Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

V Záhrebe si príde na svoje každý (máme aj skvelé letenky z Bratislavy od 32€)

V Záhrebe si príde na svoje každý (máme aj skvelé letenky z Bratislavy od 32€)

Je veľká škoda, že väčšina Slovákov toto mesto obchádza a ignoruje. Chorvátsko má síce 1244 ostrovov, ale aj Záhreb má naozaj čo ponúknuť. Každý si nájde niečo, čo ho zaujme. Mesto je veľmi podobné Bratislave, keďže na stavbe niektorých významných budov sa podieľali rovnakí rakúski architekti. Záhreb je rozdelený na dve časti – horné a dolné mesto (gornji – Kaptol a Gradec a donji grad).

Reklama

Názov mesta vznikol podľa legendy tak, že jeden mladý rytier prišiel na toto miesto unavený a smädný, preto prikázal dievčaťu Mande, aby doniesla vodu z prameňa so slovami: „Mando, dušo, zagrabi vode.“, čo v preklade znamená – Manda, duša, prines mi vodu. Na základe tohto príbehu bol prameň nazvaný Manduševac a mesto Zagreb. Na hlavnom námestí (Trg bana Josipa Jelačića) sa náchadza aj rovnomenná fontána, ktorá je modernou verziou prameňa z legendy.

Fontána Manduševac na Trgu bana Jelačića

Trg bana Josipa Jelačića je v podstate hlavné námestie. Dominuje mu socha bána sediaceho na koni otočená na juh. Podľa mýtu hľadí na juh smerom na Maďarsko. Komunistický režim sochu v 50. rokoch odstránil a slávnostne je vrátili na pôvodné miesto až v roku 1990. Pre miestnych je socha miestom, kde sa stretávajú (kod konja). Kúsok od koňa je druhý obľúbený bod stretávania – pri hodinách (kod sata).

Socha bána Jelačića na námestí, ktoré je pomenované po ňom

Hore po schodoch vo štvrti gornji grad sa za sochou bana Jelačića nachádza vonkajšia tržnica s typickými červeno-bielymi dáždnikmi – Dolac. Sem prichádzali tetušky z okolia predávať dopestované ovocie, zeleninu a kvety. Symbolom tržnice je socha tradičnej predavačky (kumica Barica) podľa Đurđice Jančić, ktorá tu predáva viac ako 50 rokov. Záhrebčania sem chodia kupovať domáce výrobky, mäso či ryby. Legendárny kronikár mesta Záhreb, Zvonimir Milčec, napísal: „Dolac je najkrajší, najmonumentálnejší pamätník jedla, ktorý Záhreb má. Pre gurmánov je táto stará tržnica to isté ako pre veriaceho katedrála.“ Dodnes plní tržnica svoju úlohu a je neodmysliteľnou súčasťou mesta.

Obľúbená tržnica Dolac

Na Trgu bana Jelačića sa náchadza aj mrakodrap, ktorý ponúka 360º vyhliadku. Zo 16. poschodia sa vám naskytne spektakulárny pohľad na Trg bana Jelačića, Manduševac, Kaptol, Gradec, Gornji grad a na kultúrno-historické stavby, námestia, ulice a parky. Určite nevynechajte turistickú atrakciu Zagreb 360º.

Historické pamiatky

Kula Lotrščak je vežou v Hornom meste, z ktorej každý deň o 12. hodine počuť streľbu z kanóna. Vrchol veže ponúka pohľad na Záhreb. Vertigo Bar sa nachádza v hornej časti hotela Antunović Zagreb v sklenenej kupole, ktorá sa pomaly otáča a ponúka tak nezabudnuteľný panoramatický výhľad na mesto. Do baru sa vchádza preskleným výťahom a po príchode vás okrem nádherných výhľadov čaká aj široká ponuka koktailov, vína, koňaku a tých najlepších cigár.

Veža Lotrščak

V Hornom meste, ktoré sa skladá z dvoch častí (Gradec/Grič a Kaptol) nevynechajte pamiatky ako kostol svätého Marka, Kamenná brána a Katedrála. Kamenná brána je jednou z najzachovalejších pamiatok starého Záhrebu. Bola jedným zo šiestich vstupov do opevneného mesta nazývaného Gradec. Brána má búrlivú minulosť a spája sa s mnohými požiarmi. Jediná vec, ktorá prežila požiar, bol obraz matky Božej. Správa o obraze sa rýchlo rozšírila a ľudia túto udalosť pripisovali zázraku. K obrazu neskôr pribudol barokový oltár. Toto miesto priťahuje mnoho veriacich, ale aj turistov, ktorí sa sem chodia modliť a orodovať za svojich blízkych. Matka Božia sa stala aj patrónom mesta Záhreb.

Akciové letenky

Kostol svätého Marka je symbolom mesta a jednou z najstarších stavieb. Vnútri sa nachádza gotický portál, na oltári sa nachádzajú diela významného sochára Ivana Meštrovića. Najvýraznejšou časťou je nádherná farebná strecha s erbami – erb mesta Záhreb, erb Kráľovstva Chorvátska, Slavónie a Dalmácie. Vznikla pri reštaurovaní kostola koncom 19. storočia. Katedrála je tiež jedným zo symbolov mesta. Je obohnaná hradbami a pred ňou sa nachádza fontána s anjelmi. Po zemetrasení s magnitúdou 6,3 v roku 1880 na stene katedrály zastali hodiny (7 hodín, 3 minúty a 3 sekundy). Ďalšie väčšie zemetrasenie zažil Záhreb len nedávno, 22. marca 2020. Poškodená bola aj katedrála, hlavne pravá veža, z ktorej padla vrchná časť veže s krížom. Je postavená v neogotickom štýle a bola zasvätená Blahoslavenej Panne Márii.

Kostol svätého Marka
Kamenná brána
Katedrála
Kaplnka v Kamennej bráne/Obraz Matky Božej

Na začiatku ulice Tkalčićeva nájdete sochu významnej spisovateľky Marije Jurić Zagorke. Bola to novinárka, autorka románov, poviedok a v neposlednom rade bojovníčka za ženské práva a rovnoprávnosť pohlaví (dalo by sa povedať jedna z prvých feministiek). Prečo má sochu práve v Záhrebe? Napísala totiž cyklus siedmich románov pod názvom Grička vještica (Gričská čarodejnica, kniha bola preložená aj do slovenčiny) a iné poviedky, ktoré sa odohrávajú práve tu. Grič alebo Gradec sú iné názvy Horného mesta.

Socha Marije Jurić Zagorke

V minulosti sa uskutočňovalo každú sobotu po ôsmej hodine večer divadelné predstavenie. Volá sa Tajne Griča (Tajomstvá Griču), rozpráva príbeh o zamilovanej dvojici poprepletaný výjavmi a scénami zo Zagorkiných poviedok. Je to úžasný zážitok, keď sa prechádzate po meste s lampášom v ruke a sledujete úryvky z diel. Sprevádza vás nimi totiž samotná Zagorka. Diela nemusíte poznať vopred, iba sa nechajte unášať jedinečnou atmosférou. Ponúkame aj malú ukážku. Bohužiaľ, momentálne je toto predstavenie, dúfam, že len dočasne, pozastavené.

Do Horného mesta sa dostanete po schodoch alebo vás vyvezie uspinjača (lanovka), najkratšia lanovka na svete, ktorá má dĺžku 66 metrov a jazda trvá 64 sekúnd. Typická pre hromadnú dopravu je modrá farba, hlavne na električkách od dopravného podniku ZET.

Lanovka (uspinjača)
Električka (tramvaj)/ZET

Kulinárske zážitky

Keď už rozprávame o jedle, vydajme sa na kulinársky výlet. Prvé, čo si turista všimne, sú všadeprítomné pekárne. Je veľmi ťažké odolať nadýchanému pečivu, či už sladkému alebo slanému. Zo „slaností“ je známy burek a takisto slanac (originálne a dokonalé slance a burek sa dajú kúpiť aj u nás a síce v pekárni Aurora na Hlavnej ulici v Stupave).

Najväčšími pekárňami sú Dubravica, Pan PekMlinar (v Bratislave má tiež zastúpenie pod názvom Starý mlyn). Z teplých jedál vyskúšajte štrukle. Ide o jednoduché jedlo podobné lasagniam. Zapečené originálne štrukle môžete ochutnať v La Štruk, prvej a jedinej reštuarácii svojho druhu ponúkajúcej túto tradičnú špecialitu. V ponuke majú štrukle s hľuzovkou, údenou paprikou, tekvicovými semiačkami, syrom alebo nasladko s čučoriedkami.

Zapekané štrukle v La Štruk

Čo by to bola návšteva Chorvátska bez ochutnania morských živočíchov. Tie najlepšie ponúka od roku 1945 maličká reštaurácia, bufet alebo fast food Mimice na Jurišićovej ulici. Toto malé, skryté miesto obľubujú už vyše 70 rokov nielen Záhrebčania. Interiér je jedinečný a ponúka pohľad do minulosti, keďže je pôvodný. Dajte si námahu a zablúďte na toto miesto a objednajte si najlepšie pržene lignje s pomfrijem (vyprážané kalmáre s hranolkami) a zažite „ribice kod Mimice“.

Kalmáre (lignje)

Sladkú bodku za návštevou dajte v najznámejšej cukrárni Vincek, ktorá sa nachádza na hlavnej ulici zvanej Ilica. Určite si vyberiete zo 100 druhov zákuskov. Odporúčame zagrebačke kremšnite (záhrebské krémeše) a Jelačić šnitu (Jelačićov rez). Koláče, kávu a zmrzlinu si môžete vychutnať aj cukrárňach Oranž alebo Millenium. Moderné cukrárske umenie a chutné zákusky ponúka aj cukráreň Amelie. Ak si chcete urobiť menší výlet spojený s posedením pri kávičke a koláčiku, určite navštívte blízke mestečko Samobor a ochutnajte typický zákusok – kremšnitu (krémeš). Samoborský krémeš má dokonca ochrannú známku.

Keď spomíname kávičku, skočte si do malej kaviarničky Eliscaffe, ktorú vlastní viacnásobný baristický šampión Chorvátska Niko Rosi. Pod jeho vedením získala táto kaviarnička a káva mnoho ocenení. Pražia si vlastnú kávu z tých najkvalitnejších bobúľ z celého sveta. Ponúkajú aj možnosť zakúpiť si kávu na „home use“. Vychutnajte si v útulnom priestore originálnu kávu. Zamaškrtiť sa dá aj na výrobkoch od značky KRAŠ (niečo ako naše Figaro). Jej najznámejším výrobkom je bajadera, čokoládovo-nugátové bonbóny. Za ochutnanie stoja aj bonboniéry Griotte (višne v čokoláde) alebo Fontana ledene kocke (ľadová mäta v horkej čokoláde). Ak ste keksíkový typ, určite vás nesklame tradičná Domaćica či Napolitanke. Z čokolád odporúčame tradičnú Dorinu (napríklad Dorina s rižom – s burizónmi). Tradičné cukríky sú Ki-Ki, Bronhi, Peppermint alebo ovocné dražé cukríky 505 s crtom.

Typickou minerálkou, ktorá nesmie chýbať na žiadnom stole, je Jamnica. Ak máte chuť na jemne perlivú minerálku so zaujímavou príchuťou, v letných mesiacoch je veľmi osviežujúca Jamnica sensation (s príchuťou kiwi a limetky). Kto má rad šumienky, môže si vyskúšať pestrú paletu chutí CEDEVITA s vitamínmi. Ak chcete vyskúšať niečo originálne s kolovou príchuťou, objednajte si Cocktu, obľúbený slovinský nápoj z čias Juhoslávie.

Cukráreň Vincek na Ilici
Kremšnita

Najkrajšie parky

Parky sú ako stvorené na prechádzku a trávenie spoločného času s rodinou alebo priateľmi. Vychutnajte si oázu pokoja a ticha v jednom z mnohých mestských parkov. Na každom rohu možno nájsť zelené plochy. Podľa oficiálnych údajov má Záhreb 33 parkov, ktoré sa rozprestierajú na ploche viac ako 400 000 metrov štvorcových. Záhrebu sa hovorí aj zelené mesto.

Napríklad park Zrinjevac v centre mesta je od roku 1873 obľúbeným miestom pohody všetkých generácii. Je to najkrajší, najreprezentatívnejší a zároveň najstarší park v srdci Záhrebu v tvare podkovy, lemovaný vysokými platanmi starými 150 rokov, fontánami s pavilónom, kde sa pravidelne konajú koncerty a rôzne kultúrne podujatia. V roku 1884 v ňom pribudol meteorologický stĺp z mramoru od Alfonza Holzera, ktorý funguje dodnes a zaznamenáva teplotu a vlhkosť. Hneď vedľa sa nachádza Strossmayerov park s pomníkom biskupa podľa ktorého dostal meno. Za nimi je priestranný park Tomislavac so sochou kráľa Tomislava sediaceho na koni. V zime sa park mení na klzisko. Návštevníci prichádzajúci do mesta vlakom uvidia tento park a sochu hneď ako vystúpia z vlaku na hlavnej železničnej stanici. Vďaka stanici postavili pre bohatých cestujúcich luxusný hotel Sheraton.

Zrinjevac
Trg kralja Tomislava (Tomislavac)

Pri symbole mesta – katedrále nájdeme park Ribnjak nazvaný podľa rybníkov, ktoré tu boli do 19. storočia. Neskôr boli pretvorené na krásny park so sochami a fontánou. Nesmieme zabudnúť ani na park Maksimir patriaci medzi najkrajšie parky v Európe. V tomto lesoparku je umiestnená zoologická záhrada. Na ploche 316 hektárov sa rozprestiera 5 jazier, niekoľko potokov, pavilónov a lúk. Je domovom stoviek druhov vtáctva, mnohých druhov zvierat a rastlín. Toto miesto je ideálne na oddych v prírode, prechádzky, korčuľovanie, veslovanie a beh. Záhreb má aj svoju botanickú záhradu na Trgu Marka Marulića v blízkosti železničnej stanice. Je pre všetkých, ktorí majú radi prírodu, faunu a flóru.

Maksimir
Mirogoj

Môže to vyznieť zvláštne, ale choďte sa pozrieť na cintorín Mirogoj. Je to centrálny cintorín Záhrebu, rozprestiera sa na ploche skoro 73 hektárov a patrí vďaka svojej parkovej architektúre, architektonickým stavbám a mnohým hrobom známych osobností k pamätihodnostiam mesta. Možno tu vidieť diela mnohých známych chorvátskych sochárov a umelcov. Cintorí bol v roku 1876 vybudovaný na pozemku známeho jazykovedca Ljudevita Gaja. Za architektúru hlavnej budovy je zodpovedný Herman Bolle.

Túry a výlety

Pre vášnivých turistov máme tiež jeden tip – vyberte sa na túru na vrch Sljeme, ktorý leží v pohorí Medvednica. Fanúšikovia lyžovania vedia, že Sljeme je aj obľúbeným strediskom zimných športov. Lyžovať sa tu učili aj legendárni súrodenci Kosteličovci. Naša, v súčasnosti najúspešnejšia lyžiarka Petra Vlhová, tu v rámci Svetového pohára viackrát získala titul snježna kraljica (snehová kráľovná). Ak sa vám nechce šliapať do kopca, môžete sa nechať vyviezť lanovkou. Jazda trvá okolo 15 minút.

Medvedgrad

Ak máte čas a chuť na túru spojenú s históriu, vyberte sa na Medvedgrad, zrúcaninu stredovekého mesta na kopci s opevnením, hradom, ranogotickou kaplnkou a pamätníkom padlých vojakov vo Vlasteneckej vojne alebo Vojne za nezávislosť. Oddych a príjemnú prechádzku ponúka aj jazero Jarun v meste. Tvorí ho veľké a malé jazero a šesť ostrovov. Je rekreačno-športovým centrom na ploche 240 hektárov s 2500 metrami štrkových pláží. Ponúka rôzne druhy rekreácie ako plávanie, behanie, korčuľovanie alebo bicyklovanie. Okrem toho sa tu uskutočňujú preteky vo veslovaní, atletické alebo cyklistické preteky. Pri jazere je vybudovaných viacero ihrísk (basketbalové, futbalové, hadzanárske, volejbalové na piesku) a ponúka aj možnosť zahrať si bocciu.

Jarun

Samobor je malebné mestečko vzdialené 20 kilometrov od Záhrebu. V tomto stredovekom meste môžete obdivovať barokovú architektúru. Samobor je so svojím okolím najstaršia a najatraktívnejšia výletná destinácia nielen pre obyvateľov Záhrebu. Obklopuje ho park prírody Žumberak, ktorý ponúka mnohé atrakcie, odpočinok v nedotknutej prírode, vodopády a množstvo aktivít ako turistika, byciklovanie či paragliding. Je aj mestom bohatej gurmánskej tradície. Vyhlásené je svojimi kremšnitami. Odskočte si sem z ruchu veľkomesta na pohodové popoludnie pri kávičke a zákusku.

Ak sa plánujete dlhšie zdržať v Záhrebe, mesto je dobrým východiskovým bodom pre rôzne výlety. Každý pozná legendárne Plitvické jazerá, ktoré zohrali hlavnú úlohu vo filmoch o Vinnetuovi. Ak nemáte auto, využite autobusovú spoločnosť Flixbus. Veľmi milé a príjemné mestečko na rieke Dráva sa nachádza iba 1,5 hodiny cesty autobusom zo Záhrebu. Flixbus ponúka lístky od 7 do 11 eur.

Plitvické jazerá
Varaždin hrad

Vyberte sa vo Varaždine na prechádzku okolo barokového hradu. V 18. storočí bol Varaždin hlavným mestom Chorvátska, no po strašnom zemetrasení v 1776 sa hlavné mesto presunulo do Záhrebu. Obdivovať môžete bohaté kultúrne dedičstvo, v centre sa nachádza viacero palácov šľachtických rodov a mestská radnica, jedna z najstarších v Európe. Za zmienku stojí aj budova národného divadla so svojím impresívnym vzhľadom. Možno vám príde zvláštne navštevovať cintoríny, ale skúste urobiť výnimku. Varaždinský cintorín je výnimočný príklad parkovej architektúry a prírodnou pamiatkou.

Varaždin je aj mesto bicyklov. Od mája do októbra môžete každú sobotu zažiť výmenu stráže pred radnicou. Tradičná miestna kuchyňa vznikla pod vplyvom Rakúska a Maďarska a charakteristickou črtou je hedonistické užívanie si jedla a vína. Autochtónne chute zažijete v reštauráciach Angelus, Verglec alebo Kneginečka hiža. Vo Varaždinských kúpeľoch sa nachádza jedna z najlepších reštaurácií – Bernarda, ktorá ponúka prvotriedne špeciality a podľa mnohých aj najlepšiu pizzu. Varaždin pripomína rakúsku metropolu a preto sa nazýva malá Viedeň. Typických znakom sú aj kaviarne a cukrárne. Vychutnajte si kávičku a koláčik v centre mesta.

Hrad Trakošćan

Pohodlne a lacno (za 11 eur) sa k vodopádom a krásnej prírode dostanete za dve hodiny. Pre milovníkov zámkov odporúčame výlet na hrad Trakošćan – kultúrny majetok, chránený historický objekt pozostávajúci zo zámku, budovy pri zámku a parku s jazierkom.

Kluby a bary

Jarun je aj miestom pre nočnú zábavu, keďže sa tu nachádzajú obľúbené kluby, napríklad Aquarius obľúbený medzi párty ľuďmi, ktorí navštívili rovnomenný klub na chorvátskej Ibize, známej párty destinácii Zrće na ostrove Pag, v meste Novalja. Toto jazero je nazývané záhrebské more. Jarun sa vďaka konceptu Jarunited stal najväčším klubom s piatimi tanečnými parketmi, piatimi hudobnými programami, ktoré ponúkajú kluby Aquarius (A1/A2), Faces, Gallery a Mansion. Čaká vás tu nový a iný druh zábavy.

Ďalšie obľúbené kluby v meste sú MINT, Klub Klub, KATRAN, SAX, Johann Frank, The Beertija, KSET, PIF, Tesla Boogalu, Močvara, Tvornica kulture a Vintage Industrial bar.

Tkalča

Najviac barov a reštaurácií je sústredených na Tkalčićovej ulici, domáci toto miesto volajú Tkalča. Chorváti obľubujú pivo a na Tkalči si ho môžete vychutnať v najznámejšom podniku Mali medo – Pivovara Medvedgrad. Ak ste sa niekedy zamýšľali, ako asi vyzerala gastro scéna v Paríži koncom 30. rokov, odpoveď môžete nájsť v srdci Záhrebu. Presnejšie na najkrajšom námestí s pohľadom na Chorvátske národné divadlo. Hemingway lounge bar bol prerobený na príjemný priestor, kde si môžete vypiť svoju kávičku, prečítať noviny alebo si dať kokteil. Bistrot sa inšpiroval románom The Moveable Feast Jounal, v ktorom Hemingway opisuje memoáre a anekdoty zo vtedajšej gastronomickej scény.

V centre mesta odporúčame bary Johann Frank pri námestí, Bulldog, Vinyl bar, Nova ploča, History, Alcatraz, KIC Klub, PIF, Tesla New Generation, prípadne drahší DEŽMAN BAR, Belvedere rooftop a TIME.

Nakupovanie

Ilica je najdlhšou ulicou v meste, na 6 kilometroch je množstvo obchodov, barov, kaviarní, cukrární a múzeum (Múzeum Ilúzií). Najväčšie obchodné centrum je Arena Zagreb. Menším, ale obľúbeným centrom je Avenue Mall. V centre mesta sa nachádza menšie obchodné centrum Cvjetni (nazvané podľa námestia Cvjetni trg, čo v preklade znamená kvetné námestie). Predávajú tu najmä kvety.

Arena Centar
Ilica

Šport

Chorváti sú športový národ, o čom svedčí aj množstvo ocenení pre jednotlivých športovcov a národné tímy. Napriklad legendárny futbalový tím. Každý pozná večných rivalov (Dinamo Zagreb a Hajduk Split a ich fanúšikov (Bad Blue Boys a Torcida). Kto by nepoznal mená ako Davor Šuker, Mario Mandžukić, Luka Modrić alebo Ivan Perišić. No mnohí nevedia, že sa futbal spája aj s veľmi smutnou udalosťou, ktorá začala práve na štadióne Dinama (na Maksimire). Nikto nezabudne na dátum 13.5.1990, kedy sa počas zápasu Dinama a Crvenej Zvezdy strhol konflikt medzi fanúšikmi, ktorý sa označuje ako začiatok Domovinskog rata (Vojny za nezávislosť). Nebol to zápas medzi klubmi, ale zápas medzi Srbmi a Chorvátmi.

Dinamo Zagreb/Bad Blue Boys fanúšikovia

V Chorvátsku je veľmi populárny aj basketbal. Odchovancom chorvátskeho basketbalu bola aj legenda, kapitán záhrebského klubu Cibona – Dražen Petrović, prezývaný aj basketbalový Mozart. S jeho skorým odchodom sa basketbalová komunita nikdy nezmierila. Bol veľmi úspešný, talentovaný, skromný a disciplinovaný. Dotiahol to dokonca aj do NBA, kde hral za Nets. V roku 1982 nastúpil za Chorvátsko na olympijských hrách v Barcelone proti výberu USA na čele s Michalom Jordanom. Jeho úspešná kariéra bola predčasne ukončená po tragickej automobilovej nehode. Jeho život vyhasol v roku 1993 vo veku 29 rokov.

Socha Dražena Petrovića a za ňou hala, ktorá nesie jeho meno

Milovníci basketbalu si v Záhrebe určite prídu na svoje. Pomenovaná je po ňom basketbalová hala (dvorana Dražena Petrovića), kde sídli aj domáci klub Cibona. Zúčastnite sa zápasu v tejto hale. Vstupenky sa dajú kúpiť už od 10 kún. Pred vstupom sa nachádza socha a zboku haly kaviareň Mozart, ktorú vlastní Draženova rodina. Pri hale sa nachádza aj múzeum venované Draženovi, ktoré mapuje jeho basketbalovú kariéru. Môžete si tam zakúpiť aj spomienkové predmety a ak budete mať šťastie, porozprávať sa s jeho príjemnou maminou.

Veľmi populárnym a sledovaným športom je hádzaná. V tomto športe Chorvátsko získalo 2 zlaté olympijské medaily. Chorvátska reprezentáciu je treťou najúspešnejšou na svete.

Slováci Chorvátsko vnímajú ako letnú destináciu, ale ako sme vyššie spomenuli, úspešné bolo aj v lyžovaní, o čo sa postarali súrodenci Kostelićovci. Akú spojitosť majú so Záhrebom? Učili sa tu lyžovať. Konkrétne na hore Sljeme.

Múzeá

Muzej prekinutih veza (Múzeum ukončených vzťahov) je jedinečným projektom svojho druhu na svete. Skladá sa z exponátov skrachovaných ľúbostných vzťahov z celého sveta, kedy ľudia venovali predmety múzeu, čím sa mohli takýmto spôsobom vyliečiť z nešťastnej lásky. Múzeum dáva príležitosť každému, aby prekonal emocionálnu bolesť kreatívnym spôsobom: darovaním predmetov do zbierky.

Muzej torture (Múzeum mučenia) obsahuje zbierku mučiacich a popravovacích predmetov. Múzeum je jedinečné aj svojím žalárom. Miniatúrna chladná miestnosť v tme znamená neistú budúcnosť. Uvedomíte si svoju zraniteľnú existenciu. Muzej iluzija (Múzeum ilúzii) ponúka návštevníkom vizuálny a edukatívny zážitok vo forme zábavného dobrodružstva pre všetky generácie. Prostredníctvom atraktívnych a zábavných trikov sa návštevníci dozvedia veľa o zraku, vnímaní, ľudskom mozgu či vede a budú môcť lepšie pochopiť, prečo oči vidia veci, ktorým mozog nerozumie. Muzej grada Zagreba (Múzeum mesta Záhreb) je všeobecné kultúrno-historické mestské múzeum, ktoré systematicky zhromažďuje, spracováva a skúma predmety z minulosti mesta. Je to jedno z najväčších a najstarších mestských múzeí v Chorvátsku.

Mimara
Múzeum ukončených vzťahov

Milovníkov techniky iste zaujme Tehnički muzej Nikola Tesla (Technické múzeum Nikola Tesla). Je rozdelené podľa odvetví, v ktorých sa didaktickým spôsobom prezentuje vývoj a aplikácia technických výdobytkov. Ak sa zaujímate o osobnosť a vynálezy Nikolu Teslu, treba navštíviť Belehrad, kde sa nachádza múzeum, ktoré je venované iba jemu. Celé dedičstvo Nikolu Teslu je uložené v múzeu. Uchovávajú sa aj tu aj Teslove pôvodné diela, patenty a patentová dokumentácia, plány a výkresy. Múzeum Nikolu Teslu uchováva približne 1000 predmetov, usporiadaných v deviatich zbierkach – štyri zbierky technického charakteru, dve zbierky Teslových osobných predmetov a tri zbierky umenia. Najväčší počet muzeálnych predmetov je pozostalosťou Nikolu Teslu. Stála expozícia je zriadená na prízemí a je rozdelená na dve časti. Prvá časť vás zoznámi s biografickými údajmi o Teslovi a druhá časť predstavuje jeho vedeckú prácu s najvýznamnejšími vynálezmi a niekoľkými funkčnými modelmi používanými na demonštráciu. Urna s popolom Nikolu Teslu je tiež uložená v múzeu.

Arheološki muzej (Archeologické múzeum) bolo založené v roku 1864. Nachádza sa v historickom paláci Vranyczany-Hafner na Zrinjevci. Cenný múzejný fond s približne 460 000 predmetmi je systematizovaný v príslušných zbierkach. Prehistorická zbierka je zobrazením vývoja početných kultúr, od obdobia paleolitu až po mladšiu dobu železnú. Antická zbierka zahŕňa pamiatky gréckej proveniencie, ako aj rímske pamiatky domáceho a zahraničného pôvodu. Stredoveká zbierka sleduje chronologický systém od obdobia sťahovania národov po neskorý stredovek. Egyptská zbierka je jediná svojho druhu v juhovýchodnej Európe. Výnimočný je nález záhrebskej múmie v plátenných obväzoch s najdlhšie zachovaným etruským textom. Numizmatická zbierka je jednou z najväčších a najvýznamnejších v Európe a vo svete. Múzeum má bohatú knižnicu s viac ako 50 000 titulmi odbornej archeologickej a súvisiacej literatúry. Na nádvorí múzea sa nachádza Lapidárium so zaujímavou zbierkou rímskych kamenných pamiatok. Múzeum sa stará o archeologický park „Andautonija“ v Ščitarjeve, kde sú zachované pozostatky antického mesta z obdobia od 1. do 4. storočia. Mimara (Galéria Mimara) sídli v neorenesančnom paláci z konca 19. storočia. Fondy pozostávajú z 3 750 umeleckých diel rôznych techník a materiálov, ako aj rôznych kultúr a civilizácií. Nachádza sa tu asi 450 malieb a kresieb od slávnych majstrov (Raffael, Velasquez, Rubens, Rembrant, Goya), ďalej asi 200 sôch od staroveku po 20. storočie a archeologické rarity starovekého Egypta a Grécka.

Suveníry

S návštevou nových miest sa neodmysliteľne spája aj predmet, ktorý vám bude pripomínať príjemne strávený čas. Využite preto možnosť zakúpiť si nejaký, ktorý nenájdete nikde na svete. Tradícia a kultúra typická pre mesto Záhreb sa spája s týmito suvenírmi: šestinski kišobran, licitarsko srce, bajadera, paprenjaci a penkala.

Šestinský dáždnik je považovaný za jeden z najkrajších suvenírov. Šestine je štvrť v Záhrebe. Charakteristickými znakmi sú jasná červená farba, bavlnená látka s rôznofarebnými líniami, ktoré vyzerajú ako slnko lemované dúhou. Nehrdzavejúca kovová kostra dáždnika, drevená stredová časť a rukoväť z gaštana sú zárukou vysokej kvality a poskytujú odolnosť voči všetkým poveternostným podmienkam. Bol súčasťou honosného šestinského kroja. Podľa legendy má sýtu farbu vďaka láske medzi dvoma mladými zaľúbencami. Janko išiel svojej milej vyjadriť večnú lásku. Pred dažďom sa skryli pod čierny dáždnik. Keď sa vášnivo pobozkali, dáždnik zrazu očervenel zo sily lásky.

Licitárske srdce je jedným z najznámejších symbolov a najlákavejších suvenírov. Neexistuje osoba, ktorá sa počas svojej návštevy Záhrebu nestretla s licitarmi. Licitar je zdobený koláč zo sladkého cesta. Darovať niekomu toto srdce znamená darovať osobe svoje srdce. Niekedy sa v ňom nachádza aj zrkadlo. Ten kto sa v ňom vidí je zároveň aj milovanou osobou toho, ktorý mu srdce podaroval.

Ak chcete niekomu priniesť zo Záhrebu sladký suvenír, najlepší výber je jednoznačne bajadera od Krašu. Bajadera je spojenie najjemnejšieho nugátu a mandlí. Názov dostala podľa orientálnej tanečnice.

Zamysleli ste sa počas písania perom, kto ho vlastne vynašiel? Ak ste v Záhrebe, máte ideálnu príležitosť dozvedieť sa viac o pere – penkale. Vynašiel ho svetovo uznávaný Slavoljub Penkala začiatkom minulého storočia. Zadovážte si jedinečné pero penkala.

Samozrejme v obchodíkoch nájdete aj magnetky s motívmi katedrály, kostola sv. Marka a námestím bána Jelačića.

Zagreb card

Ak sa chystáte do Záhrebu na city break, oplatí sa vám kúpiť turistickú kartu, s ktorou máte bezplatnú dopravu, vstup do prestížnych múzeí, konkrétne Múzeum zničených vzťahov, Múzeum mesta Záhreb, či Múzeum moderného umenia. V karte máte aj vstup do Záhrebskej zoologickej záhrady. Takisto máte aj rôzne zľavy. Zvoliť si môžete jeden z dvoch variant, 24 hodín (210kn) alebo 72 hodín (250 kn).

Ritam grada je názov piesne od chorvátskeho rapera Stoku, v refréne so skvelou Josipou Lisac, ktorá je na scéne už vyše 50 rokov. Možno ju nazvať chorvátskou lady Gaga, oblieka sa extravagantne počas celej svojej kariéry. Má veľmi špecifický, rozoznateľný hlas. Prečo spomínam práve túto pieseň? Klip je nakrútený v Záhrebe a ukazuje všetky známe symboly a miesta tejto metropoly.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre
Hore