Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Dve kamošky a jedna doga. Tak vyzerá poriadna babská jazda v Slovinsku

Dve kamošky a jedna doga. Tak vyzerá poriadna babská jazda v Slovinsku

Keď som pred tromi rokmi hľadala miesto, kam ísť na pár dní na výlet, narazila som na články, ktoré ospevovali mne v tom čase neznámu krajinu – Slovinsko. Je to kúsok, tak som si povedala: poďme. Ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, ako veľmi sa do tejto krajiny zamilujem, a že sa pre mňa stane miestom, kde sa budem vracať s neopísateľnou radosťou.

Reklama

Tento rok to však s cestovaním nevyzeralo ružovo. Aj rozhodnutie, že naozaj ideme padlo predchádzajúci večer, približne okolo pol noci. A tak sme si s Lenkou zbalili veľa nepotrebných vecí, samozrejme zabudli niektoré potrebné a vyrazili 🙂

Našu babskú posádku dopĺňala ešte štvornohá slečna, nemecká doga Elizabeth. V tomto zoskupení sme boli jemná päsť na oko. Po prvom nádychu horského vzduchu a výkriku dvoch Talianov „perdioo cavallo“ potom čo zbadali Eli, som vedela, že sme na mieste.

Do kempu Klin sme prišli okolo deviatej večer. Kemp sa nachádza v Triglavskom národnom parku. Od mesta Bovec je vzdialený cca 15 minút autom. Stavať stan po tme, bola pre nás obe premiéra. Na prekvapenie všetkých zúčastnených – podarilo sa. Postavili sme ho pri brehu rieky Soča. Čo nám spôsobilo pár problémov pri ukotvení. Ak nie si fanúšik stanovania mám pre teba tip na super ubytko v Kranjska Gora, alebo pri jazere Bled.

Velika Korita Soče

Ráno po prebudení sme vyrazili na prechádzku po okolí. Počasie nám prialo, bolo krásne slnečno. Možno aj preto som asi po 4 minútach chôdze už skákala z prvého stromu do rieky Soča 🙂 Áno presne tu:

Bola jemne teplejšia, ako som si pamätala z minulého roka. Ale nebudem ti robiť zbytočné ilúzie, jej teplota celoročne neprekročí 10 stupňov a na miestach, kde vyviera má aj menej ako 5 stupňov. Pre nás otužilcov ideál 🙂 Okrem teploty milujem aj jej farbu. Kúsok od nášho kempu sa nachádza Velika Korita Soče.

Cez tento úzky kaňon tečie tá najtyrkysovejšia voda akú som videla. Miesto ako stvorené na skákanie. Tí, čo sa ju vydajú splavovať kajakom, sa do vody šmýkajú priamo zo skál. Ostatní odvážlivci, ktorým nevadí chladnejšia voda, zo skál, za povzbudzovania ostatných skáču. Pastva pre oči 🙂 Na tomto mieste by som dokázala tráviť hodiny.

Záliv Mesečev

Ďalší deň sme sa rozhodli na výlet do Mesačného zálivu k moru. Nachádza sa v Národnom parku Strunjan – Krajinski park Strunjan. Pri parkovaní sme prešvihli značku náučného chodníka. Preto sme sa tak trochu stratené vydali k plážovému baru Cavedin po radu. Usmiati slovinskí beach boys nám poradili, veď len choďte po pri pobreží cca 500 metrov. A tak sme šli, ale šípili sme, že toto nie je tá správna cesta. Veru nebola. Prišli sme až na koniec zálivu a cestička do lesa nikde.

Bolo nám už dosť teplo a ako sme tak šľapali, nevšimli sme si, že sme sa ocitli na nuda pláži. No more bolo až príliš lákavé. Kúsok za plážou Strunjan sme do neho s radosťou šmarili. Pláž je tam kamenistá, no more bolo krásne, čisté, teplučké a dog friendly. Nie, nahú fotku nečakaj  🙂  🙂 

No nechcela som tam baby, až príliš rozmaznať. Naša vodná favoritka, je predsa horská rieka. Po vytúženej kúpačke sme sa vrátili späť a konečne našli správny smer cesty. Neskôr sme zistili, že do zálivu vedú rôzne trasy. Výstup k nemu ponúka krásne výhľady a chládok pre našu štvornohú parťáčku Eli.

Mesto Izola

Cestou dole sme obdivovali stavby a architektúru. Večernú romantiku sme si zase užili v mestečku Izola. Psíci tam na oficiálnu pláž nesmú, ale kúsok im, predsa len venovali. Nájdeš ho na začiatku pláže – Psaja Plaža Izola. Tak sme zase skončili vo vode. 🙂 Izola je staré rybárske mesto, takže dať si na večeru čokoľvek iné, ako seafood by bol hriech. Architektúrou sa podobá talianskym Benátkam.

Jej uličky sú typicky úzke a domy v nich majú pastelové fasády. Prechádzka v nich je pre mňa za každým kúzelná. Všetky prímorské slovinské mestečká sú od seba vzdialené iba kúsok. Ideálne aj na cyklovýlet. Večerná prechádzka pri západe slnka popri okolí starého prístavu spravila bodku za týmto dokonalým dňom.

Pri mojej predchádzajúcej návšteve ma dostal aj Piran. Minimálne krásnými výhľadmi na more zo zvonice kostola sv. Juraja a z mestských hradieb.

Mesto Bovec

Podľa fotiek si už určite postrehol/a, že mám „troška“ slabosť na dogy. 🙂 Na Slovinsku sa mi páči, že je veľmi dog friendly. Aj preto má u mňa veľa plusových bodov. Psíci tam môžu ísť naozaj všade. Napríklad na večeru v reštaurácii v Bovci. A práve v tomto mestečku to večer žije. Cez víkend tu bývajú živé hudobné vystúpenia. Najlepšie sa mi ním prechádza keď mám v ruke Burek – vyhráva syrový 🙂 z miestnej pekárničky, ktorá je otvorená až do deviatej. Na námestí nájdeš stánky s čerstvou zeleninou, ovocím a aj inými dobrotami.

Pri meste sa nachádza aj rozkošné malé letisko, kde si môžeš rezervovať vyhliadkový let alebo skočiť padákom. Nie nadarmo sa všade dočítaš, že Slovinsko a špeciálne Bovec je rajom oudtoorových aktivít, rezervovať si tu môžeš aj splav, zipline a mnoho iného. Môj obľúbený najlacnejší adrenalín je skákať do Soče, z každej vhodnej skaly popri ceste 🙂 

Pozor na počasie

Hlavne si nezabudni zbaliť pršiplášť, alebo aspoň dáždnik. Občasné prehánky alebo aj viachodinové búrky nie sú v Julských Alpách nič výnimočné. My sme to troška podcenili a zmokli sme ako myši. Nehovoriac o tom, že sme do kempu vracali za výdatného lejaku. Čas vtedy plynie iným tempom 🙂 Stan to našťastie prežil, aj keď ja som poslednú noc spala na niečom, čo pripomínalo vodnú posteľ 🙂 V konečnom dôsledku to bolo pohodlnejšie, keďže som si zabudla karimatku a aj podložku. Ak sa tiež chystáš do stanu, zbaľ si aj niečo teplejšie. Naša najchladnejšia noc mala len 9 stupňov!

Kopce Kanin a Prestreljenik

Ja som minulý rok stihla aj výstup na Kanin – 2293m. Na okraji Bovca nájdeš lanovku, ktorá ťa vyvezie až hore. Cesta trvá približne 40 minút. No nudiť sa nebudeš, poskytne ti nádherný výhľad na Bovec a jeho okolie. Lístok stojí 17 eur a štvornohí parťáci majú povolený vstup bez náhubku a zdarma. Okrem krásneho výhľadu na Alpy môžeš pokračovať ďalej ku Prestreljeniško okno, náučným chodníčkom na túru alebo ferraty. Ak si sa ešte dostatočne neschladil/a dole vo vode, dobehneš to tu hore 🙂 Sneh tu nájdeš aj v júli.

Horské vodopády a kúpanie s hadmi

V okolí mesta Bovec je viacero horských vodopádov. Určite skús Šlap Boka. Má 106 metrov a je jedným z najvyšších slovinských vodopádov. Nájdeš ho smerom na mestečko Kobarid. Vodopád je veľmi dobre označený. Zaparkuješ a značenie ťa po miernom stupáku dovedie k vyhliadkovému miestu. Cesta pokračuje ďalej až nad vodopád. Vedie ponad hlboké priepasti a je dosť strmá, výhľad však stojí zato.

Moja srdcovka je Šlap Virje. Nachádza sa za dedinkou Plužná. My sme sa tam tento krát vybrali až večer a mali sme ho chvíľku iba pre seba. Určite si zbaľ plavky. Vodopád steká do jazierka pod ním, v ktorom je hriech sa neokúpať.

Zase musím upozorniť, že voda je celkom svieža. OK, pre normálnych ľudí je pekelne ľadová 🙂 Ja odporúčam tam rovno skočiť z mostíka nad ním. Nebudem menovať, ale poniektorým z našej partie do vody pomohla až hecovačka chlapcov z Nemecka 😀 Jazierko je domov aj pre miestne hady, načo upozorňujú aj informačné tabuľe popri jazierku. Ja z nich mám naozaj panický strach, našťastie sme vo vode žiadneho nestretli.

Mangart a Mangartsko sedlo

Mangart je po Triglave a Škrtlatici tretí najvyšší vrchol Slovinska. Jeho výška je 2679 metrov nad morom a leží na hranici s Talianskom a cesta vedie už jemne poza hranicu. Hore sa vieš dostať aj autom po najvyššej položenej asfaltovej ceste v Slovinsku. Cena za auto je 5 eur. Pozor, cesta je úzka a plná serpentín a čaká ťa na nej viacero tunelov. Vyhýbať sa musíš nielen autám, motorkárom, cyklistom, ale aj chodcom. Neskúsenejších šoférov riadne preverí. Od pádu do rokliny nás viac krát delili naozaj iba centimetre. Mne veľmi rýchlo dvihla môj nízky tlak a použila som aj zopár nepekných slov, ale hore sme sa dostali v poriadku.

Dostať sa vieš až do výšky 2065 metrov nad morom. Horný úsek bol však vďaka padajúcim skalám uzatvorený. To sme využili ako príležitosť na prechádzku. Odmena po ceste hore boli neopísateľne krásne výhľady na Julské Alpy, alebo výhľad do Talianska, zo Slovinskom za chrbtom. Všetky tri sme boli očarené. Naša Elinka dokonca pozabudla, že je doga a nie kamzík a jemne mi tým zvýšila dávku adrenalínu.

Lago del Predil na skok do Talianska

Kúsok od Mangartu je moja obľúbená zastávka práve toto jazero. Nie je také „svieže“ ako Soča, takže aj kúpanie je príjemné, aj pre menej otužilých. 🙂 Nehovoriac o tom, že má nádhernú farbu a jeho okolie je dych berúce. No nie je nič viac, ako byť na týchto krásnych miestach s najbližšími a vychutnávať si spolu každý moment.

Hvala sLOVEnia, see you next year month

Zeleno-modrá rozprávka – to znamená Slovinsko pre mňa. Nájdeš v nej naozaj všetko. Čisté more, nádherné kopce, dych berúcu prírodu a aj chutnú kuchyňu. Slovinci sú veľmi milí ľudia a krajina má nespočet krásnych miest, ktoré sa ešte chystám objaviť a aj tie, na ktoré sa rada vraciam. Hlavne sa nemusíš báť sem vyraziť len v čisto babskej posádke, stanom a dogou v kufri 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Hore