Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

Ako spoznať Kodaň (skoro) zadarmo + letenka

Ako spoznať Kodaň (skoro) zadarmo + letenka

Dánska Kodaň zrejme nie je tým miestom, ktoré vám napadne ako prvé, keď premýšľate nad nízkonákladovým výletom za hranice vlastnej krajiny. Hlavné mesto Dánska je pre život v skutočnosti jedno z najdrahších miest na svete, ale to neznamená, že sa v ňom nedá stráviť čas bez straty stovák eur.

Reklama

A to sa vraj redaktorovi Aaaronovi Skjersethovi, ktorý sa tým, ako zažiť Kodaň (takmer) zadarmo, zaoberal vo svojom článku na portáli matadornetwork.com, sťažovali na kodanské ceny aj Američania zo San Francisca či z New Yorku. Tam je priemerná cena nájomného dvakrát vyššia ako v iných amerických mestách, okolo 3 400 dolárov.  Človek by čakal, že Kodaň ich cenami neprekvapí.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/j0RrjTHwwiI

Obaja sa však zhodneme na tom, že v Kodani sa dá stráviť čas aj tak, aby ste pri tom neminuli veľa peňazí. On v nej strávil leto, ja som sa do Kodane s priateľmi vydala na výlet cez Öresundský most koncom januára, zo švédskeho Malmö, keď bola ešte tuhá zima.

Najviac peňazí zrejme miniete na ubytovanie a stravu. Tu je našich niekoľko tipov, ako si vychutnať Kodaň zvonku aj zvnútra zadarmo alebo skoro zadarmo.

Akciové letenky

Nyhavn, najkrajší úvod do starého mesta

Moje, a zrejme i Aaronove, prvé kroky smerovali do kodanskej Nyhavn, do akejsi dlhočiznej ulice pestrofarebných domčekov, obchodíkov, kaviarní a reštaurácií, ktoré lemujú vodný kanál, bývalý rušný prístav. Kotvia tu krásne lode, v zime je tu veľa vravy na vianočných trhoch s dobrým punčom a sladkými koláčmi, v lete sa tu koncertuje a vystupuje.

Je to snáď najznámejšie miesto Kodane. Za zmienku stoja domčeky na adrese Nyhavn 9, 18, aj 67. Ten prvý je najstarším domom na ulici, má viac ako 400 rokov a stále stojí, tie ostatné dva obýval jeden z najznámejších spisovateľov vôbec, Hans Christian Andersen.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/Fi0vyfRCros
Nyhavn.
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/tcE9zSc2SU8

Nech vás voda unáša mestom

Ak pôjdete vode v pätách, ukáže vám rôzne časti Kodane, ktoré obmýva a pretína. Spája mnoho mestských štvrtí, zavedie vás do kotviska s obrovskými rybárskymi loďami, plachetnicami a jachtami, do miestnych sadov a parkov, okolo parádnych detských ihrísk aj panelákových domov, ktoré nie sú tak úplne panelákmi.

Na jednom z nej brehov narazíte aj na niekoľko malých trampolín, len tak umiestnených v betóne uprostred priestranného chodníka. Jedným z najkrajších miest, ku ktorým vás privedie voda, je Čierny diamant – dánska kráľovská knižnica. Trochu pripomína koncertnú halu Harpa v islandskom Reykjavíku, no zároveň je úplne iná. Pri prechádzke ďalej natrafíte na Dom opery. Súčasný dánsky parlament zase sídli v komplexe Christiansborg.

Čierny diamant – dánska kráľovská knižnica.
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/4uYaXNvjvCQ

Daj a dostaneš

Čo vyskúšal Aaaron Skjersethov a ja som, bohužiaľ, v januári ešte nemohla, je plávanie a potápanie sa v miestnych vodách. V lete sa tu osviežujú nielen domáci, ale aj zvedaví turisti. Nie je to tak dávno, čo je miestna voda dosť čistá natoľko, aby sa v nej dalo kúpať bez možných následkov. Miesta na plávanie sú tu označené ako Harbor baths, nie je však zakázané skočiť do vody takpovediac kdekoľvek.

Ak sa cítite lepšie na vode ako vo vode, potom existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zažiť Kodaň. Turisti obľubujú plavby loďou a súkromnými kajakmi, to však nie sú lacné možnosti. Po kodanských vodách sa ale môžete vydať zadarmo na Zelenom kajaku. Funguje to asi takto – po Kodani sa môžete plaviť zadarmo dve hodiny pod podmienkou, že cestou pozbierate do určeného koša zopár odpadkov, ktoré sa vám pripletú do cesty. Ako sa hovorí – daj a dostaneš.

Dom opery.
Zdroj fotografe: https://unsplash.com/photos/FeFd9s3COZg
Zdroj fotografie: JonLi / https://www.shutterstock.com

Kodaň z výšky

Kodaň je príliš krásna na to, aby ste ju nevideli z výšky. Už spomínaný Christiasborg, dánsky parlament a niekdajšie kráľovské sídlo, ponúka návštevníkom výhľad z veže úplne zadarmo. Hoci je ešte stále pre rekonštrukciu uzavretá, už o pár dní, 1. septembra, ju verejnosti opäť sprístupnia.  

Takmer zadarmo, teda za čosi viac ako jedno euro, sa môžete na Kodaň pozrieť aj z Rundetaarn, teda z Okrúhlej veže s 360-stupňovým výhľadom. Nachádza sa priamo v centre Kodane, neďaleko nákupnej zóny Stroget. Na samý vrch sa dostanete po širokej špirálovitej ceste, po ktorej voľakedy do hvezdárne nosili ťažké astronomické vybavenie kone.

Výhľad z Rundetaarn.
Zdroj fotografie: fotoliza / https://www.shutterstock.com
Rundetaarn.
Zdroj fotografie: Daniele Novati / https://www.shutterstock.com

Creepy Copenhagen?

Kodaň je domovom dvoch prenádherných cintorínov. Možno sa vám bude zdať trochu zvláštne, že stále funkčné cintoríny sú miestom oddychu nielen pre mŕtvych, ale aj pre živých. Kodančania sem chodia odpočívať na lavičky, posedieť v tráve, čítať, relaxovať a meditovať. Okrem toho tu už navždy odpočívajú velikáni dánskej literatúry, vedy a filozofie – Hans Christian Andersen, Niels Bohr a Søren Kierkegaard.

Za múrmi cintorína Assistens vám ani len nenapadne, že ste len niekoľko metrov od jedného z najhustejších sídiel v Európe, Norrebro. Je to oáza pokoja plná udržiavaných chodníkov, stromov, kvetov a cvrlikajúcich vtákov. Navyše, hneď za bránami tohto cintorína majú podľa Skjersethova ten najlepší čokoládový croissant v meste u Andersen & Maillard. Ja som ho, bohužiaľ, nemala to šťastie ochutnať.

No a ten druhý cintorín, Vestre Kirkegård, vyzerá ako botanická záhrada.

Cintorín Assistens.
Zdroj fotografie: Oliver Foerstner/ https://www.shutterstock.com/
Cintorín Assistens.
Zdroj fotografie: Oliver Foerstner/ https://www.shutterstock.com/

Ako miestni, na bicykli

Prejsť Kodaňou peši je pomerne jednoduché a lacné, oveľa väčším zážitkom môže byť zdolať Kodaň na bicykli. Ostatne presne tak, ako to robí väčšina miestnych. Nečakajú vás pritom také nástrahy, ako keď s bicyklom kľučkujete po bratislavských uliciach.  Cyklistické pruhy sú široké a často oddelené od zvyšku premávky. Jedinou prekážkou môžu byť turisti, ktorí nevenujú pozornosť cyklistickým pruhom, lebo na ne napríklad nie sú zvyknutí z domovskej krajiny. Tým my nemáme skutočne čo zazlievať, musíme byť len obozretní.

Bicykle sa dajú požičať v obchodoch po celom meste, niektoré sú drahšie, iné lacnejšie, oveľa zaujímavejšie je použiť bike sharing aplikáciu Donkey Bikes. Funguje na nej celé mesto. Kodančania bicyklujú za každého počasia, aj v krutej zime.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/PV2trXWZODQ

Kam ešte v meste?

Skjersethov zrejme nenavštívil Christianiu, ale ja áno. Boli sme zvedaví, ako tento kodanský fenomén, ktorý sa stále snaží o nezávislosť od hlavného mesta Dánska, vyzerá a voní. Je to punkáčina, divočina, veľmi zaujímavé miesto. Dostanete v nej ľahké drogy, ktoré vám predajú postavy zahalené sieťkami v malých stánkoch, vytiahnuť fotoaparát a mieriť ním na ľudí nie je rozumné riešenie. Možno v nej stretnete aj policajtov na kontrole.

Nálada medzi zvyškom Kodane a Christianiou je premenlivá ako dánske počasie. Nosiť zbrane či vchádzať do Christianie autom je zakázané. Je to šialený malý svet uprostred škandinávskeho dokonalého stereotypu a minimalizmu. Christiania je plná umenia, pochmúrna, občas takého, čo naháňa strach. Zvláštne miesto, v mojej pamäti zrejme zostane dlho.

Christiania.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com
Christiania.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com

Najhustejšou štvrťou v meste je zrejme už spomínané Norrebro. Aaron ho nazval hipsterským centrom Kodane. Rovnako ako v Christianii sa tu oplatí zahodiť mapu, schovať smartfón, vypnúť hudbu v slúchadlách a nasávať atmosféru miesta. Sprevádzať vás budú rôznorodé grafity po stenách budov, zatúlajte sa aj do uličky Jaegersborgg so starožitnosťami.

Norrebro.
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/ymsju-Ci3KE

Kam mimo mesta?

Len pár zastávok, približne 20 minút od centra Kodane, sa môžete stratiť v starom kráľovskom poľovníckom lese Jægersborg Dyrehave. Bývalý poľovnícky revír dánskej šľachty je v súčasnosti svetovým dedičstvom UNESCO, aj domovom najstaršieho zábavného parku na svete Bakken. Žijú tu desiatky, ak nie stovky divých jeleňov.

Jægersborg Dyrehave.
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/photos/OaRCkFOElRM

Z lesa to budete mať len na skok na pláž Bellevue. Nájdete na nej dve monumentálne modro-biele veže pobrežnej hliadky, ktoré navrhol svetoznámy dánsky architekt Arne Jacobsen. V súčasnosti sa nepoužívajú, sú dokonalou okrasou pláže.

Maják na Bellevue pláži.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestovanie do Dubaja: Emiráty vyžadujú dva testy. Jeden pred cestou a druhý ihneď po prílete https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky8 hodiny dozadu
Luxusný ostrov „Friendsgiving“ prenajmú skupinke priateľov na Deň ďakyvzdania za 50€ https://t.co/g1pF5uD1pe #novinky11 hodiny dozadu
Peru spúšťa ďalšie medzinárodné lety a čoskoro otvorí aj Machu Picchu https://t.co/urZeTeQcTb #novinky12 hodiny dozadu
Kanada poľavuje karanténu. Niektorí prichádzajúci môžu podstúpiť aj test https://t.co/01TyFWDP8c #novinky12 hodiny dozadu
Emirates už ponúkajú pri niektorých letoch plne biometrický a bezkontaktný check-in https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky13 hodiny dozadu
Letisko Viedeň a Austrian Airlines už ponúkajú bezplatné antigénové testy na prvej linke https://t.co/gYOAbZ9qGc #novinky13 hodiny dozadu
Kajmanské ostrovy otvárajú brány digitálnym nomádom https://t.co/sijilLnkW1 #novinky14 hodiny dozadu
Nová linka Ryanair odvčera spája Košice s Liverpoolom https://t.co/kShTFnF81k #novinky14 hodiny dozadu
Slovensko sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou https://t.co/3paj0Gz37v #novinky14 hodiny dozadu
Veľká Británia zakáže vstup tým občanom EÚ, ktorí boli odsúdení na viac ako ročný trest väzenia https://t.co/eWWf5mRN5c #novinky14 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore