Nájdeš nás aj na:

Novinky

Grécke letisko Skiathos je európskym Svätým Martinom. Pristávanie lietadiel je tu zážitkom

Grécke letisko Skiathos je európskym Svätým Martinom. Pristávanie lietadiel je tu zážitkom

Ostrov Svätého Martina (alebo holandsky St Maarten) v Karibiku je známy medzi „planespottermi“ vďaka pristávaniu lietadiel a ich preletoch vo veľmi nízkej výške ponad pláž Maho. Málokto však vie, že podobnou raritou sa vyznačuje aj grécky ostrov Skiathos.

Reklama

Malý ostrov na severozápade Egejského mora patrí do súostrovia nazvaného Severné Sporady spolu s väčšími bratmi ako Alonnisos, Skopelos a Skyros. Práve tieto štyri ostrovy sú jediné trvalo obývané. Ostrov Skiathos je okrem iného známy tým, že sa tu natáčal film Mamma Mia.

Severené Sporady majú približne 13 798 obyvateľov, z čoho takmer polovica žije práve na Skiathose. Ten je obľúbenou destináciou turistov z celej Európy. Prichádzajú sem najmä v letných mesiacoch. Jednou z možností, ako sa sem dostať, je plavba loďou z pevniny, no väčšina z nich priletí na letisko Alexandros Papadiamantis.

Zdroj: Shutterstock/Markus Mainka

Letisko otvorili v roku 1972, nachádza sa pri meste Skiathos a postaviť ho nebola žiadna malina. Nielen, že je ostrov Skiathos rozlohou veľmi malý, ale má aj neľahký terén. Takže na postavenie veľkého a podľa možností plochého letiska potrebovali originálny nápad. Architekti nakoniec využili pás pevniny ťahajúci sa medzi Skiathosom a menším susedným ostrovom Lazareta, takže sa spojili do jedného väčšieho ostrova.

Letisko Skiathos má pristávaciu dráhu dlhú 1 628 metrov, takže niektoré lietadlá sa sem nedostanú. Pristávanie a odlietanie lietadiel na takomto letisku je pre niektorých nadšencov skutočným divadlom.

Zdroj: Shutterstock/Minoli

Okrem globálnej pandémie, ktorá prirodzene znížila počet návštevníkov na ostrove podobne ako v obľúbených destináciách po celom svete, letisko zaznamenávalo po minulé roky každoročný nárast pasažierov, a to od roku 2010. Vtedy na letisko Skiathos priletelo 230 489 turistov a do roku 2019 sa tento počet takmer zdvojnásobil. Najviac turistov sem prichádza z Veľkej Británie, výnimkou nie sú ani Rakúsko, Nemecko, Taliansko či Holandsko, píše Simple Flying. V Lete 2021 ostrov dúfa v návrat do normálu.

Akciové letenky na Skiathos

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore