Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

15 surreálnych miest v Kalifornii, ktoré vás prenesú do iného sveta

15 surreálnych miest v Kalifornii, ktoré vás prenesú do iného sveta

Kalifornia má obrovský cestovateľský potenciál. Zhora nadol je plná miest, v ktorých budete mať pocit, akoby ste vystúpili z reality. Krajina, ktorá ešte zaváňa zlatými rokmi Hollywoodu, kam sa môžete preniesť najnovším filmom ikonického režiséra Quentina Tarantina, ponúka viac surrealistických scén, ako sa zmestilo do tohto 162-minútového snímku, ktorý momentálne brázdi kinosály po celom svete.

Reklama

Saltonské more

Saltonské more sa nachádza v Sonoranskej púšti a je vnútrozemským slaným jazerom, ktoré vzniklo úplnou náhodou. V roku 1905 sa totiž po výdatnom daždi vyliala rieka Colorado a vytvorila túto vodnú kreáciu. V 60. rokoch sa okolo jazera vytvorilo i mesto, ktoré sa neskôr kvôli znečisteniu jazera stalo mestom duchov. Napriek tomu ostáva návšteva Saltonského mora a jeho opusteného mesta strašidelne krásnym pohľadom.

Jazero Mono

Ďalšie slané jazero, ktoré vás očarí, je Mono Lake. Toto starodávne jazero sa rozkladá na 180 štvorcových kilometroch a nájdete tu i veľké množstvo tufov, vápencových usadených hornín vulkanického pôvodu, ktoré sa tu postupom času vytvorili a dnes vytvárajú najzvlástnejsie kreácie, vystupujúce z vody. V okolí jazera je mnoho možností i na pešiu turistiku či splavy na kajaku.

Park Palisades, Santa Monica

Celé mesto Santa Monica je so svojimi plážovými domami, výhľadom na oceán a západom slnka, absurdne krásne. Nájdete tu jedno miesto, ktoré je menej známe, ale výnimočne pozoruhodné. Park Palisades je dokonale položený na pobrežných pieskovcových skalách, čo otvára dokonalý výhľad na Tichý oceán.

The Last Bookstore, Los Angeles

Milovníci kníh nech spozornia! The Last Bookstore je najväčší kalifornský obchod s novými i použitými knihami. V tomto prekrásnom literárnom prostredí je výber taký obrovský, že tomu len ťažko uveriť. Prejdite sa rajom kníh a preskúmajte príbehy tajných chodieb a skrytých miestností s.. no, ďalšími knihami!

Staré mesto v San Diegu

Zastavte sa pri Staromestskom historickom štátnom parku, aby ste zahliadli úžasné útržky histórie. Túto časť San Diega datujeme do roku 1825. Budete sa tu cítiť, akoby ste práve vystúpili z časostroja. Starodávnej atmosfére pridáva i množstvo obchodíkov a reštaurácií.

Tunel Cypress Tree, Point Reyes

Zamierte asi 72 kilometrov na sever od San Francisca, aby sa vám naskytol pohľad na stromy Cypru veľkoplodého, ktoré tu vytvorili fascinujúci oblúk. Turisti, fotografi, ale i miestni obyvatelia sa hrnú k tomuto úžasnému prírodnému zázraku.

Horsetail Falls, národný park Yosemite

Horsetail Falls sa môžu zdať vodopádmi ako každé iné, vedzte vsak, že by ste sa v tomto úsudku mýlili. Samotný vodopád dosahuje dĺžku päťsto metrov. Pri západe slnka vás pohľad na padajúcu vodu v hmle celkom dostane.

Pláž Asilomar State, Monterey

Pokiaľ si myslíte, že ste už videli všetky možné západy slnka, tak ste zrejme ešte neboli na pláži Asilomar State Beach. Návštevníci tu kempujú pred západom slnka je jasné, prečo sa tu všetci zhromaždili. Všetky tie chodníky a výklenky, ktoré k pláži vedú, len prispievajú k jej neuveriteľnému pôvabu.

Los Angeles County Museum of Art

Toto múzeum vlastní jednu z najrozšírenejších umeleckých zbierok v okolí. Los Angeles County Museum of Art sa pýši umeleckými dielami islamského, ázijského a latinského pôvodu. K dispozícii je tiež známa kolekcia Urban Light, súbor 202 liatinových antických pouličných lámp, ktoré kedysi osvecovali Wilshire Boulevard a boli obnovené. LACMA je najväčším umeleckým múzeom západnej Ameriky a jednoznačne stojí za vašu návštevu.

Veľké medvedie jazero, San Bernardino

Big Bear Lake sa nachádza v pohorí San Bernardino a je súčasťou Kalifornie, ktorá ostáva pre mnoho ľudí zahalená tajomstvom. V neďalekom ležérnom mestečku nájdete i butiky a miesta na nakupovanie a stravovanie sa, ako i úchvatné vrchy a výhľad na jazero v pozadí.

Glass Beach, Fort Bragg

Po celé roky sa pod útesmi v malom oceánskom mestečku Fort Bragg ukladali odpadky. Tichý oceán však rokmi premenil sklo, ktoré tu bolo bezohľadne vyhodené, na súčasť dekoračných kamienkov pobrežia Glass Beach. Nádherné malé kúsky skla však radšej nechajte na pláži, je totiž protizákonné ich z pláže brať.

Ostrov Santa Catalina

Len necelých päťdesiat kilometrov od pobrežia Long Beach leží ostrov Santa Catalina. Tento vzácny klenot je známy svojimi obchodmi, prírodou a divočinou. Iba asi 22 kilometrov dlhý ostrov ponúka úžasnú scenériu, ako z obrázkovej knihy. Ostrov Catalina je útekom z reality, za ktorým nemusíte cestovať príliš ďaleko od pevniny.

Maková rezervácia Antelope Valley

Nemusíte byť veľkým fanúšikom Čarodejníka z krajiny Oz, aby ste si zamilovali makové polia na púšti Mojave. Tiahnu sa po dĺžke osem kilometrov a ich kvety rozkvitajú do krásy počas jarných mesiacov. Kalifornia by nebola Kaliforniou bez maku, jej štátneho kvetu. Tieto jasne oranžovo-červené kvety vytvárajú krajinu divov, nad ktorou len ťažko nejasať.

Wave Organ, San Francisco

Wave Organ je jedinečná socha, či lepšie povedané umelecká konštrukcia v San Franciscu, ktorá sa skladá z organových rúrok, vyrobených z PVC materiálu a betónu. Spôsob, akým boli jednotlivé kusy metodicky umiestnené umožnil, že s prílivom a odlivom napĺňa vzduch jemná hudba. Tento krásny a magický vynález vo vás zanechá surrealistický pocit.

Lava Beds Národná pamiatka

Stojí za to vyraziť do severnej Kalifornie, aby ste sa dostali až k národnej pamiatke Lava Beds. Výklenky, vytvorené lávou, sú najväčšou oblasťou pokrytou sopkami v kaskádovom pásme. Toto miesto pozostáva z viac ako sedemsto nádherných jaskýň. Jednou z nich je jaskyňa Mushpot, ktorá je v noci magicky osvetlená. 

Najlacnejšie letenky do Kalifornie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore