Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Kanada urobila prvý krok v zmiernení opatrení: zaočkovaní obyvatelia nemusia ísť do karantény, ak splnia isté podmienky

Kanada urobila prvý krok v zmiernení opatrení: zaočkovaní obyvatelia nemusia ísť do karantény, ak splnia isté podmienky

Hranice krajiny sú zatvorené pre väčšinu ľudí od minulého roku, vakcinácia by to však mohla teraz zmeniť. Kanada pristupuje k prvému kroku na ceste za uvoľnovaním opatrení. Plne zaočkovaní občania alebo ľudia s trvalým pobytom nebudú musieť ísť po príchode do karantény, ak splnia určité požiadavky. Nové pravidlá platia od 5. júla.

Reklama

Výnimky sa budú vzťahovať na plne zaočkovaných obyvateľov Kanady, pričom od poslednej dávky vakcíny musí ubehnúť minimálne 14 dní a musia splniť aj ostatné požiadavky. Vláda upozorňuje, že turisti majú byť pripravení na prípadnú 14-dňovú karanténu, ak nesplnia určité požiadavky.

Kanada uznáva tieto vakcíny:

 • Pfizer-BioNTech
 • Moderna
 • AstraZeneca/COVISHIELD
 • Janssen (Johnson & Johnson)

Dôkaz o zaočkovaní musia návštevníci nahrať do aplikácie ArriveCAN a musí byť v angličtine alebo francúštine. Aj pre zaočkovaných návštevníkov platí, že sa musia otestovať najneskôr 72 hodín pred príletom, Kanada neuznáva antigénové testy. Ďalej musia ľudia disponovať karanténnym plánom, ktorý dokazuje, že majú zabezpečené ubytovanie na 14 dní s prístupom k základným potrebám a kde ich nenavštívi rodina ani priatelia. Konečné rozhodnutie urobí zástupca vlády na hranici na základe informácií poskytnutých v čase vstupu do Kanady. Krajina vyžaduje testovanie po príchode.

Všetci prichádzajúci do Kanady, ktorí nespĺňajú dané podmienky pre získanie výnimky, musia aktuálne podstúpiť 14-dňovú karanténu. S prichádzajúcou letnou sezónou tlačí letecký priemysel na krajinu, aby uvoľnila opatrenia na hraniciach. Dohoda medzi USA a Kanadou, ktorá hovorí o obmedzení cestovania, na ktoré ľudia nemajú jeden z nevyhnutných dôvodov, končí 21. júna. Mnohí veria, že by sa vtedy pravidlá mohli zmeniť, píše Simple Flying.

Kanadský premiér Justin Trudeau povedal: „Hľadáme spôsoby, akými by sme mohli opäť začať vítať turistov s klesajúcimi číslami v Kanade… v USA a všade vo svete.“ Detaily zatiaľ nie sú známe, kanadská vláda však nezáväzne informovala, že to bude pravdepodobne už v júli. To však záleží na očkovaní a ďalších vlnách koronavírusu.

Tento krok by aerolinky v Severnej Amerike privítali. Prednedávnom sa skupiny Airlines for America a National Airlines Council of Canada spojili a napísali kanadskej vláde s požiadavkou na jasný plán pre bezpečný štart lietania. V máji kanadská vláda odporučila otvorenie hraníc, problémy však predstavujú jednotné protokoly pre dôkazy o zaočkovaní a odpor v niektorých častiach krajiny voči COVID pasom. Jasné ešte nie je ani to, či by Kanada karanténu pre zaočkovaných zrušila úplne alebo ju len skrátila


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore