Nájdeš nás aj na:

Ázia

Najkomfortnejšia letenka do Bangkoku: biznis trieda EVA AIR je výnimočná vo všetkých smeroch (RECENZIA)

Cestovanie je o výnimočných okamihoch a zážitkoch, ktoré si budeš pamätať navždy. Niekedy je to pláž, destinácia, jedlo či konkrétni ľudia, čo ti utkvejú v pamäti a potom sú tu aj tie zázračné chvíle, kedy päťhviezdičková dovolenka začína príchodom na letisko. Podľa recenzií a fotografií na internete som vedel, že biznis trieda EVA AIR (Royal Laurel Class) bude neobyčajný zážitok a musím povedať, že naživo to všetko bolo ešte o kúsok lepšie. Máš pocit, že preháňam? Možno. Vďaka EVA AIR som si ale opäť pripomenul, aké skvelé vie byť lietanie a ako dokážu aj maličkosti a detaily rozhodnúť o tom, kto má najlepšiu biznis triedu na svete.

Reklama

Prednostný check-in a 64 kg batožina

Keď cestuješ biznis triedou, život je jednoduchší. Na letisku nečakáš v bežnej rade ako ostatní, môžeš využiť výhody letiskového salóniku a do lietadla nastupuješ špeciálnym vchodom a v predstihu. Skrátka, žiadne dlhé prestoje na letisku, ale namiesto toho najvyšší komfort, aký si môžeš priať. Rýchlym check-inom a prednostným nástupom do lietadla to však len začína.

Kým v ekonomickej triede EVA AIR si môžeš z Viedne do Bangkoku a späť vziať 2ks podpalubnej batožiny s váhou 46kg dohromady, v biznis triede je to ešte o niečo viac. Dokopy môžeš vďaka tvojej letenke v Royal Laurel Class previesť až 64kg podpalubnej batožiny – teda 2 kusy 32kg “začekovanej“ batožiny. Ďalšou výhodou je, že ako biznis cestujúci si svoju batožinu po prílete prevezmeš skôr než ostatní.

Prídi skôr a uži si salónik na letisku Viedeň

Ako majiteľ biznis letenky máš v cene okrem iného aj vstup do letiskových salónikov pred odletom, prípadne túto príjemnú službu môžeš využiť aj pri medzipristátí. Ja som letel priamym letom z Viedne do Bangkoku a tak mojou jedinou možnosťou bolo navštíviť biznis salónik na Schwechate.

Vo Viedni ich nájdeš hneď niekoľko a keďže všetky sú veľmi fajn, rozhodol som sa prísť na letisko skôr a začať svoju cestu do Thajska čo možno najkomfortnejšie. Tu je pár praktických info pre tých, čo sa to rozhodnú využiť:

 • SKY Lounge – využiješ, ak cestuješ z brán F alebo G. Nájdeš ho v termináli 2, ihneď za bezpečnostnou kontrolou, na 2. podlaží. Salónik je otvorený denne od 4:30 do 23:00.
 • Vienna Lounge – využiješ pre odlety v Schengenskom priestore a mimo Schengenského priestoru z východov C, D (K východom F a G jazdí kyvadlová doprava v 10-minútových intervaloch). Nájdeš ho v termináli 2, ihneď za bezpečnostnou kontrolou, na 2. podlaží. Salónik je otvorený denne od 4:30 do 23:00.
 • Austrian/Star Alliance po centrálnej bezpečnostnej kontrole v termináli 3 sa na úrovni 2 nachádzajú na viac ako 2000 m2 dve priestranné oddychové zóny. V každej oddychovej zóne ponúka spoločnosť Austrian jeden salónik Business lounge, jeden salónik Senator lounge a jeden HON circle lounge. V odletovej časti brány D je k dispozícii jeden salónik Business lounge patriaci spoločnosti Austrian.

Čo ťa čaká v biznis salónikoch na Schwechate? Pestrý bufet, alkoholické a nealkoholické nápoje, Wi-Fi pripojenie, široký sortiment medzinárodných novín a časopisov, relaxačné a masážne kreslá, sprchy a tiež fajčiarske kabíny. Všetko sú to veci, ktoré ťa pred odletom potešia a pomôžu ti správne sa naladiť – nech už cestuješ kamkoľvek.

Keď som s EVA AIR letel do Thajska naposledy, linku obsluhoval krásny Boeing 777. Dnes na tejto trase premáva ešte krajší a modernejší Boeing 787-9 Dreamliner. Dreamlinery sa môžu pochváliť aj tichšími kabínami a čistejším vzduchom (s vyššou koncentráciou kyslíka, vďaka čomu sa budeš cítiť menej unavení).

Sedadlá biznis triedy navrhli BMW Designworks

To, že kabína Boeingu Dreamliner 787-10 vyzerá veľmi elegantne, som spomínal už pri recenzii ekonomickej triedy. V biznis triede sú potom vizuálne zážitky ešte silnejšie. Tvorcovia kabíny zvolili mix tmavých farieb – sivej, čiernej a hnedej, ktorý vynikne najmä pri nočnom osvetlení kabíny. Ružové a modré tóny v spojitosti s efektnom hviezdnej oblohy robia z kabíny úžasné relaxačné miesto.

Royal Laurel Class na palube Boeingu 787-10 spoločnosti EVA Air využíva striedavo usporiadané usporiadanie 1-2-1. Tým pádom najlepšie sedenie (za mňa) nájdeš najmä pri okne. Aj tam sú však lepšie a „horšie“ miesta. Na niektorých miestach máš skutočne impozantný výhľad, niekde máš k dispozícii výhľad z dvoch okien, ale ani jedno nie je uprostred. Je to však len malý detail, ktorý väčšina ľudí nikdy riešiť nebude. Ak chceš najlepšie miesto v biznis triede, odporúčam napríklad sedadlo 5A.

Poďme priamo k funkčnosti sedadiel a ich dizajnu. Fakt, že na ich vývoji sa podielali návhári s prestížneho štúdia BMW Designworks si všimneš už po príchode na miesto. Sedenie vyzerá veľmi usporiadane, elegantne a prakticky. Platí, že sedačku vieš kedykoľvek zmeniť na plnohodnotnú posteľ. Veľkosť a komfort celej sedačky hodnotím ako jeden z najlepších na trhu.

Tvoja biznis suita (alebo luxusná škrupinka) ti poskytne dostatok súkromia a to aj v prípade, že sedíš uprostred kabíny. Stačí vysunúť nahor špeciálne bočné krídlo (alebo stenu?).

Výhodou týchto veľkých biznis sedačiek je, že obsahuje množstvo odkladacích priestorov. Človek tu má miesto na čokoľvek, od vrecka určeného na literatúru, kde možno vložiť notebook či tablet až po odkladací priestor pre malú batožinu či kabelku. Väčšie predmety možno uložiť do skrinky vedľa sedadla, ktorú možno pri vzlietaní a pristávaní pohodlne uzavrieť.

Oblasť okolo sedadla je priestorovo dostatočne bohatá a nikdy som nemal problémy dostať sa na miesto aj v čase, keď niekto postával v uličke. Zaujímavosťou je, že pre biznis cestujúcich (celkovo 34 osôb) sú k dispozícii až tri toalety, každá perfektne vybavená rôznou kozmetikou či parfémami.

TIP REDAKCIE: Ak pred cestou chceš mať istotu dobrého sedadla, odporúčam ti pozrieť si lietadlo EVA AIR prostredníctvom stránky SeatGuru.

Najdôležitejšie údaje v skratke

 • Typ lietadla: Boeing 787-10
 • Číslo letu: BR062 (Viedeň 18:25, Bangkok 10:30)
 • Čas letu: 09:43 hodín
 • Deň/noc: nočný let
 • Konfigurácia kabíny: 1 – 2 – 1
 • Veľkosť kabíny: 34 sedadiel Thompson Aero Vantage XL
 • Šírka sedadla: 58 cm
 • Dĺžka sedadla: 193 cm
 • Sklon: 180 stupňov
 • Veľkosť obrazovky: 18 palcov / 46 cm

Luxusné darčeky a prekvapenia

Na tvojom mieste ťa v biznis triede EVA AIR bude čakať okrem minerálnej vody FIJI aj veľmi komfortný a ľahučký vankúš, klasické papuče a ešte aj krásne pyžamo (exkluzívna značka JOHN WU). Personál je tu taký vnímavý, že ak sa po večeri vyberieš prezliecť do pyžama s vidinou párhodinového spánku, oni zatiaľ premenia tvoje miesto na najluxusnejšie spanie v oblakoch.

V skrinke tvojej suity nájdeš supermoderné slúchadlá s funkciou tlmenia okolitých zvukov, ktorú EVA AIR vyšperkovali na maximum. Za posledných pár rokov som vyskúšal viacero podobných slúchadiel a tieto radím medzi to najlepšie. Príjemne sa nosia, majú špičkový zvuk a môžeš si s nimi pokojne aj pospať – nebudú ťa tlačiť.

Pre tých, ktorí majú záujem o amenity kit, teda kozmetický balíček na palube, mám dobrú správu. EVA Air má jeden z najlepších. Stačí si ho vybrať z odkladacieho priestoru vedľa sedačky. Luxusný set kozmetiky na diaľkové lety od Salvatore Ferragamo poteší. Nájdeš v ňom všetko, čo budeš počas letu potrebovať. Zubnú kefku, zubnú pastu, štuplíky do uší, hrebeň, ale aj klapky na oči pre komfortnejši spánok, či balzam na pery.

Jedlo v biznis triede EVA AIR je vždy veľkolepé

Gurmánsky zážitok v biznis triede EVA AIR začal pohárom výborného šampanského. K tomu mi personál naservíroval čerstvý chlieb s maslom a trochou olivového oleja. Keďže let je nočný, večera sa podáva krátko po vzlietnutí. To aby si sa pred príletom do Bangkoku stihol komfortne vyspať.

Počas celého letu si pochutnávaš na výnimočnom jedle. Čakaj, že dostaneš niekoľko bohatých chodov – ja som ich prestal rátať, ale ostal vo mne ten blažený pocit, že som sa perfektne najedol a spoznal rôzne nové chute a prepojenia. Všetky pokrmy sú podávané v štýlovom porcelánovom servise a so strieborným príborom. To už je ale na túto triedu akýsi štandard, však že.

Začína to všetko výberom z hlavného menu, kde si prídu na svoje všetci. Či už si mäsožrút alebo nie, ver mi, ponuka je skutočne pestrá. Potešia ťa aj úplné maličkosti ako napríklad prémiové sekty alebo zmrzlina na záver.

Jedlo v EVA AIR považujem asi za to najlepšie, s čím sa na palube stretneš. Nečudujem sa, že aerolinky zatiaľ každý rok obhájili 5-hviezdičkové hodnotenie za svoje produkty a služby na palube. Vyhrávajú v mnohých kategóriach ako je napr. čistota kabíny a sedadiel, jedlo a nápoje, zábava a pozornosť venovaná bezpečnosti kabíny.

Multimédiá: kvalitný hardvér, ponuka filmov slabšia

Ovládače sedadiel sa nachádzajú na bočnom stolíku a zahŕňajú celý rad funkcií – vrátane tlačidla Nerušiť, ovládačov osvetlenia a možnosti masážneho kresla. Ovládanie si môžeš kedykoľvek presunúť do svojich rúk a dokonca na ňom sledovať úplne iný obsah ako na hlavnej dotykovej obrazovke.

Hneď za ovládacími prvkami sedadiel nájdeš konektor pre slúchadlá, ako aj 110V zásuvku spojenú so štandardným portom USB. Samozrejmosťou je tiež lampa na čítanie.

Bol som veľmi ohromený vlastnosťami IFE displeja multimediálnej zábavy počas letu, ako aj tým, aké podrobné a vysoké rozlíšenie má. Celková veľkosť obrazovky je 18 palcov. Ak by som chcel rýpať, poviem, že malým negatívom bola nemožnosť zmeniť uhol pohľadu, keď ležíš. Ja ale rýpať nechcem, aj tak to bolo vynikajúce. Rozdielne svetelné podmienky neovplyvnili kvalitu obrazu. Dotykový displej aj ovládanie pomocou ovládača fungovali perfektne. 

Po svojom prvom lete s EVA Air v roku 2019 som tak trochu skritizoval malý počet hollywoodskej či európskej tvorby. Zrejme som nebol jediný, komu to prekážalo a tak o tri roky neskôr som u toho istého dopravcu našiel omnoho bohatšiu ponuku. Napriek tomu by tých blockbusterov a klasík mohlo byť o čosi viac. Opäť je to však len spoveď filmožrúta, ktorý by mal najradšej na výber všetky filmy sveta a všade – a to je samozrejme nemožné. Ponuka je aj tak pestrá, aj keď šitá skôr pre potreby ázijských turistov.

Pokiaľ ide o Wi-Fi, tak ako v ekonomickej triede, aj v bizniske sa predávajú megabajtové balíčky. Balík na celý let vyjde tesne pod 40 USD. K dispozícii je aj 100 MB za 15 USD a 300 MB za 30 USD, alebo odľahčená varianta, 30 MB za 5 USD.

Finálne zhrnutie nájdeš na konci článku.

Biznis trieda EVA AIR s Pelikánom

Prečo som si na ceste do Thajska vybral EVA AIR?

EVA AIR je päťhviezdičková taiwanská letecká spoločnosť. Značka EVA AIR je medzi slovenskými cestovateľmi dobre známa, aerolinky lietajú do Viedne už viac ako 20 rokov. Kedysi na linke premával Boeing 777, dnes túto exkluzívnu trasu obsluhuje supermoderný Boeing 787 Dreamliner s dvomi komfortnými triedami na palube. EVA AIR lietajú z Viedne každý deň, pričom 4 linky týždenne letia do do Bangkoku (a následne do Tchaj-Pej) + 3 linky týždenne letia zo Schwechatu priamo na Taiwan.

eva air

Vďaka EVA AIR začali lietať Slováci do Thajska, Mjanmarska, Taiwanu, Indonézie a iných exotických destinácií veľmi komfortne – pomer ceny a kvality je u týchto aeroliniek jeden z najlepších zo všetkých leteckých spoločností. Veľa slovenských cestovateľov tvrdí, že si na EVA AIR zvykli a pri cestách do Ázie by aerolinku určite nemenili. Našinci tiež oceňujú profesionalitu palubného personálu, ktorí skutočne patrí medzi svetovú špičku.

EVA AIR ponúka výhodné letenky a pohodlný tranzit cez Bangkok alebo Tchaj-pej do najobľúbenejších ázijských destinácií slovenských cestovateľov. Z Viedne sa dostaneš do Bangkoku či Tchaj-Pej bez prestupu. Najviac populárne nadväzujúce lety sú potom: Cebu, Bali, Phuket, Manila, Jakarta, Hanoj, Hočiminovo Mesto, Kambodža, Hongkong, Chiang Mai, ale aj Macao či Brisbane.

Ak sa pozrieme na SKYTRAX hodnotenie, taiwanské aerolinky sa opäť umiestnili v TOP20.

Plusy a mínusy leteniek v biznis triede EVA AIR

+ rýchle priame lety do Bangkoku, večer nasadneš a na druhý deň si bez ďalších prestupov užívaš Thajsko (okrem Austrian Airlines túto možnosť z Viedne neponúka nikto iný)

+ špičkové niekoľkochodové menu – pestrosť, čerstvosť, úžasné chute

+ vysoká profesionalita leteckého personálu

+ miesto na sedenie možno kedykoľvek premeniť na vodorovnú posteľ, sedačky sú veľmi komfortné

+ jedna z najlepších biznis tried na svete, 5-hviezdičkové hodnotenie potvrdzuje každý rok aj prestížny SKYTRAX

+ spolu 64kg batožiny je najštedrejší limit s akým som sa pri aerolinkách stretol

+ slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku patria medzi to najlepšie na trhu

+ kozmetický balíček a pyžamo od prémiových značiek

+ biznis trieda EVA AIR poskytuje dostatok súkromia a tak luxusný palubný servis, že budí rovnaký dojem ako lietanie vo first class

– aj keď multimediálny zábavný systém už obsahuje množstvo hollywoodskych trhákov, je skôr orientovaný na ázijskú tvorbu a tamojších cestujúcich


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.9/5 - (31 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore