropnými freskami na tému veda a umenie, pričom jej stredu tróni zbierka geografických a astronomických glóbusov.

#clementine #library #prague

Príspevok, ktorý zdieľa Jojo Jiao (@dreamerjojojiao),

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely sa od 25. marca plne otvoria návštevníkom z celého sveta, na vstup postačí PCR test https://t.co/8vKnOiGZgm #letenky14 hodiny dozadu
Prvý hotel vo vesmíre by mal byť otvorený v roku 2027 https://t.co/WMoXQJ6qbp #novinky15 hodiny dozadu
Maličký grécky ostrov je prvou COVID-free destináciou v Európe. Pozýva k sebe turistov https://t.co/LLzzX1yR0B #letenky19 hodiny dozadu
6 tipov kam vyraziť na dámsku jazdu po lockdowne https://t.co/DoJmDhiX8Y #tipy20 hodiny dozadu
Etihad Airways predlžujú bezplatné poistenie na COVID-19 do októbra 2021 https://t.co/re2XffW0uz #novinky20 hodiny dozadu
Aktivisti natreli lietadlo Air France nazeleno. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o tzv. greenwashingu https://t.co/2qPZlui4hI #novinky20 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 29€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky20 hodiny dozadu
Miesta, kam môže žena bezpečne cestovať sama https://t.co/44T4SoEVGM #tipy20 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky21 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore