Nájdeš nás aj na:

Amerika

Cesta okolo sveta: Havaj, Kalifornia, Austrália a Filipíny

Sedem krajín, štyri kontinenty, jedna veľkolepá cesta okolo sveta, na ktorú nezabudneš. Veď navštíviť Havaj, Kaliforniu, Austráliu, Filipíny a Thajsko jednou cestou zrejme ani nepotrebuje ďalší komentár. Takže ak chceš zažiť dovolenku svojho života a mať počas jednej cesty milión zážitkov zo všetkých kútov sveta, pozri si náš článok o veľmi vyhľadávanej kombinácii, ktorú ti zároveň hneď teraz vieme nezáväzne rezervovať za menej ako jednu letenku v business class.

Reklama

Takto vyzerá itinerár

Bratislava ➜ Londýn ➜ Oakland (Kalifornia) ➜ Honolulu ➜ Sydney ➜ Manila ➜ Bangkok ➜ Oslo ➜ Viedeň/Budapešť 

Itinerárov je samozrejme veľa, skombinovať sa dá takmer všetko, a tento článok je praktická ukážka, ako vieš „ošéfovať“ viacero kontinentov počas jednej dovolenky, a za menej ako si myslíš 😉 Scrolluj nižšie a dozvieš sa, čo všetko ťa čaká a čo to vlastne celé stojí.

Uprav si letenky podľa potreby

Na túto, alebo podobnú cestu okolo sveta potrebuješ niekoľko týždňov dovolenky, ale samozrejme platí – koľko ľudí, toľko chutí. Kombinácií je naozaj veľa a ty si svoje letenky môžeš nakombinovať tak, aby si z cestovateľského zoznamu vysnívaných destinácií vyškrtol čo najviac. My sme počas tejto cesty chceli vidieť Havaj, Kaliforniu, nazrieť do Austrálie, ale zažiť aj takú klasiku ako Filipíny či Thajsko. Ak máš takýto cestovateľský sen, ale nevieš šikovne nakombinovať letenky tak, aby nestála veľa, alebo len na nemáš hodiny na vyhľadávanie, ozvi sa nám, a spolu niečo vymyslíme.

Odkiaľ poletíš?

Preferuješ Bratislavu, Košice, Viedeň alebo Budapešť? Vyber si letisko, ktoré ti viac vyhovuje a na cestu okolo sveta odletíš komfortne s niektorou z našich partnerských aeroliniek. Samozrejmosťou je príručná batožina a možnosť nastaviť si počet dní v tej-ktorej destinácií na taký počet dní, aký ti bude najviac vyhovovať. V prípade cestovania s podpalubnou batožinou sa môže celková cena leteniek navýšiť. Pokračuj nižšie a dozvieš sa čo ťa čaká v konkrétnych destináciach.

Cesta okolo sveta: 7 krajín

Rezervujte od 1499 eur

Prejsť na ponuku

Na čaj o piatej

Miliónové mesto rozpínajúce sa na brehoch Temže má multikultúrnu atmosféru, v ktorej sa prelínajú rozličné národnosti a rasy. Počuť tu môžete až 300 odlišných jazykov. Ak by sme preto mali vybrať jedno slovo, ktoré by najlepšie vystihovalo Londýn, bolo by to slovo diverzita. Hoci má až 48 štvrtí, každá z nich je jedinečnou. Medzi tie najznámejšie patria azda: divadelný West End, historické City of London, starobylý Westminster, hipsterský raj Covent Garden a Shoreditch, múzejný Kensington, rebelský Camden, zelený Hyde Park či pobrežný South Bank. V Londýne sa jednoducho vždy niečo deje.

Ak sa vyberiete do Londýna cez leto alebo v decembri, rátajte s návalom turistov a drahšími cenami. Bez ohľadu na to, kedy sa do Londýna vyberiete, vezmite si so sebou dáždnik, pršať tu môže naozaj kedykoľvek. Národnou menou je britská libra, zameníte ju bezproblémovo na ktoromkoľvek letisku alebo v zmenárni na Slovensku i priamo v Anglicku. Londýn je jedna z najdrahších európskych metropol. Rátajte preto s vyššími cenami ubytovania a jedla. Na druhej strane však ušetríte pri návšteve pamiatok, keďže vstup do múzeí a kostolov spravidla nie je spoplatnený.

Londýn sa člení do 6 zón, od ktorých sa odvíja cena transportu. Väčšina hlavných pamiatok sa nachádza v prvej zóne. Cestovanie autobusom je tu, bohužiaľ, pomalé kvôli dopravným špičkám. Najrýchlejším spôsobom prepravy je tak metro. Od roka 2016 môžete využívať metro cez víkend aj v noci, a to na hlavných linkách Victoria, Jubilee, Central, Northern a Piccadilly. Ak bývate v iných oblastiach, dostanete sa do nich nočným autobusom, čo však môže trvať podstatne dlhšie. Na prepravu verejnou dopravou budete potrebovať lístok, a to buď papierový Travelcard, alebo plastovú Oyster card, ktorá je opakovane nabíjateľná. Kúpu lístka môžete vykonať aj pomocou bezkontaktnej platobnej karty. Oyster card poskytuje zľavnenú tarifu. Hoci jedna jazda metrom v prvej zóne stojí až 4,90 £, s Oyster card zaplatíte 2,40 £.

Golden Gate ako na dlani

Nasledujúca destinácia tejto multi-city kombinácie leteniek je Oakland, nachádzajúci sa v tesnej blízkosti fenomenálneho San Francisca (SF). SF je najeurópskejšie mesto Ameriky. Nepriláka vás len spôsobom života. Príjemná klíma počas celého roka a množstvo turistických atrakcií uspokoja aj toho najnáročnejšieho cestovateľa. Prevezte sa električkou strmými uličkami, zasurfujte si s miestnymi na najpríťažlivejších plážach Kalifornie, preplavte sa do najznámejšej väznice na svete – Alcatrazu, alebo si len tak vychutnávajte príjemný vánok Tichého oceánu a sledujte z diaľky jeden z najkrajších mostov na svete – Golden Gate.

Nachádza sa na západnom pobreží Spojených štátov, je prepletené kľukatými uličkami a pozemnými lanovkami, ktoré predstavujú jedinú pohyblivú historickú pamiatku v USA. So svojimi takmer 800 000 obyvateľmi patrí medzi najľudnatejšie, ale i najhustejšie obývané mestá v USA. Americkí obyvatelia sa tu pôvodne usadili približne pred 10 000 rokmi. V roku 1906 otriaslo základmi mesta také silné zemetrasenie, že zničilo takmer jeho tri štvrtiny. Neskôr sa mesto revitalizovalo  a v druhej polovici 20. storočia prilákalo veľké množstvo maliarov, spisovateľov, hippies a muzikantov.

V súčasnosti je San Francisco považované za mesto boháčov a dopĺňa tak spolu s Londýnom, Moskvou a New Yorkom rebríček miest s najväčším počtom miliardárov. San Francisco je vďaka svojej polohe dôležitou dopravnou križovatkou a hlavnou námornou centrálou severnej Kalifornie. Nerovný terén a viac než päťdesiat kopcov. Dôvodom tejto charakteristiky mesta je jeho poloha na zlome San Andreas. Pozrite si rebríček 10 vecí, ktoré sa oplatia vidieť v San Franciscu.

Najkrajšie pláže na svete

Nasleduje Havaj, sen každého skutočného dobrodruha. Vôbec nie je ťažké pochopiť, prečo ho nazývajú rajom. Stačí sa pozrieť napríklad na fotografie nižšie. Snehobiele pláže strieda dozelena sfarbená džungľa, masívne hory a sem-tam vykukne nejaká sopka. Toto miesto nie je len prírodným rajom. Je rajom predovšetkým pre tých, ktorí radi spoznávajú nové kultúry. Na tomto mieste nájdete Polynézanov, Európanov, Američanov a Ázijčanov. Vlastne takmer všetky kultúry sveta. Jednoducho perfektné miesto na život a skvelý tip na dovolenku!

Honolulu je známe najmä vďaka svojej pláži Waikiki. Mesto má mierne, tropické podnebie a teplota sa tu takmer počas celého roka nemení. Priemerne sa pohybuje okolo 28-30 stupňov Celzia. Voda v lete dosahuje priemernú teplotu 27 stupňov Celzia a v zime 25 stupňov Celzia.

Cesta okolo sveta: 7 krajín

Rezervujte Multicity letenky od 1499 eur

Prejsť na ponuku

Na opačnej strane zemegule

Čo viete o Sydney? Aj vám sa hneď vybaví budova opery v najľudnatejšom austrálskom meste? V Sydney sa toho ale skrýva oveľa viac. Ak chcete zažiť krásu a kultúru na jednom mieste, potom je Sydney destinácia pre vás. Objavte jej najznámejšie pláže ako Bondi, Bronte, Coogee a Palm Beach. Prejdite sa po Národnom Parku Sydney Harbour, užite si nádherné prírodné scenérie v pohorí Modré vrchy a obedujte v najlepších reštauráciách Austrálie.

Sedem tisíc ostrovov šťastia

Pre mnohých ľudí sú Filipíny absolútne najkrajšie ostrovy Juhovýchodnej Ázie. Je ich sedem tisíc, ponúkajú nádherné pláže, smaragdové ryžové polia a sú domovom najšťastnejších obyvateľov na svete. Niet sa čomu čudovať, Filipíny vás chytia za srdce a nepustia. Manila je hlavné a najväčšie mesto Filipín. V súčasnosti Manilu považujú za kozmopolitnú metropolu a často ju opisujú ako jediné mesto v Ázii, kde cítiť vplyv Španielska.

Las Vegas Juhovýchodnej Ázie

Hlavné mesto Thajska Bangkok je výkladnou skriňou Ázie. Leží na východnom brehu rieky Chao Phraya, ktorá v ňom vytvára celú sieť kanálov. Práve kvôli nim si vyslúžil prezývku Benátky východu. Moderné možno trochu chaotické mesto pulzuje neopakovateľnou zmesou vôní a chutí. Mnohí ho preto právom považujú za gastronomické nebo. Hoci je tvorený až 50 štvrťami, za najvýznamnejšie mestské časti sa považujú: backpackerský Khao San Road, noblesný Bangkok Riverside, kozmopolitný Sukhumvit, prírodou dýchajúci Silom, módny Siam, nákupný raj Pratunam a rušná čínska štvrť (Chinatown).

V Bangkoku, ako každom tropickom meste, sa strieda obdobie sucha s obdobím monzúnov. Kedy je teda dovolenka v Bangkoku správnou voľbou? Ideálne počasie býva v období medzi novembrom a marcom, kedy najnižšia teplota dosahuje príjemných 26 C°. Marec, apríl a máj sú najteplejšími mesiacmi roka a od júla až do októbra prichádza obdobie dažďov. Počas celého roka tu pocítite vysokú vlhkosť v ovzduší.

Národnou menou je baht (THB), ktorý si bezproblémovo zameníte priamo po prílete na letisko. Bezkonkurenčné sú v Bangkoku najmä ceny pouličného jedla. Chutné jedlo si tu môžete kúpiť už za 1 euro. Hľadáte hotel v Bangkoku?Cena atrakcií a transportu je relatívne nízka. Mestská doprava ponúka širokú škálu dopravných prostriedkov od autobusov cez vlaky až po plavbu po rieke Chao Phraya. Najrýchlejšiu prepravu poskytujú motocyklové taxíky. Jazda nimi však môže byť nebezpečnou. Pozor na prenájom auta, majiteľ autopožičovne vám môže napariť extra „turistickú prirážku“.

Cesta okolo sveta: 7 krajín

Rezervujte Multicity letenky od 1499 eur

Prejsť na ponuku

Nórska kráska s osobitým šarmom

Oslo patrí medzi najdrahšie mestá sveta. Tvrdia to rôzne rebríčky aj mnohé osobné skúsenosti. Je to pravda, aj v hlavnom meste Nórska sa však dá ubytovať aj zabaviť za ľudské ceny. Ak ste už Oslo videli na fotkách, pravdepodobne ste si zapamätali super-modernú budovu opery, Munch a jeho obraz Výkrik, zopár múzeí a možno ešte to, že sa tam odovzdávajú Nobelove ceny mieru. Toto všetko tam nájdete, no v Osle je toho viac na spoznávanie, ak sa teda prispôsobíte lacnej lokálnej kultúre. Tá je totižto primárne založená na športe, prírode a párkoch.

V Osle je veľa vecí zadarmo. Napríklad, všetky štátne múzeá v nedeľu, ďalšie majú vstupy pre študentov zadarmo a kontrola preukazov takmer neexistuje. Aj vstup do národnej galérie je zadarmo. Nalepte si jednu z modrých nálepiek, ktoré nájdete pri vchode, a potom sa už len musíte tváriť, že tam patríte a pozriete si obrazy od Picassa, Moneta, Van Gogha aj Muncha.

Dôležité info o vízach

Na cestovanie po Európe vám postačí občiansky preukaz, avšak na cestu do USA bude potrebné splniť niektoré povinnosti. ESTA – Electronic System for Travel Authorization je automatizovaný americký vládny systém, ktorý umožňuje vycestovať do USA. Prostredníctvom ESTA môžete požiadať a následne získať povolenie online. Je povinná od roku 2009 v rámci posilnenia bezpečnosti a cestujúci sú povinní získať elektronické povolenie pred cestou do Spojených štátov. Turisti cestujúci na Havaj priamo z inej krajiny musia splniť rovnaké vstupné požiadavky, aké platia všeobecne pre Spojené štáty – teda autorizácia ESTA. Víza do Austrálie sú zdarma. Je však potrebné požiadať o elektronické povolenie na vstup do krajiny. Občania SR môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 30 dní. Pri vstupe je potrebné predložiť cestovný pas s platnosťou dlhšou ako 6 mesiacov od doby plánovaného návratu. To isté platí o Thajsku.

Cesta okolo sveta: 7 krajín

Rezervujte Multicity letenky od 1499 eur

Prejsť na ponuku

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestujete na Slovensko zo zahraničia? Musíte sa registrovať https://t.co/0w1tLOcIRX #novinky2 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 hodiny dozadu
Repatriácia z Miami do Bratislavy sa odkladá o týždeň (aktualizované) https://t.co/k0o2fNZUQR #novinky3 hodiny dozadu
Emirates od 6. apríla obnovia niektoré lety. Zatiaľ len jedným smerom https://t.co/anHbtjVaed #novinky3 dni dozadu
Airbnb ponúka ubytovanie zadarmo pre doktorov a záchranárov bojujúcich s COVID-19 https://t.co/d2dAnWfBRZ #novinky3 dni dozadu
Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online https://t.co/W5ZggbUhcU #novinky3 dni dozadu
Lufthansa zrejme dostane miliardovú pomoc od Nemecka https://t.co/1rfSjWdqjK #novinky3 dni dozadu
Belgicko zvažuje zoštátnenie Brussels Airlines https://t.co/qUeWCVm2gM #novinky3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu
Repatriácia z Londýna: 5. apríla ide lietadlo do Bratislavy i naspäť https://t.co/eA1NAsIkYS #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore