Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

11 tipov na rozprávkové vianočné trhy + akciové pobyty od 59€

11 tipov na rozprávkové vianočné trhy + akciové pobyty od 59€

Vieme, že Vianoce môžu byť v októbri desivým slovom. Ty sa však nemáš čoho báť! Nemáme na mysli žiadne upratovanie, sviatočné nákupy ani pečenie. Čo tak tento rok obdarovať sám seba, a to v predstihu? Prinášame ti malú ochutnávku rozprávkových vianočných trhov na rok 2019 v nádherných európskych mestách. Navyše máme aj zopár leteniek a akciových leteckých pobytov na adventné obdobie za skvelé ceny od 59€. Vychutnaj si pokojnú stránku predvianočného obdobia s kopou dobrého jedla a zážitkov.

Reklama

Tallin, Estónsko

Nie každé vianočné trhy sa môžu pochváliť vianočným stromčekom starším ako 500 rokov. Ten uprostred tallinského Radničného námestia skrášľuje rozprávkové obdobie v meste už od roku 1441. Je dokonca prvým vianočným stromčekom v Európe, ktorý bol postavený na verejnom priestranstve. Za neodolateľné vône šíriace sa námestím môžu počas vianočných trhov domáce špeciality ako jaternice, kapusta, medovníky či vianočný Glogg – varené víno. Pre koho sú Vianoce, ak nie pre deti? V Talline myslia s originálnym programom aj na tých najmenších. Môžu sa povoziť na kolotoči alebo navštíviť Santa Klausa priamo v jeho dome! 

Berlín, Nemecko

Pokiaľ ide o vianočné trhy, Berlín je tak trocha netradičným mestom. Nenájdeš ich totiž na jednom, dvoch, ba ani na troch námestiach. Aktuálne je ich tu každý rok asi 70. Vonkajšie i vnútorné, pre deti i historické. Najväčšie sú tie v starom meste časti Spandau. Historické trhy Gendarmenmarkt sú veľmi známe a jedny z najkrajších. Každý rok sa tu konajú rôzne umelecké vystúpenia. Trhy v Opernpalais sú zasa plné remeselníkov z celého sveta a zábavných atrakcií. Decembrové nedele sa na Kollwitzplatz bude konať eko-adventný trh s ukážkami udržateľných Vianoc. Akýmisi unikátnymi adventnými trhmi sa na chvíľu stáva aj Botanická záhrada, alebo teda na takmer dva mesiace – Vianočná záhrada. Prejdi sa oázou vianočných svetielok a 3D inštalácií s pohárom vareného vína v ruke.

Štrasburg, Francúzsko

Francúzsky Štrasburg má jedny z najstarších vianočných trhov v Európe. Konajú sa tu od roku 1570. Niektorí dokonca Štrasburg nazývajú hlavným mestom Vianoc. Zároveň sú najobľúbenejšími v celej krajine. Dobroty a suveníry lákajú z útrob 300 drevených stánkov na Grande Ille, ostrovčeku v srdci mesta. Obrovský vianočný stromček nájdeš na námestí Kléber. Stánky sa však nachádzajú po celom meste.

Brusel, Belgicko

Vianočné trhy v Bruseli sa nazývajú Zimné zázraky (Winter Wonders). Hlavným dejiskom je námestie Grande Place, srdce mesta. V zimnom období ho zdobí majestátny strom, jasle aj klzisko. Počas 19. ročníka Zimných zázrakov čaká návštevníkov novinka. Na pešej zóne postavia high-tech kupolu, v ktorej budú prebiehať 360-stupňové audio-vizuálne vystúpenia, filmy, koncerty a rodinné aktivity. Deti uvidia aj skutočného Santa Clausa so šmolkami. Budovu Kostola svätej Kataríny s gotickým nádychom a kasíno Viage skrášlia video projekcie pripravené špeciálne pre túto príležitosť. Zámerom je nielen premeniť budovy na umenie v pohybe, ale spojiť tradície s inováciami.

Amsterdam, Holandsko

Námestie Museumplein v Amsterdame sa každý premení na Vianočnú dedinku, s klziskom, stánkami a najrôznejšími vôňami. Pozadie dotvára slávne múzeum Rijksmuseum. Holanďania sa nenechajú zahanbiť ani čo sa tradičného stromčeka týka. Ten stojí na námestí Dam pred Kráľovským palácom a zväčša meria nie menej ako 20 metrov. Okrem sviatočných svetielok budú amsterdamské kanály v zime 2019/2020 zdobiť aj umelecké inštalácie počas Festivalu svetla. V priemyselnom sklade v známej hale Kromhouthal sa konajú v tomto období koncerty a špeciálny program pre deti. V Amsterdame sú obľúbené aj rôzne jednodňové akcie, ako workshopy pre deti v parku Lelystad či alternatívne vianočné trhy Funky Xmas Market s miestnymi umelciami a módnymi návrhármi.

Kolín, Nemecko

Majestátna gotická katedrála, i pred ňou stojaci vianočný strom, je symbolom adventných trhov v Kolíne. Nemecko by mohlo byť korunované kráľom vianočných trhov, nielen čo sa ich počtu v krajine týka. Sviatočnú hudbu a náladu počuť aj z neďalekých námestí Alter Markt a Heumarkt. Kolín vyniká zvlášnosťou, trhmi priamo na rieke Rýn. Vedľa Múzea čokolády sa totiž konajú „Vianočné trhy v prístave“. Na okraji obľúbenej Belgickej štvrte zasa nájdeš trhy v najstaršom kolínskom parku.

Kodaň, Dánsko

Hoci hádam všetky vianočné trhy spája varené víno a domáce špeciality, na každých nájdete niečo jedinečné. V prípade tých v Kodani je to už len samotné miesto nie jedných, ale viacerých trhov. Konajú sa napríklad v záhradách Tivoli Gardens, zábavnom parku, ktorý je vychýrený medzi malými i veľkými. Ďalšie vianočné trhy sú pomenované po detskej hviezde fascinujúcich príbehov – Hansovi Christianovi Andersenovi. Každý stánok sa nazýva podľa jednej z jeho rozprávok a má svoju vlastnú tematiku. Trhy v slávnej autonómnej anarchistickej štvrti Free Town Christiania sú typické pre svoju orientálnu atmosféru.

Budapešť, Maďarsko

Budapešť sa so svojimi vianočnými trhmi každý rok ocitne na top miestach v rebríčku tých naj. Hádam ani nemôže byť krajšej scenérie pre tradičné stánky ako ikonická Bazilika svätého Štefana. Slúži aj ako obrovské plátno na premietanie špecialne naprogramovanej svetelnej show. V posledných rokoch sa k nej pridala i 3D show, ku ktorej si môžeš zakúpiť okuliare v stánkoch. V centre námestia sa nachádza vysvietené klzisko. Stánky však nájdete aj na iných miestach, údajne najväčšie vianočné trhy v Budapešti sú na námestí Vorosmarty. V širokej ponuke maďarských pochúťok tu naozaj vynikajú.

Oslo, Nórsko

Hlavné trhy v Osle sa nazývajú Jul I Vinterland, teda Vianoce v zimnej krajine. Nachádzajú sa na ulici Karla Johana, pred Kráľovským palácom. Ten je jednou z najdôležitejších budov v celom Nórsku. Verejnosti je otvorený počas leta, keď sa kráľovná Sonja a kráľ Harald V. poberú do svojho letného sídla. Palác totiž využívajú ako svoj domov. V zime si ho môžete pozrieť aspoň zvonku a vychutnať si môžete i zasnežený park, ktorý ho obklopuje.

Okrem typických pochúťok nájdete v drevených stánkoch napríklad aj teplé nórske svetre s krásnymi tradičnými vzormi. Na deti čaká perníková dielňa, Santov dom a ručne vyrobené darčeky. Obľúbené je i obrovské klzisko a ruské kolo. Ak je vám predsa len príliš chladno alebo prší, presuňte sa na kryté vianočné trhy Julemarked på Youngstorget. Tu sú nápoje, jedlá i suveníry zahalené tradičnými škandinávskymi stanmi.

Krakov, Poľsko

V centre Starého mesta, vedľa krásnej renesančnej trhovej haly a kostola Nanebovzatia Panny Márie, sú tradičné poľské vianočné trhy. Osviežením sviatočného veselenia na známom námestí Rynek Glowny, je každoročná súťaž o najkrajší betlehem. Podľa niektorých sa koná v Krakove na začiatku decembra už od 19. storočia, iní si zasa trúfajú v tomto kontexte spomínať už stredovek. Výtvory, ktoré domáci nazývajú szopki, majú však ďaleko od jednoduchých slamených či drevených betlehemov, ako ich väčšinou poznáme my. Pripomínajú skôr majestátne farebné hrady, perníkové chalúpky či domčeky pre bábiky. Na trhoch ťa očarí i vôňa grilovaných či údených špecialít.

Edinburgh, Škótsko

Škótske trhy, Európske trhy i Detské trhy. Edinburgh je pripravený na všetko. Vianočné trhy pre najmenších sú súčasťou Santovej krajiny, takže o program pre deti bude postarané. Hoci sa aj tu prispôsobujú tradíciám vianočného vareného vína, dobrá škótska whisky samozrejme nesmie chýbať. Okrem toho nájdeš v meste sviatočne vyzdobené kolotoče, tematické zábavné show či vianočné párty. Špecialitou je Santova silent disco párty konajúca sa priamo na vianočných trhoch!

V decembri 2019 Edinburgh pripraví pre svojich domácich aj návštevníkov živý adventný kalendár. Od prvého decembra až do Vianoc budú pre verejnosť každý deň otvorené dvere rôznych inštitúcií a atrakcií. Môžeš sa tešiť na Národnú knižnicu, Anatomické múzeum či Centrum Arthura Conana Doyla.

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.