Nájdeš nás aj na:

Novinky

COVID pas sa už bežne používa v 16 krajinách Európy. Ktoré sú to?

COVID pas sa už bežne používa v 16 krajinách Európy. Ktoré sú to?

Digitálne COVID preukazy sa už stali akousi normou v krajinách Európskej únie. Ak máte očkovanie, prekonali ste COVID alebo máte negatívny test, máte zelenú do viacerých štátoch Európy a po návrate domov na Slovensko nemusíte absolvovať karanténu, stačí registrácia. Rovnako tak v mnohých štátoch máte prístup aj do vnútorných verejných priestorov, na rôzne kultúrne či športové podujatia a pod. Pozreli sme sa na to, ktoré štáty uľahčujú cestovanie a trávenie voľného času majiteľom COVID pasov.

Reklama

Rakúsko: otvorené reštaurácie a hotely

Od 15. augusta sa možno v Rakúsku vďaka COVID certifikátu opäť dostať na miesta ako sú reštaurácie, hotely. Oprávnení sú všetci tí, ktorí majú kompletné očkovanie, negatívny test alebo prekonali COVID.

Vo verejnej doprave a na iných verejných priestranstvách sú povinné respirátory, resp. rúška.

Belgicko: väčšie podujatia bez rúšok

Od 13. augusta sa v Belgicku možno zúčastniť podujatí s viac ako 1 500 ľuďmi (živé vonkajšie koncerty a festivaly), stačí mať digitálny certifikát Covid Safe. Belgický COVID pas umožňuje účasť sa na týchto podujatiach bez toho, aby museli používať respirátor či rúško alebo rešpektovať odstup 1,5 metra. Od 1. septembra sa certifikát rozšíri aj na väčšie športové či kultúrne podujatia.

Belgický COVID pas získajú všetci, ktorí sú plne očkovaní aspoň dva týždne, tiež tí, ktorí prekonali COVID najneskôr 6 mesiacov dozadu a napokon aj všetci s negatívnym testom (PCR/AG).

Cyprus: reštaurácie, bary aj podujatia

Od 9. júla Cyprus uplatňuje požiadavku takzvaného bezpečného pohybu občanom starším ako 12 rokov, ako aj prichádzajúcim cestujúcim. Pri vstupe na rôzne udalosti a tiež do reštaurácií a barov sa vyžaduje zelený COVID pas (Safe Pass).

Na získanie Safe Pass treba byť minimálne tri týždne po kompletnom očkovaní, prípadne mať imunitu na COVID počas posledných šiestich mesiacov, alebo by predložiť negatívny PCR/antigén test so 72-hodinovou platnosťou.

Dánsko: Coronapas spustili medzi prvými

Dánsko bolo prvou krajinou EÚ, ktorá vytvorila dokument s názvom Coronapas umožňujúci očkovaných voľnejšie cestovať. Coronapas je aplikácia, ktorou môže držiteľ dokázať, že bol očkovaný, zotavený z COVID-19 alebo testovaný na COVID-19 negatívny v priebehu posledných 96 hodín na test PCR a 72 hodín na rýchly test antigénu (RAT).

Aplikácia poskytuje držiteľom rýchly a jednoduchý prístup na miesta ako sú reštaurácie, múzeá, zoologické záhrady, kiná, zábavné parky, kúpaliská a ihriská.

Francúzsko: verejné akcie a tiež kaviarne či reštaurácie

Francúzsko nedávno zaviedlo takzvaný zdravotný preukaz, ktorý umožňuje ľuďom navštevovať verejné akcie s viac ako 1 000 účastníkmi. Od 9. augusta je zdravotný preukaz povinný v prípade, že chcete navštíviť kaviareň, nastúpiť na vnútroštátny let alebo cestovať medzimestským vlakom.

COVID certifikát je vydaný osobám plne očkovaným proti COVID-19 a osobám, ktoré sa zotavili z ochorenia za posledných šesť mesiacov. Pas môžu získať aj osoby s PCR alebo antigénom s negatívnym výsledkom za posledných 48 hodín

Nemecko: očkovaní budú mať viac slobôd

Napriek tomu, že Nemecko ešte stále nezaviedlo green covid passy tak ako vyššie uvedené krajiny, nemecký kancelár Helge Braun nedávno varoval, že neočkovaným osobám bude zakázaný vstup do vnútorných priestorov ako sú reštaurácie, kiná a športové štadióny. „Očkovaní ľudia budú mať určite viac slobôd ako neočkovaní,“ povedal.

Írsko: reštaurácie a krčmy iba s covid pasom

Írsko v súčasnosti povoľuje vstup do reštaurácií a krčiem v celej krajine osobám, ktoré sú schopné dokázať, že sú úplne očkované proti koronavírusu alebo sa z choroby zotavili za posledných šesť mesiacov. Deti mladšie ako 12 rokov sú z povinnosti oslobodené.

„Krytú reštauráciu alebo kaviareň môžu počas svojho pobytu v Írskej republike využívať iba ľudia, ktorí sú úplne očkovaní alebo tí, ktorí majú dôkaz o uzdravení z COVID-19 za posledných šesť mesiacov,“ vysvetľuje oficiálny web cestovného ruchu v Írsku.

Taliansko: green pass potrebný takmer všade

Taliansko od 6. augusta zaviedlo green pass, ktorý budú musieť jeho držitelia používať, aby sa mohli dostať do kín, divadiel, múzeí, na športové podujati, súkromné večierky, festivaly, veľtrhy, či do bazénov a telocviční.

„Zelený pas“, ktorý je rozšírením certifikátu EU Digital COVID-19, bude potrebný od každého staršieho ako 12 rokov.

Dokument v Taliansku vydávajú všetkým, ktorí dostali aspoň prvú dávku vakcíny proti koronavírusu, tým, ktorí sa nedávno zotavili z choroby, a tým, ktorí predložia negatívny test odobratý do 48 hodín.

Luxembursko: reštaurácie, podujatia i cestovanie

Podobná zásada funguje aj v najmenšej krajine EÚ, v Luxembursku. Od 10. júna krajina zaviedla aplikáciu s názvom CovidCheck, ktorá očkovaným cestujúcim uľahčuje prístup do reštaurácií, účasť na podujatiach a tiež cestovanie do zahraničia.

Po zavedení tejto aplikácie Luxembursko zrušilo všetky opatrenia v baroch, reštauráciách a na športoviskách.

Ľudia, ktorí boli infikovaní vírusom za posledných šesť mesiacov, si môžu stiahnuť certifikát z online portálu myguichet.lu od 13. júla.

Holandsko: slobodnejší život pre zaočkovaných

Holandsko zatiaľ nemá oficiálne pravidlo, ktoré by cestujúcim imúnnym proti COVID-19 umožňovalo navštevovať vnútorné priestory podnikov či podujatia. Krajina však umožňuje, aby iba podniky, ktoré sú znova otvorené pre očkované osoby, pracovali bez obmedzení.

Portugalsko: všetky udalosti vo vnútorných priestoroch

Turisti v Portugalsku, ako aj obyvatelia krajiny, sú povinní predložiť dôkaz o očkovaní alebo negatívne výsledky testov na COVID-19, aby si mohli vychutnať udalosti bo vnútorných priestoroch. Prijíma sa tiež dôkaz o zotavení z vírusu a výsledky testov.

„Na celom kontinentálnom území, pri registrácii alebo pri prístupe do hotelových a miestnych ubytovacích zariadení bude potrebný certifikát EÚ o digitálnom COVID alebo negatívny test,“ vysvetľuje oficiálna webová stránka portugalskej vlády pre cestovný ruch.

Slovinsko: covid pas vyžadujú takmer všade

V Slovinsku budú všetky osoby, ktoré sa chcú zúčastniť stravovacích zariadení, hotelov, apartmánov, táborov, kultúrnych a športových podujatí, verejných zhromaždení a podujatí s viac ako 100 účastníkmi, veľtrhov atď., musieť predložiť negatívne výsledky testov na COVID-19 alebo dôkaz o očkovaní alebo o uzdravení.

Španielsko: covid pas len v oblasti Galicia

Kým Španielsko ako krajina odmietlo uložiť požiadavku zdravotných certifikátov na revitalizáciu spoločenského života, región Galicia je v súčasnosti prvým územím v krajine, ktoré od svojich obyvateľov vyžaduje poskytnutie tohto osvedčenia na získanie prístupu do krytých kaviarní, barov a reštaurácií.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy14 minút dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky3 hodiny dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc3 hodiny dozadu
USA zrejme sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test 24 hodín pred odletom https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky4 hodiny dozadu
Vodíkové technológie, príroda i gastronomické nebo. Navštívili sme slovenský pavilón na EXPO2020 https://t.co/FPsshE95KP #novinky4 hodiny dozadu
Cestovanie do Veľkej Británie: test na 2. deň platí pre všetkých, do výsledku treba zostať v izolácii https://t.co/shZ97LwCdy #novinky4 hodiny dozadu
Kanada je otvorená pre očkovaných turistov z celého sveta, po novom testuje na COVID po prílete https://t.co/PmSwHgUQor #novinky5 hodín dozadu
Rakúsko predĺži lockdown do 11. decembra, vstup do krajiny pre turistov je zakázaný, tranzit na letisko má výnimku https://t.co/46pWlsZrGF #novinky5 hodín dozadu
3 ATRAKCIE ZADARMO: S Emirates letenkou získaš vstup na Burj Khalifa, Dubai Fountain Boardwalk aj Views Observatory! https://t.co/rFdD4jW7K9 #novinky5 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Maurícius s letenkami, 3*hotelom a all inclusive za 1582€. Uži si infinity pool len pre dospelých https://t.co/aUizXojpSc #dovolenky5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore