Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách dinosaurov: 7 TOP miest obrovských jašterov

Po stopách dinosaurov: 7 TOP miest obrovských jašterov

Zem, po ktorej kráčame, kedysi okupovali tvory vážiace i 55 ton a dlhé až 26 metrov. Napríklad taký brontosaurus mohol zjesť až 45 kíl rastlinnej potravy denne. Na akých miestach na našej planéte sa zdržiavali najviac a kde sa udiali najväčšie objavy pozostatkov dinosaurov v histórii? Tu je výber 7 top miest, ktoré môžeš navštíviť:

Reklama

Južná Afrika

Na svete je len málo lepších miest na pozorovanie dôkazov života dinosaurov ako v Južnej Afrike. Napríklad v Národnom parku Golden Gate Highlands môžete zažiť „fosílnu prehliadku“ asi 3 hodiny južne od Johannesburgu. V roku 2012 sa tu našlo najstaršie dinosaurie hniezdo pozostávajúce asi z 10 jednotlivých hniezd s 34 vajíčkami a malými stopami. Majte na pamäti, že na tomto území je ilegálne akékoľvek poškodzovanie, manipulovanie či zbieranie fosílií.

Alberta, Kanada

Mesto Drumheller v Alberte nie je nazývané hlavným mestom dinosaurov len tak náhodou. Nachádza sa tu najväčší dinosaurus na svete s váhou 65 toín a výškou viac ako 26 metrov. Samica Tyranousaura rexa je síce štyrikrát väčšia, ako skutočný T. rex, ale stále je medzi návštevníkmi obľúbená. Možno sa na ňu i vyštverať. Okrem toho tu nájdete aj Múzeum Royal Tyrrell, jediné múzeum venované paleontológii v Kanade. Má jednu z najväčších zbierok dinosaurích kostier. Skutočného ducha milovníka dinosaurov však prebudíte hlavne v Dinosaur Provincial Park, UNESCO pamiatke, ktorá má neuveriteľné paleontologické náleziská. Dostanete sa sem prostredníctvom organizovanej prehliadky, môžete tu kempovať a zúčastniť sa rôznych podujatí. Je to skutočný raj pre milovníkov histórie jedných z najväčších stvorení na Zemi.

Jurské pobrežie, Spojené kráľovstvo

Jurské pobrežie je bohaté na fosílie zo všetkých troch období druhohôr. Skameneliny siahajúce 185 miliónov rokov do minulosti priťahujú archeológov aj fanúšikov veľkých stvorení z celého sveta. Na niektorých úsekoch Jurského pobrežia si môžeš dokonca vyskúšať zbieranie skamenelín na vlastnej koži! Niektoré unikátne kúsky, napríklad tie objavené archeologičkou Mary Anning v 18. storočí, sú vystavené v Natural History Museum v Londýne.

Mongólsko

Púšť Gobi je považovaná za miesto hromadného vyhynutia dinosaurov a je náleziskom množstva kostí, vajíčok, zubov a odtlačkov. Napríklad v roku 2016 boli na mongólskej púšti nájdené jedny z najväčších dinosaurích stôp. V priebehu rokov tu bolo nájdených až 47 dinosaurov. V hlavnom meste Ulanbátar v Hlavnom múzeu mongolských dinosaurov sú vystavené mnohé vzácne kúsky. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj organizovanej prehliadky Horiacich útesov, legendárnej oblasti, ktorá je kolískou modernej paleontológie. Práve tu našiel vedec Roy Chapman Andrew spolu so svojim tímom prvé hniezdo dinosaurích vajec známe vo vedeckej sfére. Niektoré z nálezov sú vystavené aj v American Museum of Natural History v New Yorku.

Havaj

Hoci skutočných skamenelín by si tu asi veľa nenašiel, práve na Havaji sa natáčal legendárny Jurský park. Na ostrovoch Kauai a Oahu sa nachádza veľa foto-pointov z filmu. Kauai je domovom vodopádov Manawaiopuna (Jurských vodopádov), kde pristávala helikoptéra v prvom filme a slávneho pobrežia Na Pali, ktorý je zobrazený v Jurskom parku aj Jurskom svete. Vodopády je možné vidieť iba z výšky, keďže sú na súkromnom ostrove. Preto návštevníci využívajú možnosť vyhliadkového letu helikoptérou. Pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť tomuto nie práve lacnému spôsobu, je tu Kalalau Trail. Takmer 18 kilometrov dlhá turistická trasa je jediným pozemným prístupom do týchto končín.

Montana, Spojené štáty

Jedno z najväčších nálezísk dinosaurích skamenelín na svete je Hell Creek (Pekelný potok) v Montane. Dôkazom mimoriadnych objavov v tomto kúte sveta je nález Claytona Phippsa, chovateľa dobytka, ktorý sa zaujíma o dinosaurov. V roku 2006 objavil veľmi zachovanú fosíliu Triceratopsa a T. Rexa, ktorí zrejme zomreli vo vzájomnom boji.

Polostrov Yucatán, Mexiko

Vedci dlho špekulovali o tom, že vyhynutie dinosaurov spôsobil pád obrovského asteoridu. Najviac skloňovaná teória hovorí o páde asteoridu na územie dnešného Mexika, neďaleko pobrežia na Yucatánskom polostrove. Výsledkom je kráter Chicxulub, ktorý je pomenovaný podľa prístavného mesta Chicxulub Puerto. V dôsledku toho vznikli obrovské diery, známe cenoty, naplnené veľmi čistou vodou.

zdroj informácií: matadornetwork.com

Mohlo by ťa zaujímať:

11 destinácií pre dobrodruhov: Sem sa tak ľahko nedostaneš
Yukon: Uteč do krásnej kanadskej divočiny


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore