Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Od 19. januára sa rušia kapacitné obmedzenia pre hotely a reštaurácie. Fungovať môžu v OTP alebo OP+ režime

Od 19. januára sa rušia kapacitné obmedzenia pre hotely a reštaurácie. Fungovať môžu v OTP alebo OP+ režime

Od stredy sa zrušia kapacitné obmedzenia pre hotely a reštaurácie. Hotely si po novom môžu vybrať z režimu OTP alebo OP+. Čo sa týka reštaurácií, pri jedení na mieste platí režim OP s obmedzenými otváracími hodinami. Informuje o tom Denník N.

Reklama

Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní covidu zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá. V režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali covid-19 pred nie viac ako 180 dňami. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Veľká zmena prichádza aj pri deťoch v režime OP+. Podľa pôvodného návrhu v režime, ktorý povoľuje najrizikovejšie aktivity OP+, museli mať deti od dvoch do piatich rokov test. To sa nakoniec do praxe nezavedie. Podľa vyhlášky, ktorá je záväzná, môžu byť neočkované, netestované deti bez toho, aby prekonali covid v režime OP+ do šiestich rokov.

Deti do 18 rokov a dvoch mesiacov, ktoré sú kompletne zaočkované – majú dve dávky vakcíny od Pfizeru alebo jednu od Johnson & Johnson –, nebudú v režime OP+ potrebovať test.

Hotely si vyberajú z dvoch režimov

Pri hoteloch a krátkodobom ubytovaní hovorí úrad o dvoch možných režimoch. V režime OTP (očkovaní, testovaní, prekonavší) môžu fungovať osoby v súvislosti s výkonom práce, s cieľom návštevy zdravotníckeho zariadenia alebo osoby na lyžiarskych výcvikoch a kurzoch v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu. Na tieto účely žiakom postačí antigénový samotest vykonaný v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu za prítomnosti zamestnanca školy povereného riaditeľom.

V novom režime OP+ (ľudia s tromi dávkami vakcíny, prekonavší s dvomi dávkami vakcíny alebo dvakrát zaočkovaní s testom) môžu hotely fungovať pre všetkých, ktorí do tejto kategórie spadajú.

Úrad však upozorňuje na potrebu zvýšenej frekvencie upratovania a dezinfekcie. Lanovky a vleky budú môcť fungovať v režime OTP a za dodržania protipandemických opatrení.

Čo sa týka reštaurácií, pri konzumácii na mieste platí režim OP s obmedzenými otváracími hodinami od 5.00 do 22.00 h. Konzumácia je povolená výlučne posediačky, pri jednom stole môžu byť najviac štyri osoby alebo členovia jednej domácnosti a vzdialenosť stolov od seba musí byť dva metre.

OP Plus – čo to znamená v praxi?

Posilňovňa: OP+, maximálne 50 ľudí alebo minimálne 15 metrov štvorcových na osobu.

Wellness, akvapark, kúpele (nie pri zdravotných indikáciách): OP+, maximálne 50 ľudí alebo minimálne 15 metrov štvorcových na osobu (krytej plochy).

Umelé vodné plochy (bazény a plaváreň): OP

Reštaurácie:

 • OP: iba sedenie, obsluha len pri stole vrátane terasy. Povinný respirátor mimo stola a mimo konzumácie.
 • Základ: len okienkový predaj.

Múzeá, galérie, knižnice, výstavné siene: OP

Ubytovacie zariadenia:

 • OP+ bez limitu. Využívanie spoločných priestorov je hromadné podujatie podľa pravidiel hromadných podujatí.
 • Základ: zakázané okrem karanténnych zariadení, ubytovanie dlhodobého charakteru.

Zrušiť by sa mali aj farby v súčasnom COVID automate. „Pri dnešnom rýchlom vývoji by sme zo zelenej do čiernej farby okresov prešprintovali za dva týždne,“ vysvetlil minister zdravotníctva Lengvarský.

Zmeny by sa mohla podľa jeho slov dočkať aj karanténa, ktorá v súčasnosti trvá desať dní. „Ak by hrozili vysoké výpadky zamestnancov, budeme dĺžku karantény prehodnocovať. Tá sa však bude odvíjať od očkovacieho statusu,“ naznačil šéf rezortu. Najkratšia karanténa, zrejme trojdňová, by sa týkala osôb s troma dávkami vakcíny.

Pravidlá lyžovačky a ubytovania platné od decembra (platia aj teraz)

Od piatka 10. decembra sa otvorili lyžiarske strediská, vleky, otvorené lanovky. Pri uzatvorených lanovkách môže byť maximálne štvrtinová kapacita, povinná dezinfekcia a vetranie. Otvorené sa aj fitnescentrá, kde môže byť najviac šesť osôb alebo jedna osoba na 25 metrov štvorcových.

Od 25. decembra 2021 sa v režime OP otvorili hotely a penzióny na 75 percent kapacity. Povolené je spoločné ubytovanie pre členov jednej domácnosti. Otvorili sa tiež wellness služby pre ubytovaných hostí. Stravu nemôžu mať hotely v reštauráciách, ale len na izbe. Na ubytovanie je podľa decembrovej vyhlášky povinný negatívny test – PCR, antigénový alebo aj samotest v hoteli.

Cestovanie do zahraničia či návrat domov do vlasti ostávajú bez zmeny.

Pripomíname, že potvrdenie o očkovaní platí rok po podaní poslednej dávky a prekonanie COVID-u sa počíta v období posledných 180 dní.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: First Moment Kréta na 10 nocí s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 448€ https://t.co/jfXSfz4bCY #dovolenky13 hodín dozadu
Emirates a ďalšie aerolinky kvôli obavám s 5G pozastavujú niektoré lety do Ameriky https://t.co/7XnRKKfNNL #novinky14 hodín dozadu
Krásna Menorka na jar od 40€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky15 hodín dozadu
Navštív slnečné Alicante na jeseň od 29€ https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky15 hodín dozadu
Zaži úžasnú Valenciu s letenkami z Viedne od 26€! https://t.co/gAtjL8y3ey #letenky15 hodín dozadu
Vstup do Česka: od 27. decembra je povinný PCR test pre cudzincov https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky1 deň dozadu
Pri ceste do Švédska už zaočkovaní turisti nemusia predložiť negatívny test https://t.co/KxvBBRtlQd #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Valentínsky Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1502€ https://t.co/gc9CbCkPAG #dovolenky1 deň dozadu
6 vecí, ktoré treba zažiť na ostrove Maurícius a TOP letenky od 489€! https://t.co/H4oVIGcaqG #cestopisy2 dni dozadu
Najkomfortnejšia letenka do New Yorku: leť s Austrian Airlines od 309€! (aj leto 2022) https://t.co/dNcHYSIryV #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore