Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako zmeniť termín odletu bezplatne? Kupujte flexibilné letenky

Ako zmeniť termín odletu bezplatne? Kupujte flexibilné letenky

Koronakríza zasiahla letecký priemysel a všetko s ním spojené nepochybne najviac spomedzi všetkých odvetví. Mnohým cestujúcim boli lety zrušené, iní sa museli do/z krajín dopraviť svojpomocne. Vieme to preto, že Pelikán bol od začiatku korona-krízy v strehu a deň-čo-deň pomáhal tisícom klientov dostať sa naspäť domov. Niekedy to bolo ťažšie a trvalo to dni či týždne, inokedy kolegovia zo zákazníckeho oddelenia vybavili požiadavku k spokojnosti behom pár minút. Dôležité je, že Pelikán nestrkal hlavu do piesku a klientom pomáhal.

Reklama

Všetci chceme opäť lietať

Momentálne všetci opäť čakáme na to, kedy lietadlá našich obľúbených dopravcov opäť vzlietnu. Kedy to bude? Odpoveď je, čoskoro. Letecké spoločnosti sa postupne vracajú na nebo. Čakajú nás však aj nové pravidlá.

Budeme si na nejaký čas musieť zvyknúť na bezpečnostné opatrenia ako povinné rúška na palube, meranie telesnej teploty na letisku, a v niektorých prípadoch možnos aj povinnosť preukázať sa negatívnym testom na COVID-19 pred vstupom do krajiny.

Skvelou správou však je, že táto kríza upravila aj podmienky leteckých spoločností a po novom už množstvo aeroliniek ponúka aj flexibilné letenky a možnosť úpravy letenky už v cene.

Čo znamená flexibilná letenka?

Aerolinky sa ešte začiatkom roka takmer okamžite prispôsobili situácii s novým koronavírusom. Aj keď refundy a vrátenie peňazí mnohé letecké spoločnosti nevyriešili ihneď, takmer vo všetkých prípadoch bolo možné letenku odložiť na neskôr, prípadne si nechať kredit vo forme prostriedkov na ďalšie cestovanie v budúcnositi.

Aj preto si dovolíme povedať, že koronakríza oživila produkt, s ktorým je cestovanie v blízkej budúcnosti výhodné, férové a bezpečné. Flexibinú letenku si môžete zakúpiť v ľubovoľnom termíne a v prípade, že z nejakého dôvodu nebudete môcť letieť, jednoducho si vyberiete ďalší možný termín.

Kto ponúka flexibilné letenky?

Ponúka ich väčšina leteckých spoločností a sú o niečo drahšie ako klasické letenky v najnižších tarifoch. Doteraz platilo, že štandardne sa letenky riadili podmienkami tarifu v ktorom boli zakúpené:

  • Akciové letenky (letenky za výhodné ceny / lacnejšie letenky) bývali vo veľkej miere buď nemeniteľné, alebo meniteľné za poplatok.
  • Letenky za vyššie ceny / premium economy / biznis letenky mávali flexibilnejšie podmienky na zmeny alebo storno.

Pravidlá sú teraz nastavené tak, že pri zmene letenky sa vždy vyberá poplatok od leteckej spoločnosti (ak je) + aktuálny doplatok do novej ceny letenky (ak je). Samozrejme, vždy to závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti! Nie je to 100% pravidlo, aj lacné letenky môžu byť meniteľné a opačne drahé nemeniteľné. Vždy je dobré si pred uhradením tieto podmienky overiť.

Počas koronakrízy veľké množstvo leteckých pristúpilo k zmenám bez poplatkov a dali flexibilnejšie podmienky pre klientov. Pár príkladov:

  • Veľa leteckých spoločností povoľuje prebookovať letenky bez poplatku. Buď nechcú doplácať nič, alebo nemusia klienti platiť poplatok pre leteckú spoločnost, iba doplatok do novej ceny letenky (ak je)
  • Povoľujú prebookovať aj v prípade, ak sú letenky podľa originálneho tarifu nemeniteľné
  • Niektoré letecké spoločnosti dávajú bonus pri zmene, čiže ak je doplatok do novej letenky 150 EUR, tak 50 EUR odpustia a pod. (napr. LH Group, alebo Singapore Airlines)

Flexibilné letenky a jednotlivé aerolinky

Letecká spoločnosťplatí pre nákup v obdobíplatia pre termín
Air France (AF)od 1. 5. do 30. 6. 2020 (vrátane)do 30. 6. 2020 *
Alitalia (AZ)od 1. 5. do 30. 5. 2020 (vrátane)do 30. 4. 2020 *
Alitalia (AZ)od 1. 6. do 30. 9. 2020 (vrátane)do 30. 9. 2020 *
ČSA (OK)od 1. 5. do 15. 5. 2020 (vrátane)do 15. 7. 2020 *
Delta Air Lines (DL)od 1. 5. do 31. 5. 2020 (vrátane)kedykoľvek
KLM (KL)od 1. 5. do 30. 6. 2020 (vrátane)do 30. 6. 2020 *
Qatar Airways (QR)od 1. 5. do 30. 6. 2020 (vrátane)do 30. 9. 2020 *
Ryanair (FR)od 1. 6. do 30. 9. 2020 (vrátane)do 31. 5. 2020 *
SmartWings (QS)od 1. 5. do 15. 5. 2020 (vrátane)do 15. 7. 2020 *
TAP Portugal (TP)od 1. 5. do 15. 5. 2020 (vrátane)do 30. 9. 2020 *
Volotea (V7)od 1. 5. do 29. 6. 2020 (vrátane)kedykoľvek
* Itinerár nesmie obsahovať let po tomto dátume

Samozrejme každá letecká spoločnosť má svoje pravidlá a svoje tarify. No takáto možnosť zakúpenia letenky určite stojí za zváženie, nakoľko letecký priemysel teraz tápa a potrebuje trošku našej podpory a nakopnutia.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky11 hodín dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky12 hodín dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh13 hodín dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky14 hodín dozadu
Anglicko chce zjednotiť systém cestovania. Zaočkovaní turisti nebudú potrebovať test pred príchodom https://t.co/kPl4zXUsql #novinky14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň v Mexiku v TOP sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1280€ https://t.co/kvadx2iWQ6 #dovolenky15 hodín dozadu
Maurícius sa od 1. októbra kompletne otvára pre zaočkovaných turistov. Ku vstupu postačí PCR test https://t.co/0bODu3jEj6 #letenky15 hodín dozadu
Čile sa v októbri otvorí zaočkovaným turistom. Splniť musia niekoľko podmienok https://t.co/YkmrerqUwl #novinky16 hodín dozadu
Španielsko zaradilo celé územie Slovenska medzi rizikové oblasti https://t.co/HSVbuvxINw #letenky17 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy alebo Viedne! Leť na jeseň od 33€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy18 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore