Nájdeš nás aj na:

Novinky

Letisko v Abu Dhabi má nový Terminál A. Používajú ho 5* Etihad Airways i Wizz Air

Terminál, pri ktorom nedávno pristál Tom Cruise v najnovšom hollywoodskom snímku Mission: Impossible, už začal fungovať pre všetkých cestujúcich. Medzinárodné letisko v Abu Dhabi totiž oficiálne otvorilo Terminál A, označovaný ako Midfield Terminal Building. Nový terminál obslúži 11-tisíc cestujúcich počas jedinej hodiny a je vybavený najnovšími bezkontaktnými technológiami na odbavenie cestujúcich a triedenie batožiny. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vyzerá novinka za tri miliardy dolárov, ktorú stavali od roku 2012.

Reklama

Ktoré aerolinky prilietajú a odlietajú z Terminálu A v Abu Dhabi?

Od 1. novembra 2023 lieta z nového terminálu celkovo 16 leteckých spoločností. Vlajkový dopravca Etihad Airways bude od 9. novembra tohto roku prevádzkovať 16 letov z terminálu A, pričom ďalšie pribudnú už o pár dní neskôr. Zaujímavosťou je, že aj cestujúci z Viedne či Budapešti lietajúci na letisko Abu Dhabi s nízkonákladovými aerolinkami Wizz Air už sú odbavovaní na novučičkom termináli A.

Kompletný zoznam aeroliniek lietajúcich z nového terminálu A v Abu Dhabi:

 • Etihad Airways
 • Wizz Air
 • Smartwings
 • IndiGo
 • Air India
 • Air India Express
 • Vistara
 • Syrianair
 • Pegasus
 • BADR Airlines
 • SunExpress
 • Airblue
 • PIA
 • Cham Wings
 • Bangladesh airlines
 • Pobeda
 • Aeroflot

Podľa predbežných informácií na letisko čoskoro prídu ďalšie aerolinky a pribudnú nové spojenia. Spomedzi najväčších aeroliniek už ohlásili príchod aj Air France či British Airways.

Terminál A na letisku Abu Dhabi – praktické informácie

Nový terminál je vybavený radom najmodernejších zariadení, od luxusných salónikov až po kúpeľné zariadenia a relaxačné zóny. Terminál A má viac ako 160 maloobchodných predajní či stánkov s jedlom. Samotnou kapitolou sú aj luxusné biznis salóniky, ktorých je v termináli A hneď niekoľko.

Letisko je kompletne zdigitalizované, takže bezkontaktné biometrické kontroly nájdete takmer všade.

Nový terminál sa nachádza medzi dvoma pristávacími dráhami letiska Abu Dhabi, čo vysvetľuje, prečo dostal názov Midfield Terminal Complex. Ak používate verejnú dopravu, veci sú už teraz jednoduchšie – autobusy v emirátoch majú aktualizované trasy, aby vysadili cestujúcich na termináli A.

K terminálu A vedú tri cesty, no pre cestujúcich z/do Dubaja, Al Ainu či emirátu Abu Dhabi je dôležitá informácia, že sem vedie diaľnica E10. To je cesta vedúca na Sheikh Zayed Bin Sultan Street – čo je hlavnou spojovacou tepnou pre cestujúcich z Dubaja, Al Ainu a emirátu Abu Dhabi. Dokonca sa ňou dostanete aj na ostrovy Yas či Saadiyat.

Zaujímavosti o novom A termináli

Terminál A je pravdepodobne jedným z najväčších letiskových terminálov na svete. Rozprestiera sa na viac ako trištvrte milióna štvorcových metrov a má ročnú kapacitu až 45 miliónov cestujúcich. Podľa odborníkov sa však terminál môže časom ešte ľahko rozšíriť aj tak, aby dokázal obslúžiť až 80 miliónov cestujúcich ročne.

V septembri tohto roku sa viac ako 8-tisíc dobrovoľníkov zúčastnilo najväčšieho letiskového skúšobného cvičenia, aké sa kedy na letisku konalo. Testovali všetko od registrácie, bezpečnostnej kontroly a pasových postupov až po colné kontroly a výdaj batožiny.

Je to terminál postavený v púšti. Ale s cieľmi Spojených arabských emirátov v oblasti udržateľnosti je udržateľná prevádzka letísk nevyhnutná na dosiahnutie nulových čistých emisií uhlíka do roku 2050. Terminál A bol preto navrhnutý tak, aby tieto ciele dokázal naplniť. Jeho zvlnená architektúra maximalizuje využitie prirodzeného svetla, zatiaľ čo pôdorys v tvare X šikovne zvyšuje dostupnú podlahovú plochu.

V celej budove terminálu boli pri jej výstavbe použité udržateľné materiály a budova sa môže pochváliť napríklad energeticky účinným osvetlením a pokročilými systémami vykurovania, ventilácie a klimatizácie (HVAC). V celom objekte sa výrazne znížila spotreba energie a vody. Samotné letisko má už od roku 2021 najväčšie parkovisko na solárny pohon v emirátoch.

Terminál začali stavať v roku 2012 a pôvodne mal byť dokončený v roku 2018.

Letenky do Abu Dhabi


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore