Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Yukon: Uteč do krásnej kanadskej divočiny

Yukon: Uteč do krásnej kanadskej divočiny

Chceš si odpočinúť od každodenného zhonu a práce? Yukon je pre teba ako stvorený. Rezervuj si letenky do Kanady a vydaj sa po stopách zlatej horúčky. V tejto časti sveta sa nachádza úžasná príroda plná divokej zvery, kovbojov a horských trekov.

Reklama

Kedy cestovať do Yukonu?

Leto je v Yukone podobne ako v susednej Aljaške veľmi krátke. Cestovanie preto odporúčam od mája do konca septembra. Počas ostatných mesiacov sa teploty dostávajú nebezpečne pod bod mrazu a kedykoľvek môže začať snežiť. Leto je však spravidla teplé a príjemné.

Yukon je väčší než život.

Hlavne nepodceniť oblečenie!

Dobré oblečenie budeš potrebovať vždy, po západe slnka sa totiž v Yukone veľmi ochladzuje. Cez deň môže byť aj 30 stupňov, ale v noci teploty klesajú na desať stupňov. Rozhodne nepodceň kvalitné turistické topánky a nepremokavú bundu.

Cestu do Kanady hravo spojíš aj s cestou na Aljašku. Mrkni sa na cestopis Aljaška je pravá divočina! Ako si splniť cestovateľský sen.

Ako sa dostať do Yukonu?

Do Yukonu sa najlepšie dostaneš s prestupom vo Vancouveri, kam často mieria priame lety napríklad z nemeckých letísk. Pokiaľ budeš cestovať aj na Aljašku, môžeš si vyhľadať letenky do Anchorage, do ktorého sa lieta cez Seattle.

Od konca septembra už môže v Yukone snežiť.

Čo v Yukone vidieť? Mesto zlatej horúčky Dawson City

Určite si nenechaj ujsť mesto Dawson City, kde koncom 19. storočia vypukla legendárna zlatá horúčka na Klondiku. Vyprav sa k rieke Bonanza Creek, kde sa podarilo nájsť prvé zlato, ktoré do oblasti prilákalo desaťtisíce ľudí. Aj dnes si môžeš požičať vybavenie na ryžovanie zlata a skúsiť svoje šťastie. Možno tam na teba ešte kúsok drahého kovu čaká a zaplatí ti cestu do Kanady.

Na kankán do starého kasína

V Dawson City sa zachovalo najstaršie kanadské kasíno, kam sme sa vydali na pivo a ruletu. Pravidelne tam prebiehajú aj zábavné kankánové show. Mesto má aj dnes skvelú atmosféru pripomínajúcu slávu dávnych čias.

Dawson City pripomína éru zlatej horúčky.

Hlavné mesto Whitehorse

Nevynechaj ani hlavné mesto Whitehorse, ktoré je v lete centrom všemožných outdoorových aktivít. Môžeš si tam bez problémov zaplatiť jazdu na kanoe a rafte alebo si požičať bicykel a vybavenie na lezenie. V okolí mesta sú pre tento druh športu vhodné skaly. Prejdi sa popri  rieke Yukon, kde uvidíš historický kolesový parník SS Klondike, ktorý jazdil na trase Whitehorse-Dawson City.

600 míľ? Vzdialenosti na Aljaške a v Yukone sú obrovské.

Okolie mesta Whitehorse

Millenium Trail ťa zavedie k veľkej zaujímavosti, ktorou je najväčší lososí rebrík na svete. Dych berúce hejná lososov je možné pozorovať v Kanade aj na Aljaške koncom leta. Neďaleko mesta sa tiež nachádzajú príjemné termálne pramene Takhini Hot Springs. Peknú zastávku si môžeš po ceste urobiť v chovnej stanici pre zvieratá Yukon Wildlife Preserve.

Máš rád rybárčenie? Potom je pre teba Yukon ako stvorený!

Nádherné horské túry

Krásy Yukonu najlepšie spoznáš, keď sa vydáš do kúzelnej kanadskej prírody a národných parkov. Vydaj sa napríklad do národného parku Kluane National Park, kde sa nachádza najvyššia hora Kanady a druhá najvyššia hora Severnej Ameriky – Mt. Logan (5 959 m) a tiež najväčšie ľadovcové pole.

Vzdialený sever

Ak hľadáš niečo divokejšieho, môžeš sa vydať za polárny kruh do národných parkov Vuntut a Ivvavik. Budeš však musieť využiť malé lietadlo alebo loď, pretože do týchto vzdialených miest nevedie žiadna cesta. Je to ta pravá kanadská divočina! Yukon je tiež jedným z najlepších miest na svete na pozorovanie polárnej žiary a to obzvlášť za polárnym kruhom.

Yukon a Národný park Kluane.

Kanada a divoká zver

Yukon a Aljaška sú ideálnymi miestami, kde môžeš vidieť veľa divokých zvierat. V Yukone žijú čierne medvede aj medvede grizzly, ďalej tam môžeš ľahko naraziť na kojota, polárnu líšku, vlka, soba, losa, ovcu aljašskú a mnoho ďalších druhov zvierat.

Čo si vziať so sebou na horskú túru?

Maj vždy so sebou sprej proti medveďom, tzv. bear spray a snaž sa vydávať na horské treky v skupinách alebo aspoň vo dvojici. Niektorí turisti si na batoh zavesujú rolničku, aby náhodou medveďa neprekvapili, ako sa to stalo nám v národnom parku Banff. Odporúčame tiež prečítať si tipy, čo robiť pri stretnutí s medveďom od odborníkov z aljašského magazínu Survivalmag.

V Yukone stretneš veľa divokých zvierat.

Nebezpečné stretnutie s medveďom grizzly

Skoro ráno sme na turistickom chodníku stretli obrovského samca medveďa grizzly a stretnutie bolo omnoho bližšie, než by sme si priali. Medveď sa maskoval za kríkom pri ceste, a keď sme okolo neho prechádzali, tak sa zľakol a skočil do lesa. Zostali sme stáť ako obarení, pretože bol obrovský a my sme od nich boli vzdialení len pár metrov. Mali sme vtedy obrovské šťastie, že na nás nezaútočil. Preto sa radšej na horské treky v niektorých častiach Kanady skutočne nevydávaj sám!

Pred medveďmi sa maj v Kanade na pozore!

Čo robiť, keď stretneš medveďa?

Keď už nejakého medveďa stretneš, rozhodne neutekaj! Odporúča sa dať si bundu nad hlavu, aby si medveď myslel, že si väčší a pomaly od medveďa ustupuj. Nepozeraj sa mu do očí, mohol by to vziať ako výzvu do boja. Vo väčšine prípadov sa však divoká zver bojí a utečie. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje medvedica s mláďatami. Pokiaľ by si medvieďatá zahliadol napríklad na strome, rozhodne sa k nim nepribližuj a  vydaj sa na pomalý ústup. Medvedica bude pravdepodobne veľmi blízko dohliadať  na ne!

Poznáš najkrajšie národné parky USA?

Čierný medveď “útočí” na bobule.

Kde v Yukone prespať?

Najlepšie urobíš, keď si do Yukonu prinesieš so sebou vybavenie na kempovanie a budeš spať v kempoch v stane. Je to najlacnejší a najromantickejší spôsob ubytovania. V Dawson City alebo v hlavnom meste White Horse môžeš tiež prespať v niektorom zo štýlových hotelov.

Nekonečná kanadská divočina.

Spoj cestu na Yukon s návštevou Britskej Kolumbie alebo Aljašky

Ak máš viac času, môžeš svoju cestu na Yukon spojiť s ďalšími nádhernými miestami, ako sú Britská Kolumbia alebo Aljaška! Aljašská divočina je súčasťou USA, a preto budeš musieť požiadať o elektronickú registráciu ESTA. Do Kanady žiadaš o obdobnú registráciu s názvom eTA.

V septembri na teba čakajú úžasné jesenné farby!
Aljaška a Yukon sú rajom pre všetkých dobrodruhov.

Kanada má množstvo krásnych miest!

V Britskej Kolumbii rozhodne nezabudni navštíviť hlavné mesto Vancouver a nádherné lyžiarske stredisko Whistler, kde si užiješ veľa zábavy v lete aj v zime.

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cztravel4ever.cz


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore