Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Prvýkrát v histórii odvysielajú letný slnovrat naživo zo Stonehenge

Prvýkrát v histórii odvysielajú letný slnovrat naživo zo Stonehenge

Staroveké a mystické miesto Stonehenge v Anglicku zažije tento rok nezvyčajnú udalosť. Tamojšie úrady totiž umožnia prvýkrát v histórii vysielať letnú slávnosť slnovratu naživo prostredníctvom sociálnej siete. Ktokoľvek na svete sa tak môže pripojiť a prostredníctvom Facebook účtu spoločnosti English Heritage sledovať naživo príchod leta.

Reklama

Poznáte históriu Stonehenge? A pozná ju vôbec ľudstvo?

Stonehenge je jedným z najväčších britských archeologických tajomstiev. Napriek nespočetným teóriám o účele lokality, od obetného centra po nebeské hodinky, nikto s istotou nevie, čo donútilo prehistorických Britov minúť toľko času a úsilia na jeho výstavbu.

Prvá fáza výstavby sa začala okolo roku 3000 pred Kristom, keď postavili vonkajšie kruhové brehy a priekopy, aj keď posledné archeologické nálezy z okolia naznačujú, že toto miesto môže byť posvätné omnoho dlhšie.

Zhruba 2000 rokov pred našim letopočtom sa pridal vnútorný kruh zo žulových kameňov, ktoré túto pamiatku tak preslávili. Okolo roku 1500 pred Kristom mali byť hlavné kamene Stonehenge dotiahnuté na miesto, postavené do kruhu a umiestnené do podoby, v ktorej sú aj dnes.

Poloha jednotlivých kameňov je ešte stále záhadou a vedci nevedia úplne jednoznačne vysvetliť, aké je ich poslanie resp. aké bolo ich poslanie v minulosti.

Prečo sledovať živý prenos?

Stonehenge každoročne organizuje jednu z najpopulárnejších letných slávností letného slnovratu v Británii. Deje sa tak v najdlhší deň v roku – 21. júna.

Tisíce návštevníkov sem po minulé roky prichádzali, aby sledovali, ako slnko vychádza spoza kameňov, avšak kvôli prebiehajúcim zákazom a reštrikciám sa tohtoročná show uskutoční len online.

Organizácia English Heritage namiesto toho ponúka na svojich sociálnych sieťach živé vysielanie východu slnka v nedeľu ráno GMT 21. júna. „Dúfame, že náš živý prenos ponúka ľuďom z blízkeho i vzdialeného sveta alternatívnu príležitosť spojiť sa s týmto duchovným miestom v takom mimoriadnom ročnom období a tešíme sa, že ich všetkých privítame už budúci rok,“ hovorí Nichola Tasker, riaditeľka organizácie zastreštujúcej aktivity v lokalite Stonehenge.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky11 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy13 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU13 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy14 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I15 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky15 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky16 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore