Nájdeš nás aj na:

Novinky

Máš 18 rokov? Získaj bezplatnú vlakovú permanentku, cestovať s ňou môžeš po celej Európe

Máš 18 rokov? Získaj bezplatnú vlakovú permanentku, cestovať s ňou môžeš po celej Európe

Európska únia aj tento rok daruje 60-tisícom mladých ľudí medzinárodné vlakové lístky zdarma. Program „DiscoverEU“, ktorý cieli na budovanie lepších vzťahov medzi Európanmi, opäť štartuje po ročnej pauze. Informuje o tom portál Euractiv.sk.

Reklama

Ako získať lístok zdarma?

Výberový proces bude spustený v októbri tohto roku.

Zapojiť sa môžu všetci občania, ktorí oslávili 18. narodeniny v roku 2020 a tiež tí, ktorí ich oslávia tento rok.

Aplikačný proces od záujemcov požaduje, aby odpovedali na šesť otázok o európskej histórii a kultúre. Odpovede následné zhodnotia zástupcovia Komisie, ktorí vyberú víťazov.

DiscoverEU umožňuje európskym občanom, ktorí dovŕšili 18 rokov, šancu zadarmo cestovať vlakom po kontinente. Iniciatíva funguje od roku 2018.

Únia tento rok poskytne dvakrát viac lístkov ako v predošlom ročníku. Dôvodom je minuloročný výpadok spôsobený koronavírusovou pandémiou.

Permanentka bude platiť 30 dní

Cestovať sa bude môcť medzi marcom 2022 a marcom 2023 po dobu 30 dní. Keďže situácia okolo pandémie je aj naďalej nejasná, tohtoroční výhercovia budú mať viac časovej flexibility ako ich predchodcovia. Únia im rovnako poskytne poistenie lístkov v prípade protiepidemických opatrení.

Novinkou bude, že účastníci sa budú pred odchodom musieť zúčastniť stretnutia, v ktorom sa dozvedia viac o úlohe a cieľoch iniciatívy. Organizovať sa budú tiež stretnutia počas cestovania pre účastníkov na rovnakom mieste, v rámci ktorého sa stretnú s miestnymi.

EÚ takisto chce, aby účastníci navštevovali nielen tradičné turistické lokality ako Benátky či Berlín, ale aj odľahlejšie európske zákutia.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely sa od 25. marca plne otvoria návštevníkom z celého sveta, na vstup postačí PCR test https://t.co/8vKnOiGZgm #letenky13 hodiny dozadu
Prvý hotel vo vesmíre by mal byť otvorený v roku 2027 https://t.co/WMoXQJ6qbp #novinky15 hodiny dozadu
Maličký grécky ostrov je prvou COVID-free destináciou v Európe. Pozýva k sebe turistov https://t.co/LLzzX1yR0B #letenky19 hodiny dozadu
6 tipov kam vyraziť na dámsku jazdu po lockdowne https://t.co/DoJmDhiX8Y #tipy19 hodiny dozadu
Etihad Airways predlžujú bezplatné poistenie na COVID-19 do októbra 2021 https://t.co/re2XffW0uz #novinky20 hodiny dozadu
Aktivisti natreli lietadlo Air France nazeleno. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o tzv. greenwashingu https://t.co/2qPZlui4hI #novinky20 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 29€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky20 hodiny dozadu
Miesta, kam môže žena bezpečne cestovať sama https://t.co/44T4SoEVGM #tipy20 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore