Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Lima: to najlepšie za jeden deň

Keď sme navštívili hlavné mesto Peru, úplne náhodne sme v jednom parku stretli cudzincov, ktorí práve čakali na Free walking tour. Tak sme sa pridali a neoľutovali sme. Čo všetko zažijete za 4 hodiny počas prehliadky v Lime? Ako vyplniť zvyšok dňa? Pridávame aj niekoľko tipov na aktivity, jedlo a drinky, ktoré netreba v Lime opomenúť.

Reklama

Lima: to najlepšie za jeden deň

Lima v skratke

Lima je hlavné mesto, kde žije tretina populácie Peru (cca 8 miliónov ľudí). V historickom znení sa volalo Rimac podľa rieky, ktorá ním preteká. Keďže sa Španielom slovko Rimac ťažko vyslovovalo, zmenili ho postupom času na jednoduchší názov Lima. Mesto s celoročne takmer konštantným počasím (medzi 20 a 25°C, zároveň je druhým najsuchším hlavným mestom na svete po Káhire) nás prekvapilo hneď na úvod samostatnými cestami pre autobus (Metropolitano), s ktorým sa za 2,50 solov (asi 70 centov) odveziete ako dlho budete chcieť – veľmi odporúčame v časoch, kedy chodia domáci z/do práce, vtedy býva doprava v Lime šialená.

Na lokálnu prepravu môžete použiť aj menšie autobusíky (jednosmerný lístok stojí 1,20 solov, cca 30 centov) – musíte však vedieť po španielsky, aby ste mali cca predstavu, kam sa uberáte. Keďže mnoho Peruánčanov hovorí iba po španielsky, prípadne kečuánsky a amjarsky, rozumnou alternatívou prepravy v hlavnom meste je Uber – 15 minút jazdy stojí približne 10 ÷ 15 solov a nemusíte vedieť ani slovo po španielsky, len musíte byť pri objednávaní online ? Lima bola kedysi považovaná za mesto nie práve najbezpečnejšie, avšak domáci aj úrady pochopili, že turisti sú dobrým zdrojom príjmov, takže dnes je to mesto relatívne bezpečné. Samozrejme si treba dať pozor na falošné bankovky, netúlať sa v noci po tmavých uličkách a nebrať staré taxíky na uliciach – potom sa budete v Lime cítiť rovnako pohodlne ako my.

Lima: to najlepšie za jeden deň

Free walking tour v Lime

Free walking tour je iniciatíva cestovateľských nadšencov, ktorá ponúka bezplatné prehliadky rôznych miest. Nerobia to samozrejme úplne zadarmo, niekde sa vám budú snažiť predať nejaký iný výlet, prípadne sa na záver zbierajú dobrovoľné príspevky. Ráno pred Free walking tour sme si dali dobrú peruánsku kávu a domáce empanadas, čo sú kapsičky plnené mäsom a rôznou zeleninou. O 11:00 mala začať Free walking tour na kruhovom objazde v časti Miraflores, čo je obľúbená destinácia turistov – hľadajte tu chlapíka v zelenej veste s jasným označením FWT. Lima je inak slušne veľká a roztiahnutá, odporúčame ubytovanie práve v časti Miraflores (prípadne Barranco alebo Chorrillos), kde sa zdržuje aj väčšina turistov a nemáte problém s dopravným spojením.

Lima: to najlepšie za jeden deň

11:20 Tour reálne začína – (no problemo) s plánovaným trvaním 2,5 hodiny a reálnym trvaním cez 3,5 hodiny (opäť no problemo). Začali sme presunom lokálnou dopravou z časti Miraflores do historického El Centro.

Lima: to najlepšie za jeden deň

12:00 sme sa vynorili na Plaza de Armas, hlavnom námestí Limy, kde práve prebiehala veľkolepá výmena stráží (táto šou trvá približne 20 minút) – za dramatickej hudby sa menili stráže pri vládnom paláci. Najkrajšia je táto výmena 24. decembra, kedy sa vojaci prezlečú za rozprávkové bytosti a predvádzajú svoju šou pre deti ? Ak máte radi nákupy, veľká pešia zóna Jirón de la Unión bude vašou obľúbenou destináciou, začína práve na rohu Plaza de Armas. Pohľadajte obchod La Fabrica, kde nájdete značkové oblečenie za zlomok ceny (napr. tričko Ralph Lauren za 5 eur) – a skutočne originály, ide však o kusovky z lokálnych fabrík, ktoré môžu mať drobnučké nepodarky. Vedeli ste inak, že Peru je druhým najväčším producentom bavlny na svete? Vládny palác v koloniálnom a neogotickom štýle spolu s katedrálou La Catedral de Lima a arcibiskupských palácom obopínajú krásne námestie Plaza de Armas posiate peruánskymi červeno-bielo-červenými vlajkami, ktoré majú tri symboly vo svojom stredovom erbe:

Vicuña – nedomestifikovateľné zviera s najkvalitnejšou vlnou

Chinínovník – ponúka výťažok, ktorý sa pridáva do tonicu a zároveň sa používa ako ochrana pred maláriou

Roh bohatstva Cornucopia – reprezentuje obrovské nerastné bohatstvo Peru

Spojenie katedrály, arcibiskupského paláca a vládnej budovy na jednom námestí nie je náhodné – 80 % obyvateľov Peru sú silne veriacimi katolíkmi a cirkev má výrazný vplyv na rozhodnutia štátu.

Lima: to najlepšie za jeden deň

Lima: to najlepšie za jeden deň

13:00 Plazuela de Santo Domingo – vychádzame z menšieho nákupného centra plného domácich výrobkov, kde nám sprievodca objasňuje rozdiely medzi vlnou malej a dospelej lamy alpaky. Vychádzame cez malé námestíčko a smerujeme na poštu, ktorá bola kedysi vlakovou stanicou. Avšak po 60-tych rokoch plných teroristických útokov sa mnoho miest, kde sa zhromažďovali ľudia, premenilo na rôzne inštitúcie.

Lima: to najlepšie za jeden deň

Lima: to najlepšie za jeden deň

13:40 Vychádzame z obrovskej budovy pošty a smerujeme k lokálnym stánkom niečo zahryznúť. S Hankou si vyberáme causu, studený zemiakový šalát s morskými plodmi, zeleninou alebo kuracím mäsom. K tomu Inca Colu – žltú koka kolu s príchuťou žuvačky ?

Lima: to najlepšie za jeden deň

14:15 Po krátkom občerstvení prejdeme most, pod ktorými preteká takmer vyschnutá rieka Rimac, ktorá dala kedysi základ tomuto veľkomestu. V pozadí vidieť horu obrastenú domčekmi, v ktorých bývajú bežní Limčania.

Lima: to najlepšie za jeden deň

14:30 Na jednej z ďalších budov nám sprievodca vysvetľuje, ako sa niektoré budovy aktuálne stavajú s ohľadom na seizmickú činnosť, ktorá nedávno zasiahla aj Ekvádor.

Lima: to najlepšie za jeden deň

14:45 Vchádzame do maličkej uličky a smerujeme k stánku kde predávajú pisco(domáca vínovica v čistej forme veľmi podobná talianskej grape – toto ale Peruánčanom nehovorte nahlas) a bezplatne dostávame hneď štyri vzorky na ochutnanie. Veľmi milé gesto pred zbieraním dobrovoľných príspevkov na záver ?

Lima: to najlepšie za jeden deň

Pokračovanie cestopisu na #CESTUJEMESPOLU

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP roadtripy v USA: 6 najkrajších ciest naprieč Amerikou! https://t.co/KxpoZZOId1 #cestopisy13 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Last minute dovolenka v Egypte s all inclusive, letenkami z Bratislavy a 4*hotelom za 383€ https://t.co/F5TvUvSIcU #dovolenky13 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. Objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 21€) https://t.co/Ct4I6MlmKp #cestopisy14 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Zadar tak príťažlivou destináciou + letenky na jeseň od 21€ https://t.co/o889GhIRFI #cestopisy14 hodín dozadu
Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Letenky za 129€ aj na budúci rok https://t.co/CAR6AsgMQd #cestopisy14 hodín dozadu
USA v novembri otvoria hranice pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie https://t.co/iHe6gLYSJY #novinky15 hodín dozadu
So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky1 deň dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky1 deň dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh1 deň dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore