Nájdeš nás aj na:
blue mosque istanbul

Ázia

Istanbul: 10 dôvodov, prečo mu povedať áno aj na jeseň + letenky od 129€

Istanbul je mestom, ako z rozprávky tisíc a jednej noci. V tieni minaretov a mešít sa stretávajú ľudia z rôznych kútov sveta. V znamení histórie sa nesie architektúra Istanbulu, no v smere pokroku sa uberajú jeho obyvatelia. Prekvitá tu obchod, remeslá a z bazárov sa nesie príjemná vôňa čerstvých korenín, ktorá láka ochutnať z mesta ešte viac. Ak si fanúšikom cestovateľského chaosu a rád(a) navštevuješ destinácie, ktoré nikdy nespia, Istanbul odporúčame všetkými destiami. Navyše poletíš s leteckou spoločnosťou Turkish Airlines od perfektných 129€. Pozri si našu reportáž, ako sa lieta v ekonomickej triede Turkish Airlines.

Reklama

Lacné letenky do Istanbulu

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne alebo Budapešti
 • S kým? Letecká spoločnosť Turkish Airlines
 • Kedy? september – október 2022
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky

Akciové letenky

Podmienky vstupu do Turecka:

Občania SR, ktorí nenavštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan sú povinní:

 • vyplniť vstupný registračný formulár
 • preukázať sa certifikátom o úplnom zaočkovaní (dátum očkovania min. 14 dní od vstupu do krajiny), alebo
 • preukázať sa certifikátom o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných 6 mesiacoch, alebo
 • preukázať sa negatívnym PCR (nie starším ako 72 hodín) alebo antigénovým testom (nie starším ako 48 hodín od vstupu do krajiny) – výnimky majú deti do 12 rokov.

Slovenskí občania cestujúci do Turecka nepotrebujú vstupné víza za účelom turizmu. Je však dôležité, aby ste mali počas trvania pobytu/zájazdu platný cestovný doklad (cestovný pas alebo občiansky preukaz). Zároveň je dôležité si skontrolovať aj všetky zdravotné formality, ktoré su nevyhnutné na cestu a pobyt.

Prečo navštíviť Istanbul práve na jeseň?

Jesenné obdobie je jedno z najlepších, kedy sa do Istanbulu môžeš vybrať. Nielenže je tu mimo letnej sezóny menej turistov, ale v celom Turecku prevládajú mierne tepoty a nádherne sfarbená príroda. Pestrofarebnú jeseň si môžeš užiť napríklad tak, že vyrazíš na plavbu po Bospore alebo navštíviš pevnosť Rumelihisarı. Príjemné počasie ti ešte stále dopraje posedenie vonku pri miestnych špecialitách a povymetať môžeš tiež všetky open-air bazáry.

Spomínaných 10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľskou povinnosťou:

1. Praclíky zo štvorprúdovky a figy, ktoré majú chuť

Ak stravovanie v Istanbule asociuješ s kebabom (teda kebapom) z okienka, si na omyle. Budeš prekvapený, ale ak ochutnáš turecký melón, jahody alebo figu, určite uprednostníš kúpu ovocia pred junkfoodom od pouličných predajcov. Tí sú inak skoro všade, nečudujte sa, ak turecký pán s cigaretou v ústach bude ponúkať simit (turecký praclík pečený v kamennej peci) a iné božské pečivo na štvorprúdovej ceste. Neboj sa, v Istanbule je vždy zápcha, takže hocičo sa môže predávať v stopercentnom bezpečí aj medzi autami. Ak patríš do skupiny mäsožravcov, ochutnávku rybacieho sendviču „balik ekmek“ ber ako povinnosť.

2. Lampáše v Grand Bazaar

1200 obchodov na jednej kope môže byť aj vizuálny zážitok. Do Veľkého Bazáru nechoď iba nakupovať, je to ideálne miesto na štúdium tureckého dizajnu a spoznávanie temperamentu Istanbulčanov. Počas prechádzky po 58 krytých pasážach tejto gigantickej tržnice málokto však odolá kúpe lampášov, šperkov alebo sladkostí. Ale pozor! Aj keď ťa potešia nejaké nízke ceny, vyjednávať sa aj tak oplatí, keďže v Grand Bazaar všetko lacné dokáže byť ešte lacnejšie.

3. Dobrý večer, ale naozaj

Počas lovu na najlepší podnik môžeš mať pocit, že istanbulskí čašníci sú tak trošku aj kulturológovia, často sa stáva, že ťa pozdravia po slovensky „Dobrý večer!“ iba na základe informácie „from Slovakia“. Inak ak po krátkom rozhovore s nimi sa rozhodneš, že pôjdeš do vedľajšieho podniku, neboj sa ich reakcie, oni ti iba zaželajú pekný večer a nebudú ťa ďalej nahovárať.

4. Čaj na Bospore

Predstavte si, že ste akurát po výdatnom obede alebo poobednej tureckej káve poviete si, že a teraz idete do Ázie. Znie to celkom čudne, ale je to tak, Istanbul sa nachádza na rozhraní Ázie a Európy. Nechajte sa zlákať na plavbu po Bospore a dajte si chai (turecký čaj) na palube, je to zážitok, bez ktorého by ste z Istanbulu určite nemali odísť.

5. Mešity

Modrá mešita (Sultanahmet) a Chrám Svätej Múdrosti (Hagia Sofia) sú rozhodne jedny z najfrekventovanejších miest v tomto meste. Napriek tomu, že v mešitách nikdy nebudeš sám, sakrálnu atmosféru nestratili, a ich krása očarí aj tých, ktorí pamiatky berú ako povinné jazdy. Návštevu oboch mešít môžeš absolvovať po sebe, keďže sú od seba iba na 6 minút chôdze.

6. Turecká káva

Možno sa pokladáš za fanúšika silnej kávy, tento názor však veľmi ľahko môžeš v Istanbule zmeniť. Turecká káva je silná, teda SILNÁ! Maj na pamäti, že konzumácia tohto nápoja je v Turecku skôr rituálom, a zabudni teda na „kapučínko so sebou“. Navštív radšej tradičnú cukráreň, objednaj si hriešne sladký ryžový puding a po ňom si uži horkosť tureckej kávy.

7. Inferno a Múzeum nevinnosti

Knihomoli si tiež prídu na svoje. Ak si si čítal román Inferno od Dana Browna a niekto by ťa zobral do Cisterny Baziliky bez toho, aby sie vedeli, kde vlastne si, je skoro isté, že by ti dané prostredie bolo povedomé. Či to svedčí o jedinečnosti tohto miesta alebo o geniálnych schopnostiach Dana Browna opísať realitu, presvedč sa sám. Ak si ozajstným milovníkom súčasnej literatúry, určite budeš zvedavý, či naozaj existuje Múzeum nevinnosti z tvorby istanbulského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny, Orhana Pamuka. Nuž, potešíme ťa, existuje!

8. To slávne tretie nádvorie

Palác Topkapi by sa dalo nazvať aj ako mesto v meste. Síce sa skladá zo štyroch nádvorí, najpopulárnejšie je to tretie, ktoré stáročia slúžilo ako čisto ženská časť paláca, ako hárem. Pre mužov to bolo kedysi miestom, ktoré podnecovalo tie najvzrušujúcejšie fantázie, keďže vstúpiť doň mohli iba ženy, a mnohí hovoria o tom, že steny háremu dodnes dýchajú intrigami a tajomstvami.

9. Durakta inecek var!

Už sme spomínali zápchy na istanbulských cestách, ak sa však doprava pohne, sú to preteky, v ktorých ovláda chaos, ale žiadna panika. Pokiaľ máš rás adrenalínové športy, nevynechaj príležitosť stať sa ich súčasťou. Nastúp na dolmus (turecký minibus, ktorý slúži ako tzv. zdieľaný taxík), cestuj s miestnymi a nezabudni zakričať „Durakta inecek var!“ pred tvojím cieľom, inak ťa šofér nezastaví. Platiť budeš priamo v dolmuse. Po tejto ceste pochopíš, prečo sa tento typ dopravy volá dolmus, čo po turceky znamená „plný“.

10. Nasávajte

Nájdite si lavičku, ktorú ešte neobsadila žiadna mačka, odložte na chvíľku Váš bedeker, započúvajte sa do azánu a len pozorujte ľudí. To, čo uvidíte, by bolo v iných mestách možno trošku aj gýčové, ale Istanbul je mesto sebaisté a každému je jasné, že na svojej rozprávkovosti sa nič nehodlá zmeniť.

Prečo letieť s Turkish Airlines?

Turkish Airlines ponúkajú aj v ekonomickej triede neobyčajný komfort a zaujímavý servis. Sedadlá cestujúcich figurujú s 6-palcovým (15 cm) sklonom, opierkou hlavy a nôh, šírkou viac ako 19 palcov a pevným 31 cm (79 cm) priestorom pre nohy. Ten je doplnený 12-palcovým multimediálnym displejom nabitým hodinami filmov, hudby a TV a nabíjacím zariadením pre elektronické zariadenia na každom sedadle.

Turkish Airlines sú pre mnohých cestovateľov najlepšími aerolinkami na krátke i dlhé vzdialenosti. Kvalitu ich ekonomickej triedy najnovšie ocenili aj v prestížnej ankete World Travel Awards. Turecké aerolínie získali prvenstvo aj v roku 2020 a porazili tak veľmi silnú konkurenciu v európskom leteckom priemysle. Medzi nominovanými v ekonomickej triede boli okrem iného aj spoločnosti Air France, British Airways, Lufthansa a KLM.

Turecké aerolínie obnovili medzinárodné spojenie z Istanbulu od 10. júna. Od 18. júna pridali priame lety zo 16 miest v šiestich európskych štátoch do 14 tureckých miest, aerolinky sa následne vrátili aj do Viedne, kam lietajú dennodenne na krídlach obľúbeného Dreamlinera.

Pred koronakrízou mali Turkish Airlines jednu z najrozsiahlejších sietí na svete s 50 domácimi a 246 medzinárodnými destináciami v 123 krajinách.

Napriek pretrvávajúcej pandémii a aktuálnemu znižovaniu počtu leteckých spojení lietajú Turkish Airlines vo väčšej frekvencii a tiež do viac destinácií ako ktorýkoľvek iný dopravca v Európe. Aktuálne lietajú najviac v Európe spomedzi všetkých aeroliniek.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.6/5 - (5 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore