Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta

Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta

Adriana Šturdíková je profesionálna učiteľka tanca a milovníčka cestovania. Hoci ju globálna pandémia koronavírusu donútila z práce urobiť koníček, od cestovania ju neodradila. Jej záľubou sa stali totiž vodné športy, ktoré sa vybrala vyskúšať rovno do raja surférov Portugalska a úžasného miesta pre milovníkov wakeboardingu – Egypta. Adriana sa na cestu do zahraničia pripravila v súlade so všetkými platnými opatreniami a jej dobrodružstvá sa mohli začať. Ako to v týchto krajinách vyzeralo, čo všetko si potrebovala zabezpečiť a kam sa chystá najzbližšie? Prečítaj si v rozhovore.

Reklama

Na úvod by ste nám mohli povedať niečo o sebe☺

Pracovne sa venujem výuke tanca, aj keď posledné mesiace sa z profesie stal zase koníček, keďže momentálne vládne opatrenia túto oblasť takmer úplne zničili a už sa v nej nedá uživiť. Naďalej sa však snažím venovať svojim tanečníkom, ktorí sú vďační aj za online podobu, v akej teraz umenie a šport prežíva. Vo voľnom čase sa venujem športom, najmä vodným, posledné roky mi život zmenil surfing, mám tiež rada wakeboarding a potápanie. V minulosti som veľa cestovala bez cestovky na vlastnú päsť po celom svete.

Kedy ste sa rozhodli, že podniknete dovolenku v zahraničí aj napriek pandémii koronavírusu?

Ako som spomínala, oslovili ma vodné športy a cestovanie pre mňa znamenalo možnosť venovať sa im. Cieľom môjho cestovania nebolo ležať na pláži, ale tráviť čas na vode alebo v nej. Vycestovať napriek pandémii som sa rozhodla koncom júla 2020, keď bola situácia ohľadne pandémie prehľadnejšia.

Na ktoré miesta ste počas pandémie cestovali? Podľa čoho ste si vyberali?

Prvýkrát som vycestovala do Portugalska 1.8., akonáhle sa obnovilo priame letecké spojenie s Viedňou. Rozhodli za mňa vlny, ktoré tam sú aj v lete 🙂  dostupnosť, jasná komunikácia miestnej vlády s verejnosťou a prehľadné opatrenia. Do Portugalska som sa vrátila ešte aj na jeseň a v zime. 

Ktorá cesta do zahraničia bola aktuálne vaša posledná?

Na prelome februára a marca som bola v Egypte, opäť za športom – v El Gouna neďaleko Hurghady sa nachádza jeden z najväčších wakeboardingových parkov na svete a rovnako Červené more, ktoré je známe svojimi prvotriednymi podmienkami na potápanie. 

V čom vidíte hlavný rozdiel v cestovaní pred koronavírusom a počas neho?

Neistotu v tom, čo bude – situácia, meniace sa  nariadenia zo dňa na deň. Letenky kupujem jednosmerné tesne pred odletom alebo flexibilné s možnosťou zmeny termínu alebo vrátenia peňazí. 

Ako to vyzeralo na letiskách, z ktorých ste odlietali a na ktoré ste prilietali? 

Vždy som odlietala zo Schwechatu, ktorý bol „vymretý“. Letiská kam som priletela alebo na nich prestupovala, boli rozhodne viac živé, ale nedá sa to porovnať so stavom pred koronou.

Aké podmienky ste museli splniť pri vstupe do krajín, kam ste cestovali?

Portugalsko v dobe, keď som tam cestovala, nevyžadovalo žiadne testy (v dnešnej dobe už pre Slovákov vyžaduje nielen 72 hodinový test, ale aj povinnú 14 dňovú karanténu, keďže sme pre nich červená krajina – a to na tom boli v januári 2021 s číslami oveľa horšie ako my…). Napriek tomu som však čerstvé negatívne testy mala, keďže na Slovensku som na ne chodila častejšie ako na klavír, kvôli kontaktom aj hromadnému testovaniu…

Minulý mesiac som do Egypta musela mať povinne nie viac ako 72 hodín starý PCR test, ktorý bol počas mojej cesty skontrolovaný asi 5-6krát – pri check-in, vstupe na palubu lietadla, prestupe a aj pri príchode na ubytovanie. 

Ako vyzeral každodenný život v krajinách, ktoré ste navštívili? Dodržiavajú všetci zavedené opatrenia?

Život v krajinách kam som cestovala, plynul oproti Slovensku viac-menej bežne aj napriek opatreniam. Situácia sa však líšila podľa času cesty a krajiny. 

V Portugalsku som v lete necítila žiadne obmedzenia, okrem toho, že sa nekonali žiadne hromadné podujatia a reštaurácie a bary zatvárali skôr, počet osôb pri jednom stole bol obmedzený. Na jeseň boli opatrenia prísnejšie, niektoré oblasti v krajine mali sprísnené opatrenia – napríklad víkendový zákaz vychádzania myslím že po 13:00 (dovtedy bolo ale všetko normálne vrátané reštaurácii, barov, fitness centier,…). V zime na konci roka bol najväčší rozdiel so zvyšujúcimi sa číslami, zákaz vychádzania už platil vo viacerých oblastiach, reštaurácie fungovali iba na take-away. Pri ceste na letisko nás pri prekročení okresu kontrolovala polícia a zisťovala dôvod našej cesty. Šport a pohyb v prírode však bol povolený, deti chodili do školy…

Domáci opatrenia dodržiavali, v obchode ste nevideli človeka s rúškom pod nosom (čo som bohužiaľ vtedy na Slovensku videla často), kontrolovali, či ste si naozaj vydezinfikovali ruky pri vstupe a podobne. Osobne som vnímala, že domáci nariadenia dodržiavajú a neboli z nich unavení, vláda komunikovala veľmi jasne a informovala ľudí vopred (domácich aj turistov).

V Egypte boli nariadenia menej prísne (alebo aspoň ja som ich tak vnímala), avšak veľmi záležalo od konkrétnej situácie – v rezortoch ste nevideli jediného zamestnanca bez rúška, všade bola dezinfekcia a meranie teploty pred raňajkami. Mimo rezortov sa rúška používali iba v taxi, verejnej doprave – ako kto, v lekárni, bankách, úradoch, väčších supermarketoch. Na miestnych trhoch, v reštauráciách, menších obchodoch a podobne opatrenia neboli dodržiavané až tak precízne…

V ktorej destinácii sa vám páčilo najviac?

Ak mám brať do úvahy posledný rok, tak mám na výber Portugalsko a Egypt. Portugalsko tu určite vyhráva.

Ak beriem aj cesty minulé, nie je možné odpovedať, nakoľko každá krajina ponúka niečo iné (pozitívne aj negatívne), a vždy sa snažím skúsenosti z ciest reflektovať vo svojom bežnom živote a vnímaní každodennosti. Cestovanie ma jednoznačne zmenilo, pritiahlo viac k zemi, naučilo myslieť otvorenejšie, viac si vážiť veci, ktoré sú pre nás na Slovensku bežné (ako pitná voda v kohútiku, dostupné vzdelanie a zdravotná starostlivosť, možnosť cestovať do väčšiny krajín sveta bez komplikácií…) a pozerať sa na veci najprv z pozitívnej stránky a z toho čo vnímam negatívne sa snažiť poučiť. 

Čo vám najviac pomohlo k tomu, aby ste sa na dovolenke a počas cestovania cítili bezpečne?

Jednoznačne komunikácia miestnych vlád, vopred známe opatrenia a taktiež možnosť poistenia v prípade nutnosti hospitalizácie alebo karantény v prípade kovidu. Rovnako som sa cítila bezpečnejšie, keď krajina vyžadovala od každého negatívny PCR (nie antigén) test na vstupe.

Bolo ťažké rozvrhnúť si čas tak, aby ste po cestovaní stihli aj karanténu a čakanie na výsledky testu?

Vzhľadom nato, že momentálne nechodím do práce a tancu sa venujem iba online (aj počas ciest), vonkajšie športoviská sú tiež zatvorené, nebol to problém. Partner pracuje z domu a máme ochotného suseda, ktorý nám nakúpi ak niečo potrebujeme 🙂 Karanténa mi môj životný štýl, ktorý som posledné mesiaca mala na Slovensku, výrazne neovplyvnila…

Chystáte sa ešte niekam? (po zrušení aktuálneho zákazu cestovania do zahraničia za účelom rekreácie)

Cesty aktuálne neplánujem, akonáhle bude lepšia situácia a aktuálne opatrenia to umožnia, určite idem za oceánskymi vlnami. A tajne dúfam, že už zaočkovaná…

Máte nejaké osobné tipy pre cestovateľov, ktorí by sa chceli do zahraničia vydať ešte počas pandémie?

Určite áno  – myslím si, že cestu počas pandémie je nutné si premyslieť a akceptovať všetky riziká s ňou spojené – v prvom rade zvýšené riziko choroby, hospitalizácie alebo povinnej karantény v zahraničí. Je potrebné oboznámiť sa so situáciou v krajine kam cestujete – aktuálny stav, možnosti zdravotného poistenia, dostupnosť zdravotníckej starostlivosti – ešte viac ako to bolo v minulosti.

Taktiež treba rátať s neustále sa meniacimi pravidlami ohľadne cestovania zo Slovenska a naspäť – letenky odporúčam kupovať tesne pred cestou alebo flexibilné s možnosťou zmeny aj pár hodín pred odletom. Vždy počítajte po návrate nielen s karanténou, ale aj možnosťou, že váš test bude po domácej karanténe pozitívny a vy budete musieť ostať doma ďalších 14 dní – nie každý toto zvládne – profesijne alebo osobne. Cestovanie v tejto dobe nie je lacnejšie ako by si mnohí mysleli – rátajte s výdavkami navyše, napríklad na testy, poistky alebo dlhú karanténu v zahraničí či doma. Ak máte najmenšie pochybnosti, či toto viete akceptovať, počkajte s cestou kým sa situácia a podmienky nezmenia tak, aby ste ich vedeli 100 percentne dodržať.

Na čo sa po skončení pandémie koronavírusu najviac tešíte?

Že budem môcť navštíviť svoju rodinu mimo okresu a snáď sa vrátiť k svojej práci a žiakom.

Za rozhovor ďakujeme Adriane Šturdíkovej. Zdroj foto: Archív Adriany Šutrdíkovej.

Aké je to cestovať počas pandémie? Povedz nám o tom. Pošli nám svoj príbeh o bezpečnom cestovaní.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore