Nájdeš nás aj na:

Novinky

Paradoxy života v New Yorku: Historicky najvyššie nájomné aj počet bezdomovcov

Paradoxy života v New Yorku: Historicky najvyššie nájomné aj počet bezdomovcov

Každý z nás tak trochu tuší, že komfortný život v New Yorku nestojí málo peňazí. New York si predstavujeme plný bohatých ľudí, (veď tu žije najviac miliardárov na svete – až 105), či s vysokými cenami za tovar. Možno ešte s veľkou fluktuáciou zamestnancov na pracovnom trhu, ktorému sa očividne darí. New York City je podľa analýzy Oxford Economics mestom s najväčšou ekonomikou na svete. V roku 2018 tiež zažilo najväčší ekonomický bum za posledných 70 rokov.

Pravidelne sa zaraďuje do desiatky najdrahších miest na svete. Nájomné za byty sa šplhajú k historicky najvyšším číslam, no pod hranicou chudoby dnes žije viac ako jeden milión Newyorčanov. To ste asi nečakali, však? Reportérka Hillary Hoffower z Business Insider spísala niekoľko dôvodov, prečo život v majestátnom, krásnom, no zradnom New Yorku nie je ani lacný, ani úplne jednoduchý. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť.

Newyorčania platia za byty v suteréne milióny dolárov

Ceny na americkom trhu s luxusným bývaním klesajú, developeri sa preto snažia vyťažiť z každého metra štvorcového maximum. Obľúbené sú aj priestory suterénu. Za takmer 196 metrov štvorcových dvojizbového bytu v podzemí v štvrti Upper West Side zaplatila jedna klientka 2,3 milióna dolárov, zatiaľ čo menší byt na prvom poschodí stál o približne jeden milión viac.

Nájomné v New Yorku je dvojnásobne vyššie ako v iných amerických mestách

Priemerná cena nájomného v USA je 1 700 dolárov, v New Yorku je to dvakrát toľko, 3 400 dolárov. Najdrahšou štvrťou newyorského Manhattanu je Battery Park City, kde za nájom zaplatíte v priemere 5 603 dolárov (takmer päťtisíc eur). Nechce sa mi veriť, že nasledujúca informácia je skutočne pravdivá, no zdroje to potvrdzujú – priemerný newyorský nájom je o 82 percent vyšší ako priemerný americký plat.

Parkovanie auta je v New Yorku drahšie ako nájomné

Mesačné náklady na parkovanie auta v New Yorku sa vyšplhajú, samozrejme podľa jeho lokalizácie, až na 606 dolárov (cca 537 EUR). To je viac ako zaplatia za nájom tisícky Američanov v San Joaquin, Colorade či dokonca v Kalifornii.

New York nie je pre každého

Podľa amerického štatistického úradu zarobí priemerný americký zamestnanec ročne 46 696 dolárov (cca 41-tisíc EUR). Ak by chceli žiť pohodlne, bez rizika a dlhu v New Yorku, museli by podľa štúdie GoBanking Rates zarábať ročne približne 128-tisíc dolárov.

Ľudia s priemerným platom by dokonca žili v New Yorku z roka na rok na dlh, pretože podľa Inštitútu hospodárskej politiky potrebuje jeden Newyorčan ročne na výdavky minimálne 51-tisíc dolárov. Táto suma však zahŕňa len náklady na bývanie, potraviny, dopravu, zdravotnú starostlivosť a dane. Nezahŕňa extra výdavky v núdzových prípadoch či úspory.

Ak chcete žiť v New Yorku, radšej nemajte deti

Súkromné predškolské zariadenia a materské škôlky vás môžu v New Yorku stáť ročne aj 50-tisíc dolárov (cca 44-tisíc EUR). To je viac ako ročné školné na univerzitách Harvard, Cornell či Princetone, hoci len bez izby a stravy, ale predsa.

Toľko ľudí bez domova, že sa nezmestia na štadión

Zatiaľ čo niektorí si v New Yorku kupujú byty za milióny dolárov, priemerný počet ľudí v úkrytoch pre bezdomovcov, bol v januári tohto roka 64-tisíc. To je o 17-tisíc viac, ako sa zmestí na baseballový štadión New York Yankees. Počet ľudí bez domova bude podľa Koalície pre bezdomovcov aj naďalej rásť, hoci už teraz dosahuje najvyššie čísla od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Až 21-tisíc z nich sú deti.

Z pôvodného originálu: 13 mind-blowing facts that show just how expensive New York City really is od Hillary Hoffower pre insider.com

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

A máme parádne letenky aj k najhlbšiemu jazeru na svete! Bajkal z Viedne od 386€: https://t.co/8azH7YfBSr #letenky14 hodín dozadu
Nám stačil týždeň na Bali, aby sme si ho zamilovali. Koľko bude stačiť tebe? Letenky za 499€ + reportáž: https://t.co/7SDLFduegy #letenky14 hodín dozadu
Pizza, káva, futbal. Máš chut? Poď do Neapolu, letenky za 30€: https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky14 hodín dozadu
Lisabon je krásny aj v zime: Letenky od 37€ https://t.co/C2ZdQsQvRr #letenky20 hodín dozadu
Amsterdam Blízkeho východu: Tel Aviv od 42€ https://t.co/DXNo27w0fA #letenky21 hodín dozadu
Viedeň hlási výborné ceny! Letenky od 19€: https://t.co/WQIsWHOhYc #letenky2 dni dozadu
A v Bukurešti si už bol/a? Čas to zmeniť: letenky za 23€ https://t.co/2UlDWkDd85 #letenky2 dni dozadu
Dôvodov, prečo navštíviť Tahiti si nájdeš 1 000 000. Nájsť dobrú letenku však nie je ľahké. Ešte že sme ju našli: https://t.co/y9IIqEYnyQ #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore