Nájdeš nás aj na:

Novinky

Čo koronavírus nespôsobil, to zhoršil. Norwegian Air má existenčné problémy

Čo koronavírus nespôsobil, to zhoršil. Norwegian Air má existenčné problémy

Problémy v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu pocítil ďalší nízkonákladový letecký dopravca, v Európe tretí najväčší, spoločnosť Norwegian Air Shuttle. V pondelok 6. apríla o tom informoval portál Simple Flying. Hoci nórska vláda spoločnosť momentálne finančne podporuje a odbremenila ju od platenia daní, nevyhla sa prepúšťaniu 90% svojich zamestnancov a vnútroštátne linky, ktoré jediné zostali v prevádzke, často prepravujú len jednotlivcov. To nie je ekonomicky výhodné a ekologické už vôbec nie.

Reklama

Od pondelka 16. marca je uzemnená väčšina lietadiel spoločnosti, 85 % pravidelných letov zrušili pre koronavírus na neurčito, predbežne sa hovorí o júne tohto roka.

Zdroj fotografie: shutterstock / autor: Fasttailwind

Problémy mali už dávno, koronavírus ich zhoršil

Simple Flying však píše, že Norwegian Air bojoval s finančnými problémami a udržaním sa na trhu už pred pandémiou koronavírusu. V roku 2019 urobili pre svoju záchranu niekoľko opatrení. Začiatkom decembra 2019 predali spoločnosti JetSmart svoju dcérsku leteckú spoločnosť Norwegian Air Argentina, obmedzili aj diaľkové lety do Ameriky a znížili frekvenciu tých v Európe.

Spoločnosť Norwegian Airlines Shuttle nemá šťastie ani na výber svojej leteckej flotily, tá pozostáva výlučne z Boiengov 737 a 787, píše Simple Flying. Zatiaľ čo staršie 737-čky boli spoľahlivé, takmer 20 nových 737-čiek MAX je pre problémy so senzormi na stabilizáciu lietadla, ktoré spôsobili dve letecké katastrofy, uzemnených a ďalších sto objednaných s dodacou dobou v nedohľadne. Problémy robili aj Boeingy 787-9, ale s motorom.

Zdroj fotografie: shutterstock / autor: Fasttailwind

Finančná injekcia od vlády má svoje podmienky

Ako už sme spomínali vyššie, nórska vláda poskytla spoločnosti Norwegian Air Shuttle pre šíriaci sa koronavírus daňové prázdniny, ponúkla jej tiež finančnú pomoc vo výške 300 miliónov nórskych korún. Doteraz im 10 % zo sumy vyplatili dve severské banky, zvyšných 90 % dostanú od nórskej vlády, no musia splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je predaj podielu v spoločnosti, druhou podmienkou je získať úľavy od svojich dodávateľov.

Andrew Curran, reportér informačného portálu Simple Flying sa však správne pýta, či je v predvečer globálnej recesie pre niektorých z investorov atraktívna letecká spoločnosť s finančnými problémami, z ktorých sa nemusí pre dlhotrvajúcu krízu vôbec dostať.

Mohlo by vás zaujímať

Titulná fotografia. Zdroj fotografie: shutterstock.com / autor: Philip Pilosian

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky4 hodiny dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky z Viedne https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky7 hodiny dozadu
Lomnica, Salamandra i Pošta. Pobyty na Slovensku, ktoré za posledný týždeň najviac zlacneli! Rezervuj od 99€ https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky7 hodiny dozadu
760km naprieč Slovenskom. Patrik Paulínyi a jeho dokument o Ceste hrdinov SNP ťa rozosmeje aj rozplače https://t.co/N2cfpfq0um #cestopisy8 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky8 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky8 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 21€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodiny dozadu
Dánsko od 1. mája otvára hranice pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore