Nájdeš nás aj na:

Letenky

Cesta okolo sveta: 7 destinácií za menej ako 1499 eur!

Cesta okolo sveta: 7 destinácií za menej ako 1499 eur!

Cesta okolo sveta je snom každého cestovateľa, však? Itinerárov je neúrekom, skombinovať sa dnes dá takmer všetko a tento článok je praktická ukážka toho, ako môžete „ošéfovať“ desiatky destinácií počas jednej dovolenky, za menej ako jednu letenku v biznis triede. Ak chceš vedieť, ako takúto kombináciu rezervovať a koľko to stojí, scrolluj nižšie.

Reklama

7 destinácií, 3 kontinenty, 1 cena

Síce francúzsky spisovateľ Jules Verne napísal „Cesta okolo sveta za 80 dní“, no v skutočnosti letel len imaginárne, lebo pred 150 rokmi to ešte nebolo možné. Dnes sme už však „takí vyspelí“, že si môžeme splniť tento sen aj v reále, a ani na to nepotrebujeme 80 dní.

Vymeňte balón za lietadlo, a dajte si čaj o piatej s anglickou kráľovnou v Buckinghamskom paláci v Londýne, prevezte sa cez slávny most Golgen Gate bridge v San Franciscu, zatancujte si Hula tanec na Hawaji, pohľadajte „Fantóma opery“ v slávnej budove opery v Sydney, vychutnajte si exotické filipínske ostrovy, choďte na thajskú masáž v Bangkoku, a nakoniec osedlajte losa a vydajte sa na potulky Nórskom. A nezabudnite si písať cestovný denník, možno z neho bude jeden deň bestseller ako „verneovky“.

Odlet z Viedne, Budapešti i Bratislavy

Preferuješ Viedeň, Bratislavu, Budapešť, Prahu? Vyber si letisko, ktoré ti viac vyhovuje a my ti vyhľadáme to najlepšie spojenie. Ak preferuješ konkrétnu leteckú spoločnosť, radi ti pripravíme aj takú ponuku.

1. zastávka: Londýn

Jedno z najnavštevovanejších miest sveta, Londýn ulahodí vkusu každého cestovateľa. Londýnska veža, Westminster Abbey, Veľké hodiny Big Ben, ruské koleso London Eye, ulica Downing Street, či Piccadilly Circus, sú notoricky známymi ikonami mesta a najfrekventovanejšie londýnske destinácie, avšak čaro britskej metropoly objavíte práve v uličkách mimo hlavných turistických máp.

A síce je to mesto preslávené dvojposchopovými autobusmi, najlepšie ho pobeháte na bicykli. Camden Town je centrom menšinových štýlov a subkultúr, kde vás vtiahnu do víru diania hudobné kluby, bary a blšie trhy, na ktorých sa s radosťou prehrabávajú Londýnčania počas víkendov. Popri vodnom kanály, sa dostanete až do obľúbeného Regent’s parku, kde sa nachádza aj londýnska ZOO.

Milovníci kultúry si prídu na svoje v mnohých verejných múzeách, či rôznej ponuke divadiel od malých alternatívnych scén po Fantóma v Opere na Picadilly Circus. Večer sa môžete pridať k Londýnčanom „športujúcim“ v početných baroch, kde hádžu do seba jedno pivo za druhým. Tých skutočných športovcov však uvidíte skôr bežať o dušu v niektorom z mestských parkov, napríklad v obrovskom parku Hamstead.

Je nám jasné, že ste do Londýna skôr prišli behať po kultúre, alebo po obchodoch, ale za návštevu stojí aj japonská záhrada Kyoto Garden v parku Holland. Fotografi nech si urobia povinnú zastávku vo fotogalérii Getty Images Gallery, kde je jedna z najväčších zbierok fotografií sveta. Milovníci vážnej hudby sa stretávajú v kultúrnom centre Londýna, kde v časti Barbican súdli BBC Symphony Orchestra aj London Symphony Orchestra.

2. zastávka: San Francisco

Síce je San Francizco známe svojím „usmrkaným“ počasím, kde stále niečo padá z neba – rosa, hmla, či dážď, je to jedno z najčarovnejších amerických miest s typickou hippie atmosférou. Je preslávené „Golden Gate Bridge“ mostom, električkami, kľukatými uličkami v kopcoch, gay štvrťou Castro, či čínskou štvrťou, no jedna z najzaujímavejších častí „Sausalito“ sa nachádza práve „za mostom“ v Marin County, kde žije zaujímavá komunita ľudí v housebótoch.

Počas éry hippies tu bolo niekoľko sto lodí a vládla tu úplná sloboda. Hudba, nahota, všetko bolo povolené. Bývali tu umelci, hudobníci, ale aj drogoví díleri, stratené existencie. Dnes je tu 245 plávajúcich domov a vyzerá to tu viac usporiadane ako divoko. A hoci tu žije stále veľa zaujímavých postavičiek tak ako v 60tych rokoch, no prisťahovali sa sem piloti, lekári a manažéri, ktorí zdielajú prístavné doky spolu s umelcami a spisovateľmi.

Nájdete tu jednoduché chatrče, rozprávkové housebóty strážené rôznymi umelými trpazlíkmi či kocúrmi, ale aj ultramoderné na zákazku postavené housebóty, ktorých cena je viac ako milión dolárov. Počas prechádzky v dokoch môžete počúvať šum mora a škrekot vtákov a kochať sa nezvyčajnými dekoráciami jednotlivých housebótov, ktoré odrážajú vkus, štýl, predstavivosť a finančné prostriedky ich majiteľov.

Keď sa vydáte zo San Francizca smerom na sever po severnej časti pobrežia, miniete viaceré malé mestečká. Keď uvidíte stromy ťahajúce sa do nebies, budete vedieť, že ste v cieli – V Redwood National Park, kde rastú najväčšie stromy na svete – sekvoje, ktoré majú viac ako 100 metrov.

Ak ste technický typ, a viac ako krásy prírody vás fascinujú počítače a internet, zastavte sa v mekke počítačového a technologického priemyslu v Silicon Valley neďaleko San Francizca. Práve tu sa zrodili vymoženosti, bez ktorých si väčšina z nás už ani nevie predstaviť život – Facebook, Google, Yahoo, eBay, počítače Apple, hard drivy Maxtor, Hewlett-Packard, Cisco Systems, Intel, Logitech, Oracle Corporation…

3. zastávka: Havajské ostrovy

Hneď po prílete na Hawaii, nadýchnutia sa toho sladko-vlkého vzduchu, prijatia kvetinového venca, ktorým vítajú turistov, a vypočutí si po prvýkrát slovíčka „Aloha“, si uvedomíte, prečo je toto súostrovie synomymom raja. Môžete si tu vychutnať exotiku tretieho sveta, s ľahkosťou života a automatikou všetkého, čo zažijete len na americkom kontinente.

Havaj je dokonalou destináciou, keď chcete vypnúť, a nechcete nič riešiť. Všetko funguje tak ako má. A hoci patrí politicky pod Ameriku, tento polynézsky národ v Pacifiku, si hrdo udržuje svoje tradície a národnú identitu. Je hrdý na svoje multikultúrne dedičstvo (sú tu premiešaní potomkovia starých polynézanov, európskych bádateľov, amerických misionárov, a ázijských prisťahovalcov), ako aj na to, že bývalý americký prezident Barack Obama, sa narodil práve v Honolulu.

Havajčania žijú v spojení s prírodou, a či už surfujú, plávu, rybárčia, alebo piknikujú na pláži so svojou rodinou, všade cítiť rešpekt a lásku k zemi. Všetko je tu uvoľnené, nikto sa nikam neponáhľa, a pláže sú plné „večných chlapcov“ a opálených amazoniek, s vyšportovanými telami, ktorí sa tu zbiehajú za vlnami z celého sveta.

A tak si ležíte na tej svojej deke na Waikiki pláži, natretí nepriestreľnou 50tkou, lížete tradičnú „shaved ice“ zmrzlinu, slniečko vám príjemne hreje na hlavu a inkognito spod slnečných okuliarov pozorujete ako si tí sexi surferi dokážu poradiť s doskou vo vlnách. A rozmýšľate, čo by dokázali urobiť s vami…

Áno, cestovanie je aj o prázdninových „flingoch“! V každom prípade sa už dopredu zmierte s tým, že ich nikdy nevzrušíte viac ako veľká hawajská vlna. S východom slnka vás zaručene pustia k vode a vymenia za plochú dosku. Nevadí 🙂

Na Havaji sa nebudete nikdy nudiť, a vždy máte naporúdzi plán B, C, aj D. Kajakovanie, jazda na koni na pláži, turistika v dažďovom pralese, či pozorovanie veľrýb? A ak vás prestane baviť „život nad vodou”, stačí si nasadiť vodotesné okuliare, plutvy, dať do úst šnorchel, a môžete objaviť čaro podmorského sveta, kde budú niekoľko centimetrov od vás plávať ryby všetkých farieb.

S trochou štastia si zaplávate aj s veľkou korytnačkou. A ak radi fotíte, budete tu zažívať jeden vizuálny orgazmus za druhým – na Hawaji je totiž najkrajšie svetlo na svete, a východy a západy slnka sú hotovou ceremóniou.

4. zastávka: Austrália

Hlavné mesto Austrálie, Sydney, je miestom, kde sa neustále čosi deje. Je chronicky preslávené svojou veľkolepou operou, legendárnym mostom Harbour Bridge, akváriom, nádhernými záhradami a parkami s poletujúcimi papagájmi v Royal Gardens, množstvom múzeí aj obchodov.

Vydajte sa na potulky po starej časti the Rocks, pozrite sa „či je všetko so zákonmi prírody“ na čudných „protinožských“ tvoroch v miestnej ZOO, alebo sa choďte okúpať na Bondi Beach – len pozor na surferov, a na to, aby ste sa nespálili! Instagramové fotky so šúpajúcim sa telom, dostanú menej likov, a tie so šúpajúcim sa nosom sú úplne nevhodné na zdielanie. Ináč zaujímavým faktom je, že ak sa niekto v Austrálii vypeká na pláži, určite sú to turisti.

Austrálčania mali pred pár rokmi takú silnú kampaň proti rakovine kože, až sa zľakli slnka, a chránia sa ho až do takého extrému, že im z toho chudákom chýba vitamín D. No protinožci, neriešte…Radšej si spravte celodenný výlet do nádhernej oblasti Modrých hôr (Blue mountains), ktoré sú nazvané po vzácnych druhoch eukalyptov rastúcich v tejto oblasti. Uznáte, že veľmi zaslúžene sa vynímajú na zozname miest svetového dedičstva UNESCO.

Nevynechajte ani scénickú jazdu vláčikom po najstrmšej železnici sveta, a navštívte zvieraciu farmu aj mimo mesta, lebo je nám jasné, že všetci chcete selfie s kengurou, koalou či tajpanou, a tieto zvieratá sa vo voľnej prírode dosť ťažko chytajú.

Jedným z najväčších zážitkov v Austrálii je výlet k magickým skalám Ayers Rock, ktoré sú pre pôvodných obyvateľov Austrálie posvätným miestom. Táto obrovitánska skala veľkosti mesta, je lemovaná jaskyňami, ktoré slúžili aboridžincom na kmeňové ceremónie a ako pohrebné komory.

5. zastávka: Filipíny

S viac ako 7 000 tropickými ostrovmi, Filipíny sú rajom plážových povaľačov. Nech je už váš vkus akýkoľvek, určite si tu nájdete ten svoj „vysnívaný“ ostrov – od „naviatych kopčekov piesku“ v strede oceánu, cez exotické vulkanické ostrovy s modrými lagúnami, po megaostrovy s mestami takými preplnenými, že pripomínajú ľudské mraveniská.

Či sa už chcete potápať, postavať si stan na opustenom ostrove, alebo si užiť ruch veľkomiest, cestovanie je lacné, zábavné, a slnko vám môže zatieniť len tak tropická monzúnová búrka. Našťastie je tu toľko cestovateľov, že vždy nájdete zábavný plán B. Filipíny sú neoficiálne hlavnou ziplajnovou destináciou sveta, kde sa môžete šmýkať medzi korunami stromov ako Tarzan, Boracay a Pagudpud (v severnej časti ostrova Luzon) sú destinácie kam miera za vetrom a vlnami tí najlepší svetoví kitesurferi.

Ani hlavné mesto Manila pre vás nemusí byť len výstupným a nástupným bodom odletu. Hoci ide o jedno z najpodceňovanejších ázijských megamiest, no jej prezývka „Perla Orientu“, by nemohla byť ani výstižnejšia – pod nepeknou ulitou sa skrýva poklad, ktorí však uvidíte len vtedy ak jej dáte šancu.

Napriek tomu, že sa Filipínami preháňajú všetky možné naturálne pohromy, táto chaotická metropola sa vždy zo všetkého pozbiera – je to cool mesto moderných mrakodrapov týčiacich sa medzi oblakmi, a s nimi ostro kontrastujúcej chudoby, no očarí vás kreatívnym nábojom, skvelými galériami, nezávislou hudobnou scénou, či bohémskymi kaviarničkami.

6. zastávka: Thajsko

Thajsko je nielen ideálnym únikom pred európskou zimou, ale aj najobľúbenejším miestom Juhovýchodnej Ázie pre všetkých, čo si chcú užiť nádherné pláže, úžasné jedlo a fascinujúcu kultúru – a to všetko za skvelú cenu! Ak si potrpíte na dobré jedlo, thajská kuchyňa pošteklí všetky vaše chuťové poháriky, a je samostatným dôvodom prečo sa sem vydať na dovolenku.

V hlavnom meste Bangkoku prepnite hneď po prílete na ázijskú vlnu počas adrenalínovej jazdy tuk-tukom v dopravnej špičke, a potom si nechajte vymasírovať z tela všetok stres na thajskej masáži. S ľahkým krokom a s blaženým úsmevom na perách sa potom vydajte na obhliadku ligotavých palácov, atmosferických chrámov, a hlavne si nechajte energiu na vychýrený nočný život, ktorý sem láka turistov z celého sveta!

Bangkok je totiž mekkou nádherných exotických ľudí, pri ktorých sa ani neobťažujte určovaním pohlavia – individualite sa tu medze skutočne nekladú.“Silné dojmy“ z mesta najlepšie spracujete v prírode turistikou v dažďovom pralese, jazdou na slonovi, družným rozhovorom s opicami v Národnom parku Khao Yai, návštevou typickej kmeňovej dediny, kajakovaním na Andamanovom pobreží v Krabi alebo pod vodou – kurzom potápania na jednom z ostrovov.

Na ostrove Phuket si užite idylické pláže a nezabudnite pozdraviť Veľkého Buddhu tróniaceho na kopci s krásnym výhľadom. Jehou hlavnou pracovnou činnosťou je plniť želania turistov, preto nezabudnite napísať na špeciálny zvonček to svoje a zavesiť ho na niektorý zo stromov.

Jedna z najkrajších thajských osláv, Festival svetla – Loy Krathong sa oslavuje po celej krajine väčšinou v novembri. S domácimi vtedy môžete položiť na hladinu mora, rieky, či jazera, kvetinový veniec so zapálenou vonnou sviečkou, vypustiť do neba lampión šťastia a popri tom si niečo priať.

7. zastávka: Nórsko

Posledná zastávka cesty okolo sveta! Nórsko je jedným z najkrajších štátov Škandinávie, a jeho multikulturálne hlavné mesto, Oslo, jeho klenotom. Je obklopené fjordami, zelenými lesmi plnými sobov, a ovievané teplým golfským prúdom, vďaka čomu má prekvapivo príjemné podnebie.

Je tu množstvo krásnych, kamenisto-piesočnatých pláží, takže počas horúceho leta sa môžete pridať k otužilým domácim a doslova sa vo vode „schladiť“. Napokon, keď to zvládnu malé nórske deti, zvládnete to aj vy. Za odmenu – odvahu, si potom môžete dopriať tradičné sobie mäsko so zeleninou, či rybaciu pochutinu v „nórskych Benátkach“.

Je to nóbl štvrť pri mori, popretkávaná luxusnými reštauráciami, s množstvom mostov, fontán, a zakotvených drahých loďí, ktoré sú pastvou pre oči. Prejdite sa až k pevnosti Akerhus týčiacej sa nad prístavom pri radnici, z ktorej je krásny panoramatický výhľad.Nóri sa pýšia aj skvelými múzeami a architektonickým skvostom budovy opery. Po prehliadke pevniny, sadnite na loď, a navštívte okolité ostrovčeky, ktoré vás očaria typickou nórskou atmosférou.

Ak ste fanúšikovia dávnych bájí a Vikingov, vašou prvou zastávkou by mal byť poloostrov Bygdoy, kde nájdete v múzeu vystavené staré vikingské drevené lode, a vonku vás privítajú námorníci v životných veľkostiach. Za návštevu stojí aj Viegelandovo múzeum, v ktorom sochy najslávnejšieho nórskeho sochára odrážajú emócie človeka.

Najväčším pozitívom v Nórsku je, že väčšina múzeí je zadarmo, a vďaka perfektnej mestskej doprave, sa všade dostanete verejnou dopravou. Metro vás vyvezie na známy vrch Holmenkollen, kde sa konajú skoky na lyžiach, odkiaľ budete mať Oslo ako na dlani, alebo si spravte piknik na jednom z jazier, ktoré sa nachádzajú blízko mesta. Prišli ste sem za zábavou? Skvelé! Môžete sa zabávať až kým sa nezačne brieždiť, lebo bary sú tu otvorené takmer do rána.

Prílet do Viedne, Budapešti či Prahy

Rovnako ako miesto začiatku cesty, aj jej koniec si môžete zvoliť podľa vlastných preferencií.

Ako rezervovať letenky?

Sprav si nezáväznú objednávku cez náš stručný objednávkový formulár. Naši letenkoví dizajnéri pripravia podľa tvojich preferencii cestu okolo sveta na mieru. Ak si chceš pozrieť naše ostatné cesty okolo sveta, odporúčame ti sekciu Najvzdialenejšie multicity letenky.

Cestovné doklady a víza k ceste okolo sveta

Na cestovanie po Európe vám postačí občiansky preukaz, avšak na cestu do USA bude potrebné splniť niektoré povinnosti. ESTA – Electronic System for Travel Authorization je automatizovaný americký vládny systém, ktorý umožňuje vycestovať do USA. Prostredníctvom ESTA môžete požiadať a následne získať povolenie online. Je povinná od roku 2009 v rámci posilnenia bezpečnosti a cestujúci sú povinní získať elektronické povolenie pred cestou do Spojených štátov. 

Turisti cestujúci na Havaj priamo z inej krajiny musia splniť rovnaké vstupné požiadavky, aké platia všeobecne pre Spojené štáty – teda autorizácia ESTA. 

Víza do Austrálie sú zdarma. Je však potrebné požiadať o elektronické povolenie na vstup do krajiny.   

Občania SR môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 30 dní. Pri vstupe je potrebné predložiť cestovný pas s platnosťou dlhšou ako 6 mesiacov od doby plánovaného návratu. 

Víza do USA (ESTA)

 • USA – na vstup do USA je potrebné požiadať o povolenie ESTA – tu nájdete podrobný postup
 • Havajské ostrovy –  pre Havaj platia rovnaké podmienky vstupu, ako pre USA.

Víza do Austrálie

 • Na vstup do Austrálie potrebujú občania SR víza. Sú bezplatné. Musíte mať cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate z Austrálie a potrebujete aj kreditnú kartu (nestiahnu vám z nej žiadne peniaze). Nie je potrebné mať uzatvorené cestovné poistenie, ani rezervované ubytovanie, budete však potrebovať spiatočnú letenku pred vstupom do krajiny. Pozrite si podrobný postup k vízam do Austrálie.

Víza na Filipíny netreba

 • Občania SR môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 30 dní. Pri vstupe je potrebné predložiť cestovný pas s platnosťou dlhšou ako 6 mesiacov od doby plánovaného návratu. Pri pobyte dlhšom ako 30 dní je potrebné požiadať o vystavenie víz na Honorárnom konzuláte Filipínskej republiky v Bratislave.

Bezvízový styk s Thajskom

 • Občania SR sú pri vstupe na územie Thajského kráľovstva, na účel turistiky, oslobodení od vízovej povinnosti na dobu najviac 30 dní. V prípade vstupu na územie Thajska cez pozemný hraničný priechod je maximálna dovolená doba pobytu 15 dní.
 • Občania SR môžu bez víz vstúpiť do Thajska cez pozemný hraničný priechod len dvakrát v priebehu kalendárneho roka. Predĺžiť uvedenú dobu pobytu je možné len v obmedzenej miere. 

Kedy cestovať?

Pri ceste okolo sveta navštívite skutočné veľké množstvo krajín, preto hovoriť o vhodnej dobe na cestovanie nemožno.

Ak sa sústredíte najmä na Havaj a počasie tam, ideálne je navštíviť ho v čase od mája do októbra, kedy je priemerná denná teplota 30°C, v zime však klesne len o 5°C. 

Kalifornia je oblast vyznačujúca sa nízkym počtom zrážok, má priemerne až 325 slnečných dní v roku.

Naopak pre Austráliu platí hlavná sezóna od decembra až do februára. Podnebie sa výrazne odlišuje podľa lokality; všeobecne však platí, že smerom od pobrežia do vnútrozemia výrazne ubúda zrážok a smerom od juhu na sever sa zvyšujú teploty. V decembri až februári je optimálne počasie skôr na juhu kontinentu. 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krásna Menorka na leto od 50€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky1 deň dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 45€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky1 deň dozadu
PECKA DŇA: Romantický pobyt na Zámku Vígľaš s polpenziou, wellnessom a prehliadkou za 219€ (využi HAPPY HOUR zľavu) https://t.co/ov9HJmMhQl #dovolenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: 5 dní na Menorke s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 289€ https://t.co/9wM4wpOK5R #dovolenky1 deň dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 659€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky1 deň dozadu
Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať https://t.co/r403GRZIAn #cestopisy1 deň dozadu
10 miest, ktoré treba zažiť v Krakove (+letenky na jeseň od 43€) https://t.co/GIBPuVpp9B #cestopisy1 deň dozadu
Pribskô, Hills aj Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 129€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky1 deň dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Viedeň, Košice a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky1 deň dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore