Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Lodiť sa či nelodiť sa?

Minulý rok ste leteli do Španielska, rok predtým ste sa rozhodli pre dlhú cestu autom do Chorvátska, v autobuse vám býva nevoľno a vo vlaku je cez leto príliš teplo. Čo teda s dovolenkou počas letných prázdnin? Prečítajte si náš článok o výhodách a nevýhodách plavby a vyrazte na dovolenku, na ktorú nezabudnete. Ešte stále sa sami seba pýtate: Lodiť sa či nelodiť sa?

Reklama

Kto raz zažil dovolenku na lodi, zaručene vám tento spôsob oddychu odporučí. Teda v prípade, ak netrpel morskou chorobou a nezažil i tie menej príjemné stránky plavby loďou. V prvom rade, takáto dovolenka nie je úplne lacná záležitosť. Keď sa pre ňu ale raz rozhodnete, zažijete dni plné gurmánskych zážitkov, pretancovaných horúčkových nocí či krásnych scenérií. Nech sa páči, tu sú výhody dovolenky na lodi v kocke:

Jednoduchosť, pohodlie, pôžitok

Ak by sme zrátali čas, počas ktorého sa rozhodujeme, kam pôjdeme jesť, čo budeme jesť, kedy to budeme jesť, jednoducho čas, ktorý venujeme diskusiám o jedle najmä počas dovolenky, asi by sme boli prekvapení dĺžkou tohto času. Veď dobrý pocit po pricestovaní je často spojený aj s kvalitným jedlom. Na lodi je to jednoduché. Platíte si za tanier plný zaručenej spokojnosti. Okrem toho sa nemusíte zaoberať zdĺhavým plánovaním výletu, vyhľadávaním a porovnávaním práve reštaurácií, hotelov či spisovaním pamiatok, ktoré chcete vidieť. Väčšinu práce za vás totiž urobí samotná lodná spoločnosť. Pomôže vám tiež pamätihodnosti v prístave, ktoré by ste chceli vidieť. Množstvo aktivít, ktoré ponúka, sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

plavba lodou večera na lodi

Viacero destinácií naraz

Ak ste ten typ turistu, ktorý chce počas svojej dovolenky vidieť čo najviac, plavba loďou bude pre vás určite tou správnou voľbou. Počet destinácií samozrejme závisí najmä na dĺžke plavby, eventuálne však môžete počas jednej takejto dobrodružnej cesty vidieť päť i viac rôznych miest. S každou novou destináciou prichádza viac starostí. Tak to máme vštepené, no pri plavbe loďou sa vôbec nemusíte zaoberať stále novým a novým plánovaním a zabezpečovaním.

plavba lodou batožina

Noví ľudia, nové zážitky

Či je deň a či je noc, na lodi je stále živo. Ak ste skôr aktívny typ dovolenkára, o svoje dni mimo prístavu sa naozaj nemusíte báť. Či už je to viacero obchodov, ktoré máte možnosť navštíviť, športové turnaje, ktorých sa môžete zúčastniť či bar, v ktorom večer plánujete zakotviť. Naučte sa základné tanečné kroky, zaplavte si v bazéne či sa len tak oddajte opaľovaniu so šumením mora v ušiach. Okrem toho ste sa vstupom na loď stali súčasťou istej dočasnej komunity, v ktorej sú si jej členovia väčšinou o čosi viac sympatickí, ako náhodní turisti, tlačiaci sa pri vstupe národnej galérie. Loď spája ľudí z každého kúta sveta, preto je to naozaj výborný spôsob letnej socializácie.

shutterstock_206915194

Nevýhody plavby loďou:

Ceny a poplatky

Suveníry, drinky, exkurzie. Plavba loďou nielenže nie je lacný špás, môže vás stáť naozaj omnoho viac, ako ste pôvodne plánovali. Okrem toho na väčšine lodí nemôžete používať ani hotovosť, ani vlastnú kreditnú kartu. Lodná spoločnosť vám poskytne svoju špeciálnu kartu, ktorú počas plavby budete môcť používať. V takom prípade je veľmi jednoduché zabudnúť na fakt, že užívate vlastné peniaze a kvôli tomu sa môžete preplatiť, ani neviete kedy a ako. Takisto i exkurzie, ponúkané priamo na lodi sú väčšinou nad rámec ich bežných cien. Preto ak môžete, naplánujte či rezervujte si exkurziu dopredu.

plavba lodou parik vo vode

Cestovanie s deťmi

Samozrejme existuje niekoľko variant, ktoré ponúkajú aktivity i pre detského cestovateľa, napríklad i Disney Cruises. Každá lodná spoločnosť by mala počítať s možnosťou, že si ju vyberú rodiny s malými deťmi. Väčšina z nich je však nastavená tak, aby pobavila najmä svojich dospelých zákazníkov, preto si naozaj starostlivo vyberte možnosti, ako budete tráviť spoločné dni na lodi, inak sa môže poľahky stať, že vaše dieťa bude po dvoch dňoch znudené. A to predpovedá všetko, len nie oddýchnutých rodičov. V neposlednom rade je to tiež morská choroba, ktorá vás či vaše deti môže zasiahnuť, a to najmä v prípade, ak ste sa ešte neplavili na väčšie vzdialenosti.

plavba lodou dieta

Časové obmedzenia

Na jednej strane vás plavba loďou oslobodzuje od plánovania návštev destinácií, od „bookovania“ hotelov a výberu reštaurácií, v neposlednom rade vás však i obmedzuje. Takýto typ cestovania zrejme nie je úplne vhodný pre divoké dobrodružné duše, teda určite nie na dlhšie časové obdobie ako je jeden či dva dni. Ráno vyrazíte do prístavu, objavujete nové miesta a so západom slnka sa opäť vraciate na loď. Pre niekoho ideálny obrázok dovolenky, pre iného veľké obmedzenie.

Lodiť sa či nelodiť sa?

Zostať šetrný i na lodi nie je žiaden utopistický obraz a ak vám vyhovuje pohodlie, ktoré vám poskytujú služby na lodi, určite by ste to mali vyskúšať. Avšak i pre tých, ktorí radi na cestách kempujú, môže byť plavba loďou zaujímavým zážitkom. Potrebné je však zistiť si o zvolenej ceste po vode čo najviac. Ak si to nájdete, dni plné oddychu a pohody máte zaručené.

pelipecky_instagram

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky2 dni dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky2 dni dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky2 dni dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky2 dni dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky3 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky3 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky3 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore