Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zažite kodanský hygge i s obmedzeným rozpočtom

Britský denník The Daily Telegraph i tento rok zoradil najdrahšie mestá sveta do rebríčka. Finančne najnáročnejším je podľa neho Singapur, ďalej je to Zürich, Hong Kong, Ženeva. Prívlastok najdrahšie európske mesto získal Paríž, po ňom nasleduje Londýn a dominuje v ňom i Kodaň. Mnoho turistov práve preto túto destináciu prstom na mape obchádza. Pritom stačí poznať tie správne miesta a spôsoby. Dánske slovo hygge nemá svoj priamy preklad do angličtiny, je však kombináciou útulnosti, pohodlia, spokojnosti a spoločnosti. Prečítajte si náš článok a zažite kodanský hygge i s obmedzeným rozpočtom.

Reklama

Mesto z vodnej perspektívy

Kúzelné staré domy či historické sklady, ktoré lemujú vodnú hladinu. Mnoho z dôležitých častí Kodane je najlepšie viditeľných práve z kanálu, ktorý mestom preteká zo severu na juh. Najvhodnejším spôsobom, ako si tento pohľad vychutnať je naskočiť na jednu z lodí miestneho prístavného systému Movia Harbour Buses a vyhnúť sa tak nákladným organizovaným zájazdom. Tieto ťarbavé fučiace žlté člny sa spúšťajú asi každých desať až dvadsať minút. Svoju cestu začínajú na ostrove Refshaleøen a končia v priemyselnej časti Teglholmen. Zakúpte si dvadsaťštyrihodinový lístok v cene 80 Dánskych korún (asi desať eur) a môžete sa premávať nielen loďou ale i regulárnym autobusom, kedy chcete. Kodaň má vo všeobecnosti veľmi dobrý prepravný systém, ktorý poskytuje i nočné autobusy, či nonstop metro. Ak plánujete týždenný výlet, FlexCard vás na sedem dní bude stáť 260DKK, teda tridsaťpäť eur.

Bicyklujte ako miestni

Ďalším a mimoriadne obľúbeným spôsobom cestovania je doprava na dvoch kolesách. Široké  oddelené cyklotrasy uľahčujú riadenie i  menej smelým cyklistom. Mnoho hotelov poskytuje svojim zákazníkom bicykle zdarma; uistite sa preto či to nie je i váš prípad. Prenajmite si bicykel v Donkey Republic  či Baisikeli, ktoré sú najlacnejšími požičovňami v meste. Elektrický bicykel s GPS a odolnými pneumatikami vás prostredníctvom Bycyklen vyjde približne na 2,8 eur za hodinu. Ďalšou možnosťou je Copenhagen Free Bike Rentals, ktorá prenajíma staršie opravené bicykle, za ktoré zaplatíte iba takú čiastku, pre ktorú sa sami rozhodnete.

Škandinávsky dizajn a umenie

Kodaň je škandinávskeho dizajnu plná. Ak však máte chuť zažiť naozajstný dánsky dizajn z prelomu storočí a kolekciu Jacobsenovho a Klintovho nábytku, navštívte Danish Museum of Art and Design. Zadarmo máte vstup do knižnice, dizajnového štúdia, záhrady, kaviarne a obchodu múzea. Bezplatný vstup majú študenti a návštevníci do dvadsaťšesť rokov, inak stojí 100DKK (asi trinásť eur). Viac zo súčasného dizajnu nájdete v inštitúcii The Apartment, ktorá je čiastočne obchodom a čiastočne výstavnou sieňou a galériou dánskeho nábytku a domácich doplnkov. Vstup je zdarma, no musíte si ho rezervovať dopredu. Zaujímavým centrom umenia je napríklad aj ARKEN Museum of Modern Art, ktoré sa nachádza v mestečku Ishøj, položeného južne od Kodane, ktoré je súčasťou územia mesta. Populárnym umeleckým múzeom je Kunsthal Charlottenborg, zasadený do veľkolepého barokového paláca zo 17. storočia. Je najväčšou umeleckou platformou venovanou výhradne súčasnému umeniu v meste. Vystavuje domácu i medzinárodnú tvorbu. Za vstup tu zaplatíte 60DKK (osem eur) a ako študenti či seniori 40DKK (približne päť eur). Ak si ho však naplánujete na stredu po piatej hodine večer, budete ho mať zdarma.

Zdroj fotografie – Evikka / Shutterstock.com

Ochutnajte pouličné občerstvenie

Sushi, grilované mäso a zelenina po brazílsky, cheescake, kokteily od výmyslu sveta, falafel, burger s poriadnou porciou hovädzieho, sendviče, karí, palacinky. Áno, street food, to nie sú len hotdogy ale i pestrofarebná a poctivá medzinárodná kuchyňa. Iniciátormi myšlienky Copenhagen Street Food sú podnikatelia Jesper Møller a Dan Husted. Nachádza sa vo výnimočnom okolí ostrova Papirøen Island. Ceny sa pohybujú v rozmedzí okolo piatich eur. Na opačnom brehu môžete pozorovať ľudí v reštauráciách, ktorí si za svoje večerné stolovanie pri vode zaplatia dvakrát toľko. V sobotu navštívte trh v dištrikte Meatpacking, plný fantastických a často i nevšedných pokrmov.

Zdroj fotografie – Birute Vijeikiene / Shutterstock.com

Objavujte alternatívne časti Kodane

Candy Factory alebo Bolsjefabrikken je neziskový a nekomerčný umelecký priestor. Riadi ho nezávislá skupina ľudí, ktorá svojim návštevníkom ponúka kultúrne, spoločenské a politické aktivity ako sú kaviarňové noci, hudobné koncerty undergroundovej hudby, umelecké workshopy či akcie so stolovými hrami. Pozrite si ich oficiálnu stránku, kde nájdete i kalendár s prebiehajúcimi akciami. Floss, tento malý, zadymený a správne špinavý podnik sa nachádza priamo v srdi mesta. Je kodanským miestom číslo jeden pre stretávanie sa miestnych rokových a punkových kapiel, umelcov a spisovateľov od skorých deväťdesiatych rokov. Jeho špecifická klientela, pomerne lacné pivo a pomaľované steny z neho robia zaujímavý a autentický miestny zážitok. Šťastná hodinka tu trvá od desiatej do jedenástej hodiny večer. Christiania, zelená autonómna oblasť v meste je jednou z najpopulárnejších a určite i najzaujímavejších lokalít v meste. Bola založená na bývalej vojenskej základni v roku 1971 hnutím hippies. Dnes je domovom organických kaviarní a reštaurácií, workshopov od výmyslu sveta a asi tisícky slobodomyseľných obyvateľov. Miestni tu ponúkajú každodenné sprievodné prehliadky v lete a cez víkendy počas zvyšku roka.

Zdroj fotografie – JJFarq / Shutterstock.com


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Leto na Floride a v New Yorku? Leť super luxusnou bizniskou s 50% zľavou https://t.co/QGXakR3YD0 #amerika #letenky60 minút dozadu
Maldivy s Emirates v hlavnej sezóne za 489€ https://t.co/co2koyhG8I #letenky2 hodiny dozadu
Poď na najväčší ostrov Grécka! Kréta na jar s letenkami pod 50€ https://t.co/FbkMG8ggrD #letenky3 hodiny dozadu
Zaži jar v Kolumbii s letenkami z Viedne od 469€! https://t.co/mrZFJGmEBD #letenky4 hodiny dozadu
Letenky na Mykonos máme v máji so zľavou od 52€! https://t.co/OkiTyXRm6V #letenky4 hodiny dozadu
Holandský Eindhoven: Letenky teraz aj so zľavou od 16€ https://t.co/5wofPkbHMB #letenky4 hodiny dozadu
Kali – rozhovor nielen o tom, prečo #stacivyrazit (podcast + video + súťaž) https://t.co/tbBKg5bABl1 deň dozadu
Chceš skúsiť biznisku Qatar Airways? Je ten správny čas: https://t.co/Q9MCF4WF322 dni dozadu
PONUKA DŇA: Starobylá Ronda na 4 noci so sprievodcom za 349€ https://t.co/ZjDyE6XwRi #citybreaky #dovolenky3 dni dozadu
Phuket s 5*Qatar Airways teraz za 489€! https://t.co/qFQAA6J0BA #ázia #letenky3 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore