Nájdeš nás aj na:

Novinky

Chorvátsko na lodi je úplne iný zážitok: Ako si naplánovať dovolenku na palube?

Chorvátsko na lodi je úplne iný zážitok: Ako si naplánovať dovolenku na palube?

Do Chorvátska každý rok cestujú tisíce Slovákov za krásnym morom, oddychom, kuchyňou aj atmosférou, ktorú sme si tak veľmi obľúbili. Máme ho na skok autom aj lietadlom za parádne ceny, je krásnou destináciou s množstvom ostrovov, historických miest a pláží. Chceli by ste tento rok vymeniť typickú dovolenku v prenajatom apartmáne či hoteli za čosi dobrodružnejšie? Vyberte sa na nezabudnuteľné plavby so Sailing Forever, ktoré vám predstavia tie najlepšie pláže, výlety, neobvyklé cesty pozdĺž Jadranského mora so vzácnymi zátokami aj letoviská šetrné k životnému prostrediu. Vedeli ste, že UNESCO zaradilo Chorvátsko medzi najčistejšie krajiny sveta? Viac ako 100 pláží na pobreží získalo modrú vlajku, priehľadnosť Jadranského mora je okolo 56 metrov.

Reklama

Kúsok od Splitu s peckovými plachetnicami a jachtami

Príbeh spoločnosti Sailing Forever začal dávno predtým, ako sa stala úspešnou chorvátskou charterovou spoločnosťou na prenájom plachetníc a jácht. Skupina námorníkov, z ktorých sa mnohí plavili po celý svoj život, sa dali dohromady a na Jadrane spustili niečo jedinečné – flotilu One design fleet. Myšlienkou nebolo vytvoriť len riadnu charterovú spoločnosť, ale vybudovať spoločnosť rýchlych lodí pripravených na regatu, ktorá ponúka svojim klientom špičkovo technicky vybavené a udržiavané plachetnice a jachty. Teraz je spoločnosť Sailing Forever jednou z najúspešnejších charterových jachtárskych spoločností v Chorvátsku, so sídlom v Marina Kastela (10 minút od Splitu). Poskytujú firemné regaty, rodinné plavby a prenájom luxusných jácht pre udalosti alebo neformálne dovolenky.

Momentálne flotila spoločnosti Sailing Forever pozostáva z jácht ako: 10x Beneteau First 45, 10x Beneteau First 35, Beneteau Oceanis 55, 3x Beneteau Oceanis 48, Hanse 505, Fountaine Pajot Saona 47 a Azimut 60 Flybridge.

Lodný park Sailing Forever a domovský prístav sa nachádza v prístave Kaštela. Vďaka svojej vynikajúcej polohe, v srdci strednej Dalmácie, je vynikajúcim východiskovým bodom pre regatu alebo dovolenku. Nachádza sa len 7 kilometrov od letiska Split, ktoré má vynikajúce dopravné spojenie zo všetkých destinácií. Je ľahko dostupné zo všetkých veľkých miest a letísk.

Prečo je Chorvátsko ideálnym miestom pre dovolenku na lodi?

Chorvátsko a Jadranské more sú domovom viac ako 1 000 ostrovom rozložených pozdĺž pobrežia. Pobyt na lodi je bohatší, zaujímavejší a dobrodružnejší, než statický a stokrát vyskúšaný zájazd na jednom mieste na pevnine. Keď už ste pri mori, je predsa škoda, aby ste sa naň len dívali z brehu.

Ako si vybrať tú správnu plavbu? V závislosti od dĺžky trvania dovolenky si môžete zvoliť tú najlepšiu a pre vás najzaujímavejšiu trasu. Cieľové miesta, ktoré navrhujeme, sú dostupné z prístavu Marina Kaštela počas jednotýždňovej alebo dvojtýždňovej plavby. V blízkosti prístavu sa nachádzajú dva nádherné chorvátske národné parky – Kornatské ostrovy a Krka. Je to ideálny štartovací bod na spoznávanie prírodných krás a scenérií jadranského mora.

Flotila sa nachádza v jednom z najlepších východiskových bodov pre plavbu po ostrovoch: Šolta, Brač, Hvar, Korčula, Vis a Lastovo. Okrem týchto ostrovov sa môžete rozhodnúť plaviť ďalej na sever do mesta Šibenik a známeho národného parku Kornati ostrovy alebo si zvoliť južnú cestu až po najobľúbenejšiu turistickú destináciu v Chorvátsku – Dubrovníku.

Dovolenka na vlnách Jadranu, teambuilding či kapitánsky kurz

Nech vám Chorvátsko pomôže zabudnúť na zhon každodenného života. Vydajte sa na vzrušujúcu cestu na niektoré z najúžasnejších ostrovov sveta. Vychutnajte si úžasnú krásu chorvátskeho pobrežia a doprajte si nezabudnuteľnú dovolenku. Poznáme najintímnejšie tajomstvá Jadranu, jeho prístavy, zátoky, očarujúce pláže. Oddýchnite si na drevenej plachetnici plaviacej sa po Jadrane a preskúmajte najlepšie chorvátske prírodné zaujímavosti. Chorvátske pobrežie a ostrovy vďaka svojej prírodnej kráse urobia vašu plavbu nezabudnuteľnou.

Okrem rôznych typov regát pre amatérov aj profesionálov organizuje spoločnosť Sailing Forever plavby ako teambuildingy, týždenné charterové plavby, plavby na jachtách, ale aj pešie výlety so sprievodcom na ostrovoch či v mestách. Alebo ste sa vždy chceli stať kapitánom? Spoločnosť Sailing Forever organizuje tiež týždenné alebo trojdenné teoreticko-praktické kurzy. Počas kurzu vás pripravia na zloženie skúšky na chorvátskom kapitanáte.

Najčastejšie otázky a odpovede

Kedy začať s prípravami na prenájom lode?

Optimálne je objednať si loď na termín v budúcom roku už v novembri alebo v decembri. Uistíte sa tým, že loď, ktorú ste si vybrali, bude voľná, získate tiež zľavu a môžete sa na všetko vopred pripraviť. Dôležité je tiež zvážiť, či budete mať svojho kapitána alebo „prenajatého“. Cena dovolenky sa odvíja od všetkých týchto rozhodnutí.

Akú veľkú loď vybrať?

Všeobecne v skratke platí, že čím viac ľudí na lodi bude, tým sú menšie náklady v prepočte na osobu. Obsadenie hlavnej kabíny jachty však ide na úkor pohodlia a ohľaduplnosti.

Ako prebieha vyberanie lode?

V dnešnom svete existuje len málo spoločností, ktoré vyrábajú plachetnice a motorové jachty. Najlepšie lodenice sa nachádzajú vo Francúzsku. Patria sem niektorí z najpopulárnejších svetových výrobcov jácht Jeanneau, Beneteau a Dufour. Tieto luxusné jachty sa vyznačujú sofistikovaným dizajnom. Veľkosť a rok výroby jachty priamo ovplyvňuje cenu prenájmu. Sedieť na veľkej jachte bude oveľa pohodlnejšie ako na malej.

 • Lode dlhé 30 až 35 ft stôp sú vhodné na cestovanie vo dvojici alebo ako rodina 2 dospelých s deťmi – v takom prípade by bol ideálny Beneteau First 35.
 • 40-46 ft pre malú spoločnosť a dlhšie pasáže, ideálne možnosti by boli Beneteau First 45 alebo Oceanis 45.
 • 50 ft alebo viac, vyžaduje aby posádka zvládla ubytovanie veľkého počtu ludi. V takom prípade mozu ludia zvoliť Beneteau Oceanis 55 alebo Hanse 50

Ako je to s cenami lodí?

V prípade, že sa plánuje výber napríklad jachty mimo hlavnej sezóny, sa cena za prenájom líši v závislosti od toho, kedy bola loď vypustená a čo je súčasťou baliku. Medzi lacné jachty patria Beneteau First 35, Beneteau First 45, Beneteau Oceanis 45 a 48. Priemerné náklady sa pohybujú od 1 200 do 1 500 eur na jachtu, čo robí tieto lode veľmi obľúbenými. Prenájom takých jácht ako Oceanis 55 a Hanse 505 sa v priemere mimo hlavnej sezóny pohybuje okolo  2 – 2,5 tisíc eur. Ak zvolíte tieto jachty, bude to výhodné nielen z hľadiska pohodlia, ale aj rýchlosti.

Sailing Forever má všetky spomenuté jachty a ceny patria k najlepším na trhu. S radosťou urobia všetko pre pohodlie a spokojnosť svojich zákazníkov.

Akciové letenky do Chorvátska

Zdroj foto: Sailing Forever, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore