Nájdeš nás aj na:

Novinky

Japonské letušky vyhrali, nemusia už nosiť lodičky, ani sukne. Vďaka #KuToo

Japonské letušky vyhrali, nemusia už nosiť lodičky, ani sukne. Vďaka #KuToo

Hovorí vám niečo iniciatíva #KuToo? V Japonsku je to posledné mesiace pomerne vážna a citlivá téma. Zakladateľkou #KuToo je herečka a aktivistka Yumi Ishikawa, ktorá prvýkrát hashtag použila ešte v roku 2019 a spustila na Twitteri novú vlnu – za rozmanité pracovné prostredie a lepšie pracovné podmienky pre všetkých, nielen pre mužov.

Reklama

V skratke ide o to, že Japonsko je v rebríčku rodovej rovnosti až na 121. mieste a podľa OECD pracuje 70 percent Japoniek, no v priemere zarábajú o štvrtinu menej ako muži, píše Denník N. 

#KuToo tak trochu pripomína americké #MeToo, teda iniciatívu, ktorá pred časom intenzívne upozorňovala na sexuálne obťažovanie žien. V japonsku však nejde o obťažovanie, #KuToo je vnímané ako snaha dosiahnuť rovnaké podmienky pre obe pohlavia.

Prvou veľkou spoločnosťou, ktorá sa do iniciatívy zapojila je Japan Airlines. Japonské aerolinky oznámili, že už nebudú od svojich letušiek požadovať nosenie vysokých opätkov ani sukne. „Predstavíme prvé modely nohavíc a poskytneme doplnkové alternatívy obuvi,“ povedal pre Reuters hovorca aerolínií.

Zdroj fotografie: KITTIKUN YOKSAP / Shutterstock.com

Prečo sú lodičky a rodová rovnosť v Japonsku veľká téma? Podľa prieskumu denníka Guardian musí v práci nosiť opätky 60 percent Japoniek. Pre osem z desiatich z nich je to nepohodlné. Mnohé sa v minulosti sťažovali na to, že majú krvavé pľuzgiere. Muži pritom na tých istých pozíciach predpísanú obuv nemajú.


Japan Airlines v skratke

Poznáš Japan Airlines? Podľa hodnotení WorldAirlineAwards.com majú najlepšiu ekonomickú triedu na svete a tiež najlepšie sedenie v ekonomickej triede za rok 2019. Pasažieri tiež mimoriadne oceňujú ich servis v prémiovej ekonomickej triede. Porovnávali ho často k jedlu a pitiu v biznis triede.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Aeroflot sa už vracia aj do Prahy. Linka do Moskvy bude spustená 1. októbra https://t.co/f0OPAGzo80 #novinky16 minút dozadu
Záruka návratu, meniteľné letenky i Wi-Fi zdarma. 10 dôvodov, prečo odporúčame lietať s Austrian Airlines https://t.co/YO3iJhnJGM #letenky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: 3 noci na Mykonose v 3*hoteli s raňajkami za 189€ https://t.co/3hyWx6EkCd #dovolenky2 hodiny dozadu
Najkvalitnejšie nebo na svete? Jedno z nich má talianske mesto Lignan https://t.co/I6cqrdp55b #cestopisy2 hodiny dozadu
Bude test na COVID-19 bežnou súčasťou check-inu? Aerolinky sa už na to pripravujú https://t.co/jAa4f25PQg #novinky3 hodiny dozadu
Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip https://t.co/0IOROOWOrF #cestopisy3 hodiny dozadu
10 najkratších európskych letov za rok 2019 https://t.co/YjA9ohhV7O #cestopisy3 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky5 hodín dozadu
Južná Afrika má nové aerolinky. Pomenovať ich má verejnosť https://t.co/MjvngLt38L #novinky5 hodín dozadu
Sydney chce využiť pandémiu a zmeniť sa na 24-hodinové mesto https://t.co/mbB3srNUAI #novinky5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore