Nájdeš nás aj na:

Novinky

V Bhutáne otvárajú po desiatkach rokov historickú himalájsku turistickú trasu

V Bhutáne otvárajú po desiatkach rokov historickú himalájsku turistickú trasu

Bhután, skrytý vysoko v Himalájach, otvára posvätný turistický chodník prvýkrát po 60 rokoch. Trasa sa ťahá od časti Haa na západe po mesto Trashigang na východe pri tibetských hraniciach. Meria 403 kilometrov a na jej prejdenie potrebuješ asi 28 dní.

Reklama

Po stovky rokov bola trasa dôležitou obchodnou, pútnickou a komunikačnou cestou. V skutočnosti bola až do roku 1906, keď bola postavená národná diaľnica, jediným spôsobom, ako prejsť cez krajinu. Turistika po tejto trase bude novinkou pre mladú generáciu bhutánčanov aj návštevníkov tohto nádherného miesta. Poskytne priestor na preskúmanie miestnych tradícií a kultúry.

Na rekonštrukcii treku pracovali miestne tímy dva roky. Postavili nové chodníky, zrekonštruovali mosty a obnovili značky pozdĺž cesty, píše Lonely Planet.

„Ide o komunitný projekt, čo sa týka jeho budovania aj prevádzky, ktorý obnoví starodávnu kultúrnu ikonu a poskytne pútnikom a cestovateľom trvalo udržateľný zážitok s „nulovým uhlíkom“ v krajine,“ povedal pre CNN Sam Blyth, predseda BCF (Bhutan Canada Foundation).

Trek môžu návštevníci prejsť pešo alebo aj na bicykli. Prejdú cez jeden národný park a asi 400 historických a kultúrnych pamiatok. Nutné je mať so sebou sprievodcu, k dispozícii sú rôzne itineráre, balíčky a plánované odchody počas roka. K výletu si môžeš pridať aj aktivity ako rafting, rybárčenie, pozorovanie vtáctva či jógu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore