Nájdeš nás aj na:

Novinky

Nový terminál v Pekingu je veľký ako 98 futbalových ihrísk

Nový terminál v Pekingu je veľký ako 98 futbalových ihrísk

Terminál letiska Daxing International (po slovensky Ta-sing) v Pekingu bol oficiálne otvorený 30. septembra 2019. Stal sa najväčším jedno-štruktúrovým letiskovým terminálom na svete. Najlepšie bude predstaviť si ho rovno v číslach:

Reklama
  • Rozlieha sa na ploche 695-tisíc metrov štvorcových (98 futbalových ihrísk)
  • Výstavba sa vyšplhala do výšky 11 miliárd dolárov
  • Malo by zvládať 300 vzlietnutí a pristátí za hodinu v počiatočnej fáze
  • Do roku 2021 by terminálom malo prejsť 45 miliónov pasažierov, do roku 2025 by číslo malo vzrásť na 72 miliónov a do roku 2040 približne 100 miliónov pasažierov.
  • Disponuje 400 samoobslužnými check-in kioskami (80 percent všetkých check-inov)

Hviezdica či fénix?

Terminál má štyri poschodia a bol navrhnutý zosnulou iracko-anglickou architektkou Zahou Hadid. Z vrchu pripomína obrovskú hviezdicu so šiestimi lúčmi ťahajúcimi sa zo stredu. Vnútorné masívne átrium je podopreté ôsmimi stĺpmi v tvare C so strešnými oknami, ktoré zabezpečujú množstvo prirodzeného svetla v celom interiéri. Práve vďaka tvaru hviezdice nemusia cestujúci nikdy prejsť pešo viac ako 8 minút zo stredu hoci aj do najvzdialenejšej odletovej brány. Usporiadanie terminálu môže pripomínať i veľkého vtáka fénixa, ktorý je čínskym symbolom.

zdroj: lazy dragon

Hlavným konceptom je oddelenie príletov a odletov, aby sa letiskové služby zefektívnili. Dve samostatné poschodia sú venované len príletom a dve ďalšie odletom.

S cieľom byť jedinečný, by to nešlo nijak inak, ako sa snažiť o čo najviac eko-friendly stratégiu. Nízkouhlíková politika, solárne panely a systém zadržiavajúci dažďovú vodu sú len pár príkladmi. Heslom letiska Daxing je okrém iného i rýchlosť. 5G technológia a smart služby by mali znížiť čakaciu dobu. Postupy, pri ktorých budú rozpoznávané tváre cestujúcich, robia papierové letenky takmer zbytočnými. Samoobsluha pri narábaní s batožinami takisto slúži na optimalizáciu zážitku z cestovania.

zdroj: Markus Mainka

Terminál či galéria?

Ťažiskom nového terminálu na letisku Daxing je jednoznačne umenie. Oslovená bola aj Peking Central Academy of Fine Arts (Pekinská centrálna akadémia výtvarných umení), aby navrhla umelecké priestory v rámci terminálu, od VIP salónikov cez nádvoria až po krídla. Na letisku nájdete aj interaktívne, pohyblivé sedenie či interaktívne LED obrazovky.

Odletové salóniky majú okrem hypermoderného interiéru aj 5 tradičných čínskych nádvorí. Ich vzhľad konzultovali s Xu Bing, jedným z najprominentnejších súčasných umelcov. Sú inšpirované klasickými čínskymi záhradami s derevenými lavičkami, pavilónmi a zeleňou.

Najedia sa všetci

V novej časti letiska Daxing je neúrekom možností na občerstvenie v rôznych štýloch. Tradičný japonský ramen, old-school čínska kuchyňa, vegetariánske prevedenia, mäsité jedlá v podobe burgrov či wrapov či šaláty podľa šanghajského konceptu zdravého jedla. Samozrejme nechýbajú kaviarne, čajovne a bary.

zdroj: Markus Mainka

Problémy s dopravou

Najväčšou nevýhodou letiska Daxing je jeho poloha. Nachádza sa na juhu od hlavného mesta, asi jeden a pol hodiny cesty autom (v dopravnej zápche aj viac). Mestská hromadná doprava zatiaľ úplne dobre vyriešená nie je. Možnosťou je i cesta vlakom. Letisko však plánuje situáciu zlepšiť výstavbou železníc a pridaním nových vlakových spojov. V dohľadnej budúcnosti Čína plánuje vybudovanie vlakovej a metrovej stanice priamo pod letiskom, pričom umožní check-in a odovzdávanie batožiny priamo na stanici.

zdroj informácií: cntraveler.com, daxing-pkx-airport.com
zdroj hlavnej fotografie: cntraveler.com

Mohlo by ťa zaujímať:

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Navštív Birmingham za 19€! Pecková ponuka nielen pre seriálových fanúšikov https://t.co/jcX9bboZeK #letenky18 hodín dozadu
FIRST MOMENT: Ischia sa vracia! Pobyty už od 319€ https://t.co/RdLHFQkZUS #pobyty18 hodín dozadu
Luxusná dovolenka iba za 879€! 🔥 Thajské Krabi + zastávka v Dohe https://t.co/q4YMKJ97y3 #exotika18 hodín dozadu
Lisabon a Azory sú ideálna kombinácia európskej dovolenky, teraz so zľavou! https://t.co/SzJygzpjaU #dovolenky18 hodín dozadu
Pobyt v tatranskom Grandhoteli Praha už od 59€ https://t.co/9cPOsXhj3Y #pobyty18 hodín dozadu
Bali s letenkou a hotelom spolu za 789€ 🔥https://t.co/Y0FRYcJUuC #dovolenky18 hodín dozadu
Kompletná dovolenka na ostrove Langkawi za 779€ 🔥https://t.co/bGxfXAcky6 #exotika18 hodín dozadu
Adventný pobyt v Prahe od 49€. https://t.co/MifNzKpCZC #pobyty18 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore