Nájdeš nás aj na:

Ázia

Kamčatka. Tam, kde nie sú dôležité cesty, ale smery

Kamčatka. Tam, kde nie sú dôležité cesty, ale smery

Keď som nedávno písala o najchladnejšie trvalo obývanom mieste na Zemi, o ruskom Oymyakone vo východnej Sibíri, nenapadlo mi, že k ruskej prírode tak precitnem. Akokoľvek ma hnevá ich politika, zaobchádzanie so životným prostredím a so zvieratami, sú miesta, najmä tie divoké, ktoré túžim navštíviť. Jedným z nich je aj subarktická, do dĺžky sa tiahnuca Kamčatka.

Reklama

Predstavujem si ju podobne ako Aljašku – ako obrovskú plochu zeme, zalesnenú, zasneženú a voňavú, s dlhým pobrežím, jazerami a zátokami, kde hučí voda a je zima a chladno, hoci je jar či leto. Málo ľudí, ale veľa zvierat. A ono to tak zrejme ešte stále je. Chvalabohu!

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Medvede, vlci a veľryby

Ročne sem príde len niekoľko tisíc turistov, terén aj podmienky sú náročné. Navyše, Kamčatka je ostatnému svetu prístupná, aj to len sčasti, od roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz. Samotný ostrov má približne 400 tisíc obyvateľov. Polovica z nich žije v Petropavlovsku Kamčatskjom, v hlavnom meste. Miestni ho jednoducho volajú Petro.

V ňom akoby zastal čas – týči sa tu socha Lenina, aj Petra a Pavla, je tu staré mestské divadlo aj pravoslávny kostolík. Avacha záliv, ktorý je z miestnej pláže na dosah, je vraj považovaný za najkrajší na svete. Viem si predstaviť, že pre Kamčatčanov ním určite je.

Zdroj fotografie: Matthew Karsten
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Zároveň je Petropavlovsk základným táborom každej expedície do divočiny. Tej dominuje sloboda napriek tomu, že je väčšinu roka pokrytá snehom a ľadom. Nedotknuté biotopy, najväčšia aktívna sopka na severnej pologuli, hojné počty voľne žijúcich sobov, vlkov, líšok, orlov a medzi nimi mohutné medvede grizzly loviace tie menej zdatné lososy na úniku riekami a potokmi. Pobrežiu vládnu obrovské kolónie morských vtákov, moriam a oceánom, ktoré Kamčatku obmývajú, zase vydri, tulene a veľryby.

Courtesy of www.AirPano.com

Srediny, Vostochy a Klyuchevskaja

Jej tvar určujú pohoria – horské reťazce Sredinny a Vostochny sa tiahnu po polostrove až k najvyššiemu vrchu, k stále aktívnej sopke (4 750 m) v národnom parku s rovnomenným názvom – Klyuchevskaja. V ich koryte sa ukrýva Kamčatka, najdlhšia rieka polostrova obklopená brezovými a smrekovými lesmi.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Zatiaľ čo na východnom okraji Kamčatky sa nachádza väčšina zo stále aktívnych sopiek, široké zálivy a skalnaté ostrovčeky, západ pohlcujú močiare. V kamčatskej tundre sa darí machom, lišajníkom a jelšovým húštinám. Zrejme ste si i vy spájali gejzíry, vulkanické jazerá, lávové polia a bublajúce bahná najmä s Islandom, na Kamčatke ich je tiež neúrekom. Do Doliny Geyzerov sa však lieta vrtuľníkom, inak sa k nemu nedá dostať.

Lunochod, marsochod a gejzíry

Toto údolie takmer zmizlo v roku 2007 z povrchu zemského, keď ho pri veľkom zosuve pôdy zasypalo. Nachádza sa v Kronotskej rezervácii chránenej UNESCO-m, 200 km severovýchodne od Petropavlovska. Na euroázijskom kontinente je jediná svojho druhu – nachádzajú sa v nej desiatky, možno i stovka gejzírov, vodné fontány, termálne jazerá a prírodné bahenné bazény.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Kdesi uprostred Kamčatky sa dokonca nachádza takzvaná mesačná krajina. Američania a Sovieti tu ešte v 80. rokoch skúšali lunochod a marsochod – Kamčatku využili ako svoj trenažér pred odletom do kozmu. Omnoho dôležitejšie však je, že tu nájdete jasnú oblohu s miliardou hviezd.

Evensovia, Čukčovia aj Rusi

Dediny Anavgai a Esso, ktoré mi z fotografií a reportáží o Kamčatke učarovali najviac, sú domovom Evensov, pôvodom kočovnej pastierskej populácie, ktorá žije z chovu sobov. Tým sa odlišujú od Korjakov a Čukčanov, hoci klimatická zmena pôsobí aj na Kamčatku, neprospieva sobej populácii.

Tieto prekrásne zvieratá sú veľmi dôležité pre arktický ekosystém, či už pre ich silu pretvárať vegetáciu pasením alebo tým, že sú potravou pre vlkov a muchy kúsavé, živobytím pre lokálnych obyvateľov. Od polovice 90. rokov sa ich počet znížil o 56 percent, uvádza jeden z najdôveryhodnejších zdrojov aké poznám, americký Vox. Arktída sa mení, viac ako ktorákoľvek iná časť sveta.

Zdroj fotografie: Matthew Karsten
Zdroj fotografie: Matthew Karsten

Naspäť k obyvateľstvu

Kdesi som o nich čítala, že Kamčatka je podľa nich miestom, kde neexistujú žiadne cesty, iba smery. To je veľmi poetická myšlienka. Menej poetické sú lov zvierat a ich lapanie do pascí, no surové podmienky si zrejme na samom konci sveta vyžadujú aj surové praktiky. Ako v časom minulých.

Evensovia vraj pricestovali na Kamčatku pred 150 rokmi zo Sibíri. Anavgai aj Esso sa nachádzajú v národnom parku Bystrinsky, najmenej človekom rozvinutom parku v tomto kraji. Fascinuje ma, že hoci žije na Kamčatke tak málo ľudí, nájdete tu viac ako sto národností, niektoré zdroje hovoria o presne 176 z nich, a to sa etniká, napríklad aj Evensovia, delia aj na ďalšie podskupiny.

Žijú tu Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Tatári, Mordvini, Korjaci, Itelmeni, Čukčovia, Evensovia aj Aleuti. O niektorých z týchto skupín obyvateľstva som nikdy predtým nepočula.

Zdroj fotografie: Matt Reichel
Zdroj fotografie: Matthew Karsten

Kamčatkou so sprievodom

Keď si o Kamčatke čítam na National Geographic či Lonely Planet, jej redaktori vystríhajú cestovateľov pred neuváženou cestou samým koncom Ruska na vlastnú päsť. Odhovárajú od toho aj tých najzdatnejších dobrodruhov. Medvede, vlkov, počasie a iné prírodné živly asi na Kamčatke pokúšať netreba. Obmedzená infraštruktúra a nedostupnosť niektorých miest bez preletu helikoptérou tiež nehrajú sólo cestovateľom do karát.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Cestovanie v zime vás síce odbremení od hlboko spiacich medveďov, vytvára však nové riziká, na ktoré netreba zabúdať – zhoršená viditeľnosť, poveternostné podmienky, snehové víchrice. Využitím služieb lokálnych sprievodcov, ktorých takto krásne živý vlastný kraj, navyše podporíte miestnu ekonomiku. Treba však na to myslieť omnoho skôr, ako sa do mrazivej ruskej divočiny vyberiete. Sprievodcovia už môžu byť v tom čase zaneprázdnení.

Kamčatský kraj je zároveň pohraničným regiónom a podľa mnohých zdrojov je stále aj militarizovanou zónou, je preto dôležité dbať pred cestou na všetky možné opatrenia a dokumenty, ktoré budete pri ceste Kamčatkou potrebovať. Bude to náročná, veľmi náročná cesta, no také sú predsa aj tak najzaujímavejšie.

Zdroj fotografie: Matthew Karsten
Zdroj fotografie: Matthew Karsten

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore