Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kyjev: 5+ tipov, kam sa vydať v meste s druhým najhlbším metrom na svete

Kyjev: 5+ tipov, kam sa vydať v meste s druhým najhlbším metrom na svete

Ak si dnes na internete dáte do vyhľadávača Kyjev alebo Kiev, uvidíte, ako sa jednotlivé weby predbiehajú v tom, ktorý z nich má viac nápadov, kde všade sa dá v tomto ukrajinskom hlavnom meste, starom tisícročia, stratiť v dave. My sme si vybrali z každého rožka troška. O Kyjeve sa hovorí, že sa vždy odrazilo od dneperského dna – po mongolských nájazdoch z východu, po údere nacistov zo západu, aj po Majdane. Vitajte v Kyjeve!

Vedeli ste, že…?

Kyjevské metro je jedno z najhlbších na svete. Eskalátorom vás odvezie do hĺbky viac ako 100 metrov pod zemou. Stanica metra Arsenalna je najhlbšou stanicou na svete, klesá pod 105,5 metrov. Kyjevčania majú metro veľmi radi, je to najrýchlejší a vraj i najobľúbenejší dopravný prostriedok tejto ukrajinskej metropoly. Navyše, všetky kyjevské mapy metra, stroje na kúpu lístkov aj zastávky, sú v angličtine. Pre nás, pre turistov. Ďakujeme.

Päť miest, kam v Kyjeve

Matka Vlasť

Nemôžem si pomôcť, no 100-metrová socha Matky Vlasti, postavená ako pamätník víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne, vyzerá ako vytrhnutá zo sci-fi filmu. Možno je to len tými udalosťami posledných rokov, kedy Kyjev sama čelí útokom tejto matky vlasti. Paradoxy. Fascinuje ma jej mohutnosť.

Nerezovú postavu ženy postavenú zo samostatných zvarených oceľových blokov je vidieť snáď z celého Kyjeva. V ruke drží veľký meč dlhý 16 metrov a vážiaci deväť ton, v ľavej ruke drží štít so znakom Sovietskeho zväzu. Najvyššie sa ako turisti dostanete do výhľadne na jej štít, predtým však dostanete postroj. A Kyjev máte rovno na dlani.

Historický trh

Na južnom konci Khreshchatyk, pár ulíc od parku Tarasa Ševčenka, sa nachádza kyjevský historický trh – Besarabská tržnica. Nájdete tu všetko, čo sa dá vypestovať v ukrajinskej zemi, ktorá je veru podobná tej slovenskej. Zoženiete tu aj mäso, koreniny, syry či domáce limonády a čaje. Zjednávať budete najviac so staršími ukrajinskými babičkami, ktoré na trhu predávajú už roky, je to pre nich zdroj sezónnej obživy a rodinný biznis. Na žiadnom z produktov neuvidíte cenu, pretože ľudia sú tu jednoducho zvyknutí dohodnúť sa na ceste slovne.

Nebuďte preto nezdvorilí a možno si so sebou vezmite na zjednávanie aj ukrajinského priateľa či priateľku. Inak ako po ukrajinsky sa s vami tieto panie rozprávať nebudú. Tie mladšie už možno áno. Trh je dobrým zdrojom potravín, ak si chcete počas pobytu v Kyjeve napríklad variť sami, zoženiete tam všetky potrebné potraviny a na rozdiel od tých balených v obchodoch budú aj čerstvé.

Podil

Nábrežie Kyjeva spolu s obchodnou štvrťou a bývalé centrum mesta, Podil, zničil na začiatku 19. storočia požiar. Táto oblasť bývala obchodným a remeselným centrom Kyjeva. Aby ste sa k nej dnes dostali, môžete si vziať metro alebo pozemnú lanovku od Chrámu sv. Michala. Tá vás vyvezie do priameho susedstva, Starého Kyjeva, ktorý sa podarilo Ukrajincom zachrániť pred zničením počas druhej svetovej vojny.

Vyzerá vraj presne tak isto ako storočie dozadu. Je to moderné miesto s množstvom reštaurácií a kaviarní, v ktorých môžete vysedávať a nasávať lokálnu atmosféru. Prejdite sa desiatkami starých ulíc a malých obchodíkov. Skúste na jednom z námestí nájsť aj Samsonovu fontánu z 18. storočia.  

Chrám sv. Vladimíra

Kyjev má mnoho kostolov, kláštorov a katedrál, chrám sv. Vladimíra je však niečím výnimočný – je materskou katedrálou ukrajinského patriarchátu východnej pravoslávnej cirkvi. Tá je už dnes nezávislá od Moskovského patriarchátu. Môžete sa zúčastniť ich ceremónií, dvakrát denne v pracovné dni od ôsmej rána do 17-tej, trikrát v sobotu a v nedeľu, o siedmej a o desiatej ráno, a o 17-tej podvečer.

Keď v 30. rokoch 20. storočia zbúrali Chrám sv. Michala, pozostatky sv. mučenice Barbary presunuli sem, kde sa nachádzajú dodnes. Chrám sv. Vladimíra je krásnou stavbou z 19. storočia, jeho žltú farbu neprehliadnete. Vnútri katedrály postavenej v rusko-byzantskom štýle nájdete fascinujúce výjavy, maľby a fresky svätcov zo staroruskej histórie.

Múzeum mikrominiatúr

Súčasťou komplexu Kyjevsko-pečerskej lavry je múzeum mikrominiatúr umelca Mykola Syadristy. Všetky jeho diela sa zmestia do jednej jedinej miestnosti. Pozerať sa tak na ne budete cez mikroskop. Verte mi, padnete z toho na zadok. Sú to neuveriteľne komplikované kúsky, napríklad šachovnica na hlavičke od špendlíka či najmenšia kniha na svete nie väčšia ako 0,6 milimetrov štvorcových. Nájdete tam aj blchu obutú v zlatých topánkach či makové semienko pretvorené na vtáčie hniezdo. Je to zážitok!

+2

Nezabudnite ani na krásne kyjevské parky alebo kyjevskú botanickú záhradu Hryshko. Nájdete tam viac ako 13-tisíc stromov, kvetov a porastov rôzneho druhu. Najlepšie je vraj prísť do záhrady koncom jari, vtedy tu kvitnú doslova polia orgovánov. Centrum Kyjeva je zelené, je to jeho pýcha. Celými štvrťami prejdete bez toho, aby ste vyšli spod tieňa stromu.

Jedným z najkrajších parkov je Park Tarasa Shevchenka, nachádza sa pred univerzitou už menovaného muža, obľúbeného ukrajinského spisovateľa. Veľa voľného času tu trávia práve študenti univerzity. Nie sú však jediní, je to obľúbený park seniorov, predovšetkým šachistov.

Netradičný turista

Dnes je Kyjev pre mnohých prestupným stanovišťom, aby navštívili iné ukrajinské miesto – Černobyl. Nazrieť do oblasti prvej jadrovej havárie je v posledných rokoch pre turistov čoraz lákavejšie. V centrálnej časti černobylskej zóny ešte stále existujú miesta so zvýšenou radiáciou, rozhodne sa neodporúča zdržiavať sa v nej príliš dlho, pokiaľ však turisti dodržiavajú pravidlá a pohybujú sa v zóne so sprievodcom, bude ich návšteva bezpečná. Ak taká „turistika“ láka aj vás, potom vám odporúčame skúseného sprievodcu Černobylom.

S Pelikánom nielen do Kyjeva

Komu nestačí nadýchať sa kyjevskej histórie, či zažiť Černobyl na vlastnej koži a prejsť sa mŕtvym mestom Pripyat, pre toho má Pelikán multicity ponuku leteniek za takzvanými atómovými dvojičkami – vilniuskou Ignalinou a ukrajinským Černobylom v jednom. V jednej z nich objavili smrteľnú chybu a v druhej sa tá chyba v roku 1986 naplno prejavila.

Bývanie s výhľadmi

Ak sa vám nechce hľadať si hotel či hostel na prázdniny v Kyjeve, vyskúšajte ubytovanie v Kyiv Home. Zo svojej izby budete mať výhľad priamo na Námestie nezávislosti. Vypelikánovali sme aj hotel s letenkou v Kyjeve od 269 eur!

Bestsellerom v ubytovaní je podľa hodnotení klientov Hotel Verhovina vzdialený len sedem minút od stanice metra Zhitomirskaya. Na Námestie nezávislosti je to odtiaľ trochu dlhšie, asi 20 minút.

Užitočné aplikácie

Po príchode do Kyjeva bude pre vás výhodnejšie kúpiť si lokálnu SIM kartu. Iní cestovatelia však neodporúčajú kúpiť si ju priamo na letisku alebo na staniciach, počkajte do centra mesta. Sú tam lacnejšie.

Metro je pravdepodobne najrýchlejšou a najpohodlnejšou verejnou dopravou v Kyjeve, na Ukrajine je vo všeobecnosti neuveriteľne lacné. Jedna cesta stojí približne 16 eurocentov. Metro Kiev je bezplatná aplikácia s mapou celého metra, ktorá pracuje aj offline. Zíde sa vám.

Ak chcete zažiť Kyjev trochu viac ako domáci, potom použite aplikáciu Nextbike, v Kyjeve je veľmi obľúbená. Budete môcť jazdiť po celom meste na požičanom bicykli, vrátite ho pohodlne na stanovišti hoci aj na opačnom konci mesta. Stačí vám k tomu jedna aplikácia. Ak preferujete cestovanie po Kyjeve taxíkmi, budete si mať z čoho vyberať – Ukrajinci používajú Uber, Uklon, OnTaxi, Bolt a iné.

Ak ešte nemáte kúpené letenky do Kyjeva, viete tak spraviť aj cez našu Pelipecky aplikáciu. Ako bonus si v aplikácii viete prečítať aj naše články a to kedykoľvek, aj keď ste offline, napríklad v lietadle.

Buďte organizovaní!

V pelikánskom pelimarte možno nájdete užitočné pomôcky na vaše cesty. Nájdete tam aj takéto sety organizérov batožiny. Aby sa vám kozmetika, dokumenty či šperky nepovaľovali v kufri. V predaji sú vo viacerých farebných prevedeniach.  


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

7 dôvodov, prečo sa oplatí rezervovať letenky EVA AIR (+špeciálny ceny od Pelikána) https://t.co/fGrjoosJtX #letenky1 deň dozadu
9 dôvodov, prečo je letenka na Koh Samui s 5* EVA AIR perfektný nápad! https://t.co/MHZuwe16rM #letenky1 deň dozadu
BANGKOK s EVA AIR! Leť priamo z Viedne komfortne Dreamlinerom za špeciálne ceny https://t.co/1asy14xT7P #letenky1 deň dozadu
Harry Potter v New Yorku: čarovný obchod s najväčšou zbierkou fantastických zverov https://t.co/ainYqgGN4X #novinky1 deň dozadu
Island v zime: čo všetko sa dá vidieť a robiť? Skús tieto aktivity https://t.co/UqPPCQvWXa #cestopisy1 deň dozadu
Čarovné Belgicko: 7 miest, ktoré sa oplatí navštíviť https://t.co/1eFh3OQaMD #cestopisy1 deň dozadu
Oslo musíš zažiť! Letenky dnes rezervuješ od 30€! https://t.co/b66cx3flPc #letenky2 dni dozadu
LETENKA DŇA: Lanzarote z Viedne v októbri za 79€! https://t.co/0quhBnnGaB #letenky2 dni dozadu
50 rokov v raji: Maldivy oslavujú 5 dekád turizmu. Takto vyzerá prvý hotel https://t.co/Dr54rOOCBA #letenky2 dni dozadu
Objav ďaleký ostrov Guam! Letenky z Budapešti máme za 729€ aj s podpalubnou batožinou https://t.co/O8nVIOoWkB #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore