Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Londýn a jeho 7 najzaujímavejších krčiem

Byť vyhľadávaným lokálom je snom snáď každej správnej krčmy. Samozrejme obrazne povedané. Táto skutočnosť totiž poteší hlavne jej majiteľa. O Londýne sa toho popísalo už veľa a možno si hovoríš, že už o ňom vieš úplne všetko. Teraz sa na neho budeme pozerať očami jeho najzaujímavejších krčiem, ktorých príbeh ťa možno uchváti natoľko, že si budúcu cestu do hlavného mesta Spojeného Kráľovstva naplánuješ práve kvôli nim.

Reklama

1. Chladený mok s nádychom tajomna v The Spaniards Inn

„Aby si pochopil moje počínanie vydaj sa za mnou strastiplnou cestou smerom na sever do okrajovej časti Londýna nazvanej Hampstead. Svojej púti nebudeš ľutovať, lebo tvoje hrdlo schladí blahodarný mok, ktorý sa na mieste podáva už od 16. storočia. Vedz, že táto história je skutočne dlhá a plná legiend. “

Traduje sa, že krčma patrila otcovi známeho anglického zlodeja Dicka Turpina. Medzi pravidelných návštevníkov údajne patril aj Charles Dickens. Miesto tak dýcha nielen jedinečnou historickú atmosférou, ale tiež v nej máš pocit, že sa doba zastavila niekde pred mnohými desiatkami rokov. Svoju úlohu v tom určite hrá aj starobylo ladený interiér.

Legenda tiež hovorí, že si túto krčmu obľúbili staré duše a pravidelne sem chodia popíjať. Túto skutočnosť už necháme na tvojom posúdenie. Jedno je však jasné, keď už budeš v Londýne, tento tour the pub si určite nenechaj ujsť.

(Zdroj fotografie: Slawek Kozakiewicz – Dreamstime.com)

2. Obľúbená putika anglických spisovateľov Ye Olde Cheshire Cheese

„Ak hľadáš inšpiráciu, vojdi do mojich dverí a ja sľubujem, že svoje hrdlo nielen napojíš, ale aj zmysly svoje obdaríš.“

Takto nejako by mohla lákať jedna z najstarších krčiem v Londýne svojich návštevníkov. Ale ona ich ani nijako lákať nemusí. Stačí o nej vedieť, že bola založená už začiatkom 16.storočia, a to už je pekný kus histórie! Nedá sa povedať, že jej podoba zostala nezmenená. Veľkou rekonštrukciou musela Ye Olde Cheshire Cheese prejsť po Veľkom požiari v Londýne v roku 1666.

Od tej doby sa v nej ale zmenilo len máločo. Obrovským lákadlom je tiež skutočnosť, že práve túto krčmu mali vo veľkej obľube anglickí majstri slova, ako napríklad Samuel Johnson, Arthur Conan Doyle, alebo Charles Dickens. Hovorí sa, že ak hľadáš inšpiráciu pre svoju literárnu tvorbu, je Ye Olde Cheshire Cheese tým pravým miestom. Nájdeš ju ukrytú v uličke 145 Fleet Street, ktorá je necelých 10 minút chôdze od Katedrály svätého Pavla.

3. Hostinec, kde si klebetnice prišli na svoje

The George Inn má svoj príbeh ukrytý v zapadnutej uličke, ktorú s prehľadom prejdeš bez povšimnutia. To by ale bola veľká škoda, takže pozor. Aj keď je umiestnená len pár minút chôdze od najmodernejších budov v Londýne, veľmi ľahko unikne tvojej pozornosti tým, že je zastrčená na nádvorí. To je ten dôvod, prečo je na prvý pohľad neviditeľná. Nádvorie je schované pri Borough High Street, ktorá vedie smerom na Londýnsky most.

Táto krčmička tiež patrí k tým s bohatou históriou, pretože sa v nej čapuje už od 17. storočia. Výnimočná je ale aj tým, že sa jedná o posledný tzv. Galerijný hostinec v meste. Dlhé pavlačové balkóny sa tiahnu pozdĺž celej budovy a priamo nabádajú k popíjaniu chladeného piva a sledovanie (alebo i hojné komentovanie) diania na malom hostinci nádvorí. Tento priestor spomenul vo svojom diele Malá Dorritka aj Charles Dickens, ktorý patril k miestnym štamgastom.

(Zdroj fotografie: Patricia Hofmeester – Dreamstime.com)

P.S.: keď sa na tieto tri spomínané krčmy pozrieš, možno ťa tiež napadne, že názov tohto článku by lepšie vystihoval titulok, Londýnske krčmy očami Charlesa Dickensa. Ten mal asi tour the pub na programe celkom často… Ale späť k ďalším najzaujímavejším pivničkám v hlavnom meste Anglicka.

4. História bez hystérie, to je The Seven Stars

O nej sa toho veľa nevie. Vlastne sa ani veľmi nevie kde je, teda aspoň nie na prvý pohľad. Ale pekne poporiadku. Otvorená bola roku 1602 a to je tak jediná zásadná informácie z jej histórie, ktorá sa zachovala. Ešte vlastne aj tá, že do nej, vo svojej dobe, vždy našiel cestu Charles Dickens. On bol napokon štamgastom vo všetkých londýnskych krčmách, takže ani táto skutočnosť nie je žiadnym veľkým prekvapením.

Prečo by ale nemala The Seven Stars uniknúť tebe? Je totiž absolútnou zmesou zvláštností. Tak po prvé. Keď už ju nájdeš, schovaná je síce v srdci Londýna medzi historickými budovami Lincoln ‚s Inn Fields a Kráľovským súdnym dvorom a takmer určite ťa zaskočí jej výzor. Na prvý pohľad totiž vyzerá ako vchod do antikvariátu. A to ešte ani nie príliš vkusného. Vo výklade sú čudné vypchaté zvieratá a celé to budí dojem veľmi zvláštneho miesta.

Keď ale dáš siedmim hviezdam šancu, uvidíš, že vo vnútri na teba čaká niečo úplne iné. Krčmu tvorí štýlový historický interiér ladený do podoby free pubu, ktorého barový pult a napokon aj celé vybavenie dodáva krčme to pravé kúzlo.

(Zdroj fotografie: Anizza – Dreamstime.com)

5. Uväznia ťa vo vínnej pivnici

„Do mojich útrob raz vkročíš a viac z nich nevyskočíš.“

Tento nie príliš vydarený slogan by mohol pre The Viaduct platiť pred viac ako dvoma storočiami, kedy na mieste tejto krčmy stálo väzenie. Od tej doby už ale pretieklo miestnou pípou veľa tekutého chleba a väzenskú atmosféru odvial čas. Aj tak je ale zaujímavé navštíviť práve túto krčmu, pretože okrem dobrého piva tu nalievajú aj kvalitné vína z celej Európy. Len si dávaj pozor, aby ťa miestne vínne pivnice nepohltili na príliš dlho, mohlo by sa totiž stať, že cestu späť už nenájdeš.

(Zdroj fotografie: Minacarson – Dreamstime.com)

6. Miesto, kde pivo hrá prím

Ak miluješ zlatistý mok, skoč si aspoň na jeden hlt do Craft Beer Co. Garantujeme ti, že pri jednom rozhodne nezostaneš. Toto pivné kráľovstvo síce nemá tak bohatú históriu ako tie predchádzajúce, aj napriek tomu budí dojem veľmi štýlového miesta s parádnou atmosférou, kde sa budeš cítiť veľmi dobre.

Interiér je zostavený z oldies nábytku, pod čím si predstáv pohodlné kresielka a čalúnené stoličky v štýle babičkinej obývačky. Myslené ale v tom najlepšom slova zmysle. Bar je z tmavého masívneho dreva a na stenách visia staré obrazy pripomínajúce miestnu pivársku históriu. Craft Beer Co ponúka tiež pestrú plejádu rôznych druhov pív. Ostatne objavovanie všetkých chutí už necháme na tebe. Tento príjemný pub nájdeš v centre mesta na White Lion Street 55.

7. Ako pravý Londýnčan v The Harp

„Som veľmi obľúbená, klasická a zaručene pravá londýnska krčmička.“

Áno, to sú aj tie predchádzajúce a áno, celý článok je o krčmách v Londýne. Túto jednu spomíname hlavne preto, že viac ako turistov je tu miestnych, ktorí ju s obľubou navštevujú hlavne po náročnom dni. The Harp nájdeš neďaleko stanice Charing Cross a tešiť sa môžeš na viac ako 20 druhov pív varených priamo v útrobách tohto krásneho miesta.

A pivo nie je jediným typickým nápojom, ktorým si tu môžeš spríjemniť čas. V nápojovom lístku nájdeš aj niekoľko druhov kvalitného ginu, ktorý je v Anglicku viac ako srdcovou záležitosťou. Musíme ťa ale upozorniť, že v The Harp býva dosť nával, ale za ten drink to rozhodne stojí.

(Zdroj fotografie: Spiroview Inc. – Dreamstime.com)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore