Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

NOVINKA: Mexiko a karneval duší! 11-dňové spoznávanie tradícií s odpočinkom pri mori

Vydaj sa s nami na prelome októbra a novembra do Mexika! V čom bude tento zájazd špeciálny? Práve v tomto období sa tu, podobne ako na celom svete, konajú oslavy Dňa mŕtvych alebo Día de los Muertos. Na rozdiel od iných krajín však nejde o pochmúrnu príležitosť, práve naopak. Zúčastni sa slávností, ktoré sú festivalom plným farieb, tradícií i skvelého jedla. Nebudú chýbať ani zaujímavosti z mayskej histórie a celé to zakončíme štyrmi dňami pri mori. Zažiješ úplne iné Mexiko. Ideš do toho s nami?

Reklama

11-dňový zájazd do Mexika

Pobyt prebehne v termíne od 28. októbra do 6. novembra 2023 a cena zahŕňa:

 • Spiatočnú letenku v ekonomickej triede na trase Viedeň – Mexico City – Cancun – Viedeň
 • Príručná batožina k letenke (max. váha do 8 kg)
 • Ubytovanie v 3* a 4* hoteloch
 • Strava podľa programu (raňajky, all inclusive v rezorte na Mayskej riviére)
 • Slovensky alebo česky hovoriaci sprievodca
 • Vstupy do pamiatok podľa programu
 • Transfery v destinácii podľa programu
 • Letecký transfer Mexico City – Campeche (10kg príručná a 23kg odbavená batožina)

Día de los Muertos alebo Deň mŕtvych

Oslavy Dňa mŕtvych väčšinou trvajú tri dni a pripadajú na obdobie od 31. októbra do 2. novembra. Mexičania si takýmto spôsobom pripomínajú svojich zosnulých blízkych. Vydávajú sa na cintoríny a doma vyrobenými ozdobami skrášľujú hroby, na ktorých potom s dušami mŕtvych trávia čas. Táto tradícia je natoľko výnimočná a bohatá, že sa v roku 2008 stala súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na udržiavanie vzťahov so zosnulými sa v Mexiku vždy kládol veľký dôraz. Čo sa potom týka mexických „dušičiek“, ľudia veria, že jeden deň v roku sa hranice medzi svetom živých a mŕtvych zmažú a duchovia sa môžu vrátiť.

Súčasťou osláv je napríklad umiestňovanie obetných darov na oltár. Svoje miesto tam majú známe cukrové lebky, chlieb či kvety nechtíka lekárskeho. Na hroboch nesmú chýbať ani sviečky a mnohé komunity tu organizujú aj večierky so živou hudbou. Slávne sú tiež alegorické sprievody. Jedného z nich, Mega Procesión de Catrinas v Mexico City, sa zúčastníme aj počas zájazdu, a to hneď na druhý deň.

Mexiko

El paseo de la reforma

El Paseo de la Reforma v Mexico City je považovaná za najikonickejšiu ulicu v Mexiku a pre mnohých aj na svete. Takmer 15 km dlhá promenáda spája centrum s najexkluzívnejšími rezidenčnými zónami, vedie cez obrovský park Chapultepec, je sídlom mnohých bánk, mexickej burzy, vládnych inštitúcií i zahraničných veľvyslanectva. V ulici, v ktorej je umiestnený náš hotel sa sústreďuje noblesa celého Mexika. Dominantou ulice je slávny Angel de Indipendencia, víťazný stĺp, ktorý je z číreho zlata. Postavený bol kontroverzným mexickým prezidentom Porfiriom Diazom v roku 1910, keď prebiehalo sté výročie začatia vojny za nezávislosť Mexika.

Zócalo

Námestie Zócalo je kultúrnym centrom celého Mexika. Je obklopené historickými budovami, ako je Palác krásnych umení či Metropolitná katedrála. Tá je druhou najstaršou katedrálou na Americkom kontinente. V noci, keď sa námestie rozsvieti, ponúka nezabudnuteľnú a fascinujúcu atmosféru. Vyskúšaj tu aj miestnu kuchyňu, ktorá je plná chutí, vôní a tradícií.

Mexico City

Mixquic

Cintorín Mixquic sa stal neodmysliteľnou destináciou pre cestovateľov. Nachádzajú sa tu pôsobivé oltáre ozdobené kvetmi a sviečkami. Zaujímavosťou sú na hroboch umiestnené obľúbené hračky mŕtvych, ktoré symbolizujú možnosť hrať sa podobne ako počas pozemského života.

Teotihuacan

Teotihuacan je jedno z najimpozantnejších archeologických nálezísk v centrálnej oblasti Mexika. Archeologická oblasť leží v údolí. Je päť kilometrov dlhá, tri kilometre široká a dominujú jej dve pyramídy. Stredom vedie slávna Calzada de los Muertos alebo Cesta Mŕtvych. Navštívime tu múzeum, ktoré uchováva najdôležitejšie archeologické vykopávky z celej krajiny. Napríklad Aztécky kamenný kalendár. Zaujímaš sa o dávnej civilizácie? Múzeum funguje ako nekonečný zdroj informácií.

Teotihuacan 

Presidente Masaryk a Mexiko?

Zrejme najluxusnejšou triedou Latinskej Ameriky je Avenida Presidente Masaryk. Všetky ulice tejto štvrti majú mená slávnych svetových spisovateľov, filozofov, vedcov a iných osobností. Medzi nimi je aj náš prvý československý prezident Masaryk. Ulica je prirovnávaná k Piatej Avenue v New Yorku a je plná tých najluxusnejších značiek.

Campeche

Štvrtý deň sa letecky presunieme do mesta San Francisco de Campeche (skrátene Campeche). Je plné krásnych uličiek, príjemných kaviarní, reštaurácií i zaujímavých stavieb a miest. Za zmienku určite stojí nádherná katedrála Catedral de la Purisma, ulička La Calle 59, ktorá je najfarebnejšia v meste, či promenáda „malecon“, z ktorej je vidieť prekrásny západ slnka.

Campeche

Pomuch a Uxmal

Deň mŕtvych je skutočne významnou mexickou slávnosťou. Zvláštny význam má potom na yucatánskom polostrove. Mayovia tento sviatok označujú ako Hanal Pixan a svoje špeciálne miesto majú oslavy v malom mayskom mestečku Pomuch, v štáte Campeche. Ľudia tu každoročne v tento deň navštívia cintorín, rituálne očistí kosti svojich blízkych a vystavia ich medzi kvety.

Piaty deň nášho zájazdu navštívime aj Uxmal, ďalšie mayské mesto, ktoré kedysi patrilo k významným sídlam ríše a dnes je zapísané na zozname UNESCO. Na vlastné oči uvidíš napríklad Kúzelníkovu pyramídu alebo pozoruhodný Chrám mníšok.

Uxmal

Chichen Itza

Starobylé mayské mesto je jedným z najnavštevovanejších archeologických nálezísk v Mexiku. Ide o majestátny pyramídový komplex, ktorý patrí medzi sedem novodobých divov sveta. Uvidíš dominantnú Kukulkánovu pyramídu svedčiacu o dômyselnosti vtedajších staviteľov. Niet divu, že je najznámejšou a najviac fotografovanou stavbou.

Mexiko

Playa de Carmen

Po náročnom programe si táto dovolenka hovorí o poriadny odpočinok, čo myslíš? A kam inam by sme sa mohli presunúť, než práve do Playa de Carmen. Na krásnych belostných plážach obmývaných Karibským morom strávime celé štyri dni. K dispozícii ti bude rezort s all inclusive servisom, takže sa budeš môcť naplno venovať len relaxovaniu, prípadne objavovaniu ďalších krás tejto oblasti. Odporúčame šnorchlovanie a samozrejme ochutnávanie mexickej kuchyne.

Cancún

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore