Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Hraničí s Čínou a nemá žiadne obete na koronu. Vietnam už zmierňuje opatrenia

Hraničí s Čínou a nemá žiadne obete na koronu. Vietnam už zmierňuje opatrenia

Vietnam ide príkladom celému svetu. Krajina reagovala na koronavírus od začiatku veľmi rázne, boli tiež prví, ktorí zrušili lety do Číny. Už viac ako týždeň nemajú nových nakazených, na COVID-19 tam podľa štatistík doposiaľ nik neumrel a Vietnam sa tak už rozhodol zmierniť karanténne opatrenia obmedzujúce pohyb obyvateľov, zavedené proti šíreniu nového druhu koronavírusu.

Reklama

Odborníci hovoria, že Vietnam dosiahol úspech aj vďaka zavedeniu kolektívnych karantén a rozsiahlemu vyhľadávaniu osôb, ktoré boli v kontakte s infikovanými. Píše o tom tlačová agentúra AFP.

Napriek dlhej a priepustnej hranici s Čínou zaznamenala táto krajina juhovýchodnej Ázie iba 268 prípadov nákazy koronavírusom a nula úmrtí, ako ukazujú oficiálne údaje.

Hoci počty ľudí testovaných na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom sú pomerne nízke a odborníci upozorňujú, že ministerstvo zdravotníctva tejto autoritárskej vlády je jediným zdrojom údajov, takisto tvrdia, že je malý dôvod nedôverovať im.

Ako Vietnam bojuje s COVID-19?

Vietnam bol jednou z prvých krajín, ktoré zakázali lety do a z pevninskej Číny, a už začiatkom februára, keď mal sotva niečo nad desať prípadov nákazy, dal do karantény dediny s 10.000 obyvateľmi v blízkosti vietnamského hlavného mesta Hanoj.

Takisto sa vo Vietname robí pomerne agresívne vyhľadávanie osôb, ktoré boli v kontakte s infikovanými ľuďmi.

Kľúčové bolo, že Vietnamu sa podarilo presvedčiť verejnosť, aby spolupracovala, vyhlásil regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre západné Tichomorie Takeši Kasai.

Medzinárodné lety do Vietnamu aktuálne nie sú takmer žiadne a krajina sa nachádza od začiatku apríla v čiastočnej karanténe.

7 dní po sebe žiadne nové prípady

Vietnam už týždeň drží počet nakazených na čísle 268. Z toho 160 prípadov je „importovaných“ zo zahraničia (59,7%). Dokopy 224 pacientov je vyliečených a v nemocniciach je aktuálne 44 pacientov.

Vláda znížila úroveň rizika prenosu 64 vietnamským provinciám a mestám. Konkrétne žiadna z oblastí už nie je v kategórii vysokého rizika prenosu, ako tomu bolo doteraz. Iba 4 mestá a provincie – Hanoj, Ho Chi Minh, Ha Giang a Bac Ninh – zostávajú v kategórii stredného rizika.

Nula nových nakazených 7 dní v rade bol impulz aj pre vládu, ktorá oznámila, že niektoré obchody a služby budú znova otvorené. Vo štvrtok obnovilo prevádzku aj niekoľko kaviarní v metropole Hanoj, hoci ulice boli stále tiché – možno vinou jarných lejakov.

Vietnam tak začal odstraňovať prísne obmedzenia v oblasti sociálneho dištancovania, ktoré stále platia v mnohých krajinách juhovýchodnej Ázie. Každodenný život vo veľkých mestách sa tak môže pomaly vracať k normálu.

Komunistickú krajinu s 95 miliónmi obyvateľov a len 268 prípadmi koronavírusu navyše bez jediného úmrtia považujú mnohé krajiny za zázrak. Vietnamu sa to podarilo aj napriek tomu, že hraničí s Čínou a všetky okolité štáty vykazujú množstvo nakazených.

Slovensko má 5 miliónov obyvateľov a nakazených máme aktuálne viac ako 1350 ľudí, čo je zhruba 5-krát viac ako Vietnam.

Vietnam už obnovuje aj vnútroštátnu dopravu

Letecké spoločnosti už po novom môžu operovať až 20 spiatočných letov denne medzi Hanojom a Hočiminovym mestom. Pre trasu Hanoj / Ho Chi Minh – Da Nang je aerolinkám povolené operovať 6 spiatočných letov denne. Aerolinky tiež môžu operovať 1 spiatočný let denne z Hanoja alebo Hočiminu do iných vnútroštátnych lokalít.

Interprovinčné autobusy môžu operovať na 30% svojej kapacity, respektíve na 50% v oblastiach v kategórii s nízkym rizikom prenosu nákazy. Vietnamská národná železnica môže denne vypraviť 3 páry súprav na trase zo severu na juh a 1 pár súprav na iných trasách.

Cestujúci by sa vo verejných dopravných prostriedkoch mali zdržiavať rozprávania, konzumácia jedla a naďalej nosiť ochranné rúška.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V piatok spustia pravidelné lety z Bratislavy na Ukrajinu. Odstávka trvala pol roka https://t.co/v0XLpUhwQI #letenky5 hodiny dozadu
Emirates spúšťajú samoobslužné check-in automaty v Dubaji https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky5 hodiny dozadu
Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť! https://t.co/T5dhvcRimQ #cestopisy6 hodiny dozadu
Turkish Airlines už letecky obsluhujú 204 destinácií. Do Viedne lietajú každý deň https://t.co/wPD9ew999P #novinky7 hodiny dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky7 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy7 hodiny dozadu
TOP ponuka! Letenky na Zanzibar od 479€. Bez karantény a testu pri vstupe https://t.co/bOM07tUhwf #letenky9 hodiny dozadu
Ethiopian Airlines majú na letisku nový miliónový terminál. Využíva bezkontaktné technológie https://t.co/C6vvaOGs8g #novinky9 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky10 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky11 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore