Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Jimmy Pé vo Vietname #1: Cu Chi Tunnels, Saigon, Delta rieky Mekong a Golden Bridge

Jimmy Pé vo Vietname #1: Cu Chi Tunnels, Saigon, Delta rieky Mekong a Golden Bridge

Z Kambodže sme sa overnight, lôžkovým busom, (ktorý trval 15 hodín) presunuli do Saigonu (Hočiminovo mesto). Už hranice boli iné. Všetko šlapalo, všetci v uniformách. Vo Vietname je stále pretrvávajúci komunizmus, vibe je úplne iný ako v ostatných krajinách usmievavej Juhovýchodnej Ázie.

Reklama

Hovorí sa, že vo Vietname ochutnáte najlepšie aj najhoršie PHO svojho života, tak sme išli do no. 1 reštaurácie – Pho 2000, kde boli vystavené fotky amerických prezidentov aj všetkých slávnych ľudí, ktorý jedli ich legendárne PHO. Určite povinná zastávka.  

Náš prvý výlet smeroval k Cu Chi Tunnels. Bol to náš jediný výlet, ktorý sme si zapalatili cez miestnu cestovku. Chceli sme sa dozvedieť čo najviac informácii o vietnamskej vojne. V autobuse vám pustia krátky dokument a sprievodkyňa veľmi jasno a „bez servítky“ hovorí o živote cez vojnu. Ukazujeme si tunely, kde vojaci žili, ako si varili a skúšame si cez ne liezť. Ak máte klaustrofóbiu, nie je to nič pre vás. Ukazujú nám aké mali zbrane a pasce, z čoho varili a akú obuv nosili – mali obrátené podrážky aby zmiatli protivníka. Je dobre sa vzdelávať o minulosti, aby sme chyby neopakovali aj dnes.

Ďalšou MUST-SEE zastávkou v okolí Saigona je floating market na delte rieky Mekong. Mňa poslednú noc pri odchode z Kambodže doštípali ploštice a paradoxne, to bolo najdrahšie ubytovanie čo sme doposiaľ mali. Na rieke Mekong sa mi tých asi 300 štípancov zapálilo (prach a 30 stupňov), Jimmy mal žalúdočné problémy, takže sme si výlet užili v rámci dosť obmedzených možností :D.

Floating market bol kedysi miesto, kde ľudia zastavovali lode a navzájom obchodovali, na rieke boli stovky a stovky obchodníkov. Dnes už to je len taká turistická atrakcia, kde kúpite všetko +50% drahšie ako na pevnine. A ako sa tak plavíte, môžete zastavovať u rôznych ľudí, ktorí vás priučia svojmu remeslu. My sme sa zastavili pri rodinke, ktorá vyrába ryžové rezance a aj sme si to vyskúšali. Chvíľku sme sa poplavili po mekongských kanáloch a išli naspäť do Saigonu, aby sme sa pripravili na náš prvý vnútroštátny prelet do Da Nang. Doporučujem tie veľké vzdialenosti prelietať, letenky stoja 30-40 EUR a je to naozaj pohodlné. 

Môj najočakávanejší výlet z celého Vietnamu a ikonický Golden Bridge. K pohoriu Bá Ná Hills vedie lanovka, ktorú CNN zaradilo ako jednu z TOP 10 najkrajších na celom svete. Dovedie vás priamo k 150 metrovému mostu, kde musíte prísť rovno po otvorení, lebo do hodiny sa most naplní tisíckami ľudí a vy sa ani nepohnete. Komplex Bá Há Hills je zábavný park, taký Vietnamský Disneyland. Máte tam kolotoče, vysúpenia, atrakcie a nechápete, kde tí domáci berú toľko energie, že od 8 rána až do záverečnej vkuse tancujú. 

Ale viac už v novom vlogu…

Zaujal ťa vlog Jimmyho Pé? Tu sú ďalšie:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    3/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore