Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 tipov na výlet do zahraničia, ktoré stihneš do 24 hodín

10 tipov na výlet do zahraničia, ktoré stihneš do 24 hodín

Správa o tom, že môžeme na 24 hodín vypadnúť do zahraničia nás potešila. Vieme, že to nie je ideálna možnosť a že to ešte nejaký čas potrvá, kým budeme môcť normálne cestovať, ale prečo si zatiaľ nespraviť pár krátkych výletov do zahraničia?

Reklama

Samozrejme nesmieme zabúdať na dôkladnú hygienu, rúška a potrebný sociálny dištanc, ale skvelé je, že za jeden deň toho v našom okolí stihneš skutočne veľa.

Nezabudni si stiahnuť formulár na 24-hodinový výlet do zahraničia, budeš ho potrebovať na hraniciach, kde ti policajti potvrdia čas príchodu, aj návratu. Upozorňujeme tiež, že pred odchodom do tej-ktorej krajiny je potrebné si podrobne naštudovať aktuálne podmienky. Stále platí zásada, že štátnu hranicu je možné prekročiť len cez otvorený hraničný priechod a v Rakúsku vyžadujú okrem špecifických skupín (pendleri, tranzitujúci občania či zdravotníci) aj negatívny test na COVID-19.

A ak ťa zahraničie nefascinuje, pripravili sme pre teba aj pár tipov na výlet na Slovensku – pri vode alebo v horách.

1. Neusiedl am See a rýchla dovolenka „pri mori“

Treba ho ešte niekomu predstavovať? Neusiedler See alebo Neziderské jazero je jedna z najobľúbenejších letných destinácií v našom okolí a tiež jedna z najbližších. V letných mesiacoch ťa tu takmer neustále sprevádza slnko a miestni obyvatelia sú veľmi pohostinní. Od začiatku apríla do konca októbra ponúka toto obrovské jazero výborné príležitosti na jachting, surfovanie, kúpanie, cyklistike a tiež možnosť sladkého ničnerobenia.

Obec Neusiedl am See má výborné dopravné spojenie s Bratislavou, od ktorej je vzdialený niečo cez 40 km (iba 35 minút jazdy autom).

2. Na kávu a koláčik do Viedne

Viedeň je pre západ Slovenska snáď najdostupnejšou metropolou. Je ľahko dostupná autom, ale takisto autobusom či vlakom. Autobusy pravidelne premávajú na autobusovú stanicu od pár eur spiatočne. Viedenské metro je veľmi efektívne a vieš sa ním dostať naozaj všade za relatívne krátky čas. Ak ho nechceš využívať, nemusíš, množstvo pamiatok je v centre dostupných len tak – pešo.

Viedeň je vzdialená zhruba hodinku jazdy z Bratislavy, takže tu za jeden deň stihneš skutočne veľa. Daj si poriadny Wiener schnitzel, mozartove gule alebo zájdi do jednej z najkrajších ZOO v Európe.

3. Ferraty a turistika v Hohe Wand

Ak ešte náhodou nepoznáš Hohe Wand, tak vedz, že je to jedna úžasná stolová vápencová hora neďaleko Viedne, ktorá ponúka maximálne turistické vyžitie. Ak si chcete skúsiť ferraty – teda turistiku prostredníctvom zaistených ciest a potrebnej ferratovej súpravy, v okolí Bratislavy nenájdeš nič lepšie.

Je tu množstvo ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých ciest. Ak ešte s ferratou skúsenosti nemáš, odporúčame spraviť si kurz lezenia via ferrata, prípadne využiť služby horských vodcov. Výhľady za to skutočne stoja.

4. Prejdi sa v oblakoch na Sky Walk Dachstein

Taký výhľad u nás nemáme. Alebo áno? Každopádne, ak ti vyjde počasie, zhruba 370 kilometrov od Bratislavy existuje miesto, kde sa môžeš „poprechádzať v oblakoch” a vidieť odtiaľ až do Slovinska alebo Česka. Okrem iného ponúka Dachstein a jeho okolie perfektné príležitosti na turistiku a nájdeš tu aj parádny 400-metrový lanový most Hängebrücke.

5. Schneeberg – najbližšia dvojtisícovka k Bratislave

Miluješ horskú turistiku? Schneeberg je najbližšia dvojtisícovka k Bratislave a zároveň najvýchodnejšia alpská veľhora. Prezývka „snehová hora“ nevznikla náhodou. Viedenčania (a nie len oni) totiž môžu pozorovať snehové polia na jeho severných úbočiach až do neskorej jari. Je to výborná niekoľkohodinová túra, navyše na samotnom kopci hore sa môžeš do sýtosti najesť na vysokohorskej chate.

6. Lednice – Valtice a nádherný park hneď za rohom

Je to tesne za hranicami a môžeš si tam spraviť parádny celodenný piknik. V okrese Břeclav nájdeš Lednicko-Valtický areál, ktorý je považovaný za najrozsiahlejšiu komponovanú krajinu Európy a roku 1996 bol zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Lichtenštajnský rod si vzal za vzor barokovú architektúru a upravil tamojšie renesančné zámky Lednice a Valtice. Nádherný prírodný park sa tak nesie v duchu anglických romantických princípov. Ideálne pre rodinky s deťmi.

7. Wachau je tak trochu Toskánsko, tak trochu stredovek

Obec vzdialená zhruba 2 hodinky cesty od Bratislavy sa ti zapáči na prvý pohľad. Stredoveké dedinky, vinice, kopce a dokonca aj Dunaj tadiaľto prechádza. Ochutnať môžeš povestné víno z tejto oblasti a znamenitú gastronómiu plnú rakúskych špecialít. Odporúčame vidieť opátstvo Melk a kláštor Krems, Národný Park Thaytal, Rímske staroveké mesto Carnuntum a archeologický park hneď pri ňom.

8. Jazero Bled – romantika, história, športy

Slovinské jazero Bled láka každoročne tisíce turistov. A niet divu. Táto smaragdovo modrá perla sa každoročne umiestňuje na popredných priečkach rôznych rebríčkov najpopulárnejších dovolenkových miest v Európe. Či už si zástancom turistiky v Julských Alpách (ktoré sú bližšie ako si myslíš), cyklistiky, vodných športov, historickej architektúry, alebo proste len romantického výletu k jazeru, určite sa domov nebudeš vracať sklamaný.

Samozrejme, chcelo by to aspoň predĺžený víkend pri tomto jazere. Ale ak si to dobre naplánuješ, vieš si to tu užiť aj za 24 hodín.

9. Triglavský národný park pripomína Yosemite

Zatiaľ čo okolie jazera Bled začína pripomínať klasické dovolenkové stredisko, pri jazere Bohinj stále vládne pokoj. Udržiava si prírodný ráz a od zrkadlovej hladiny sa dramaticky odrážajú okolité vrchy. Jazero Bohinj sa navyše nachádza priamo v Triglavskom národnom parku, a tak je výhodnou štartovacou pozíciou pre rôzne túry. Najpopulárnejší je výstup na horu Vogel, no dobre poprechádzať sa dá aj na menej náročných trasách okolo jazera.

10. Rýchle kúpanie a Portorož?

Áno, ja viem. Ak si pri pohľade na bod 10 ťukáš na čelo a preklínaš ma, úplne to chápem. Túto možnosť ber skôr ako bonusovú. Možno sa aktuálne opatrenia postupne uvoľnia a budeme môcť opustiť Slovensko bez nutnej karantény aj na dlhšie ako 24 hodín – vtedy to bude ideálne.

Ak máš ale dobrodružnú povahu a chceš predsalen skúsiť aj more, toto je najbližšia alternatíva. Autom až k slovinskému pobrežiu. Zrejme sa v ten deň veľmi nevyspíš a väčšinu dňa stráviš v aute, ale ak ti more chýba veľmi, možno že to všetko oželieš. Portorož je nádherné mesto.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky11 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy13 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU13 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy14 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I15 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky15 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky16 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore