Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Hotely a ubytovacie zariadenia už opäť môžu fungovať v OTP režime

Hotely a ubytovacie zariadenia už opäť môžu fungovať v OTP režime

Prevádzky poskytujúce hotelové služby, turistické a iné krátkodobé ubytovanie už môžu fungovať v režime OTP. Režim na ubytovanie sa tak mierne uvoľní, keďže doteraz mohli hotelieri ubytovať záujemcov iba v režime OP+. Informovala o tom tlačová agentúra TASR.

Reklama

Hotely si už nemusia vyberať z dvoch režimov

Pri hoteloch a krátkodobom ubytovaní platili dva možné režimy. V režime OTP (očkovaní, testovaní, prekonavší) mohli doposiaľ fungovať osoby v súvislosti s výkonom práce, s cieľom návštevy zdravotníckeho zariadenia alebo osoby na lyžiarskych výcvikoch a kurzoch v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu. Na tieto účely žiakom postačil antigénový samotest vykonaný v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu za prítomnosti zamestnanca školy povereného riaditeľom.

V novom režime OP+ (ľudia s tromi dávkami vakcíny, prekonavší s dvomi dávkami vakcíny alebo dvakrát zaočkovaní s testom) mohli hotely fungovať pre všetkých, ktorí do tejto kategórie spadajú. To sa odteraz mení.

Čo sa týka reštaurácií, pri konzumácii na mieste platí režim OP s obmedzenými otváracími hodinami od 5.00 do 22.00 h. Konzumácia je povolená výlučne posediačky, pri jednom stole môžu byť najviac štyri osoby alebo členovia jednej domácnosti a vzdialenosť stolov od seba musí byť dva metre.

OP Plus – čo to znamená v praxi?

Posilňovňa: OP+, maximálne 50 ľudí alebo minimálne 15 metrov štvorcových na osobu.

Wellness, akvapark, kúpele (nie pri zdravotných indikáciách): OP+, maximálne 50 ľudí alebo minimálne 15 metrov štvorcových na osobu (krytej plochy).

Umelé vodné plochy (bazény a plaváreň): OP

Reštaurácie:

 • OP: iba sedenie, obsluha len pri stole vrátane terasy. Povinný respirátor mimo stola a mimo konzumácie.
 • Základ: len okienkový predaj.

Múzeá, galérie, knižnice, výstavné siene: OP

Ubytovacie zariadenia:

 • OTP: ubytovanie
 • Základ: zakázané okrem karanténnych zariadení, ubytovanie dlhodobého charakteru.

Zrušiť by sa mali aj farby v súčasnom COVID automate. „Pri dnešnom rýchlom vývoji by sme zo zelenej do čiernej farby okresov prešprintovali za dva týždne,“ vysvetlil minister zdravotníctva Lengvarský.

Zmeny by sa mohla podľa jeho slov dočkať aj karanténa, ktorá v súčasnosti trvá desať dní. „Ak by hrozili vysoké výpadky zamestnancov, budeme dĺžku karantény prehodnocovať. Tá sa však bude odvíjať od očkovacieho statusu,“ naznačil šéf rezortu. Najkratšia karanténa, zrejme trojdňová, by sa týkala osôb s troma dávkami vakcíny.

Pravidlá lyžovačky a ubytovania platné od decembra (platia aj teraz)

Od piatka 10. decembra 2021 sa otvorili lyžiarske strediská, vleky, otvorené lanovky. Pri uzatvorených lanovkách môže byť maximálne štvrtinová kapacita, povinná dezinfekcia a vetranie.Otvorené sa aj fitnescentrá, kde môže byť najviac šesť osôb alebo jedna osoba na 25 metrov štvorcových.

Od 25. decembra 2021 sa v režime OP otvorili hotely a penzióny na 75 percent kapacity. Povolené je spoločné ubytovanie pre členov jednej domácnosti. Otvorili sa tiež wellness služby pre ubytovaných hostí. Stravu nemôžu mať hotely v reštauráciách, ale len na izbe. Na ubytovanie je podľa decembrovej vyhlášky povinný negatívny test – PCR, antigénový alebo aj samotest v hoteli.

Cestovanie do zahraničia či návrat domov do vlasti ostávajú bez zmeny.

Pripomíname, že potvrdenie o očkovaní platí rok po podaní poslednej dávky a prekonanie COVID-u sa počíta v období posledných 180 dní.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore