Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

„Ischiu navštevujte smelo po celý rok,“ odkazujú české sprievodkyne (rozhovor)

„Ischiu navštevujte smelo po celý rok,“ odkazujú české sprievodkyne (rozhovor)

Hanka a Marti splnili sen mnohých ľudí pracujúcich v kancelárii: pred 20 rokmi sa im podarilo bez dlhodobého plánovania sa usadiť na krásnom talianskom ostrove, Ischii. Odvtedy si založili vlastnú cestovnú kanceláriu, ktorá má excelentný vzťah aj s klientmi Pelikána. Prečítaj si najnovší rozhovor z cyklu Sprievodcovia Pelikána.

Reklama
Zdroj fotky: archív sprievodkýň

Obsah článku

Kedy a prečo ste sa rozhodli usadiť sa na ostrove Ischia? Čo ste robili predtým?

Marti: Obe sme sa na ostrove usadili pred 20 rokmi. Pricestovala som sem na krátku dovolenku, a keďže sa mi ostrov zapáčil, ostala som. Našla som si prácu v kancelárii talianskeho touroperátora.

Hanka: Ja som mala „zaskočiť“ za delegáta českej cestovnej kancelárie ako delegát a sprievodkyňa. A pracujem pre nich už 10 rokov. V roku 2009 sme sa rozhodli otvoriť našu vlastnú cestovnú kanceláriu.

ostrov Ischia

Čo bolo najťažsie na začiatku Vášho života na Ischii?

Hanka: Pre mňa jazyk, vedela som len po nemecky a anglicky. Marti už po taliansky vedela. A, samozrejme, zoznamovanie sa s novým miestom a novými ľuďmi.

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom žijúcich na ostrove Ischia/ v Taliansku?

Taliani na juhu sú pohistinní, milí a priateľskí aj voči cudzincom a turistom.

Je na ostrove Ischia silná slovenská/česká komunita? Patria medzi vašich známych/kamarátov skôr Česi/Slováci alebo domáci?

Slovenská komunita pravdupovediac nie je. Česká je veľmi malinká, býva tu cca. 8 Češiek. Medzi našich kamarátov patria najmä domáci a cudzinci, napríklad Nemci, Ukrajinci alebo Poliaci.  

V čom je život v Taliansku iný ako v ČR?

Pracovať v cestovnom ruchu je úžasné, ale aj veľmi náročné. V hlavnej sezóne, čiže od apríla do októbra, sa pracuje nonstop, máme maximálne jeden voľný deň do týždňa. Potom prichádza pokojnejší režim, ktorý sa už viac podobá na život doma: pracujeme od pondelka do piatku, víkendy sú voľné.

Zdroj fotky: archív sprievodkýň

Ako často sa dostanete domov do ČR, prípadne ako často Vás navštevuje rodina?

Snažíme sa o časté návštevy. V auguste si každá z nás zoberie pár dní voľna, a letíme za rodičmi. Vo vianočnom období a vo februári spájame pracovné povinnosti s návštevou rodiny, chodíme totiž na medzinárodný veľtrh Holiday World v Prahe. Ak sú nejaké rodinné oslavy alebo výročia, vždy sa vieme dohodnúť, aby sme si mohli zobrať voľno aj iné dni v roku.   

Akí sú Pelikánci klienti? A aký typ Pelikáncov je najčastejší? Mladí, starší, rodiny s deťmi, páry..?

Klienti CK Pelikán sú doslova super! Sú veľmi dobre informovaní o svojich možnostiach a obsahu ich dovolenky. Čo sa týka typu cestovateľov, je to taký mix, ale väčšinou ide o mladšiu generáciu.    

Zdroj fotky: archív sprievodkýň

Ktorú atrakciu alebo lokalitu máte najradšej pre danú oblasť?

Hanka: Milujem históriu, na ktorú je región Kampánie bohatý. Mojou srdcovkou je historické centrum Neapolu, archeologické nálezisko Pompeje, ale aj Hercolanea.     

Marti: Termálna voda, park Poseidon a hory na Ischii spolu s historickým Neapolom.  

A ktorá atrakcia alebo lokalita patrí medzi najobľúbenejšie Pelikáncov?

Klienti Pelikána majú radi všetky typy výletov: od poznávačky Capri po výlet v Pompejach v kombinácii s Vezuvom. Sú veľmi populárne aj celodenné výlety loďou okolo ostrova Ischia spojené s kúpaním a obedom.

Capri

V čom vidíte výhodu pobytu s českým sprievodcom dlhodobo žijúcim v Taliansku?

Maximálne vyčerpávajúce informácie akéhokoľvek druhu – cez politickú situáciu, domácu, historickú, spoločenskú… Informácie nie sú „naučené“, ale „prežité a zažité“.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu. Čo by ste im poradili, čo by určite nemali vynechať a čo v bedekri nenájdu?

Napríklad stretnutie s nami. Ale inak medzi top výlety patria návšteva Aragonského hradu – najlepšie je spojiť s raňajkami na hrade, ďalej, výstup na najvyššiu horu ostrova, Monte Epomeo na západ slnka, návšteva pláže Maronti s možnosťou uvariť si obed na vodnej pare, kúpanie sa v zálive Sorgeto aj v noci – je to záliv, kde vyviera horúca termálna voda do mora. Určite odporúčame aj trek na Piano Liguri s prekrásnym výhľadom na ostrov Capri a s možnosťou dať si výborný obed.

Prečo by ľudia mali uvažovať nad návštevou destinácií ako Ischia, Neapol, Capri a podobne?

Je to oblasť, ktorá už v dávnej minulosti bola obľúbenou destináciou Grékov, Rimanov. Všetky miesta sú bohaté na historické pamiatky a prírodné krásy.


Zdroj fotky: archív sprievodkýň

Kedy je najvhodnejšie cestovať vzhľadom na počasie, ceny alebo množstvo turistov?

Hanka: Pre mňa je najkrajším obdobím začiatok leta, apríl, máj, kedy začína všetko kvitnúť a už sú dni krásne slnečné. A pridám k tomu aj júl kvôli úžasne dlhým dňom, behom jedného dňa stíhate vtedy aj to, čo by bolo inokedy prakticky nemožné.

Marti: Október. A vôbec sa netreba báť ani novembra. More je úžasne prehriate, hotely sú dostupné za super ceny a je málo turistov.

Akú najčastejšiu chybu robia turisti?

V prípade núdze neinformujú delegáta včas, on by im vedel pomôcť s vyriešením takejto situácie.

Ak by ste sa mohli vrátiť v čase, presťahovali by ste sa na ostrov Ischia opäť alebo by ste si vybrali iné miesto? Urobili by ste niečo inak?

V januári tohto roku naša firma oslávila 10 rokov, veríme v to, čo robíme a nemenili by sme.

Aké máte plány do budúcnosti?

Chceli by sme predlžiť sezónu v našej destinácii. Do Kampánie, na ostrov Ischia je totiž možné pricestovať po celý rok.

Čo sa týka osobných plánov, určite to bude štúdium jazykov ako ruština či španielčina, sprievodcovská licencia a možnosť veľa cestovať po celom svete a mať tak možnosť porovnať servis v zahraničí so servisom u nás.  

Máte nejakú vtipnú príhodu zo sprevádzania?

To je milá otázka. Je ich veľa, spomíname si na požičanie osobných vecí klientom, napríklad ponožiek, topánok alebo ruksakov, ale aj na požiadavku dať si guláš na juhu Talianska…  

Zdroj fotky: archív sprievodkýň

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.8/5 - (14 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

11 dní na Phukete v 4* Novotel Phuket Kamala Beach s raňajkami a letenkami za 1393€! https://t.co/a7JSW57Gi9 #dovolenky8 hodín dozadu
Chceš sviatkovať tento rok inak? Zaži Vianoce či Silvester v Dubaji (top pobyty) https://t.co/bMDjkeMOZJ #dovolenky9 hodín dozadu
17 rozprávkových vianočných trhov v Európe, ktoré môžeš navštíviť tento rok https://t.co/eMjmZVgTgC #letenky12 hodín dozadu
Pecková surfovačka? Portugalské Faro v januári od 61€! https://t.co/4kEmnYmrpx #letenky13 hodín dozadu
Poď do Madridu! Letenku môžeš teraz mať od 49€ https://t.co/ecKhL6twjQ #letenky14 hodín dozadu
Gigant z Varšavy: V Poľsku zrejme vyrastie jedno z najväčších letísk na svete https://t.co/u70xgPIX4z #letenky1 deň dozadu
Biznis letenky SAUDIA na exotické ostrovy od neuveriteľných 999€! https://t.co/rcPfUG107j #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou na 9 nocí za 1406€ (zľava 300€ iba dnes) https://t.co/wG0h0xoI00 #dovolenky1 deň dozadu
EXTRÉMNE LACNÁ EXOTIKA: Jordánske destinácie Ammán a Aqaba spiatočne z Viedne od 47€! https://t.co/lfpX9n4iqN #letenky1 deň dozadu
WOW: Priamy let do Južnej Kórey z Budapešti za 489€! (platí len 24 hodín) https://t.co/wUwHgAA4KP #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore