Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Brooklyn je alternatívny New York. Toto sú top miesta

Brooklyn je alternatívny New York. Toto sú top miesta

Keď sa povie New York, väčšina z nás si predstaví panoramatické línie Manhattanu. Ak však chcete zažiť autentický a alternatívny New York, zamierte do Brooklynu. Brooklyn je jednou z najľudnatejších mestských štvrtí New Yorku. S momentálnym počtom obyvateľov cez dva a pól milióna by sa doň zmestila viac ako polovica počtu ľudí žijúcich na Slovensku. Brooklyn sa objavil vo filme Saturday Night Fever (1977), Requiem for a Dream (2000) či Annie Hall (1977). Zemierte na objavnú cestu najzaujímavejšími brooklynskými susedstvami.

Reklama

Akciové letenky

Susedstvo Greenpoint

Kontrastné odtiene osobnosti najsevernejšieho susedstva Brooklynu sú viditeľné pri prechádzaní susediacich ulíc Manhattan Avenue a Franklin Street. Prvá z nich je ošumelým, ale príjemným usporiadaním lacných obchodov s potravinami, obchodov s krištáľom v duchu New Age a poľských bistier s ťažko stráviteľnými pirohami (Greenpoint má veľké zastúpenie poľskej komunity). Franklin Street je lemovaná prerobenými skladmi, kde dnes nájdete indie butiky, bary, osvetlené sviečkami a kaviarne. V Greenpointe sa bije jeho odhodlanie byť trendy s uviaznutím v čase.

Ulice Fort Greene

Ulice Fort Greene, lemované stromami, mali vždy magnetickú silu priťahovať umelcov každého druhu. Táto štvrť kričí kreativitou. Je plná kultúrnych inštitúcií a rozmanitej zábavnej scény. Vyberte sa na zastávku Clinton-Washington Avenues a dajte si pauzu na voňavé raňajky a kávu v Maison May. Prejdite sa obľúbeným parkom Fort Greene až k BAM (Brooklyn Academy of Music), kde pri troške šťastia narazíte na živé vystúpenie. Zastavte sa na večeru v japonskej reštaurácii Karasu a svoj večer vo Fort Greene zakončite v obľúbenom lokálnom Frank’s Cocktail Lounge.

Susedstvo Gowanus

Kedysi bol Gowanus známy svojim znečisteným kanálom (o ktorom sa hovorí, že sa tu mafiáni zbavovali tiel). Dnes si napravil reputáciu prichádzajúcou komunitou umelcov, ktorí využívajú obrovské priestory prerobených skladov na svoje aktivity. Nájdete tu i trh Whole Foods Market a celkovo možnosti na aktivity, ktoré inde v meste nenájdete. Doprajte si relax v kúpeľoch cityWell, v útulnom duchu sa presuňte do Black Mountain Wine House s krbom na skvelé víno a syr. Po pohladení duše sa rozhýbte v Royal Palms Shuffleboard Club, ktorý vám na trénovanie shuffleboardu (hra, pri ktorej hráči používajú tágo na posúvanie zaťažených diskov pozdĺž dlhého ihriska do skórovacej oblasti) ponúka kurty v životnej veľkosti.

Susedstvo Bushwick

Obyvatelia Bushwicku sa často spájajú s komunitnou radou, aby zabránili premene ich susedstva na podobné – Williamsburg. Ten je obkľúčený miestami s občerstvením a barmi, ktoré podstatne menia jeho atmosféru. Napriek tomu, že i Bushwick v posledných dvoch desaťročiach podlieha džentrifikácii, rozrastá sa v ňom pouličné umenie a pribúda galerijných priestorov z prerobených skladov, ktoré sa starajú o jeho umelecký spirit

Susedstvo Williamsburg

Nálepka cool susedstva sa od Williamsburg v poslednom desaťročí pomaly odliepa. Môže za to všade viditeľná hipsterská kultúra, s ktorou neúmerne rastú i ceny. Bedford Avenue a okolité ulice sú plné komerčných reštaurácií, luxusných kokteilových barov a módnych butikov, z ktorých každý reprezentuje vlastný úspešný účet na Instagrame.

Promenáda Brooklyn Heights

Vydajte sa na juh, smerom od nábrežného parku. Ten je síce krásny, ale stále viac preplnený turistami. Nájdete tam uličky, lemované všadeprítomným hnedým kameňom, pomenované podľa rôznych druhov ovocia, a tiež stromy v rozpuku ružových lupienkov. Prejdite sa po ulici Orange Street smerom k vode a užite si výhľad z lavičiek pozdĺž elegantnej promenády Brooklyn Heights na centrum Manhattanu a na Brooklynský most.

Dumbo

Zrejme ste už niekde zahliadli fotografiu s vydláždenou uličkou, lemovanou tehlovanými budovami, medzi ktorými sa v diaľke vyníma Empire State Building. Tak to je Dumbo. A tento pohľad ho urobil atraktívnym pre fotografie-chtivých návštevníkov, ešte pred nedávnou prestavbou jeho nábrežia, ktoré je dnes plné rušných reštaurácií, obchodov a barov. Preskúmajte park popri rieke, poprechádzate pod Manhattanským mostom a okolo kolotoča. Prejdite smerom k Washington Street, čo je miesto, kde si môžete „túto fotku“ urobiť aj vy.

Štvrť Bed-Stuy

V permanentne meniacom sa New Yorku je stále ťažšie nájsť pravého komunitného ducha. Vyberte sa za ním do štvrte Bed-Stuy. Je plná krásnej viktoriánskej architektúry, párty v domových blokoch a pravidelných nedeľných bohoslužieb. Neprehliadnuteľná je i jeho kulinárska a barová scéna. Vyskúšajte ju v podobe vyprážaného kuracieho v južanskom štýle v Peaches HotHouse. Ak máte skôr chuť na zdravé a výdatné jedlo, zamierte do retro farebného podniku Fancy Nancy. Zatancujte si na elektro pri sviečkach v Dorise alebo sa oddajte rytmom živého reggae v Lovers Rock.

Nábrežie Red Hook

Keď sa ocitnete blízko nábrežia Red Hook, prenesiete sa do rybárskej dediny s pokojným tempom. Akoby to ani nebol New York. Skoro by ste zabudli, že sa nachádzate v tejto americkej metropole, ak by ste cez vodu nevideli, ako blízko je Socha slobody.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore