Nájdeš nás aj na:

Novinky

Európskej komisii sa nepáči ekologická taxa, ktorú minulý rok zaviedli Rakúšania

Európskej komisii sa nepáči ekologická taxa, ktorú minulý rok zaviedli Rakúšania

Rakúska vláda minulý rok v júni ohlásila záchranný balík pre ich vlajkového dopravcu Austrian Airlines a s tým súvisiace opatrenia regulácie trhu. Najväčším prekvapením bolo zavedenie tzv. anti-dumpingového pravidla pri letenkách, ktoré sa najnovšie nepozdáva ani Európskej komisii. Tá vyjadrila znepokojenie nad minimálnou cenou leteniek v sume 40 eur a očakáva objasnenie týchto pravidiel, ktoré môžu byť v rozpore s európskymi smernicami.

Reklama

Hovorca komisie pre agentúru Reuters uviedol, že na základe informácií od rakúskej vlády komisia určí, či je alebo nie je táto novinka v súlade s pravidlami EÚ. Ak sa zistí, že opatrenia sú nedostatočné, komisia sa potom „zapojí do dialógu“ s rakúskymi orgánmi, píše SimpleFlying. „Komisia podporuje také opatrenia na podporu ekologizácie letectva a dopravy všeobecne, ktoré sú zlučiteľné s pravidlami vnútorného trhu,“ dodal hovorca komisie.

Nové opatrenie presadila minulý rok rakúska Strana Zelených, ktorá chce bojovať s veľmi lacným lietaním a snaží sa všetky krátke trasy presunúť na železnicu.

Zjednotili ekologické taxy

Rakúsko v lete 2020 s okamžitou platnosťou zjednotilo tzv. eko taxy na všetkých letiskách. Tá bola dovtedy rozdelená na tri úrovne a to podľa dĺžky letu. Pri krátkych letoch letecké spoločnosti platili 3,50 eura, pri stredne dlhých letoch 7,50 eura a pri diaľkových letoch 17,50 eura.

Po novom sa za všetky lety platí ekologický poplatok 12 eur avšak s výnimkou veľmi krátkych letov, kde sa bude platiť jednotný poplatok 30 eur. Za veľmi krátke lety sa považujú tie so vzdialenosťou kratšou ako 350 kilometrov.

Toto ustanovenie bolo byť likvidačné pre niektoré spojenia, všimol si portál Slovakaviation.sk: „Kým linka Viedeň – Košice je s odretými ušami nad 350 km limitom, spojenia ako Viedeň – Praha či Viedeň – Budapešť sú kratšie ako rakúskou vládou stanovený limit.“

Koľko budú stať letenky po novom?

Suma letenky by už nemala byť nižšia ako suma letiskových poplatkov. Pri odletoch z letiska Viedeň tieto nové poplatky predstavujú približne 40 eur. Žiaden dopravca by teda nemal ponúkať lety za menej ako túto sumu.

Doposiaľ sme boli svedkami veľmi lacných leteniek za 10 eur, letecká spoločnosť LEVEL dokonca ponúkala niekoľkokrát aj letenky za 1 cent. Dopravcovia tak už v minulosti ponúkali letenky za dumpingovú cenu a doplácali za každého cestujúceho, ktorý letenku za túto sumu zakúpil.

Ak budú chcieť letecké spoločnosti ponúkať letenky lacnejšie než 40 eur, budú musieť siahnuť omnoho hlbšie do vrecka.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.