Nájdeš nás aj na:

Novinky

Nový terminál v Pekingu je veľký ako 98 futbalových ihrísk

Nový terminál v Pekingu je veľký ako 98 futbalových ihrísk

Terminál letiska Daxing International (po slovensky Ta-sing) v Pekingu bol oficiálne otvorený 30. septembra 2019. Stal sa najväčším jedno-štruktúrovým letiskovým terminálom na svete. Najlepšie bude predstaviť si ho rovno v číslach:

Reklama
  • Rozlieha sa na ploche 695-tisíc metrov štvorcových (98 futbalových ihrísk)
  • Výstavba sa vyšplhala do výšky 11 miliárd dolárov
  • Malo by zvládať 300 vzlietnutí a pristátí za hodinu v počiatočnej fáze
  • Do roku 2021 by terminálom malo prejsť 45 miliónov pasažierov, do roku 2025 by číslo malo vzrásť na 72 miliónov a do roku 2040 približne 100 miliónov pasažierov.
  • Disponuje 400 samoobslužnými check-in kioskami (80 percent všetkých check-inov)

Hviezdica či fénix?

Terminál má štyri poschodia a bol navrhnutý zosnulou iracko-anglickou architektkou Zahou Hadid. Z vrchu pripomína obrovskú hviezdicu so šiestimi lúčmi ťahajúcimi sa zo stredu. Vnútorné masívne átrium je podopreté ôsmimi stĺpmi v tvare C so strešnými oknami, ktoré zabezpečujú množstvo prirodzeného svetla v celom interiéri. Práve vďaka tvaru hviezdice nemusia cestujúci nikdy prejsť pešo viac ako 8 minút zo stredu hoci aj do najvzdialenejšej odletovej brány. Usporiadanie terminálu môže pripomínať i veľkého vtáka fénixa, ktorý je čínskym symbolom.

zdroj: lazy dragon

Hlavným konceptom je oddelenie príletov a odletov, aby sa letiskové služby zefektívnili. Dve samostatné poschodia sú venované len príletom a dve ďalšie odletom.

S cieľom byť jedinečný, by to nešlo nijak inak, ako sa snažiť o čo najviac eko-friendly stratégiu. Nízkouhlíková politika, solárne panely a systém zadržiavajúci dažďovú vodu sú len pár príkladmi. Heslom letiska Daxing je okrém iného i rýchlosť. 5G technológia a smart služby by mali znížiť čakaciu dobu. Postupy, pri ktorých budú rozpoznávané tváre cestujúcich, robia papierové letenky takmer zbytočnými. Samoobsluha pri narábaní s batožinami takisto slúži na optimalizáciu zážitku z cestovania.

zdroj: Markus Mainka

Terminál či galéria?

Ťažiskom nového terminálu na letisku Daxing je jednoznačne umenie. Oslovená bola aj Peking Central Academy of Fine Arts (Pekinská centrálna akadémia výtvarných umení), aby navrhla umelecké priestory v rámci terminálu, od VIP salónikov cez nádvoria až po krídla. Na letisku nájdete aj interaktívne, pohyblivé sedenie či interaktívne LED obrazovky.

Odletové salóniky majú okrem hypermoderného interiéru aj 5 tradičných čínskych nádvorí. Ich vzhľad konzultovali s Xu Bing, jedným z najprominentnejších súčasných umelcov. Sú inšpirované klasickými čínskymi záhradami s derevenými lavičkami, pavilónmi a zeleňou.

Najedia sa všetci

V novej časti letiska Daxing je neúrekom možností na občerstvenie v rôznych štýloch. Tradičný japonský ramen, old-school čínska kuchyňa, vegetariánske prevedenia, mäsité jedlá v podobe burgrov či wrapov či šaláty podľa šanghajského konceptu zdravého jedla. Samozrejme nechýbajú kaviarne, čajovne a bary.

zdroj: Markus Mainka

Problémy s dopravou

Najväčšou nevýhodou letiska Daxing je jeho poloha. Nachádza sa na juhu od hlavného mesta, asi jeden a pol hodiny cesty autom (v dopravnej zápche aj viac). Mestská hromadná doprava zatiaľ úplne dobre vyriešená nie je. Možnosťou je i cesta vlakom. Letisko však plánuje situáciu zlepšiť výstavbou železníc a pridaním nových vlakových spojov. V dohľadnej budúcnosti Čína plánuje vybudovanie vlakovej a metrovej stanice priamo pod letiskom, pričom umožní check-in a odovzdávanie batožiny priamo na stanici.

zdroj informácií: cntraveler.com, daxing-pkx-airport.com
zdroj hlavnej fotografie: cntraveler.com

Mohlo by ťa zaujímať:


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky22 minút dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky46 minút dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky2 hodiny dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Wizz Air zastavuje pre koronavírus všetky lety z Budapešti do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO204 hodiny dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i4 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/PZNBEFT3DY4 hodiny dozadu
Človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje. Napríklad na 1 200 km plavbu Karibikom https://t.co/FbHAp6CmjR5 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 37€! https://t.co/rjr5AzMIPB7 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore