Nájdeš nás aj na:

Novinky

Čo koronavírus nespôsobil, to zhoršil. Norwegian Air má existenčné problémy

Čo koronavírus nespôsobil, to zhoršil. Norwegian Air má existenčné problémy

Problémy v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu pocítil ďalší nízkonákladový letecký dopravca, v Európe tretí najväčší, spoločnosť Norwegian Air Shuttle. V pondelok 6. apríla o tom informoval portál Simple Flying. Hoci nórska vláda spoločnosť momentálne finančne podporuje a odbremenila ju od platenia daní, nevyhla sa prepúšťaniu 90% svojich zamestnancov a vnútroštátne linky, ktoré jediné zostali v prevádzke, často prepravujú len jednotlivcov. To nie je ekonomicky výhodné a ekologické už vôbec nie.

Reklama

Od pondelka 16. marca je uzemnená väčšina lietadiel spoločnosti, 85 % pravidelných letov zrušili pre koronavírus na neurčito, predbežne sa hovorí o júne tohto roka.

Zdroj fotografie: shutterstock / autor: Fasttailwind

Problémy mali už dávno, koronavírus ich zhoršil

Simple Flying však píše, že Norwegian Air bojoval s finančnými problémami a udržaním sa na trhu už pred pandémiou koronavírusu. V roku 2019 urobili pre svoju záchranu niekoľko opatrení. Začiatkom decembra 2019 predali spoločnosti JetSmart svoju dcérsku leteckú spoločnosť Norwegian Air Argentina, obmedzili aj diaľkové lety do Ameriky a znížili frekvenciu tých v Európe.

Spoločnosť Norwegian Airlines Shuttle nemá šťastie ani na výber svojej leteckej flotily, tá pozostáva výlučne z Boiengov 737 a 787, píše Simple Flying. Zatiaľ čo staršie 737-čky boli spoľahlivé, takmer 20 nových 737-čiek MAX je pre problémy so senzormi na stabilizáciu lietadla, ktoré spôsobili dve letecké katastrofy, uzemnených a ďalších sto objednaných s dodacou dobou v nedohľadne. Problémy robili aj Boeingy 787-9, ale s motorom.

Zdroj fotografie: shutterstock / autor: Fasttailwind

Finančná injekcia od vlády má svoje podmienky

Ako už sme spomínali vyššie, nórska vláda poskytla spoločnosti Norwegian Air Shuttle pre šíriaci sa koronavírus daňové prázdniny, ponúkla jej tiež finančnú pomoc vo výške 300 miliónov nórskych korún. Doteraz im 10 % zo sumy vyplatili dve severské banky, zvyšných 90 % dostanú od nórskej vlády, no musia splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je predaj podielu v spoločnosti, druhou podmienkou je získať úľavy od svojich dodávateľov.

Andrew Curran, reportér informačného portálu Simple Flying sa však správne pýta, či je v predvečer globálnej recesie pre niektorých z investorov atraktívna letecká spoločnosť s finančnými problémami, z ktorých sa nemusí pre dlhotrvajúcu krízu vôbec dostať.

Mohlo by vás zaujímať

Titulná fotografia. Zdroj fotografie: shutterstock.com / autor: Philip Pilosian


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore