Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

4 dni v neskutočnej Astane za menej ako 300 eur! (reportáž)

Astana, najmladšie hlavné mesto sveta, výkladná skriňa Kazachstanu, pozlátená metropola, ktorej robustná silueta vyrástla z okolitých stepí. Bohatá „grácia“ s nomádskymi koreňmi, sovietskou minulosťou, ukrytá pod fasádou super-modernosti.

Reklama

Strávili sme 4 dni v Astane, v najzvláštnejšom hlavnom meste sveta, ktoré chvíľami pripomína Dubaj, o pár metrov ďalej zase Moskvu, je to úžasný kolorit, aký nenájdete nikde inde v šírom svete.

⬇ ZAČNITE ÚŽASNÝM VIDEOM ŠIMONA SNOPEKA Z ASTANY ⬇

Čo by ste mali vedieť o Astane

Populácia: 1 000 000

Mena: Kazachstanský tenge (393 približne 1 €)

Jazyk: Kazaština, Ruština, anglicky hovorí len veľmi málo ľudí

Doprava: Uber je lacný, ale potrebujete wifi. Príliš veľké vzdialenosti peši. Ak viete rusky, mestská hromadná doprava je najjednoduchšia možnosť po meste

Letenky do Astany

Leteli sme leteckou spoločnosťou LOT Polish Airlines. Vybrali sme ju preto, lebo z Viedne do Varšavy lieta až 6 x denne a ponúka tak „hladký“ prestup do všetkých svojich destinácií, aj do Astany (LOT lieta do celej Európy, do miest ďalekej Ázie, aj do Ameriky). Niektorí Slováci lietajú do Kazachstanu z Budapešti nízkonákladovými aerolinkami, pre nás bolo dôležité, aby sme odlietali pohodlne z Viedne a výhodou letenky s LOT bolo aj to, že v cene je 23kg batožina, jedlo a pitie na palube, deky a vankúše atď. Prestup vo Varšave je šikovný, celá cesta (aj s prestupom) ale trvá približne 8 hodín, a preto nám nebolo jedno, ako letíme a LOT bol výhodný a veľmi pohodlný.

Astana

LETENKA ✈ Praha → Astana → Praha od 269 Eur PREJSŤ NA LETENKU

LETENKA ✈ Viedeň → Astana → Viedeň od 379 Eur PREJSŤ NA LETENKU

Ubytovanie v Astane

Vybrali sme Absolute Hotel, ktorý je v modernej časti mesta a rýchlo sa sem dostanete aj z letiska (transfer k hotelu nám pridal Pelikán). Hotel je veľmi pekný, má super hodnotenia, izby pôsobia luxusne a sú veľmi čisté, okrem toho v Absolute máte k dispozícii aj reštauráciu, bar, posilňovňu a hotel má aj bazén v interiéri. Tento hotel ponúka Pelikán aj vo svojich pobytových balíčkoch v Astane. Druhou možnosťou bol Best Western Plus, ktorý je rovnako luxusný (interiér trochu útulnejší), jediným rozdielom bolo to, že nemá vlastný bazén. Oba hotely sú však rovnako pohodlné a cenovo sa líšia len máličko.

Astana

🛍 DOVOLENKA v Astane v 3* hoteli s raňajkami a transferom od 259 Eur PREJSŤ NA POBYT

 

Keď sme prvýkrát vyšli do mesta, rozmýšľali sme nad tým, prečo by niekto postavil z ničoho nič ligotajúcu sa super metropolu v strede kazašských stepí. Veď Kazachstan mal hlavné mesto, takmer dvojmiliónové Almaty na juhu. Astana je na severe, keď počas zimy teplomer ukáže -30 °C, nikto sa nepočuduje, a okrem toho mesto postavili na mieste niekdajších gulagov a testovali sa tu aj atómové zbrane.

Myslíte si, že nie úplne ideálne miesto pre super-modernú metropolu?

Nursultan Nazarbajev, terajší a vôbec prvý prezident Kazachstanu, s vami nesúhlasí. V roku 1997 vyhlásil Astanu za nové hlavné mesto. Almaty bolo príliš tradičné, Astana je blízko najsilnejších priemyselných regiónov, združuje všetkých Kazašov na severe, ktorí predtým nemali svoje „veľkomesto“ a Astana aj kričí do sveta, že Kazachstan je progresívna, moderná a hlavne bohatá krajina. Astana je neskutočná – nájdete tu extravagantné a futuristické mrakodrapy zo skla a betónu, obrovské vládne budovy, najväčší stan na svete (150 metrov), nádhernú operu, ktorá vyzerá ako keby mala tisíc rokov, no otvorili ju iba v 2013, aj blikajúcu egyptskú pyramídu. Prechádzka Astanou je ako sci-fi naživo, neuveriteľné!

Čo vidieť a zažiť v úžasnej Astane

BAYTEREK TOWER

V strede mesta sa týči ikona Astany. Veža Bayterek má 97 metrov a na vrchole je gýčová zlatá guľa, z ktorej uvidíte celé mesto z vtáčej perspektívy. Bayterek v kazaštine znamená topoľ a veža symbolizuje strom života, v ktorom podľa kazašského folklóru hniezdil vtáčik šťastia Samruk. Na toto ale miestni často zabúdajú a budovu volajú aj „Chupa Chups“ veža, podľa známej sladkosti, na ktorú sa podobá. Výťahom ste hore raz-dva a mesto odtiaľ vyzerá naozaj úžasne.

Astana

NÁRODNÉ DIVADLO

Slúži ako kolíska kultúry, divadla a umenia v Astane. Budovu otvorili iba v roku 2013 a niektoré jej časti navrhol samotný prezident Kazachstanu. Akustika sál je jedna z najlepších na celom svete, navrhli ju v Taliansku, kde opera vznikla. Ak neuvažujete o Kazachstane ako destinácii, ktorá zaujme milovníkov umenia, nie celkom máte pravdu – v budove sa konajú predstavenia v kazaštine, ruštine aj taliančine, a podľa kritikov sa dajú porovnať s predstaveniami vo Viedni či Budapešti. Budovu sa určite oplatí vidieť (najmä interiér) aj vtedy, ak nie ste vášnivými milovníkmi divadelných predstavení.

 

Astana

BESHBARMAK

Dôležitou súčasťou kazašskej kuchyne je konské a baranie mäso. Áno, neznie to najlepšie, ale jednoducho nemôžete prísť do Kazachstanu a neochutnať najväčšiu miestnu špecialitu. Beshbarmak je pomaly dusené konské mäso (alebo baran) so širokými rezancami v mäsovom vývare. K jedlu sa podáva aj jogurt, ktorý vyplachuje žalúdok po celkom ťažkom jedle. Beshbarmak nájdete v miestnych reštauráciách, ale najlepšie chutí u miestnych doma.

Astana

AK ORDA

Najdôležitejšia budova v celom meste alebo kancelária prezidenta. Prezidentský palác Ak Orda je sídlom kazažského prezidenta, Nursultana Nazarbajeva, ktorý tu pracuje ale nebýva. Malá guľa na špičke veže symbolizuje slnko, pod ktorým prelieta kazašský sokol.

Astana

HAZRAT SULTAN MEŠITA

Najväčšia mešita v Kazachstane s kapacitou pre 10 000 veriacich. Podľa mnohých je jednou z najdôležitejších atrakcií Centrálnej Ázie. Postavili ju za tri roky, pracovalo na nej tisícpäťsto robotníkov a inaugurovali ju v 2012. Hazrat Sultan je postavený v tradičnom orientálnom štýle a má nádherné interiéry. Budova sa používa na veľké náboženské obrady, ceremónie, svadby, ale aj semináre atď.

V pozadíí (na fotografii) vidíte Shabyt (alebo miska pre psa), Palác Umenia, ktorý hostí aj školu výtvarného umenia, výstavisko, umelecké priestory a knižnicu.

Astana

Astana

Astana

KHAN SHATYR

Táto stan pripomínajúca budova je v skutočnosti obrovské nákupné centrum a zábavný park. Najväčší stan na svete navrhol slávny britský architekt Norman Foster. Strecha z prešívanej látky udržuje klímu stavby, vo vnútri je celý rok približne 30 °C, preto ak idete do Kazachstanu, zoberte si plavky, v tejto budove sa okúpete na umelej pláži s pieskom priamo z Maldív.

Astana

PYRAMÍDA POROZUMENIA A MIERU

Tiež budova z ateliéru Normana Fostera. Niektorí budovu volajú aj „Pyramída miera a súladu,“ podľa starého názvu ešte z roku 2006. Stavba si zapožičala farby z kazašskej vlajky, symbolicky spája históriu s budúcnosťou a priateľskosťou. Ihlan vysoký 77 metrov reprezentuje všetky svetové náboženstvá – judaizmus, islam, kresťanstvo, budhizmus, hinduizmus, taoizmus a iné.

Astana

METROPOLITAN CIRCUS

Ak sú už mimozemšťania naozaj medzi nami, pristáli v Astane. Mestský cirkus sídli v komunisticky vyzerajúcej, no zároveň futuristickej stavbe, ktorá pripomína lietajúci tanier. Budova je zaujímavá zastávka aj vtedy, ak neobľubujete cirkusantov, ohnivú show či lietajúcich klaunov.

Astana

CENTRÁLA KAZMUNAYGAS

Veľká „porcia“ kazašskej ekonomiky sa opiera o ťažbu ropy a plynu. Krajina je vďaka týmto nerastným surovinám (ktorých má zatiaľ veľa) bohatá a rovnako dobre sa darí aj spoločnosti KazMunayGas, ktorá ropu a plyn ťaží a ďalej predáva. Ich centrála vyzerá ako hotely na slávnej Las Vegas Strip, je obrovská a v noci krásne bliká.

Astana

🛍 DOVOLENKA v Astane v 3* hoteli s raňajkami a transferom od 259 eur PREJSŤ NA POBYT

NÁRODNÉ MÚZEUM KAZACHSTANU

Nedávno zrenovované múzeum je povinná zastávka v Astane. Budova, rovnako ako všetky ostatné, je moderná, ale okrem toho ponúka aj exkurz skrz dejiny Kazachstanu od starovekých čias až do súčasnosti. Najviac autentickým exemplárom je kus chleba, alebo príbeh hľadomoru v Kazachstane z tridsiatych rokov, prerozprávaný starou babkou (vtedy mladým dievčatkom). Posledný pavilón je venovaný súčasnému prezidentovi Nazarbajevovi. Výstava trochu zaváňa propagandou, cez úspechy a víziu lídra Kazachstanu však poukazuje na ekonomický boom, ktorý krajina zažíva od získania samostatnosti v roku 1991.

Astana

POLÁRNE ŽIARY

Tri identické budovy s krivými stenami, ktoré začnú byť zaujímavé vtedy, keď zapadne slnko. Veže majú vo fasáde zabudované LED svetielka, ktoré imitujú „auroru borealis,“ teda polárnu žiaru, a preto aj ten názov. Nám sa budovy podarilo odfotiť za denného svetla, ak ste boli v Astane a máte fotku s polárnou žiarou, pochváľte sa nám a pridáme do článku.

Astana

LETENKA ✈ Praha → Astana → Praha od 269 Eur PREJSŤ NA LETENKU

LETENKA ✈ Viedeň → Astana → Viedeň od 379 Eur PREJSŤ NA LETENKU

Kam na výlet z Astany

BOROVOE

Po kazašsky Burabay, je národný park približne 250 km ďaleko od hlavného mesta Astany. Kazachovia zvyknú rozprávať svojim hosťom, že keď Boh stvoril svet, im zanechal iba stepi, a tak ho začali prosiť, aby im daroval aj kus prírody. A tak získali Kazachovia Borovoe, oázu Kazachstanu, ktorá je od roku 1910 aj národným parkom. Park sa nachádza vo výške 480 metrov, má 14 jazier a 947 metrovú horu, ktorá je dominantou miesta. Park si obľubujú aj turisti, ale hlavne miestni, ktorý ho nazývajú „Švajčiarskom Kazachstanu,“ i keď asi trochu preháňajú. Borovoe je ako z rozprávky a čerstvý vzduch tu vylieči každú dušu.

Astana

KORGALZHYN

Približne stošesťdesiat kilometrov juhozápadne od Astany sa na ploche dvestošesťdesiattisíc hektárov rozlieha prírodná rezervácia Korgalzhyn. Jej podstatnú časť tvoria vodné plochy a mokrade. Zahliadnuť tu môžete vzácneho ružového plameniaka, pelikána či iné vtáctvo, ktorého druhy dosahujú číslo tristo. Korgalzhyn je v horúcich a suchých kazašských stepiach akousi oázou. Plný je divokej prírody, kde môžete naraziť i na rysov, líšky či losov; a najčistejší vzduch.

Astana

ALMATY

Bývalé hlavné a najväčšie mesto Kazachstanu je úplne iné ako Astana. Almaty nájdete na juhu krajiny na predhorí Zailiysky Alatau. Mesto nazývajú aj mestom jabĺk a zelene, z Astany sa sem dostanete lietadlom za hodinu, a keďže je letecká doprava medzi dvomi mestami frekventovaná, Almaty môže byť vhodnou alternatívou aj pre krátky denný výlet. Okrem toho je Almaty v strede prírody, je výborným východiskovým bodom pre turistiku. A z mesta sa vyráža aj na prehliadku hlavného ruského kozmodrómu Bajkonur – jednoznačne jeden z najväčších zážitkov pre milovníkov kozmonautiky a vesmíru na celom svete.

Astana

Autor mini filmu: Šimon Snopek

Autor fotografií:  Šimon Snopek

Spolupráca: Pelikan.sk, LOT Polish AirlinesŠimon Snopek

Špeciálne poďakovanie Nikolete Pšenákovej

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy11 hodín dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky13 hodín dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky1 deň dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky1 deň dozadu
Aká bude budúcnosť cestovania po víruse? https://t.co/CBgDlEKemt #tipy1 deň dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: hummus od Michala Kordoša (recept) https://t.co/EmoncwOYzZ #tipy1 deň dozadu
Aké lieky si zbaliť na dovolenku v jednotlivých krajinách? (Exotika, Egypt, Tunisko) – 2/2 https://t.co/QXvWSzLW8O #tipy1 deň dozadu
Karibik sa otvára pre turistov. Tieto krajiny možno navštíviť už v júni https://t.co/aVDrRSYLpv #novinky1 deň dozadu
Kasíno v Las Vegas rozdá zadarmo 1000 leteniek https://t.co/2ZzEoHyIwI #novinky1 deň dozadu
Kedy obnovia lety zo Slovenska? Podľa aeroliniek od 15. júna https://t.co/3iNWEZDLOh #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore