Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Z írskych hôr vytvoril svetelné umelecké dielo. Kvôli koronavírusu je prístupné iba online

Z írskych hôr vytvoril svetelné umelecké dielo. Kvôli koronavírusu je prístupné iba online

Fínsky umelec Kari Kola premenil írske hory Connemara na krásne umelecké dielo. Využil ich ako základ pre nádhernú hru farieb a svetla. Hoci malo byť pôvodne dielo, nazvané Savage Beauty, trojdňovým podujatím pre verejnosť, kvôli koronavírusu bola inštalácia predstavená ako špeciálna digitálna edícia.

Reklama

Írske mesto Galway je európskym hlavným mestom kultúry 2020. Kolova inštalácia je pomenovaná podľa írskeho autora Oscara Wilda. Práve ten totiž opísal Connemaru ako „divokú krásku“ (Savage Beauty). Fínsky umelec Kola sa s nepriaznivou situáciou popasoval online a originálne.

Umelcova inštalácia predstavuje tisíc svetiel rozmiestnených na piatoch kilometroch v horách Connemara. Kola tvrdí, že všetko na planéte je založené na svetle. Rád pri tvorbe narába s vedeckými projektami a novými futuristickými technikami. So svojim tímom pracoval dva týždne vo dne v noci aj za veľmi nepriaznivého počasia, aby mohli stvoriť Divokú krásku.

„Keďže neviem maľovať, maľujem svetlami,“ hovorí Kari Kola. „Zaujímam sa o svetlá aj mimo ich umeleckú hodnotu. Pri abstraktných svetlách existuje toľko príbehov, koľko divákov sa na ne pozerá. Keď si môžem vybrať, vždy siahnem po tvorbe v prírode, pretože je najlepším umením, aké máme.“

Kari Kola manažoval viac ako 2 tisíc projektov v dramatických scenériách, vrátane Stonehenge v roku 2018 a otváracieho ceremoniálnu Roku svetla v centrále UNESCO v Paríži v roku 2015.

Osvetlený Stonehenge, projekt umelca Kari Kola

Hoci je umelec sklamaný, že jeho inštalácia bola ako verejná výstava zrušená, dúfa, že digitálna verzia ukáže čosi, čo ľudia nečakali.

Viac informácií o diele a Galway – európskom meste kultúry 2020 nájdeš TU.

Zdroj informácií: lonelyplanet.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové aerolinky OWG vznikali tajne. Lietať budú do tropických destinácií https://t.co/W5RhnTOo0o #novinky2 minúty dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky29 minút dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky38 minút dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk1 hodinu dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky2 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 hodiny dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky3 hodiny dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky3 hodiny dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore