Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Poľsko mení pravidlá na hraniciach: negatívny test alebo očkovanie ruší karanténu

Poľsko mení pravidlá na hraniciach: negatívny test alebo očkovanie ruší karanténu

Poľská vláda od 12. februára čiastočne uvoľňila obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu, ktoré boli zavedené 27. decembra. Najnovšie však Poľsko zavádza povinnú karanténu pre takmer všetkých cestujúcich zo Slovenska a Česka. Výnimku budú mať tí, ktorí sa preukážu negatívnym testom nie starším ako 48 hodín alebo certifikátom o zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny.

Reklama

Dôvodom opatrenia je skutočnosť, že obe krajiny majú výrazne vyšší počet nových prípadov nákazy na obyvateľa ako Poľsko, uviedol minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

Od soboty tiež bude v Poľsku zakázané nosenie plastových štítov, prílb alebo šatiek ako alternatívy rúšok na zakrytie horných dýchacích ciest.

Podľa poľského ministra zdravotníctva Adama Niedzielskeho sa v krajine začala tretia vlna pandémie, ktorá bude kulminovať zrejme na prelome marca a apríla.

Čo aktuálne platí v Poľsku?

Otvorili sa hotely a ostatné ubytovacie zariadenia, lyžiarske strediská, plavárne, kiná, divadlá a kultúrne inštitúcie ako múzeá či galérie.

Naďalej sú zatvorené reštaurácie, tie môžu vydávať jedlo a pitie iba so sebou a na dovoz, povolené nie sú ani terasy.

Otvorenie turistického sektora a kultúry však nie je úplné. Hotely, ubytovacie zariadenia a horské chaty (napríklad v Tatrách) môžu prijímať maximálne 50 percent hostí. Hotelové reštaurácie budú naďalej zatvorené, jedlo sa na požiadavku hosťom doručí na izbu. Hotely prijímajú hostí bez obmedzení, vrátane cudzincov. 

Podmienky návratu z Poľska

Po návrate na Slovensko je až na niekoľko výnimiek potrebná domáca karanténa a test najskôr na 8. deň od príchodu – a to aj v prípade, že idete lyžovať na pár hodín.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely sa od 25. marca plne otvoria návštevníkom z celého sveta, na vstup postačí PCR test https://t.co/8vKnOiGZgm #letenky13 hodiny dozadu
Prvý hotel vo vesmíre by mal byť otvorený v roku 2027 https://t.co/WMoXQJ6qbp #novinky14 hodiny dozadu
Maličký grécky ostrov je prvou COVID-free destináciou v Európe. Pozýva k sebe turistov https://t.co/LLzzX1yR0B #letenky18 hodiny dozadu
6 tipov kam vyraziť na dámsku jazdu po lockdowne https://t.co/DoJmDhiX8Y #tipy19 hodiny dozadu
Etihad Airways predlžujú bezplatné poistenie na COVID-19 do októbra 2021 https://t.co/re2XffW0uz #novinky19 hodiny dozadu
Aktivisti natreli lietadlo Air France nazeleno. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o tzv. greenwashingu https://t.co/2qPZlui4hI #novinky19 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 29€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky19 hodiny dozadu
Miesta, kam môže žena bezpečne cestovať sama https://t.co/44T4SoEVGM #tipy19 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky19 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky19 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore