Nájdeš nás aj na:

Ázia

Istanbul z Viedne + 10 dôvodov, prečo je viac ako cestovateľskou povinnosťou

Istanbul je mestom, ako z rozprávky tisíc a jednej noci. V tieni minaretov a mešít sa stretávajú ľudia z rôznych kútov sveta. V znamení histórie sa nesie architektúra Istanbulu, no v smere pokroku sa uberajú jeho obyvatelia. Prekvitá tu obchod, remeslá a z bazárov cítiš príjemnú vôňu čerstvých korenín, ktorá ťa láka ochutnať z mesta ešte viac. Mesto si zamiluješ už po prvej návšteve.

Reklama

Prijmi pozvanie a vydaj sa do tohoto kúzelného mesta s výbornou spiatočnou letenkou od Turkish Airlines za 119€! Letíš z Viedne alebo z Budapešti.

Prečo je to super voľba? Turkish airlines lietajú do najviac krajín na svete, majú vo flotile super-moderné lietadlá, lietajú za výborné ceny a ich servis je „eňo-ňuňo.“ Napokon, pozri si našu reportáž, ako sa lieta v ekonomickej triede Turkish Airlines.

Lacné letenky do Istanbulu

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne
 • S kým? Letecká spoločnosť Pegasus
 • Kedy? zima 2021
 • Príklad? Termín 1. –8. febrára 2021 (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky,  batožina

Akciové letenky

Spomínaných 10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľskou povinnosťou:

1. Praclíky zo štvorprúdovky a figy, ktoré majú chuť

Ak stravovanie v Istanbule asociuješ s kebabom (teda kebapom) z okienka, si na omyle. Budeš prekvapený, ale ak ochutnáš turecký melón, jahody alebo figu, určite uprednostníš kúpu ovocia pred junkfoodom od pouličných predajcov. Tí sú inak skoro všade, nečudujte sa, ak turecký pán s cigaretou v ústach bude ponúkať simit (turecký praclík pečený v kamennej peci) a iné božské pečivo na štvorprúdovej ceste. Neboj sa, v Istanbule je vždy zápcha, takže hocičo sa môže predávať v stopercentnom bezpečí aj medzi autami. Ak patríš do skupiny mäsožravcov, ochutnávku rybacieho sendviču „balik ekmek“ ber ako povinnosť.

2. Lampáše v Grand Bazaar

1200 obchodov na jednej kope môže byť aj vizuálny zážitok. Do Veľkého Bazáru nechoď iba nakupovať, je to ideálne miesto na štúdium tureckého dizajnu a spoznávanie temperamentu Istanbulčanov. Počas prechádzky po 58 krytých pasážach tejto gigantickej tržnice málokto však odolá kúpe lampášov, šperkov alebo sladkostí. Ale pozor! Aj keď ťa potešia nejaké nízke ceny, vyjednávať sa aj tak oplatí, keďže v Grand Bazaar všetko lacné dokáže byť ešte lacnejšie.

3. Dobrý večer, ale naozaj

Počas lovu na najlepší podnik môžeš mať pocit, že istanbulskí čašníci sú tak trošku aj kulturológovia, často sa stáva, že ťa pozdravia po slovensky „Dobrý večer!“ iba na základe informácie „from Slovakia“. Inak ak po krátkom rozhovore s nimi sa rozhodneš, že pôjdeš do vedľajšieho podniku, neboj sa ich reakcie, oni ti iba zaželajú pekný večer a nebudú ťa ďalej nahovárať.

4. Čaj na Bospore

Predstavte si, že ste akurát po výdatnom obede alebo poobednej tureckej káve poviete si, že a teraz idete do Ázie. Znie to celkom čudne, ale je to tak, Istanbul sa nachádza na rozhraní Ázie a Európy. Nechajte sa zlákať na plavbu po Bospore a dajte si chai (turecký čaj) na palube, je to zážitok, bez ktorého by ste z Istanbulu určite nemali odísť.

5. Mešity

Modrá mešita (Sultanahmet) a Chrám Svätej Múdrosti (Hagia Sofia) sú rozhodne jedny z najfrekventovanejších miest v tomto meste. Napriek tomu, že v mešitách nikdy nebudeš sám, sakrálnu atmosféru nestratili, a ich krása očarí aj tých, ktorí pamiatky berú ako povinné jazdy. Návštevu oboch mešít môžeš absolvovať po sebe, keďže sú od seba iba na 6 minút chôdze.

6. Turecká káva

Možno sa pokladáš za fanúšika silnej kávy, tento názor však veľmi ľahko môžeš v Istanbule zmeniť. Turecká káva je silná, teda SILNÁ! Maj na pamäti, že konzumácia tohto nápoja je v Turecku skôr rituálom, a zabudni teda na „kapučínko so sebou“. Navštív radšej tradičnú cukráreň, objednaj si hriešne sladký ryžový puding a po ňom si uži horkosť tureckej kávy.

7. Inferno a Múzeum nevinnosti

Knihomoli si tiež prídu na svoje. Ak si si čítal román Inferno od Dana Browna a niekto by ťa zobral do Cisterny Baziliky bez toho, aby sie vedeli, kde vlastne si, je skoro isté, že by ti dané prostredie bolo povedomé. Či to svedčí o jedinečnosti tohto miesta alebo o geniálnych schopnostiach Dana Browna opísať realitu, presvedč sa sám. Ak si ozajstným milovníkom súčasnej literatúry, určite budeš zvedavý, či naozaj existuje Múzeum nevinnosti z tvorby istanbulského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny, Orhana Pamuka. Nuž, potešíme ťa, existuje!

8. To slávne tretie nádvorie

Palác Topkapi by sa dalo nazvať aj ako mesto v meste. Síce sa skladá zo štyroch nádvorí, najpopulárnejšie je to tretie, ktoré stáročia slúžilo ako čisto ženská časť paláca, ako hárem. Pre mužov to bolo kedysi miestom, ktoré podnecovalo tie najvzrušujúcejšie fantázie, keďže vstúpiť doň mohli iba ženy, a mnohí hovoria o tom, že steny háremu dodnes dýchajú intrigami a tajomstvami.

9. Durakta inecek var!

Už sme spomínali zápchy na istanbulských cestách, ak sa však doprava pohne, sú to preteky, v ktorých ovláda chaos, ale žiadna panika. Pokiaľ máš rás adrenalínové športy, nevynechaj príležitosť stať sa ich súčasťou. Nastúp na dolmus (turecký minibus, ktorý slúži ako tzv. zdieľaný taxík), cestuj s miestnymi a nezabudni zakričať „Durakta inecek var!“ pred tvojím cieľom, inak ťa šofér nezastaví. Platiť budeš priamo v dolmuse. Po tejto ceste pochopíš, prečo sa tento typ dopravy volá dolmus, čo po turceky znamená „plný“.

10. Nasávajte

Nájdite si lavičku, ktorú ešte neobsadila žiadna mačka, odložte na chvíľku Váš bedeker, započúvajte sa do azánu a len pozorujte ľudí. To, čo uvidíte, by bolo v iných mestách možno trošku aj gýčové, ale Istanbul je mesto sebaisté a každému je jasné, že na svojej rozprávkovosti sa nič nehodlá zmeniť.

Prečo cestovať s Turkish Airlines?

 • Jediná európska spoločnosť, ktorá ponúka plný servis aj na krátkych letoch. Na lete z Viedne/Budapešti do Istanbulu ti ponúknu predjedlo, hlavné jedlo aj dezert
 • Ešte predtým, ako lietadlo vzlietne vás palubný personál ponúkne tradičnou tureckou sladkosťou. Je to maličkosť, no malé detaily najviac zavážia pri hodnotení aerolinky
 • Na palube všetkých letov máš k dispozícii nealkoholické aj alkoholické nápoje. Všetko v cene letenky
 • Pohodlné sedadlá + vankúš a deka, aby si sa cítil(a) tak pohodlne, ako sa len dá

A ešte niečo: zabudni na zmenárne, skús Revolut

Poznáš platobnú službu Revolut? S touto najrýchlejšie rastúcou finančnou technológiou v Európe si jednoducho miesto fyzickej návštevy banky doma otvoríš aplikáciu na svojom smartfóne a „bankuješ“. Je ako stvorená pre cestovateľov, ktorí často menia finančné meny do iných mien a nie vždy majú šťastie na dobrý kurz. Navyše, výber zo všetkých bankomatov na svete je zdarma až do výšky 200 EUR mesačne! Funguje to veľmi jednoducho – stiahneš si aplikáciu, zaregistruješ sa a k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Revolut je skutočne revolučná služba, vyskúšaj ju teraz s Pelikánom.

ZALOŽIŤ REVOLUT + PLATOBNÁ KARTA ZDARMA

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slnečný a historický Cyprus v lete od 46€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky14 hodiny dozadu
Navštív slnečné Alicante na jar alebo v lete od 25€ https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky15 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Malte s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 379€ https://t.co/OjsaMXZCUB #dovolenky16 hodiny dozadu
EURO 2020: Futbalové Majstrovstvá Európy začínajú v júni, letenky ešte stále stíhaš! https://t.co/qzSVvEHQdq #letenky17 hodiny dozadu
Kam ísť na bicykel? Tipy na zážitkovú dovolenku od Bratislavy až po Tatry https://t.co/GLilue6Usb #cestopisy18 hodiny dozadu
Španielsko, Taliansko i Chorvátsko. Veľmi lacné letenky na leto od 21€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky18 hodiny dozadu
Malta je síce malá, ale nude šancu nedá. 15 fantastických aktivít (aj pre bohémov) https://t.co/6oSQepyrU2 #cestopisy18 hodiny dozadu
Najkrajšie túry na Slovensku. 7 tipov našej redakcie, od Rozsutca až po Gerlach https://t.co/Rsd5KUFKEp #cestopisy18 hodiny dozadu
Najkrajšie túry na Slovensku. 7 tipov našej redakcie, od Rozsutca až po Gerlach https://t.co/Rsd5KUXm2Z #cestopisy18 hodiny dozadu
Letenky do Burgasu na august od 56€! (priamy let z Viedne) https://t.co/mrL5OXAvLp #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore