Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Jimmy Pé v Kambodži: Rozmanitá, nezabudnuteľná, plná protikladov

Jimmy Pé v Kambodži: Rozmanitá, nezabudnuteľná, plná protikladov

Po 15-hodinovej, najhoršej ceste, z Bangkoku do Siem Reap vystúpime z autobusu a sľúbime si, že už nikdy nebudeme chcieť ušetriť 50 eur a budeme všade radšej prelietavať. To čo sa dialo na thajsko–kambodžských hraniciach som ešte nikdy nezažila. Prechod musíte absolvovať pešo. Na thajskej strane vás vyložia s batožinou, prejdete cez thajskú kontrolu, kde vám dajú razítko, že opúšťate krajinu a na tej kambodžskej vám vybavia víza. To je ten ideálny scenár. Realita je taká, že čakáte 5 hodín na priamom slnku, lebo úradníkom sa ešte nechce, potom bez toho aby ste im dali úplatky vám nechcú vybaviť víza a čo je najhoršie, keď sa s nimi už nejak dohádate, tak čakáte ďalšie 2 hodiny na priamom slnku na autobus do Siem Reap. Šialené. 

Reklama

Celá Kambodža je založená na úplatkoch. Platí sa tam dolármi a zo dňa na deň si zmyslia, že turistom nemôžu prenajať skútre, tak sa zavrú všetky požičovne a vy ste odkázaní na tuk-tuk, ktorý v inej časti Ázie stojí pár centov/eur, tu stál desiatky. Ale takýto zážitok nemôže pokaziť vibe tejto jedinečnej krajiny.

Prvý deň sme si na potulky najväčším chrámovým komplexom Angkor bookli tuk-tuk a hneď na 3 dni. Milý pán nám poradil, aby nás vyzdvihol už o 5 ráno a o 10 maximálne išli späť na hotel / do mesta. Keď vám 4:30 zazvoní budík nie je to žiadna sranda, ale mať tie miesta len pre seba je najväčší zážitok. O 10:00 sa už v komplexe nedalo dýchať, je ukrytý uprostred džungle a pri 35 stupňoch a 100% vlhkosti si viete predstaviť aké to je prechádzať sa pomedzi pamiatkami.

Na 3. deň sme išli pozrieť celý komplex Angkor W(h)at! Náš vodič nám poradil – prísť neskôr poobede. Deväťdesiat percent ľudí prichádza na východ slnka. Doporučujem si pozrieť videá, ako to tam vie vyzerať. My sme sa prechádzali, keď slnko už nebolo také priame s pár stovkami ľudmi, čo zvolili rovnakú taktiku ako my.

Celý komplex ma neobyčajnú atmosféru. Khmérska ríša. Chrámy z ktorých ostalo len pár kameňov. Chrámy cez ktoré rastú stromy. Chrám, kde sa točila Lara Croft. Cítite históriu z každého kroku a nádychu. Je to niečo, čo človek musí vidieť. Častokrát je porovnávaný s Baganom v Barme. Vidieť obe pamiatku mesiac po mesiaci je niečo, za čo som vďačná dodnes.

Po náročnom sightseeingu sme sa vybrali na kambodžské Maldivy, ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloen. Tentokrát sme neriskovali cestný transport do mesta Sihanoukville, ale vsadili sme na krátky 30min let a odtiaľ hodinku a pol rýchloloďu na ostrov. V Sihanoukville trávte čo najmenej času. Celé mesto obsadili číňania, hovorí sa po čínsky a vyhnali pôvodných obyvateľov. Ulice plné odpadkov a ľudí núkajúcich eskort, či drogy. Bohužiaľ, je to jediné miesto odkiaľ sa dostanete na tieto krásne panenské ostrovy. Doporučujem si obehnúť oba. Sú viac-menej rovnaké, ale toho pohľadu na azurové more sa proste len tak ľahko nenabažite. A keď áno, tak v noci zoberte šnorchel a pozerajte svietiaci planktón. 

Rozmanitá. Nezabudnuteľná. Plná protikladov. To bola naša Kambodža. Viac už vo vlogu.

Zaujal ťa vlog Jimmyho Pé? Tu sú ďalšie:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore